Ньютон биномы және оның қасиеттері. Алгебра, 9 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Комбинаторика элементтері | Мектеп: Орал қаласындағы физика - математика бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі | ||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Әнесова Ж.М. | ||||||
Сынып: 9 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||
Сабақ тақырыбы | Ньютон биномы және оның қасиеттері | ||||||
Сабақтың типі | Тақырыпты бекіту | ||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 9.3.1.6 Ньютон биномы формуласын және оның қасиеттерін білу және қолдану; | ||||||
Сабақ мақсаттары | Ньютон биномы жіктелуін, қасиеттерін қолдану | ||||||
Бағалау критерийлері
| Оқушылар: Білу: Ньютон биномы жіктелуін біледі; Білімін қолдану: Екі мүшенің дәрежесін Ньютон биномы жіктелуін пайдаланып көпмүше түрінде жаза алады; Талдау: Жіктелудегі көпмүшенің белгісіз элементтерін табу жолын талдайды, табады. | ||||||
Тілдік мақсаттар |
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Бином жіктелуіндегі ... мүшесін табу үшін; ... көпмүшесінің алдында тұрған коэффициентті табу үшін; Бином дәреже көрсеткіші; Биномның кез келген мүшесінің формуласы. | ||||||
Құндылықтарды дарыту | Өзгенің пікірін тыңдайды және сыни баға береді. Жұптық жұмыста - өзара сыйластық, бір-бірін құрметтеу, адамгершілік, бағалауда -шыншылдық, жарқындылық. | ||||||
Пәнаралық байланыстар | Геометрия | ||||||
АКТ қолдану дағдылары | Ақпаратпен жұмыс істеудің практикалық дағдыларын меңгеру, ақпарат алмасуға мүмкіндік беретін дағдыларды дамыту | ||||||
Бастапқы білім | Ньютон биномының жіктелуі, қасиеттері. | ||||||
Сабақ барысы | |||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||
Сабақтың басы 3 минут 5 минут | 1. Ұйымдастыру. Оқушылармен сәлемдесу, олардың сабаққа даярлықтарын қадағалау. 2. Жұпқа бөлу. Мақсаты: Алдыңғы білімдерін еске түсіру, қайталау, жұппен жұмысқа бағыттау. Сипаты: Карточкаларды алып, формулаларды, тұжырымдарды сәйкестендіру арқылы жұп құрылады және жұпқа қалай бөлінгендері туралы түсіндіреді, қайталау қамтылады. Оқушының іс-әрекеті: жұпқа бөліну үшін тапсырманы қалай орындау керектігін ойланады, Ньютон биномы қасиеттерін еске түсіру арқылы сәйкестендіріп жұп құрады, түсіндіреді. Мұғалімнің іс-әрекеті: бақылайды, қиындық туған жағдайда көмек береді. Бағалау: Мұғалімнің мадақтауы, қолдау көрсетуі. 2.1. Бастапқы білімді қайталау, еске түсіру. Мақсаты: Ньютон биномы жіктелуін, қасиеттерін қайталау. Сипаты: Жұптарға ортақ сұрақ қойылады, әр жұп қолдарындағы карточкадағы қасиеттерге қатысты жауап береді. Оқушының іс-әрекеті: сұраққа ауызша жауап береді. Мұғалімнің іс-әрекеті: ауызша сұрайды, қиындық тудырған сұрақтарға көмек береді. | Қосымша 1 Қосымша 2 | |||||
Сабақтың ортасы 2 минут 10 минут 10 минут 3 минут 4 минут | 3. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтау. (Оқушылар алдыңғы орындалған тапсырмалар арқылы анықтайды) 4. Тақырыпты бекіту. Деңгейлік тапсырмалар. Жұптық жұмыс. Мақсаты: Ньютон биномы қасиеттерін қолдану. Сипаты: Оқушылар Ньютон биномы қасиеттерін қолданып, деңгейлік тапсырмалар орындайды. Оқушының іс-әрекеті: Ньютон биномы қасиеттерін қолданып, есептер шығарады, өзара талдайды. Өзара оқыту жүргізіледі. Мұғалімнің іс-әрекеті: Оқушылар жұмысын қадағалау, сұрақтар қою арқылы реттеп отыру, бағыт беру. Бағалау: Өзара бағалайды. 5. Жеке жұмыс. /bilimland.kz/ Мақсаты: Меңгерген теориялық білімдерін бекіту, Ньютон биномы жіктелуін, қасиеттерін қолдана алу дағдыларын байқау. Сипаты: Оқушылар Ньютон биномы жіктелуін, қасиеттерін пайдаланып қалыптастырушы бағалау тапсырмаларын орындайды. Оқушының іс-әрекеті: Ньютон биномы жіктелуін пайдаланып есептер шығарады, талдайды. Мұғалімнің іс-әрекеті: Оқушылардың тапсырмаларды орындауын қадағалайды, бағыт беру, қолдау көрсетеді. Бағалау: Ауызша марапатталады, өзін бағалайды. Мұғалімнің кері байланысы. Тапсырмаларды бағалау дескрипторы: №1. 1. Теру коэффициентін дұрыс жазады. 2. Биномдық жіктелудегі коэффициентті дұрыс анықтайды. 3. Есептің шешіміне дұрыс жетеді. №2. 1. Теру коэффициентін дұрыс жазады. 2. Бірінші мүшелерінің дәрежелерін дұрыс жазады. 3. Екінші мүшелерінің дәрежелерін дұрыс жазады. 4. Барлық қосылғыштар дұрыс ықшамдалған. 6. Қосымша тапсырма. | Қосымша 3 Қосымша 4 https://bilimland.kz/ru/subject/algebra/10-klass/binom-nyutona
| |||||
Соңы 3 минут | 7. Сабақты қорытындылап, рефлексия жүргізу. Өзін-өзі бағалау анализі. Мақсаты: Оқушыларға сабақтағы өз қызметіне талдау жасауға көмектесу.
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |
оқушылар:
Қабілеті орта оқушылар:
| Ауызша сұрақтар-жауап арқылы бағалау.
| АКТ қолданғанда уақытқа қатысты ережені сақтау. | |
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қолжеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. | ||
Жалпы баға: Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?