Арифметикалық прогрессияның алғашқы n мүшесінің қосындысының формуласына есептер шығару. Алгебра, 9 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Бөлім: Тізбектер

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 9

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы:

Арифметикалық прогрессияның алғашқы n мүшесінің қосындысының формуласына есептер шығару.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

Оқушылар:

9.2.3.5 арифметикалық прогрессиялардың n-ші мүшесін, алғашқы n мүшелерінің қосындысын есептеу формулаларын, сипаттамалық қасиетін білу және қолдану.

Сабақ мақсаттары

Арифметикалық прогрессиялардың алғашқы n мүшелерінің қосындысын есептеу формулаларын қолданып есептер шығарады.

Жетістік критерийлері

Білу және түсіну

Арифметикалық прогрессиялардың алғашқы n мүшелерінің қосындысын есептеу формулаларын біледі;

Қолдану

Арифметикалық прогрессиялардың алғашқы n мүшелерінің қосындысын есептеу формулаларын қолданып есептер шығарады.

Тілдік мақсаттар

Тілдік мақсат

Тақырып бойынша математикалық терминдерді білу (сандық тізбек, прогрессия, қосынды, айырым, мүшелер, мүшелер саны).

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

  • Алдыңғы мүше арқылы келесі мүшені анықтау үшін не істейсіздер?
  • элементтерді d- айырмаға өзгерту
  • Әрбір келесі мүшені адыңғы мүшесі арқылы беру...
  • Сонымен, келесі мүшесі ... болады

Алғашқы n мүшенің қосындысы ...

Құндылықтарды дарыту

Білім ала білу, өздігінен ақпараттарды табу, жағдаяттарды талдау, жаңа жағдайға бейімделу, мәселені анықтау және шешім қабылдау, топта жұмыс жасау, өз жұмысының сапасына жауап беру, өз уақытын дұрыс ұйымдастыра білу

Бұл құндылықтар осы сабақта жоспарланған жұмыстар арқылы дарытылады

Пәнаралық байланыстар

Арифметикалық прогрессияның өмірмен байланысты есептерін шешу.

АКТ қолдану дағдылары

Интербелсенді тақтаны презентация таныстыру үшін қолдану.

Бастапқы білім

Сандық тізбек ұғымын берілу тәсілдерін біледі, заңдылықтарын анықтай алады, аналитикалық тәсілмен берілген тізбектің кез-келген мүшесін анықтай алады. Арифметикалық прогрессиялардың алғашқы n мүшелерінің қосындысын есептеу формулаларын біледі.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ұйымдастыру.

Ресурстар

10 минут

12 минут

15 минут

Жеке жұмыс. Тест тапсырмасы.

Мақсаты: Өз беттерімен жұмыс істету арқылы арифметикалық прогрессияның алғашқы n мүшесінің қосындысының формуласын оқушылар санасында бекіту, жаңа білімді қаншалықты түсінгенін және қолдана алатындығын тексеру. (Әр оқушыға тест таратылып, орындап болған соң тексеру жүргізіліп, қателер талданады).

  • Арифметикалық прогрессияның алғашқы n мүшесінің қосындысының формуласын қорытып шығарудың ретін көрсет:
  • Арифметкалық прогрессияның біріншіден бастап n-ші мүшесіне дейінгі мүшелерінің қосындысын қосылғыштардың нөмерлерінің кему

ретімен ұқсас теңдіктің астына орналастырып жазу керек.

  • Қосындының мәнін деп белгілеу керек.
  • Бір-бірінің астына жазылған мүшелердің жұптарының әрқайсысының қосындысы нешеге тең және осындай неше жұп екеніне назар

аудару керек.

  • Екі теңдікті мүшелеп қосу керек.
  • Арифметкалық прогрессияның біріншіден бастап n-ші мүшесіне дейінгі мүшелерінің қосындысын қосылғыштардың нөмерлерінің өсу ретімен жазу керек.
  • Арифметикалық прогрессияның алғашқы n мүшелерінің қосындысының формуласын таңда:

a) ; ә) ;

б) ; в)

  • Арифметикалық прогрессияның алғашқы отыз мүшеcінің қосындысын тап, егер .

a) 17,5; ә) 525; б) 35; в) 1050

4. 103; 101; ... арифметикалық прогрессияның алғашқы жүз үш мүшесінің

қосындысын тап.

a) 100; ә) 101; б) 102; в) 103

Тестті бағалау критерийлері:

1-сұрақ: 5 ұпай (Әр дұрыс жауап 1 ұпайдан).

2-сұрақ: 2 ұпай.

3-есеп: 1 ұпай

4-есеп: 2 ұпай

Мақсатқа жетеді егер, 8-10 ұпай жинаса.

Жұптық жұмыс.

№1. 4; 8; ... арифметикалық прогрессияның қосындысы 112-ге тең болатындай неше мүшесін алу керек?

№2. () тізбегі берілген. Оның бірінші мүшесі 3, ал қосындысы 52. Тізбектің неше мүшесі бар?

№3. Егер болса, онда арифметикалық прогрессияның алғашқы он мүшесінің қосындысын табыңдар.

Топтық жұмыс. «ДЖИГСО» стратегиясы.

(Әр топ мүшелеріне есептер беріледі. Оқушылар топта тапсырманы 5 минут орындап, топ мүшелері басқа топтарға түсіндіреді).

Мақсаты: Оқушылардың топта талқылау, ой алмасу арқылы алған білімдерін өмірде қолдана алу дағдылары қалыптасады. Топпен жұмыс оқушының өз идеясын дәлелдеуге, басқа оқушының идеясын түсінуге, басқа адамның ойын құрметтеуге мүмкіндік береді.

  • Қалада қаңтар айында 60 көлік оқиғасы болды. Жол қызметкерлерінің қабылдаған шараларының арқасында әр ай сайын көлік оқиғасы 4-ке азайды. Шамамен бір жылда неше көлік оқиғасы болады?
  • Еркін түсетін дене бірінші секундта 4,9 м жол жүріп, әрбір келесі секундтарда алдыңғысынан 9,8м артық жүрген.

а) дене қозғалыс бастағаннан кейінгі жетінші секундта қанша жол жүреді?

б) 7 секунд ішінде қанша метр жол жүреді?

в) 1960 м биіктіктен неше секундта түседі?

  • Қабырғаларының ұзындықтары бүтін сандар болатын үшбұрыштың периметрі 24 см-ге тең. Үшбұрыш қабырғаларының ұзындықтары арифметикалық прогрессия құрайтын болса, үшбұрыш қабырғаларының ұзындықтарын табыңыздар.
  • Трапеция табандары 26 см және 11 см. Трапецияның бүйір қабырғалары тең 10 бөлікке бөлініп, бөлу нүктелері арқылы трапеция табандарына параллель түзулер жұргізілген. Трапецияның бүйір қабырғалары арасындағы параллель кесінділердің ұзындықтарын табыңдар.

Шешуі:

Жауабы: 456.

Кеспе парақ

Кеспе парақ

Кеспе парақ

3 минут

Рефлексия.

  • Топпен. (Сұрақтарға жауап береді).

Біз оқу мақсатымызды қалай орындадық?

Сабақтағы жұмысымызды қалай бағалар едік?

Сабақты қандай көңіл-күймен аяқтап жатырмыз?

  • Жеке. (Әр оқушыға жеке парақтар таратылады).

Есімде сақтадым:

Не жеңіл болды?

Не қиын болды?

Не ұнады?

Не ұнаған жоқ?

Кеспе парақ

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Өмірмен байланысты есептер беру арқылы

Ауызша сұрақтар қою және жеке жұмыс

Оқытудың белсенді әдістері арқылы дене қимыл жаттығулары, тапсырмалардың көпшілігінде ИТ тиімді қолдану

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу