Комбинаторика элементтері: орналастыру, алмастыру және теру. (Қайталанбайтын). Алгебра, 9 сынып, сабақ жоспары.
9.1В бөлім: Комбинаторика элементтері | Астана қаласы ФМ бағытындағы НЗМ | ||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||
Сынып: 9 сынып | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||||
Сабақ тақырыбы | Комбинаторика эленттері: орналастыру, алмастыру және теру (қайталанбайтын) | ||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 9.3.1.3 қайталанбайтын орналастыру, алмастыру және терудің анықтамаларын білу; 9.3.1.4 орналастыру, алмастыру және теруді есептеуге арналған комбинаторика формулаларын білу; | ||||||||
Сабақ мақсаттары | Оқушылар :
| ||||||||
Жетістік критерийлері |
| ||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: Орналастыру мен теруді есептеу формулаларына қажетті етістіктерді шарттарды қолдана отырып, ауызша ұсына алады | ||||||||
Пәнге қатысты лексика мен терминология | Комбинаторика элементтері, теру, алмастыру, n –нен k элемент алу, таңдама , орналастыру, шеру, реті | ||||||||
Диалогқа /жазылымға қажетті тіркестер | Орындықтарда отырған 5 адамды неше тәсілмен орналастыруға болады? Сіз оларды ... әртүрлі тәсілмен орналастыра аласыз...... Егер менде х орындық болса болса .... Бізге қажетті сан барлық х алынған .... бойынша қайталанбайтын орналастырулар санына тең . P қолайлы оқиғадан m элементтен n таңдалым тәсілі Х оқушыны бір қатарда орналасқан х орындыққа белгілі бір ретпен орналастырса.... Жалғыз қолайлы жағдай ...... Тағы бір орындалатын әрекет...... болып табылады | ||||||||
Құндылықтарды дарыту | Топтық жұмыс барысында командада ынтымақтастықпен жұмыс жасау, бірін-бірі бағалауда және өзін-өзі бағалауда академиялық шынайылықты ұстану | ||||||||
Пәнаралық байланыстар | Ықтималдықтар теориясы | ||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Ғаламтордан мәліметтер алу,оны өңдей білу және сақтай алуы.Деректермен жұмыс жасау дағдысын қалыптастыру. | ||||||||
Бастапқы білім | Жиындар және оларға қолданылатын амалдар | ||||||||
Сабақ барысы | |||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||
Сабақтың басы 5-7 мин. | Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасып көңіл-күйлерін сұрау, оқушыларды түгендеу Тақырыпты, сабақ мақсатын, жетістік критерийлерін анықтау. Бұл үшін оқушыларға келесі сұрақтарды қоя отырып бүгінгі сабақ тақырыбын анықтаймыз:
| ||||||||
Сабақтың ортасы 25-30 мин | Сабақтың тақырыбын және оқу мақсаттарын анықтағаннан кейін оқушыларды жетістік критерийлерімен таныстыру
Проблемалық сұрақтарды қоя отырып қайталанбайтын іріктеу мен қайталанатын іріктеу арасындағы айырмашылықты көрсету және таңдаудың әртүрлі нәтижелері дегенді түсіндіру (Оқушылардың өздеріне де әртүрлі мысалдарды берулеріне мүмкіндік беру, мысалы қораптағы конфеттер және т.с.с) Сабақтың бірінші бөліміндегі барлық ақпараттарды жинақтай отырып оқушылармен бірге комбинаторика элементерін, олардың өзара айырмашылықтарын және жалпы есептеу формулаларын қорыту Оқушылар жұппен отырып келессі есептерді шығарады. Есептерді толық шығарып болғаннан кейін оқушылар бір-бірінің шешу жолдарымен өз шешімдерін салыстырып, жіберген қателіктері болса түзетіп, түсіндіреді Келесі есептерді оқушылар жеке орындайды, мұғалім бақылаушы рөлінде лездеме оқушылар жұмыстарына кері байланыс беріп отырады | Слайд 1-3 Слайд 4-7 Слайд 8, 10, 12 Слайд 9,11 Қосымша 1 | |||||||
Сабақтың соңы 3-5 мин | Үйге тапсырма. №1. Шахмат турниріне 15 шахматшы қатысты. Әрбір ойыншы қалған ойыншылардың әрқайсысымен тек бір партиядан ғана ойнаған. Бұл турнирде барлығы қанша партия ойналды? №2. 4 оқушыны 3 орындыққа неше тәсілмен отырғызуға болады? №3. Қонақ үйдің 7 бөлмесіне 4 адамды неше тәсілмен орналастыруға болады? Үй тапсырмасына бағыт бағдар беру. Сабақтан алған әсерін, білімін, пікір тілектерін, ұсыныстарын жазады. Мен түсіндім........................ Менің білгім келеді....................... Менің ұсынысым........................... | ||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||
| |||||||||
Сабақ бойынша рефлексия | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. | ||||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?