Квадрат теңдеуге келтірілетін теңдеулерді шешу. Алгебра, 8 сынып, сабақ жоспары. 8 сабақ.


 Қысқа мерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

8.2A: Квадрат теңдеулер

Теңдеулерді шешу

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 8

Сабақ 8

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Квадрат теңдеуге келтірілетін теңдеулерді шешу

Сабақтың түрі

Білімді жүйелеу сабағы

Осы сабақта қол

жеткізілетін оқу

мақсаттары (оқу

бағдарламасына сілтеме)

8.2.2.5

|ax2+bx|+c=0, ax2+b|x|+c=0 түріндегі теңдеулерді шешу;

8.2.2.6

бөлшек-рационал теңдеулерді шешу;

8.2.2.7

квадрат теңдеуге келтірілетін теңдеулерді шешу

Сабақтың мақсаты

Оқушылар бөлшек-рационал теңдеулерді және квадрат теңдеуге келтірілетін теңдеулерді шешеді

Бағалау критерийлері

Дағды

Бағалау критерийлері

Білу және түсіну

Айнымалысы модулдің астындағы теңдеулерді шешу алгоритмін біледі

Бөлшек-рационал теңдеулерді шешу алгоритмін біледі

Айнымалы енгізу арқылы теңдеулерді шешу алгоритмін біледі

Қолдану

Теңдеуді квадрат теңдеуге келтіреді және оны шешеді

 Тілдік мақсат

 

Оқушылар:

  • квадрат және бөлшек-рационал теңдеулерді шешу жолын түсіндіреді;
  • әртүрлі теңдеулерді шешу алгоритмін баяндайды;
  • бөлімнің пәндік лексикасы мен терминологиясына сүйенеді.

Пәндік лексика мен терминология

  • квадрат теңдеу;
  • келтірілген квадрат теңдеу;
  • бөлшек-рационал теңдеудің мүмкін мәндер облысы;
  • бөгде түбір

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:

Алмастыруды орындайық …

Теңдеудің екі жағын да … көбейтейік

… бөгде түбір, өйткені …

Құндылықтарды дарыту

Ынтымақтастық. Академиялық адалдық.

Пәнаралық байланыс

Бұл бөлімде алынған білім бүтін және рационал теңсіздіктерді шешкенде қажет болады, сонымен бірге кез келген теңдеуді соның ішінде, квадрат теңдеуге келтірілетін теңдеулерді шешудің негізі болып табылады.

АКТ қолдану дағдылары

Презентация

Бастапқы білім

Оқушылар квадрат теңдеулерді, бөлшек-рационал және квадрат теңдеуге келтірілетін теңдеулерді алмастыру әдісі арқылы шеше алады.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақта жоспарланған іс-әрекеттер

Ресурстар

Сабақтың басы

1 мин

13 мин

Ұйымдастыру бөлімі.

Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру, назарларын сабаққа аудару.

Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау.

Білімді жаңғырту

Оқушыларға шағын маркерлі тақталар немесе ламинадталған парақтар таратылады. Олар презентациядағы ұсынылған теңдеулерге қатысты төмендегі сұрақтардың жауаптарын мұғалімнің белгісімен осы тақталарға жазады.

а) Әрбір теңдеуде қандай алмастыру жасауға болады? b) Нәтижесінде қандай теңдеу шығады?

№1 теңдеуді шешіп, жұпта тексеру жүргізеді.

1-2 слайдтар

3-7 слайдтар

Сабақтың ортасы

8 мин

20 мин

Жұппен жұмыс

Оқушылар жұптарға бөлінеді, әрбір жұпқа 2 тапсырмадан беріледі. Жұптар тапсырмаларды шығарып болған соң өздерінің есептерін шығармаған басқа жұппен бірігеді, әрбір жұп өз тапсырмаларын түсіндіреді.

№1 жұп тапсырмасы

  • |x2+2x|-1=0 түріндегі теңдеуді шешу алгоритмін жазу.
  • Мына теңдеуді шешу алгоритмін жазу:

2 жұп тапсырмасы

  • x2+2|x|+1=0 түріндегі теңдеуді шешу алгоритмін жазу.
  • теңдеуді шешу алгоритмін жазу.

Жеке жұмыс

Оқушылар мұғалімнің алдынан 1 есептен алады, есепті шығарады, жауабын қабырғадағы дұрыс жауаппен тексереді. Дұрыс болған жағдайда келесі есепті алады, осылайша әрбір оқушы 6 есептен шығарады.

№1. Теңдеуді шешіңіз:

№2. Теңдеуді шешіңіз:

№3. Теңдеуді шешіңіз:

№4. Теңдеуді шешіңіз:

№5. Жаңа айнымалы енгізу арқылы теңдеуді шешіңіз:

№6. Жаңа айнымалы енгізу арқылы теңдеуді шешіңіз:

8 слайд

Виленкин Н.Я., Виленкин А.Н., Сурвилло Г.С. и др. Алгебра: учеб. для 8 кл. с углубленным изучением математики. – М.: Просвещение, 2006

Қосымша 1

Сабақтың соңы

3 мин

Сабақты қорытындылау

Оқушылардан сабақ бойы жасаған жұмыстары мен жеткен мақсаттары туралы ойлануы сұралады.

Оқушыларға бағалау парағы таратылады. Оқушылар бағалау критерийлері арқылы өздерін бағалайды.

Үй тапсырмасы:

Теңдеулерді шешіңіз:

  • ;
  • ;
  • .

9 слайд

Қосымша 2

Қосымша 3

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай

тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік

техникасының сақталуы

Саралау оқу материалын таңдау кезінде оқушылардың жеке қабілеттерін ескеру арқылы жүргізіледі. Қабілеті жоғары оқушылар барлық есепті дұрыс шығарады деп күтіледі. Егер бірінші орындап болса, қосымша есеп беріледі.

Өзін-өзі бағалау, өзара бағалау стратегиялары қолданылады.

Сынып бөлмесі сабаққа дейін желдетіледі.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары

дұрыс қойылған ба?

Оқушылардың барлығы ОМ қол

жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды

ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар

болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін

пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
» Қазақстандағы білім беру деңгейі 10 жыл ішінде қалай өзгерді?
Пікір жазу