Квадраттық түбірі бар өрнектерді түрлендіру. Нақты сандарды салыстыру. Алгебра, 8 сынып, сабақ жоспары. 6 сабақ.


Сабақтың жоспары

Қысқа мерзімді жоспар :

8.1А Квадрат түбір және иррационал өрнек

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы

Квадрат түбірі бар өрнектерді түрлендіру

Нақты сандарды салыстыру

Сабақтың түрі

Меңгерілген материалды қайталау

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.1.2.6

нақты сандарды салыстыру

 Сабақ мақсаттары

Оқушылар нақты сандарды салыстырады, сандарды салыстыру үшін түрлендіреді.

 Бағалау критерийлері

Дағдылар

Бағалау критерийлері

Қолдану

Сандарды салыстыру үшін түбірлердің қасиеттерін және көбейткіштерді түбір белгісінің астына еңгізу және түбір белгісінің сыртына шығару амалдарын қолданады.

 Тілдік мақсаттар

Оқушылар квадрат түбірі бар өрнектерді ықшамдауға арналған алгоримтдердің орындалуын түсіндіреді.

Пәнге қатысты лексика мен терминология:

Квадрат түбір, көбейткіш, квадрат түбірлердің қосындысы/ айырмасы, квадраттарының қосындысы/айырмасы, түйіндес өрнек, кері бөлшек.

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:

Көбейткішті жақша сыртына шығарайық....

..... формуланы қолданайық

Бөлшектің алымы мен бөлімін ..... көбейтейік

Бөлшекті ...... қысқартайық

Амалдарды орындау тәртібін анықтайық

Құндылықтарды дарыту

Өздік жұмыс жасау дағдыларын дамыту. Оқушыларға құндылықтарды дарыту іс әрекет арқылы жүзеге асады.

Пәнаралық

байланыстар

Квадрат түбірлермен амалдар орынлау дағдылары физикалық есептерді шешуде маңызды.

АКТі қолдану дағдылары

Материалды бейнелеу үшін презентация қолданылады.

 Бастапқы білім

Оқушылар квадрат түбірдің мәнін бағалай алады, квадрат түбірі өрнектермен барлық амалдарды орындай алады.

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған

іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

10 мин

 Оқушыларға сабақтың тақырыбы мен оқу мақсаттарымен таныстыру.

 

 Ауызша жұмыс

 Оқушыларға A, B, C, D және E әріптерімен карточкаларды таратыңыз. Тапсырмалар слайдта ұсынылады. Әр сұраққа 4-5 жауап бар. Оқушылар қойылған сұраққа дұрыс жауап табу керек және тиісті әріппен карточканы көрсетуі керек. Оқушылардың жауабына сай, мұғалім мәселені талқылауды ұйымдастыру қажеттілігін анықтай алады.

Презентация Слайд 1-2

Әріптері бар карточкалар, слайд 3-8

Сабақтың ортасы

22-25 мин

6-9 мин

 Решение задач

 Оқушылар тапсырмалардың тізімін алады. Тапсырмаларды шешу ноутбукте жасалуы тиіс. Оқушылар 15 минут өздік жұмыс жасайды. Содан кейін оқушылар шешімдерді талқылау үшін 3 адамнан топқа бөлінеді. Талқылау шамамен 7-10 минутты алады. Оқушылардың осы кезеңдегі жұмысынан күтілімдерін талқылау керек, жауаптарды салыстыру жеткіліксіз, әрбір оқушы қалған тапсырмаларды шешу идеясын түсіндіріп беруі керек.

 

 Күрделі есептерді шешу

 Презентация слайдында тапсырмаларды көрсету: Күрделілігі жоғары тапсырмалар

 -ның қандай мәнінде бөлшегі, ең үлкен мәнін қабылдайды, осы мәнді тап.

 Осындай тапсырмаларды оқушылар бұрын қарастырмаған. Сондықтан олардың ой қабілеттерін жетелеуші сұрақтармен бағыттау керек:

 - Біз сабақтың басында осы сұрақтарды талқыладық:

  «-ның қандай мәнінде өрнегі, ең үлкен мәнін қабылдайды, осы мәнді тап» Бұл сұрақтың күрделігі неде? (айнымалының мәні өзгерген сайын, бөлшектің алымы мен бөлімі де өзгереді).

 - Бөлшекті түріне келтіруге бола ма? (Ия, егер бөлшекті қысқартатын болсақ.)

 - Бөлшекті қысқарту үшін кем дегенде бір өрнекті (алымы немесе бөлімін) көбеткіштерге жіктеу керек. Көбейткіштерге жіктеудің қандай тәсілдерін білесіздер?

 - Қалай ойлайсыздар, бөлшектің бөлімін әлде алымын көбейткіштерге жіктеуге болады? Неліктен?

Қосымша 2

Слайд 9

Сабақтың соңы

3 мин

1 мин

 Рефлексия

 Оқушылармен қиындық немесе жеңілдік туғызған мәселелерді, оларды жеңілдету, оларға не көмектесті және неғұрлым тиімді жұмыс істеуге кедергі болғанын талқылау қажет.

 

 

 Үй тапсырмасын талқылау

 

Слайд 10

Қосымша 3

Дифференциация –қандай жолмен Сіз қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілет деңгейі неғұрлым жоғары оқушыларға қандай міндеттерді қоюды жоспарлайсыз?

Бағалауоқушылардың оқу материалын меңгеру деңгейін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

Оқушылар өздігінен жұмыс істейді. Мұғалім оқушыларға алдын-ала орындалған тапсырмаларға қатысты жетекші сұрақтар мен сілтемелер түрінде қолдау көрсетеді.

Оқушылар өз жұмыстарын пікірталас барысында бағалайды.

Оқушыларға жүктемені азайту үшін сабақтың ортасында жаттығулар орындауға болады.



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу