Квадрат және бөлшек-рационал теңдеулер. Алгебра, 9 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 8 сынып бойынша алгебра курсын қайталау | Мектеп: НЗМ Талдықорған | |||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||
Сынып: 9 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||
Сабақ тақырыбы | Квадрат және бөлшек-рационал теңдеулер. | |||||
Сабақ типі | Өткенді қайталау | |||||
Оқу мақсаттары Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 8.2.2.3 квадрат теңдеулерді шешу; 8.2.2.4 Виет теоремасын қолдану; 8.2.2.5 |ax2+bx|+c=0; ax2+b|x|+c=0 түрдегі теңдеулерді шығару; 8.2.2.6 бөлшек-рационал теңдеулерді шығару. | |||||
Сабақ мақсаттары | Квадрат теңдеуді шешудің алгоритмін қайталау; модуль таңбасы бар квадрат теңдеулерді қайталау және оларды шығара білу. | |||||
Жетістік критерийлері |
| |||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар квадрат теңдеуді шешудің тәсілін таңдауды талқылайды. Пәнге лексика мен терминология Теңдеу, модуль, айнымалының мәні, өрнектің мәні Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер Санның/өрнектің мәніне екі жағдайды қарастырайық... Түбірлерге тексеру жүргізейік... | |||||
Құндылықтарды дарыту | Құрмет; ынтымақтастық; жауапкершілік; шынайлық; функционалдық сауаттылық; өмір бойы білім алу. | |||||
Пәнаралық байланыстар | Теңдеу құрастыру және оны шығара білу оқушыларға әр түрлі пәндерді оқуда қажет. | |||||
АКТ қолдану дағдылары | ||||||
Бастапқы білім | Квадрат теңдеудің түрлері | |||||
Сабақ барысы | ||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||
Сабақтың басы 5 мин 15 мин | Оқушылармен сәлемдесу. Тапсырма 1. Жалпылау. Оқушыларды сабақ тақырыбымен және мақсатымен таныстыру. Жұптық жұмыс. Тапсырма 2. Теңдеулерді топтарға бөл.
Оқушылармен теңдеулерді топтарға бөлудің принциптерін талдау. Болжамалы топтар: Топ 1-2. Толық емес кв. теңдеулер. (3, 9; 4, 5, 10) Топ 3-4. Кв. теңдеулер, (1, 7) Келтірілген кв. теңдеулер (2, 11) Топ 5. Модуль таңбасы бар квадрат теңдеулер ( 6, 8)
Топтық жұмыс. Постер жасау және оны қорғау. Квадрат теңдеулерді шешу. Мақсат: квадрат теңдеудің түрлерін шығарудағы білімдерді қайталау және жалпылау.
- теңдеудің түрі көрсетілген, - теңдеуді шығарудың алгоритмі жалпы түрде көрсетілген, - теңдеуді шешудің мысалы көрсетілген, - постерді қорғау (анық қорғау, дәйектілігі, түсінікті).
Топ 1. ax2 + bx = 0; ax2 + c = 0 түрдегі квадрат теңдеулердің шығарылу жолы Топ 2. ax2 + bx + c = 0 түрдегі квадрат теңдеулердің шығарылу жолы. Топ 3. ax2 + b| x | + c = 0 түрдегі квадрат теңдеулердің шығарылу жолы. ax2+b|x|+c=0 түрдегі теңдеуді шығарудың алгоритмі:
Оқушыларға квадрат теңдеулерді шығарудағы коэффициенттер қасиеттерін еске салу: ax2 + bx + c = 0:
Құрастырылған критерийлер бойынша топтардың бір-бірін бағалайды. | Презентация Квадрат теңдеуді қайталау Слайд 1 Слайд 2 Слайд 3 Слайд 4 Слайд 5 | ||||
Середина урока 15 мин 2 мин | Топтық жұмыс. Квадрат теңдеулерді шешу Мақсат: білім деңгейін бағалау және Виет теоремасын қолдана отырып есеп шығару дағдыларын бағалау.
Домино-Тарсиясы арқылы тексеріс жүргізу. Топ А – Қосымша 1. (Франсуа Виет есімі шығуы тиіс). Топ В – Қосымша 2. Виет теоремасын қайталау, Виет теоремасы арқылы түбірлерді тексеру. Өзін-өзі бағалау Жұмыстардың нәтижелерін жалпылау, квадрат теңдеулерді шешудің тәсілдерін қайталау. | Қосымша 1 Тарсия. КвУр_домино_ГрА_Виет Қосымша 2 Тарсия. КвУр_домино_ГрВ | ||||
Сабақтың соңы 3 мин | Үй жұмысы.
а) b) 2. Ықшамда:
Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: - нені білдім, нені үйрендім - нені толық түсінбедім - немен жұмысты жалғастыру қажет | |||||
Дифференциация- Көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыларыңызға қандай жоспар құрған болар едіңіз? | Бағалау – ұсынылған дискрипторлар оқушыны әділ бағалай алды ма? | Пәнаралық байланысқа сілтеме Денсаулық және қауіпсіздік | ||||
Барлық оқушылар ax2+bx+c=0 түріндегі квадраттық теңдеулерді шешеді Оқушылардың басым бөлігі ax2+b|x|+c=0 түріндегі теңдеудің қарапайм жағдайында шешеді. Кейбір оқушылар қиын деңгейлі есптерді шеше алады, мысалы, толық квадрат бөліп алу және модуль таңбасы бар теңдеулер. | Оқушылар бағалау критерийіне сүйене отырып, постер қорғайды және бір-бірін өзара бағалайды; «Домино» - Тарсия ойындары арқылы өзін-өзі тексеру және бағалау Формативное оценивание учителем на протяжении всего урока. | Оқушыларға ауыртпашылықты төмендету мақсатында әр түрлі іс-әрекеттер ұсынылады. Презентация тек сабақтың басында ғана колданылады. | ||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары және оқу мақсаттары нақты ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына дете алды ма? Егер жете алмаса, неге? Дифференциация сабақта дұрыс жүргізілді ме? Сабақта уақыт кезеңдері сақталды ма? |
| |||||
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтілді? 1: 2: Қандай іс-әрекеттер сабақтың жақсы деңгейде өтуіне әсер ете алады?
|
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» Freedom bank-те керемет акция! 1000 ₸ кэшбек сыйлайды
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды