Бөлшектің бөлімін және алымын иррационалдықтан арылту. Алгебра, 8 сынып, сабақ жоспары. 4 сабақ.


Сабақтың жоспары

Қысқа мерзімді жоспар: 8.1А: Квадрат түбірлер және иррационал өрнектер

Мектеп: НЗМ ХББ , Өскемен қаласы

Күні:

Мұғалімнің аты жөні: Нурлыбаева Т. А., Бакиева А.

Сынып: 8

Сабақ тақырыбы

Бөлшектің бөлімін және алымын иррационалдықтан арылту

Cабақтың түрі

Білімдер мен дағдыларды бекіту сабағы

7 сабақ сериясының №4 сабағы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.1.2.4

бөлшек бөлімін иррационалдықтан арылту;

 Сабақ мақсаттары

Бөлшектің бөлімін және алымын иррационалдықтан арылту дағдыларын бекіту

Бағалау критерийлері

Дағдылар

Бағалау критерийлері

Білім және түсіну

Бөлшектің бөлімін иррациональдықтан арылтудың тәсілін анықтайды

Қолдану

квадрат түбірлері бар өрнектерді ықшамдай алады; бөлшектің бөліміндегі иррационалдықтан арылу амалын орындай алады;

бөлшектерді қысқарта алады

 Тілдік мақсаттар

- бөлшектің бөлімі мен алымын арылтудың тәсілдерін ауызша түсіндіреді,

- қолданылған қысқаша көбейту формулалары мен квадрат түбірдің қасиеттері негіздейді,

иррационалды өрнектердің түрлендіруге қатысты өз ойын білдіре алады.

Пәнге қатысты лексика мен терминология:

Квадрат түбір, қосындының түбірі/айырманың түбірі және түбірдің қосындысы / айырмасы, санның квадратының түбірі, иррациональ өрнек,түбірасты өрнек.

  • Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:

Бөлшектің бөлімі мен алымын .... көбейтейік

Бөлшектің бөлімін/ алымын иррационалдықтан арылту үшін ... керек

Бөлшекті ... қысқартайық

Құндылықтарды дарыту

Бір біріне сыйластық, коммуникативті дағдылар.

Оқушылардың іс әрекеті арқылы жүзеге асады.

Пәнаралық байланыстар

Физика және экономикамен пәнаралық интеграция: физика және экономика сабақтарында есептерді шығару, формулалармен жұмыс істеуде квадрат түбірі бар өрнектерді түрлендіру дағдылары қажет.

АКТ қолдану дағдылары

Интерактивті тақтаны қолдану

Бастапқы білім

Оқушылар квадрат түбірдің қасиеттерін біледі, көбейткішті квадрат түбір белгісінің алдына шығаруды, көбейткішті квадрат түбір белгісінің астына алуды біледі, квадрат түбірі бар өрнектер үшін қысқаша көбейту формулаларын қолдана алады, бөлшектің бөлімін иррационалдықтан арылта алады.

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтың басы

3 мин

7 мин

1. Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.

Үй жұмысын тексеру.

Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарын анықтау.

2.Ауызша санау

Оқушылар жауаптарын тақтаға жазады. Кейін өз жауаптарын тақтадағы дайын жауаптармен салыстырады.

1. Өрнекті ықшамда: .

Шешуі:

Онда,

2. бөлшегінің бөлімін иррационалдықтан арылту.

Шешуі: бөлшектің бөлімі мен алымын, бөлшектің бөлімінің түйіндес өрнегіне көбейту, яғни .

Онда,

3. Бөлшекті қысқарт: .

Шешуі: сондықтан, .

Презентация Слайд 1-2

Шағын-тақталар, маркерлер

Слайд 3-5

Сабақтың ортасы

10 мин

5 мин

5 мин

6 мин

5 мин

Мұғалім бөлшектің алымын иррационалдықтан арылту үшін, бөлшектің бөлімін иррационалдықтан арылту алгоритмі қолданылатынын түсіндіреді. Оқушылар мұғаліммен жұмыс жасай отырып, келесі тапсырмаларды орындайды. Мұғалім барлық оқушыларды пікірталасқа қатыстырып, сұрақтар қояды.

Бөлшектің алымын рационал түрге келтір:

а) ; ә) ; б) ; в) г) .

3. Формативті бағалау

Оқушылар 6 адамнан бөлініп, топ құрайды. Мүмкін, соңғы топта оқушылар аз болады, бұл рұқсат етіледі.

Әр топ 6 тең бөлікке бөлінген A4 парағы және бөлшегі бар карточкалардың біреуі беріледі. Оқушылар бөлшектің алымы мен бөлімін иррационалдылықтан арылтуы керек. Мұғалімнің сигналы бойынша оқушылар өздері алған карточка бойынша тапсырманы орындауды бастайды. Олар А4 форматындағы қағазды тапсырма нөміріне сәйкес келетін ұяшыққа жазу керек. 30-40 секундтан кейін мұғалімнің сигналы бойынша оқушылар тапсырмаларды шеңбер бойынша (өз тобында) бір біріне береді. Карточкалар шеңберді толығымен айналып шыққанға дейін жалғасады.

Бөлшектің алымын иррационалдықтан босат

Бөлшектің бөлімін иррационалдықтан босат

Бөлшектің бөлімін иррационалдықтан босат

Бөлшектің алымын иррационалдықтан босат

Бөлшектің бөлімін иррационалдықтан босат

Бөлшектің бөлімін иррационалдықтан босат

Өзара тексеру

Топтағы әрбір оқушы топтың барлық мүшелерінің бір тапсырмасын дайын жауаптар бойынша тексереді. Егер жауап дұрыс болса, онда «+» белгісін қояды, дұрыс болмаса «-» белгісін қояды. Тексерілген жұмыстарды алғаннан кейін оқушылар қатемен жұмыс жасайды, содан кейін парақтарды мұғалімге тапсырады.

4. Жұптық жазбаша жұмыс.

Оқушылар жұпта екі тапсырмадан орындайды. Жұмыстың соңында әрбір оқушы орындаған тапсырмалардың шешу жолдарын түсіндіріп бере алуы керек.

I 1. Бөлшектің бөлімін иррационалдықтан босат

2. Өрнекті ықшамда

II 1. Бөлшектің бөлімін иррационалдықтан арылт

2 Өрнекті ықшамда

Жұпта ауызша жұмыс

Әртүрлі тапсырмаларды орындаған оқушылардан жаңа жұптар құрылады. Оқушылар бір-біріне орындаған тапсырмаларын түсіндіреді. Олар бір-біріне сұрақтар қойып, шешімдерді жақсартуға көмектесе алады. Оқушылар бір-бірінің дәптерлеріне қысқаша түсініктеме жазады.

Слайд 6

Қосымша 1

Қосымша 2

Қосымша 3

Сабақтың соңы

3 мин

1 мин

Сабақты қорытындылау.

Рефлексия. «… алғыс айтамын».

Сабақ соңында мұғалім, әрбір оқушыға ынтымақтастық үшін ризашылық білдіру үшін, және осы ынтымақтастықтың нақты көрінісін анықтайтын балалардың тек біреуін таңдауға шақырады. Таңдалғандардың ішінен мұғалімді алып тастау керек. Мұғалімнің ризашылық сөзі сабақты қорытындылайды. Оқушы аз комплимент алғандарды таңдайды, ол алғыс сөздерді табуға тырысуы қажет.

Үй жұмысы

1. Бөлшектің бөлімін иррационалдықтан арылт

2. Өрнекті ықшамда:

а) ;

Қосымша 4

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Топтық жұмыс кеңес беруді қамтиды.

тапсырмаларды күрделіліктің өсуіне байланысты орындау қажет.

Оқушылар слайдтағы үлгі шешімдерді қолданып, олардың жұмысының дұрыстығын бағалайды және қателіктер бойынша жұмысты орындайды. Мұғалім оқушылардың жұмысын қадағалайды.

Іс-әрекет түрін өзгерту. Топта, жеке дара, жұпта жұмыс орындау.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақтың мақсаты/ оқытудың мақсаты шынайы болды ма?

Барлық оқушылар оқытудың мақсатына қол жеткізді ме? Егер жоқ болса, неліктен?

Сабақта деңгейлеп оқыту дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдерді сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды және неге?

Осы бөлімді сабақ туралы ойлау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы сабақ туралы ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы бағалау

Сабақтың қандай екі қыры жақсы өтті (оқыту және оқу туралы ойлаңыз)?

1:

2:

Сабақты жетілдіруге не көмектесе алады (оқыту және оқу туралы ойлаңыз)?

1:

2:

Сабақ туралы немесе жеке оқушылардың жетістіктері / қиындықтары туралы сабақта не білдім, келесі сабақтарда неге назар аудару керек?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
» Қазақстандағы білім беру деңгейі 10 жыл ішінде қалай өзгерді?
Пікір жазу