Тригонометриялық формулалар. Алгебра, 9 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 9.4 А Тригонометриялық формулалар 

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 9

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Тригонометриялық формулалар

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

9.2.4.7 тригонометриялық функциялардың қосындысын және айырмасын көбейтіндіге түрлендіру формулаларын қорытып шығарады және қолданады;

 Сабақ мақсаттары

  • тригонометриялық функциялардың қосындысы мен айырмасының; тригонометриялық функциялардың көбейтіндісінің формулаларын қорыту;
  • тригонометриялық өрнектерді түрлендіру үшін формулаларды қолдану.

 Бағалау критерийлері

  • тригонометриялық функциялардың қосындысы мен айырмасының; тригонометриялық функциялардың көбейтіндісінің формулаларын қорытады;
  • тригонометриялық өрнектерді түрлендіру үшін формулаларды қолданады.

 Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

  • тригонометриялық функциялардың қосындысы мен айырмасының; тригонометриялық функциялардың көбейтіндісінің формулаларын қорытады;
  • тригонометриялық өрнектерді түрлендіру үшін формулаларды қолдану

Пәндік лексика мен терминология

  • радиан;
  • бірлік шеңбер, тригонометриялық дөңгелек;
  • бұру бұрышы;
  • тригонометриялық функция;
  • кез келген бұрыштың синусы, косинусы, тангенсі, секансі,
  • синустардың/косинустардың/тангенстердің қосындысы мен айырмасы;

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер

  • тригонометриялық функциялардың қосындысын/айырмасын көбейтінді түрінде көрсету;
  • өрнектің сол/оң жағына дәрежені төмендету формуласын қолданамыз;
  • тригонометриялық функциялардың көбейтіндісін қосындыға немесе айырмаға түрлендіру;

 Құндылықтарды дарыту

 

 

Белсенді қарым-қатынас, өзіндік шешім қабылдауды үйрену және оны дамыту. Бір-бірінің пікірлерін құрметтеу, тыңдау, қабылдау. Оқушылардың өз бетімен және бірлесіп оқу арқылы білім алуына қажетті дағдыларды қалыптастыру.

 Пәнаралық байланыстар

Оқушылар алған математикалық білім мен дағдыларды практикада қолдану арқылы ғылыми дүниетанымның қалыптасуына, математикалық модельдеу идеяларының әлемді танудың жалпыланған әдісі ретінде қалыптасуына ықпал етеді.

 АКТ қолдану дағдылары

Интербелсенді тақтаны қолдану дағдысын қалыптастыру (ActivPrimary, ActivStudio, ActivInspire).

Бастапқы білім

Негізгі тригонометриялық функциялардың анықтамасын және бірлік шеңбер арқылы олардың қасиеттерін анықтай алуды біледі. Өрнектің мәнін табуда, өрнекті ықшамдауда, тепе-теңдікті дәлелдеуде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктер мен келтіру формулаларын қолданады.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

0 8 минут

Оқушылармен амандасу.

Біріккен оқу ортасын құру.

Өткен сабақта алған білімдерін актуалдандыру

1. График бойынша анықтаңыз:

2. Берілген тәртіппен орналастырыңыз:

3. Өсу ретімен орналастырыңыз:

Мұғалім дайын жауапты тақтаға ашады, оқушылар өзін – өзі бағалайды.

Шыныбеков Ә. Н.

Алгебра

9 сынып 2011. 288 бет

ISBN 978-601-282-312-7

Сабақтың ортасы

8 15 мин

15 – 20 мин

20 – 28 мин

28 – 29 мин

29 – 36 мин

36 – 38 мин

Оқушыларға жаңа тақырып пен сабақ мақсатын айту.

Сабақ мақсатына байланысты бағалау критерийлерімен таныстыру.

sinx + sinβ, sinx - sinβ, cosx + cosβ, cosx – cosβ

өрнектерін көбейтіндіге түрлендірейік:

деп алып, қосу формулаларын пайдаланамыз, сонда:

sinx + sinβ = sin(x+y) + sin(x-y) = sinx∙cosy + siny∙cosx + sinx∙cosy - siny∙cosx = 2sinxcosy.

теңдіктері шығады. формуласын аламыз, осы сияқты:

Мысал-1. =

Шығармашылық тапсырма осы түсінікті пайдаланып

, формулаларын алу.

,

Тапсырма орындалып болған соң тақтадағы дайын жауап, дескриптор арқылы «карусель» әдісімен бағалауды ұсыныңыз.

Жұптық жұмыс

Оқушыларды тригонометриялық формулалар бойынша жұпқа біріктіріңіз, жұпта орындауға тапсырмалар ұсыныңыз.

Өрнектерді ықшамдаңыз:

1) sin 70° – sin 20°;

2) cos 80° + cos 20°;

3) sin 130° – sin 10°;

4) cos 18° - cos 78°;

5) tg 85°- tg 55°;

6) tg 25°+ tg 35°;

7)

8)

Дескриптор: Білім алушы:

  • тригонометриялық функциялардың қосындысын және айырмасын көбейтіндіге түрлендіру формулаларын біледі;
  • формулаларды қолданып, өрнектерді дұрыс ықшамдайды.

Дайын жауап, дескрипторлар жұптарға ұсынылады, жұптар арасында өзара бағалау жүргізіледі.

Жеке тапсырма

Біртіндеп күрделенген тапсырмалар ұсыну.

Негізгі деңгей тапсырмалары:

1) ; 2)

Дамытушы деңгей тапсырмалары:

1) ;

2)

Шығармашылық деңгей тапсырмалары:

Теңбе – теңдікті дәлелдеу:

1) ;

2)

Дескриптор: Білім алушы:

  • берілген өрнектерді түрлендіру формулаларын дұрыс таңдаған;
  • тапсырмалардың әр түрінен қарастырылған;
  • тапсырмалардың орындалу алгоритмі дұрыс таңдалған;
  • жауаптары дұрыс берілген;
  • теңбе – теңдіктер дұрыс дәлелденген.

Дайын жауап, дескриптор бойынша өзін – өзі бағалауды ұсыныңыз.

Шыныбеков Ә. Н.

Алгебра

9 сынып 2011. 288 бет

ISBN 978-601-282-312-7

Сабақтың соңы

38 - 40 мин

Сабақты қорытындылау:

Үйге тапсырма

№1. Көбейтіндіге түрлендір:

1) ; 2)

Рефлексия:

Мұғалім оқушылардан сөйлемдерді аяқтауды сұрайды:

Бүгін мен білдім …

Мен … сезіндім

Мен үшін қызықты болғаны …

Бұл туралы менің басқа пікірім бар …

Менің тағы да тыңдағым келеді

Тапсырма бойынша жұмыс маған көмектесті.

Менде ынта пайда болды

Шыныбеков Ә. Н.

Алгебра

9 сынып 2011. 288 бет

ISBN 978-601-282-312-7

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Сабақ үрдісінде ұсынылған тапсырмалар оқушылар қабілетіне қарай біртіндеп күрделенеді

Оқушылар жұптық жұмысты дайын дескрипторлар арқылы өзара бағалайды, ал жеке жұмыста өзін – өзі бағалайды. Мұғалімнің кері байланысы.

Сынып бөлмесіне қатысты қауіпсіздік ережелерінің сақталуы, оқушылардың отырысына көңіл аудару.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу