Қос бұрыштар және жарты бұрыштар формулалары. Алгебра, 9 сынып, сабақ жоспары. 4 сабақ.


Сабақ

Мектеп: НЗМ Тараз қаласы, мұғалімі:

Сынып 9

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 9.2АТригонометриялық

функциялар

Сабақ тақырыбы: Қос бұрыштар және жарты бұрыштар формулалары;

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

9.2.4.3 Қосу формулаларын, жарты бұрыш және қос бұрыштар формулаларын біледі және қолданады;

Сабақ мақсаттары

Оқушылар сабақ соңында:

  • tgα және ctgα тригонометриялық функцияларының cosα және sinα-дан тәуелділігін түсінеді;
  • 𝑠𝑖𝑛²α+ 𝑐𝑜𝑠²α=1, 𝑡g²α+1= және 1+𝑐𝑡g²α= тепе-теңдіктерін есептер шығаруда қолданады.
  • Бұрыштардың қосу формуласын шығару

Бағалау критерилері

Оқушы

  • Тригонометриялық тепе теңдіктердің формулаларын біледі;

𝑠𝑖𝑛²α+ 𝑐𝑜𝑠²α=1, 𝑡g²α+1= және 1+𝑐𝑡g²α= тепе-теңдіктерін есептер шығаруда қолданады.

Тілдік мақсаттары

Оқытудың тілдікмақсаты

Оқушылар:

  • тригонометриялықфункциялардыңграфиктерін салу алгоритмінжазады;
  • графикалықкескіндеуарқылытригонометриялықфункциялардыңқасиетінсипаттайды;

тригонометриялықфункциялардыңграфиктерініңтүрленуін түсіндіреді.

Пәндік лексика мен терминология

  • радиан;
  • бірлік шеңбер, тригонометриялықдөңгелек;
  • бұрубұрышы;
  • тригонометриялық функция;
  • кез келген бұрыштың синусы, косинусы, тангенсі, секансі, косекансі, котангенсі;
  • асимптоталар;
  • функцияныңтақтығы/жұптығы;
  • максимум және минимум нүктелері;
  • период;
  • амплитуда;
  • тригонометриялық функциялардың графиктерін түрлендіру: созу, сығу, координата осі бойымен параллель көшіру, симметриялы кескіндеу.

 Құндылықтарды

 дарыту

Тапсырмалардыжұпта(топта) орындауарқылыынтымақтастыққұндылықтардықалыптастыру

Жаңабілімдімеңгеруарқылыөмірбойыоқуқұндылығынқалыптастыру

 АКТ қолдану

дағдылары

Презентация. Интернет ресурстар

Бастапқы білім

«Функция», «аргумент» ұғымдарын біледі. Функцияның графигін және оның қасиетін біледі. Геометрия курсынан сүйір бұрыштың тригонометриялық функцияларының анықтамаларын біледі.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Комментариялар және ресурстар

Ұйымдастырукезеңі

2 минут

Сәлемдесу. Оқушылардытүгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылар назарын аудару.

Үй тапсырмасынтексеру.

Алгебра. 9 класс [Текст] / А. Н. Шыныбеков. - Алматы : Атамұра, 2005. - 288 с. - (МОН РК). - ISBN 9965-34-247-4 : 950 т.

ББК 74.262

Актуализациялау кезеңі (7 мин)

Әр топқа карточка таратылып беріледі. Сол тапсырмаларды орындап, презентациядан шыққан жауаптармен салыстырады. Соңында сол тапсырмаларға қандай формулалар қолданылған тиімді болғанын талқылайды.

Өрнекті ықшамданыз:

;

)

)

Презентация

Сабақ мақсатын қою

2 минут

Оқушыларға өткен білімнен сұрақтар қою арқылы бүгінгі сабақтың тақырыбы мен мақсатын ашамын.

1.Тік бұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышының синусы дегеніміз не?

2.Тік бұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышының косинусы дегеніміз не?

3.Тік бұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышының тангенсі дегеніміз не?

4.Тік бұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышының котангенсі дегеніміз не?

5.Негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктің қандай формулаларын білесің?

Презентация

Топпен жұмыс жасау кезеңі (7 мин)

Формуланын шығу алгоритімін зерттеп, түсінуге оқушыларға уақыт беріледі.

ИНСТРУКЦИЯ

Используем формулу ,

Считая, что = , получим

.

Значит:

ИНСТРУКЦИЯ

Используем формулу .

Считая, что = , получим

Значит:

Қосымша 1

Сабақты бекіту (10 мин)

Мұғалім Tarsia ойынын оқушыларға ойнатып, қос бұрыштар және жарты бұрыштар формулаларын тиімді қолдануға нұсқаулық береді.

Тапсырмалар:

4

1

0

Қосымша 2

Қорытынды (10 мин)

Мұғалім үй жұмысын оқулықтан орындауды ұсынады және қандай да бір сұрақтар туындаса сол мәселені ортаға салып талқылау ұсынылады. Берілген критерилер бойынша оқушылар өздерінің орындаған тапсырмаларын бағалайды.

№440-444 группа А

№445-450 группа В

№451-455 группа С

Алгебра. 9 класс [Текст] / А. Н. Шыныбеков. - Алматы : Атамұра, 2005. - 288 с. - (МОН РК). - ISBN 9965-34-247-4 : 950 т.

ББК 74.262

Сабақ соңы (3 мин)

Рефлексия

2. Мұғалім үй тапсырмаларынын берілгенін түсіндіріп береді. Учитель даёт пояснение к выполнению домашнего задания

№440-444 группа А

№445-450 группа В

№451-455 группа С

Презентация

Саралауоқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Төмендегіжұмыстарғаарналғантапсырмалардытаңдаудасаралауқолданылады

жұпта

жеке

Жеке (топтық) жұмыскезеңдеріндежәнеүйтапсырмасындақолданылады

Бірін-бірібағалау.

Мұғалімнің жалпылама бағалауы

Физкультминуткалар немесе көз жаттығуы.

Белсенді қызмет түрлері

ҚТ бойынша нұсқаулық

Сабақбойыншарефлексия

Сабақмақсаттары/оқумақсаттарыдұрысқойылғанба? ОқушылардыңбарлығыОМқолжеткіздіме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақтасаралаудұрысжүргізілдіме?

Сабақтыңуақыттықкезеңдерісақталдыма?

Сабақжоспарынанқандайауытқуларболды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпыбаға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқытутуралыда, оқутуралыдаойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқытутуралыда, оқутуралыдаойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу