Сандық тізбектер. Алгебра, 9 сынып, сабақ жоспары. 3 сабақ.


Қысқа мерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

10.1AТізбектер

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 9

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы: Сандық тізбектер

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

9.2.3.1 сандар тізбегі туралы түсінік болу;

9.2.3.2 тізбектің n-ші мүшесін табу, мысалы:;

9.2.3.3 математикалық индукция әдісін білу және қолдану;

 Сабақ мақсаттары

Сандық тізбектер туралы ұғымын білу, сандық тізбектің түрлерін ажырата алу, тізбектің n- ші мүшесін таба білу

 Жетістік критерийлері

сандық тізбектердің берілу тәсілдері туралы біледі;

сандық тізбектердің жалпы мүшесінің формуласын пайдалана біледі

сан тізбегінің жалпы мүшесінің формуласын қорытады;

сан тізбегінің мүшелерін табады.

 Тілдік мақсаттар

Сандық тізбектің берілу тәсілін түсінеді және ауызша бейнелейді, заңдылықты қалай жалғастыру керегін анықтай алады

Пәнге тән лексика мен терминология:

Тізбек, сандық тізбек , аралық , мүше/алдыңғы мүше/ келесі мүше,

Заңдылық, тізбекті жалғастыру

Қосу, азайту, көбейту, бөлу

Өседі, кемиді

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

Алдыңғы мүше арқылы келесі мүшені анықтау үшін не істейсіздер?

элементтерді d- айырмаға өзгерту

  • Алдыңғы мүшені q-ге көбейту/бөлу
  • Тізбек өспелі/кемімелі болады.
  • Әрбір келесі мүшені адыңғы мүшесі арқылы беру...
  • Тізбектің реккуренттік берілу тәсілі

Сонымен, келесі мүшесі ... болады

Құндылықтарды дарыту

 

 

Құрмет құндылығын бір-бірін тындау, түсіну, ой бөлісу арқылы; ынтымақтастық құндылығын жұппен жұмыс, топтық жұмыс арқылы; ал еңбек және шығармашылық құндылығын өздігімен жұмыс жасау, басқалардың жұмысын бағалау арқылы жүзеге асады

Пәнаралық байланыстар

Физика,

АКТ қолдану дағдылары

Презентацианы қабылдау

Бастапқы білім

Тізбектер, Фибоначчи сандары.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

3 сабақ

Жұппен жұмыс

20мин

«Сағат бойынша достасу» техникасын қолданып денгейлік тапсырмаларды ұсынамын. Жұппен жұмыс ұйымдастыру мақсатым, әр оқушы aлты сыныптасы мен жұмыс істеу барысында өз білімін жетілдіреді және білгені мен бөліседі.

Әдісті үйымдастыру кезендері

- Әрбір оқушыға сағат суретімен қағаз таратылады.

- Әр оқушы белгіленген уақытың ішінде сағат 12.00, 14.00, 16.00,18.00, 22.00-де кездесетін оқушыны анықтап, есімін сол уақыттын тұсына жазып қояды.

  • Уақыт айтылған сайын оқушы уақытқа сай кездесетін адамын таңдайды
  • Әр уақытта жұптарға тапсырма беріліп, жұптар ой бөліседі.
  • Сонда әр оқушы бір неше оқушылармен диалогқа қатысып, әртүрлі тапсырмалар орындайды.

Сағат 12.00 кездескен оқушылар

төмендегі тізбектердің алғашқы төрт мүшесін жазады:

Жауабы:6,17,19,57

b)

Жауабы:½,2/3,3/4,4/5

c)

Жауабы:-1,1,-1,1

d)

Жауабы:0,-4,-16,-64

e)

Жауабы:¼,1/2,1,2

f)

Жауабы:2,8,32,128

Сағат 14.00 кездескен оқушылар

Төмендегі тізбектердің жалпы мүшесінің формуласын жазады.

a) 7-ге еселік натурал сандар тізбегі; жауабы:7n

b) 4-ке бөлгенде қалдығы 1-ге тең болатын натурал сандар тізбегі; Жауабы:4n+1

c) 5-ке бөлгенде қалдығы 2-ге тең болатын натурал сандар тізбегі; Жауабы: 5n+2

Сағат 16.00 кездескен оқушылар

төмендегі тізбектердіңқұрастыру заңдылығын анықтап, жалпы мүшесінің формуласын жазыңыз.

a) 3; 6; 12; 24; 48;

Жауабы:3n

b)

Жауабы:

d) 2; -2; 2; -2; ...

c)

Сағат 18.00 кездескен оқушылар

рекуренттік формуламен берілген тізбектің алғашқы бес мүшесін табыңдар: а1=-4 ;

Сағат 20.00 кездескен оқушылар

Кестедегі бос орынды толтыр:

4

12

16

24

Сағат 22.00 кездескен оқушылар

. Тізбектің k-шы мүшесінің формуласы ak=4+5(k-1) белгілі болса, онда 29 саны тізбектің нешінші мүшесі болады.

сан тізбегіндегі -ге тең болатын тізбектің мүшесінің ретін табыңыз.

Бағалау критерийі:

сандық тізбектердің жалпы мүшесінің формуласын пайдалана біледі;

сан тізбегінің жалпы мүшесінің формуласын қорытады;

сан тізбегінің мүшелерін табады.

слайд-17

Формативтік бағалау

15мин

АП 10.1 сандық тізбектер туралы түсінігі болу;

АП 10.2 тізбектің n- ші мүшесін табады, мысалы

Нұсқа 1

Тапсырма 1. Берілген тізбектердің түрлерін жазып, алғашқы 4 мүшесін табыңыз:

3 санының дәрежелерінің тізбегі

a)

 b)

c)

Тапсырма 2. сан тізбегіндегі - ге тең болатын тізбектің мүшесінің ретін табыңыз.

Тапсырма 3. Сан тізбегі Берілген:

Мұндағы

(а)

Нұсқа 2 (қосымшада берілген)

Жетістік критерийі

сандық тізбектердің берілу тәсілдері туралы біледі;

сандық тізбектердің жалпы мүшесінің формуласын пайдалана біледі.

сан тізбегінің жалпы мүшесінің формуласын қорытады;

сан тізбегінің мүшелерін табады.

Қосымша 1-2

Сабақтың соңы

5минут

Кері байланыс:

  • 1.Нені білдім?, Нені үйрендім?
  • 2.Қай есеп оңай болды? Қай есеп қиын болды, неге?

Немен жұмысты жалғастыру қажет?

  • 3.Қай есеп сізді қызықтырды? 

Үй жұмысы:

1)Тізбектің п-ші мүшесінің формуласын жазыңыз:

а) 19; 32; 45; 58;...

б) 1; -2; 3; -4; ...

с) 1; 3; 12; 60;...

2)Тізбектің алғашқы үш мүшесін табыңыз:

Слайд 18

Слайд -19

Саралау оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып, деңгейлік тапсырмалар және қосымша тапсырмалар құрастырылды.

Құрастырылған критерийлер бойынша , марк схемалар бойыша бірін бірі, өз-өздерін тексереді. Топтар бір-бірін бағалайды.

Сабақ барысында жағымды психологиялық ахуал туғызу үшін тренинг өткізіледі.Белсенді оқыту әдістері қолданды.

Тапсырмалар жас ерекшеліктеріне сәйкес келеді.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақтын әр кезені бойынша оқушылар мен кері байланыс орнатып отырдым, сұрақ жауап арқылы, формалдық бағалау арқылы.

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу