Негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктер және келтіру формулаларын қайталау. Алгебра, 10 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді жоспар Тексерілді:

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Өскемен қаласы химия-биология бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі

Күні:

Мұғалімнің аты- жөні:

Сынып: 10

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспаған оқушылар саны:

Сабақтың тақырыбы

Негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктер және келтіру формулаларын қайталау

Оқу бағдарламасына сілтеме (күтілетін нәтижелер)

9.2.4.3 tgα және ctgα тригонометриялық функцияларының және -дан тәуелділігін түсінеді және 𝑠𝑖𝑛2α+ 𝑐𝑜𝑠2α=1, 𝑡g2α+1=1/𝑐𝑜𝑠2α және 1+𝑐tg2α=1/𝑠𝑖𝑛2α тепе-теңдіктерін есептер шығаруда қолданады;

9.2.4.4 келтіру формулаларын біледі және қолданады;

9.2.4.8 аргументтердің қосындысы мен айырмасының тригонометриялық функцияларының формулаларын қорытып шығарады және қолданады;

Сабақтың мақсаты

  • tgα және ctgα тригонометриялық функцияларының және -дан тәуелділігін есептер шығаруда қолдануды меңгерту;
  • 𝑠𝑖𝑛2α+ 𝑐𝑜𝑠2α=1, 𝑡g2α+1=1/𝑐𝑜𝑠2α және 1+𝑐tg2α=1/𝑠𝑖𝑛2α тепе-теңдіктерін, келтіру формуласын есептер шығаруда қолдануды меңгерту;
  • тригонометриялық функцияның мәндерін қайталау;
  • пәннің қолданбалық сипатын көрсету;

Бағалау критерийлері

  • tgα және ctgα тригонометриялық функцияларының және -дан тәуелділігін пайдаланады;
  • 𝑠𝑖𝑛2α+ 𝑐𝑜𝑠2α=1, 𝑡g2α+1=1/𝑐𝑜𝑠2α және 1+𝑐tg2α=1/𝑠𝑖𝑛2α тепе-теңдіктерін есептер шығаруда қолданады;
  • келтіру формулаларын қолданады;
  • келтіру формулаларын қолдануға дағдыланады;

Тілдік мақсат

Оқытудың тілдік мақсаты

  • ширек;
  • келтіру формуласы;
  • тригонометриялық функциялар;

Бөлім бойынша лексика мен терминология

келтіру формулалары

формула приведения

reduction formulas

ширек

четверть

fourth

ось

ось

axis

шеңбер

окружность

circle

қосынды

сумма

reckoning

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер

  • берілген бұрыштың радиандық өлшемі ... градустан тұрады;
  • берілген бұрыштың келтіру формуласы бойынша ... болады;

Құндылықтарды дарыту

Бұл сабақ барысында оқушылар жеке және жұппен жұмыс жасау арқылы диалогтік әдіс жүзеге асырылды. Қалыптастырушы бағалау кезіндегі кері байланыс барысында өзара жұптық әрекеттерін дамытады. Еркін түрде білімнің қалыптасуы кезінде тілдік терминология дағдысы да басымдылыққа ие болды.

Саралау

Барлық оқушылар: келтіру формуласын біледі;

Көптеге оқушылар: келтіру формулаларын қолданып өрнекті ықшамдай алады;

Кейбір оқушылар: келтіру формуласын арқылы тригонометриялық функцияның қасиеттерін айқындай алады;

Пән аралық байланыстар

Геометрия, дене шынықтыру

АКТ қолдану дағдылары

Clevertоuch, kahoot бағдарламалары

Алдыңғы меңгерілген білім

Тригонометриялық шеңбер, пи саны, ширек, cosα, α, тригонометриялық функцияның анықтамалары

Сабақ барысы

Сабақтың кезеңдері

Сабақта орындалатын іс-әрекеттер

Оқыту ресурстары

Сабақтың басы

3 минут

  • ұйымдастыру, сабақтың мақсатын анықтау
  • Таратылған парақтағы есептерді шығарып, есептің жауабы бойынша үш топқа жинақталады

Мақсаты: тригонометриялық функцияның мәндерін қайталау.

