Кез келген бұрыштың синусы, косинусы, тангенсі және котангенсі. Бұрыш синусының, косинусының, тангенсінің және котангенсінің мәндері. Алгебра, 9 сынып, сабақ жоспары. 1 сабақ.
Қысқа мерзімді жоспар:Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 9.2А Тригонометрия | Мектеп: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 9 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Кез келген бұрыштың синусы, косинусы, тангенсі және котангенсі. Бұрыш синусының, косинусының, тангенсінің және котангенсінің мәндері | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқыту мақсаттары | Оқушылар: 9.2.4.2 бірлік шеңбердегі координаталары (cos) нүктелер мен тригонометриялық функциялардың өзара байланысын біледі | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | бірлік шеңбердегі координаталары (cos) нүктелер мен тригонометриялық функциялардың өзара байланысын білу. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі | Оқушы төмендегі критерийлерді орындаса, оқу мақсатына жетеді бірлік шеңбердегі координаталары (cos) нүктелер мен тригонометриялық функциялардың өзара байланысын біледі | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Пәнге қатысты лексика мен терминология: синус, косинус, тангенс, секанс, косеканс, котангенс | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Академиялық шыншылдық, өзінің айналасындағыларға ашық, әділ қарым –қатынас және олардың құқықтарын құрметтеу. Сабақ үрдісінде сөйлеу мәнерін, математикалық тілді дұрыс қолданады. Оқушылардың бір –біріне көмек қолын созады. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Негізгі дағдылар | Сыни ойлау дағдылары | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Бұрыштың градустық және радиандық өлшемдері, шеңбер элементтері, тригонометриялық кесте | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 5 мин | І. Ұйымдастыру кезеңі.
| Бағалау парақтары | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 15 мин. 15 мин | II. Жаңа материал. Синус және косинус Анықтама. Егер М нүктесі сандық шеңберде t санына сәйкес келсе, онда М нүктесінің абсциссасын t санының косинусы деп атайды және cos t деп белгілейді, М нүктесінің ординатасын t санының синусы деп атайды және sin t деп белгілейді. Егер М(t)=M(x;y), онда х= cos t, y= sin t. Сандық шеңбердегі әрбір М нүктесінің хОу координата жүйесінде х және у координаталары болады, мұндағы егер М нүктесі бірінші ширекте болса, онда x 0, y 0; егер М нүктесі екінші ширекте болса, онда x 0, y 0; егер М нүктесі үшінші ширекте болса, онда x 0, y 0; егер М нүктесі бірінші ширекте болса, онда x 0, y 0. Бұл синус және косинустың сандық шеңбердің ширектердегі сәйкес таңбаларын құруға мүмкіндік береді.
Біз атап өткендей сандық шеңбердің теңдеуі Бірақ х= cos t, y= sin t, демек, cos t, sin t мәндерін есептеу үшін кесте құрастырамыз. Кесте 1. Кесте 2. 1-мысал. cos t, sin t есептеңдер, егер а) б) в) 2-мысал. Берілген екі сандардың қайсысы үлкен: sin1немесе sin 2? 3-мысал. Сандарды өсу ретімен орналастырыңдар: sin 3, cos 4, sin 7, cos 7. Синус пен косинустың қасиеттері: 1.Кез келген t үшін орындалады: sin (-t) = -sin t cos (-t) = cos t. 2.t-ның кез келген мәні үшін мына теңдіктер ақиқат: sin (t+2) = sin t cos (t+2) = cos t. Тангенс және котангенс Анықтама. t санының синусының сол санның косинусына қатынасы t санының тангенсі деп аталады және белгіленеді: tgt. t санының косинусының сол санның синусына қатынасы t санының котангенсі деп аталады және белгіленеді: сtgt. t , t Синус пен косинустың сандық шеңбердегі таңбалар кестесіне сүйеніп келсі кестені оңай құрастыруға болады: Кесте 3.
4-мысал. Есептеңдер: а) tg tg в) ctg. Кесте толтырамыз: Кесте 4.
Тангенс және котангенстің қасиеттері
tg (-t) =-tg t ctg (-t) =-ctg t
tg (t+) = tg t; ctg (t+) = ctg t; tg (t+) = tg t; ctg (t+) = ctg t, мұндағы к sin t және cos t-ны есептеңдер, егер: №13.1 А) t=0; Б) t= ; В) Есептеңдер: №13.4 А) B) cos Өрнектің мәнін табыңдар: 13.6А) cos 2t, егер t =; B) , егер t =; C) егер t =. Есептеңдер: 13.13. A) cos 1+cos (1+)+sin(-)+cos (-); B) sin 2+sin (2+)+. Таңбасын анықтаңдар: 13.20. А) sin B) cos(- C) sin 13.21. A) sin (-2); B) cos 3; C) sin 5 13.32. Өрнектің мағынасы бар ма: А); B) . | Карточкалар Кеспелер. Әбілқасова А., Алгебра . 9-класс. Қосымшалар Макарычев Ю.Н. Алгебра. 9-класс Карточкалар | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
5 мин. | Үй жұмысы. Есептеңдер: 13.5. А) sin (-)+cos(-)+sin ; B) cos +cos +sin . Сандарды өсу ретімен орналастырыңдар: 13.38. A) B) . 13.39. A) sin 2, sin 3, cos 4, cos 5; B) cos 3, cos 4, cos 6, cos 7. Кері байланыс. «Табыс сатысы» әдісі бойынша кәдімгі сатының суреті беріледі. 1-ші баспалдағы Мен............. БІЛЕМІН, 2-ші баспалдағы Мен ............ ТҮСІНЕМІН, 3-ші баспалдағы Мен ............... ЖАСАЙ АЛАМЫН | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау оқушылардың Материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақт саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткенекі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?