Квадрат теңдеудің түрлері. Толымсыз квадрат теңдеулерді шешу. Алгебра, 8 сынып, қосымша материал. 3 сабақ.
№3 сабаққа әдістемелік нұсқаулық
«Квадрат теңдеу»
«Квадрат теңдеулер» бөлімі
Сабақтың тақырыбы: Квадрат теңдеулердің түрлері.
Толымсыз квадрат теңдеулерді шешу.
Оқу мақсаты:
8.2.2.2
квадрат теңдеулердің түрін ажырата алады
Бұл - 3 сабақтан тұратын бөлімшенің ең соңғы сабағы. Бұл сабақта оқушылардың толымсыз квадрат теңдеудеуді шешу дағдыларын қалыптастыруға арналған жұмыстар жүргізіледі.
Сабақты ұйымдастыруға арналған әдістемелік нұсқаулық. Қалыптастырушы бағалауға нұсқаулық
Сабақтың басында мұғалім оқушыларға әріптері бар парақтарды таратады. Тақтада берілген 7 сұрақтан тұратын тест тапсырмаларын оқушылар ауызша орындайды, жауапты мұғалімге сәйкес әріптерді көтеру арқылы көрсетеді.
Сабақтың келесі бөлімінде оқушылар жұпқа бөлінеді. Жұптағы әрбір оқушыға әртүрлі екі есеп беріледі, олар өздіктерінен есеп шығарады, нәтижесін қабырғада ілініп тұрған шығару жолымен салыстырады, кейін әрбір жұп бір-біріне шығару барысын түсіндіреді.
Келесі кезеңде тақтада жалпы сыныпқа арналған тапсырма ұсынылады. Тапсырманы қалай шығаруын ойлап, түсінуі үшін оқушыларға уақыт берген дұрыс. Кейін тақтада талданады. Содан соң осы тапсырманың екіншісін өздіктерінен орындау ұсынылады. Оқушылар өздіктерінен шығарады, қажет болған жағдайда сыныптасынан немесе мұғалімнен көмек сұрауына болады.
Оқушылар жеке жұмыс орындайды. Қабілеті жоғары оқушыларға В деңгейінің тапсырмаларын орындау ұсынылады. Олар тапсырмаларын орындап болған соң, мұғалімге тапсырады.
Жауаптары мен шешуі
Жұптық жұмыс
І оқушы
№1. Теңдеудің түбірлерін табыңдар:
;
Шешуі.
;
;
;
Жауабы:
№2. m – ның қандай мәнінде берілген теңдеу толымсыз квадрат теңдеуге айналады?
2х2 - ( 9 - m )x + m – 9 = 0.
Шешуі.
;
ІІ оқушы
№1. Теңдеудің түбірлерін табыңдар:
;
Шешуі.
;
;
;
Жауабы:
№2. m – ның қандай мәнінде берілген теңдеу толымсыз квадрат теңдеуге айналады?
( m – 1)х2 + ( m2 – 1)x + m – 4 = 0.
Шешуі.
;
Жалпы сыныпқа арналған тапсырма
- Барлық а параметрі үшін теңдеуінің түбірлерін табыңыз.
Жауабы:
a < 0 болғанда теңдеудің түбірі жоқ,
ал a = 0 болғанда теңдеудің бір түбірі бар х = 1,
a > 0 теңдеудің екі түбірі бар ,
- Барлық а параметрі үшін теңдеуінің түбірлерін табыңыз.
Жауабы:
a < 0 болғанда теңдеудің екі түбірі бар ,
ал a = 0 болғанда теңдеудің бір түбірі бар х = 0,
a > 0 теңдеудің түбірі жоқ.
Жеке жұмыс
А деңгейі
- ;
Жауабы:
- ;
Шешуі.
- ;
Шешуі.
- ;
Жауабы:
- ;
Жауабы: 0; 7,5.
Шешуі.
В деңгейі
- ;
Шешуі.
- ;
Шешуі.
;
Шешуі.
;
- ;
Шешуі.
Шешуі.
.
Қажетті сілтемелер мен әдебиеттер тізімі:
- Шыныбеков А.Н. Алгебра: Жалпы білім беретін мектептің 8-сыныбына арналған оқулық. – Алматы: Атамұра, 2011.
- М.Л.Галицкий, А.М.Гольдман, Л.И.Звавич «Сборник задач по Алгебре» 8-9 кл.- М.: Просвещение, 2004.
- Виленкин Н.Я., Виленкин А.Н., Сурвилло Г.С. Алгебра: учеб. для учащихся 8 кл. с углубл. изучением математики – М.: Просвещение, 2006.
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?