Қосымша 1

Стикер арқылы кездейсоқ таңдалған топ басшысы өз тобындағы оқушылардың дұрыс жинақталғанын тексереді.

https://prezi.com/dashboard/next/

Сабақтың ортасы

5 минут

7 минут

8 минут

10 минут

3 минут

  • Келтіру формуласын еске түсіру

Мақсаты: KAHOOT бағдарламасының көмегімен оқушылардың білімін саралау

Қосымша 2

Бағалау: бағдарлама арқылы орнын анықтайды.

  • Жұптық жұмыс

Мақсаты: Тригонометриялық функциялар анықтамасы бойынша білімін бекіту, пәннің қолданбалық сипатын көрсету

Қосымша 3

Бағалау: «смайлик» арқылы бағалау (жұптық бағалау)

  • Жеке жұмыс

Мақсаты: Тригонометриялық функциялардың кейбір бұрыштардағы мәндерін, келтіру формулаларын, негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді, қос бұрыш формулаларын есеп шығаруда қолдану

Қосымша 4

Дескриптор:

  • Доғал бұрыштың sinx, cosx,tgx,ctgx біледі
  • Ширек бойынша таңбасын анықтай алады;

Бағалау: «+» , «-» әдісі, өзін-өзі бағалау

 

  • Топтық жұмыс «шеңбер» әдісі

Мақсаты: Келтіру формулаларын, негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді есеп шығаруда қолдану

Қосымша 5

Дескриптор:

  • Келтіру формуласын қолдана алады;
  • Негізгі тригонометриялық тепе-теңдікті қолданып өрнекті ықшамдады;
  • Өрнекті ықшамдайды;

Бағалау: «Екі жұлдыз, бір тілек» (топтардың бірін бірі бағалауы)

  • Үйге тапсырма

екені белгілі. Егер болса, онда табыңыз.

https://create.kahoot.it/details/c91e4f5c-07d8-444b-aec5-d1e222314cfe

Шыныбеков 9 сынып

Шыныбеков 9 сынып

Functions.pdf

1 минут

ЖАУАП ПАРАҒЫ

Оқушының аты-жөні ______________________________________________

Топты дұрыс табады «+», «-»

KAHOOT

(орын)

жеке жұмыс

«+», «-»

Жұптық жұмыс

«смайлик»

Сабақтың соңы

3 минут

Жауап парағын ескере отырып

РЕФЛЕКСИЯ

Маған ...................... оңай болған жоқ.

Мен .................................... меңгердім.

Мен ............................ есте сақтадым.

Қосымша ақпарат

Дифференциациялап оқыту – Оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды?

Барлық оқушылар: келтіру формуласын біледі;

Көптеге оқушылар: келтіру формулаларын қолданып өрнекті ықшамдай алады;

Кейбір оқушылар: келтіру формуласын арқылы тригонометриялық функцияның қасиеттерін айқындай алады;

Бағалау – Оқушылардың білімін қалай тексересіз?

Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ-ні қолдану Құндылықтармен байланыс

(тәрбие элементі)

Топтық жұмыс жасауда қауіпсіздік ережелерін ескеру.

Интерактивті тақта мүмкіндіктерін қолдану

Жергілікті жердегі ақпараттық құралдардың көмегімен облыс жетістіктерін хабарлау

Бірлескен жұмыс бұл тыңғылықты жоспарланған жұмыс, себебі сенімділігі аз оқушылар өз деңгейіндегі сенімділігі аздармен жұмыс істейді. Серіктестер арасында диалог бір уақытта оқиды. Бір-біріне тәуелді болмайды

Құндылықтар:

Оқушылар теңдік үшін контекстерді есепке алып бірегей болады, бірлескен жұмыс жағдайында қолдайтын және сындарлы болады.

Оларда коммуникативті қасиеттерін дамытып мұғаліммен және өз тұстастарымен диалог жасау мүмкіндігі болады.

Рефлексия

Сабақ мақсаты/оқу мақсаты қаншалықты жүзеге асты? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Дифференциациялап оқыту өз мәнінде жүзеге асты ма? Өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?

Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі тапсырманы атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты).

1:

2:

Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқытуға және үйренуге қатысты)?

1: проблемалық оқытуға оқушыларды икемдеу

2: Интерактивті тақтаның мүмкіндіктерін жоғары деңгейде қолдану

Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу