Мәтіндік есептерді шығару/Геометриялық ықтималдық. Алгебра, 9 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді жоспар Келісілді: ӘБЖ:

Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Ықтималдықтар теориясының элементтері

Мектеп: Орал қаласындағы физика-математика бағытындағы Назарбаев зияткерлік мектебі.

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Балгалиева Ж.Х

Сынып: 9

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Мәтіндік есептерді шығару/Геометриялық ықтималдық

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

9.3.2.5 геометриялық ықтималдықты есептер шығаруда қолдану

Сабақтың мақсаты

Оқушыларға:

-Геометриялық фигуралардың ауданы ұғымын геометриялық ықтималдықты есептеуде қолдануды үйрету;

-Геометриялық ықтималдық ұғымын қолдана отырып, мәтіндік есептерді шешу дағдыларын дамыту.

Ойлау

дағдылар-ының

деңгейі

Оқушы:

Білу:Ықтималдықтың классикалық анықтамасын, геометриялық денелердің

аудандарының формулаларын біледі;

Түсіну: геометриялық ықтималдық формуласының қорытылып шығу жолын түсінеді;

Қолдану: геометриялық ықтималдықты есептер шешуде қолдана алады;

Талдау: есептерді шығаруда қажетті есептеулер жүргізеді, түсіндіреді, тексереді;

Жинақтау:берілген тапсырмаларды орындай отырып нәтижелеріне сараптама

жасайды.

Бағалау критерилері

Оқушы:

Геометриялық ықтималдықтың анықтамасын біледі;

Оқиғаның геометриялық ықтималдығын есептей алады.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

- бөлімнің пәндік лексикасы мен терминологиясын есептер шығаруда қолданады;

- геометриялық ықтималдылықты қолдануда түсініктеме береді;

- есептің шешу барысына түсініктеме береді.

Пәнге тән лексика мен терминология:

кездейсоқ оқиға;

тәжірибе;

ықтималдық;

ықтималдықтың классикалық анықтамасы;

Биффон инесі;

геометриялық ықтималдық;

шрихталған аудан;

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

Геометриялық ықтималдық дегеніміз….

.... қатынасы......

Кездейсоқ лақтырылған иненің түсу ықтималдылығы....

....нүктенің берілген облысқа (кесіндінің, жарты жазықтық, дененің бөлігіне) түсу ықтималдылығы......

 Құндылықтарды дарыту

-Оқушыларды математикалық тілде сөйлеу дағдысын қалыптастыру;

-өзара ынтымақтастықта жұмыс жасау;

- өз жұмысына баға бере алу дағдысын қалыптастыру.

 Пәнаралық байланыстар

Пәнаралық байланыс, геометрия, ықтималдықтар теориясы, физика

 АКТ қолдану дағдылары

Bilibland.kz ; learningapps.org -бағдарламаларымен жұмыстану

Бастапқы білім

Кездейсоқ оқиғалар, ықтималдық, классикалық анықтама, үйлесімді оқиға, үйлесімсіз оқиға, ақиғат оқиға т.б.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурс-тар

Сабақтың басы

1 минут

2 минут

3 минут

1 минут

І.Ұйымдастыру бөлімі:

1.1.Оқушылармен амандасу

1.2.Оқушылардың сабаққа дайындықтарын тексеру.

1.3. Үй тапсырмасын тексеру.

Өзара дәптерлерін алмастыра отырып, үй тапсырмасының орындалуын

қадағалау

ІІ. Білімді өзектендіру:

Жұмыс түрі: топтық /Қосымша №1

Мақсаты:Оқушыларға жаңа тақырыпты игеруді талап ететін мәселені қою.

Орындалу барысы: оқушылар қызыл және көк түсті кеспе қағаздары арқылы екі шағын топқа бөлінеді.Қызыл түсті кеспе қағаздың ауданы көк түсті кеспе қағаз ауданынан кіші.Кеспе қағаздың екінші жағына берілген тапсырмамен танысып шығады.Бұл мәселенің шешу үшін қажетті білімдерін саралайды. Мәселенің шешу кезеңдерін талқылайды.

Мұғалімнің әрекеті: жаңа тақырыптың мәселесін талдауға жетекшілік ету, нұсқаулықты дұрыс бере отырып, оқушылардың қызығушылығын тудыру.

Оқушының әрекеті: Ауызша өз беттерімен пікір айта отырып, тақырыпты игерудегі мақсатты анықтау және пікір таласқа белсенді қатысу.

ІІІ.Тақырыппен таныстыру

Сабақтың тақырыбы: Мәтіндік есептерді шығару.

Геометриялық ықтималдық/9.3.2.5

Оқу мақсаты: геометриялық ықтималдықты есептер шығаруда қолдану

Сабақтың мақсаты:

-Геометриялық фигуралардың ауданы ұғымын геометриялық ықтималдықты есептеуде қолдануды үйрету;

-Геометриялық ықтималдық ұғымын қолдана отырып, мәтіндік есептерді шешу дағдыларын дамыту.

Е.А.Бунимович., В.А.Булычев«Основы статистики и вероятность»

таныстырылым

Сабақтың ортасы

4+3 минут

2 минут

2+3 минут

10+3 минут

2 -минут

ІV.Мағынаны тану-1

4.1. І-топқа: №1 бейне-материал/уақыты: 4 минут

Есеп: 3х3 өлшемді бөлмеде бетінің ауданы тікбұрышты пішінді қабырғалары 150 см және 60 см болатын жұмыс үстелі орналасқан. Төбеден кездейсоқ тамған тамшының үстел бетіне түсу ықтималдығы қандай?

Шешуі:

ІІ-топқа:№2 бейне –материал/уақыты: 3 минут 40 секунд

Есеп:Жіптің ұзындығы 10 см. Жіп кездейсоқ жерден үзілді. Үзілгеннен кейін қалған бөлінің ұзындығы 8 см-ден кем болмау ықтималдығы қандай?

Шешуі:

Жұмыс түрі: топтық жұмыс

Әдісі: өзбетімен жұмыстану

Орындалуы: Оқушылар ұсынылған бейне материалдарды пайдалана отырып мәселенің шешу кезеңдері мен жолдарын өзбеттерінше оқып, пайымдайды. Өз түсініктерін екінші топ мүшелеріне түсіндіреді.

Мұғалімнің қызметі: сұрақтар арқылы оқушыларға бағыт беру.

Оқушының қызметі: өзбетінше қажетті материалды игеру, талдау

Дағдылар: түсіну, талдау

Бағалау: өзара бағалау

4.2.Мағынаны тану-2

Мұғалім түсіндірмесі/ №3 бейне-материал

Есеп: Қабырғасы 3 м болатын жабық куб тәрізді бөлмеде маса бар делік. Оның бөлме қабырғасынан 1 м қашықтықта ұшу ықтималдығы қандай?

Есте сақта:

Графиктік түрде:

V.Тәжірибелік жұмыс

Жұмыс түрі: топтық жұмыс

Мақсаты: Жаңа білімді шыңдау.Оқушылардың білім дағдыларын дамыту.

Оқушыларға нұсқаулық:

-№1 қосымшада ұсынылған көк кеспе қағаздың үстіне қызыл кеспе қағазды желімдеу қажет.

- Пайда болған макетті арнайы нысаналы тақтайшаға орналастыру керек.

- Әрбір топ мүшелеріне кезек-кезек арнайы жабысқыш жебені лақтыру ұсынылады.

-Лақтырылған кездегі нәтижелер сарапқа алынып отыру керек.

Зерттелетін сұрақтар:

-Жебенің көк түсті аймаққа түсу ықтималдығы қандай?

-Жебенің қызыл түсті аймаққа түсу ықтималдығы қандай?

-Жебенің қызыл мен көк түсті аймаққа түспеу ықтималдығы қандай?

Дағдылар: қолдану, сыни ойлау

Бағалау: мұғалімнің бағалауы

VІ.Практикалық тапсырма

Жұмыс түрі: жұптық жұмыс/ Қосымша №2/Кесте:

1-жұп

2-жұп

3-жұп

4-жұп

5-жұп

№1;10

№2;9

№3;8

№4;7

№5,6

Қосымша тапсырма/деңгейлік тапсырмалар

№11,12,13

Әдісі: Жұптас-Ақылдас-Айт

Мақсаты: геометриялық ықтималдық анықтамасы және қасиеттері туралы

оқушылардың білім икемділіктерін саралау;

Орындалуы: оқушылар жұптаса отырып, ұсынылған тапсырмаларды

орындайды.Алынған нәтижелер жұмыстану аймағында

ұсынылған тақтада жазылып, таныстырылым жасалады.

Дағдылар: білу, қолдану, саралау

Бағалау: өзара бағалау/жұптар

Бағалау дескрипторы:

-геометриялық ықтималдық ұғымын дұрыс қолдана алады;

-геомериялық фигураларға қатысты ұғымдарды дұрыс қолдана біледі;

-қажетті есептеулер қатесіз жүргізілген.

VІІ.Бекіту тапсырмасы

Жұмыс түрі: Жекеше жұмыс /Қосымша №3

https://learningapps.org/2091831

Мақсаты:Оқушылардың жаңа тақырып бойынша ұсынылған тапсырмалар

арқылы игерген білім икемділіктерін саралау.

Орындалуы: Оқушылар онлайн-қалыпта ұсынылған тапсырмаларды

жеке орындайды.

Дағдылар: білу, қолдану

Бағалау: онлайн-қалыпта нәтижені көру.

Қосымша тапсырма: Қосымша №4

Бейне- материал

№1,2,3

Қосымша материал

learningapps.org- парақша

Сабақтың соңы

3 минут

Үйге тапсырма беру:

  • Бейне –материалмен өзбетінше танысу:

https://go.mail.ru/search_video?q=%D0%B8%D0%B3%D0%BB%D0%B0%20%D0%B1%D1%83%D1%84%D1%84%D0%BE%D0%BD%D0%B0&fr=xtn8

  • Қосымша №5

Кері байланыс : бағалау-конусы

Орындалуы: Оқушылар өтілген тақырып бойынша өз- өздерін бағалау үшін

түсті конустарды таңдайды.

Бүгінгі сабақта мен үшін маңызды болғаны.../жасыл түс

Сабақта маған қиындық келтіргені..../ қызыл түс

Мен ..... орындай алдым/жасыл түс

Мен бүгінгі сабақта ... үйрендім/жасыл түс.

Дегенменен сұрақтарым бар.../сары түс

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз?

Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Оқушыларды іс-әрекет барысынды бақылау

Жеке жұмыс.

Өзін-өзі бағалау.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

Қолданылған әдебиеттер:

[1].Евстафьева Л.П., Карп А.П., Алгебра, Дидактические материалы, 8 класс, Учебное издание , серия «Академический школьный учебник», ИД №05824 от 12.09.01, ОАО «Просвещение».

[2]. В.Н.Калинина., «Теория вероятностей и математическая статистика», изд. «Дрофа»

[3].Е.А.Бунимович., В.А.Булычев., «Основы статистики и вероятность», 5-11 кл.: учебное пособие. М: «Дрофа»,2008.

[4]. Интернет көздері:

http://bookmarkurl.info/worksheet/geometric-probability-worksheets-0.html

https://go.mail.ru/search_video?q=%D0%B8%D0%B3%D0%BB%D0%B0%20%D0%B1%D1%83%D1%84%D1%84%D0%BE%D0%BD%D0%B0&fr=xtn8

https://www.youtube.com/watch?v=WrzafRHHSNA

https://go.mail.ru/search_video?fr=xtn8&q=геометрическая%20вероятность%20видеоурок&frm=ws_p&d=4075127240&sig=0a96495d2c&s=Youtube

http://bookmarkurl.info/worksheet/geometric-probability-worksheets-0.html

https://worksheets.tutorvista.com/geometric-probability-worksheet.html



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу