8 - сыныптағы алгебра курсын қайталау. Алгебра, 9 сынып, сабақ жоспары. 1 сабақ.
Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 8.1А бөлім: Квадрат түбірлер және иррационал өрнектер | Мектеп: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | 8 - сыныптағы алгебра курсын қайталау | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тұрі | Практикум сабағы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | 8.1.1.1 иррационал және нақты сандар ұғымдарын біледі 8.5.1.4 аргументтің берілген мәндері бойынша функцияның мәндерін табады және керісінше 8.1.2.5 квадрат түбірдің қасиеттерін пайдаланып, құрамында квадрат түбір бар өрнектерге түрлендіруді орындайды | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | 8 сыныпта қарастырылған оқу мақсаттарына тиісті терминдерді, анықтамаларды еске түсіру және есептер шығару | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Пәндік лексика мен терминология: нақты сандар жиыны; рационал және иррационал сандар; шектеусіз периодты (периодсыз) ондық бөдшек; квадрат түбір; арифметикалық квадрат түбір; қосындының түбірі және түбірлердің қосындысы; көбейтіндінің түбірі және түбірлердің көбейтіндісі; бөліндінің түбірі және түбірлердің бөліндісі; санның квадрат дәрежесінің түбірі; санның жұп дәрежесінің квадрат түбірі; иррационал өрнек; түбір астындағы өрнек; иррационал өрнектің мүмкін мәндер жиыны. Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер: рационал сан ... түрінде жазылуы/ұсынылуы мүмкін; иррационал санды ... түрінде жазуға/ұсынуға болмайды; егер ... болса, оң саннан алынған квадрат түбірді иррационал сан деп айтуға болады; иррационал сандарға арифметикалық амалдар қолдану нәтижесінде...; иррационал сандардың қосындысы ... болады; иррационал сандардың көбейтіндісі ... болады; көбейткішті түбір таңбасы алдына шығару үшін ...; көбейткішті түбір астына алу үшін ... ; иррационал өрнектің мағынасы болады, егер ... ; түбір астындағы өрнекті жай көбейткіштердің көбейтіндісі түрінде жазуға болады, ... ; бөлшек бөліміндегі (алымындағы) иррационалдықтан құтылу үшін ... . | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Бір-бірін тыңдау, кезекпен сөйлеу, өз ойын нақты жеткізу, дәлелдер мен мысалдар келтіру, өздігінен үйренуге талпыну, академиялық шыншылдық, топтық және жұптық жұмыстарда ашық болу. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Физика | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Тақырыпты талдау барысында Microsoft PowerPoint бағдарламасын қолдану | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Натурал және бүтін көрсеткішті дәреженің анықтамаларын, дәреженің қасиеттерін білу; дәреженің мәнін есептеу дағдысы, санды санның квадраты түрінде жаза алу; функцияның графигін салу дағдысы; рационал сандар тізбегін жалғастыра, құрастыра алу. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы Ұ 5 минут | 1. Сыныпты ұйымдастыру Оқушылармен сәлемдесу. Сынып тазалығына назар аудару. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. 2. Оқушылармен сөздікпен жұмыс жүргізу арқылы 8 сыныптағы терминдерді еске түсіру, бос орындарды толтыру сұралады
3. Сабақтың мақсаты мен жетістік критерийлерін оқушылармен бірге талқылау. | № 1 дидактикалық материал 1 слайд 2 – 3 слайд | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы ЖЖ 5 минут Т 25 минут | Білу және түсіну Оқушыларға жеке жұмыс ұсынылады. Әр оқушының жеке жұмысты шығару жылдамдығын ескере отырып сыныпты топтастырамын. Бірінші болып орындаған үш оқушы бір топқа бірігеді және келесі топтар тура осы тәсілмен пайда болады. Жеке жұмысты мұғалім дайын жауап парағымен өзі тексереді. Тапсырма 1. Көбейткішті түбір таңбасының алдына шығару: -Тапсырма 2. Өрнекті ықшамдаңдар: Тапсырма 3. Өрнекті ықшамдаңдар: ( Тапсырма 4. Бөлімдегі иррационалдықтан арылу: Қолдану Әр топ мүшесі өздігінен төменде берілген үш тапсырманы орындайды. Кейін тапсырманы орындап болған соң топ мүшелері дәптерлерімен алмасып бір-біріне кері байланыс беру арқылы пайда болған қателерді жоюға көмектеседі. Топ мүшелері өзара ішінен бір оқушының жұмысын таңдап алып келесі топпен алмасады. Келесі топ мүшелері дайын дескрипторлар бойынша басқа топтың жұмысын бағалайды. Тапсырма 1. Иррационал сандарды көрсетіңіз: 19; ; ; 5,639; ; 2; ; 4,(3) [1] Тапсырма 2. Денелердің еркін түсуі деп ауа кедергісі болмағандағы денелердің Жерге түсуін айтады. Дененің v жерге еркін түсу жылдамдығын h биіктікке байланысты мына формуламен анықтауға болады, мұндағы g- еркін түсу үдеуі ().
Тапсырма 3. Өрнектің мәнін табыңыз: а) б) [5]
Топтық жұмыстың нәтижесі бойынша әр топқа мұғалім тарапынан кері байланыс беріледі. Қосымша тапсырма a) санынтүрінде жазыңыз, - оң сан. Ұзындығы см тең тіктөртбұрыштың ауданы см2. b) a және b бүтін сандар болатындай тіктөртбұрыштың енін табыңыз, жауабыңызды түрінде жазыңыз. [5] | № 2 дидактикалық материал 4 слайд № 3 дидактикалық материал № 4 дидактикалық материал 5 слайд № 5 дидактикалық материал 6 слайд | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы Ұ 5 минут | 1. Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: карточканың сыртына сабақтың мақсатын жазу керек. - Мен түсінген жоқпын .... - Мен үшін өте күрделі ... - Мен бәрін түсіндім және орындай аламын ... 2. Бағалау. Оқушылар бір-бірін ауызша критерий бойынша бағалайды. 3. Кейбір оқушыларға мұғалім тарапынан кері байланыс беріледі. 4. Үйге тапсырма: Ықшамдаңыз: , , . [5] | 7 слайд № 6 дидактикалық материал 8 слайд | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысында өздеріне сенімсіз оқушылар анағұрлым өздеріне сенімді оқушылармен жұмыс істеу барысында, есепті шешу және талқылау жолдарын бақылап, үйренеді. Топтық талқылауда барлық оқушының қатысатынына, білімі төмен оқушылардың басқалардан тәуелді болмауына класс оқушыларның сенімді болуы жоспарланған. | Оқушылардың тақырыпты меңгергенін және мақсатты жеткілікті немесе жеткіліксіз түсінгенін қадағалау үшін, сабақ барысында әрбір оқушының қасына жеке-жеке барып қажет еткен жағдайда көмек көрсетемін. | Сынып бөлмесін сабақтан бұрын желдету. Сыныптағы орындық парталардың түзу туруына назар аудару. Сабақ барысында кішікірім денені шынықтыруға арналған жаттығуларды жүргізу. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?