Бөлшек бөліміндегі иррационалдықтан құтылу алгоритмі. Алгебра, 8 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді жоспар

Сабақ жоспары

Бөлім: 8.1А Квадрат түбірлер және иррационал өрнектер

Мектеп: Атырау қаласындағы НЗМ

Сабақ тақырыбы:

Бөлшек бөліміндегі иррационалдықтан құтылу алгоритмі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

Қатысқандардың саны:

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.1.2.3 көбейткішті квадрат түбір таңбасының астынан шығара біледі және көбейткішті квадрат түбір таңбасының астына енгізе біледі;

8.1.2.4 бөлшек бөліміндегі иррационалдықтан арыла біледі;

8.1.2.5 квадрат түбірдің қасиеттерін пайдаланып, құрамында квадрат түбір бар өрнектерге түрлендіруді орындайды;

 Сабақтың мақсаты

Арифметикалық квадрат түбірдің қасиеттерін қолана білу және квадрат түбірдің мәнін бағалай біледі;

Жетістік критерийлері

квадрат түбірлер қасиетін қолданып, квадрат түбірлері бар сандық өрнектердің мәнін есептейді;

квадрат түбірдің мәнін бағалай біледі;

 Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

- квадрат түбірдің анықтамасын пайдаланып өз шешімін түсіндіреді;

- квадрат түбірдің қасиеттерінің тұжырымын пайдаланып өз шешімін түсіндіреді;

Бөлім бойыншалексика мен терминология

- арифметикалық квадрат түбір;

- қосындының түбірі және түбірлердің қосындысы;

- көбейтіндінің түбірі және түбірлердің көбейтіндісі;

- бөліндінің түбірі және түбірлердің бөліндісі;

- санның квадрат дәрежесінің түбірі;

- санның жұп дәрежесінің квадрат түбірі;

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер

- егер ... болса, оң саннан алынған квадрат түбірді иррационал сан деп айтуға болады;

- иррационал сандарға арифметикалық амалдар қолдану нәтижесінде...;

- иррационал сандардың қосындысы ... болады;

- иррационал сандардың көбейтіндісі ... болады;

- көбейткішті түбір таңбасы алдына шығару үшін ...;

-көбейткішті түбір астына алу үшін ... ;

Дәреже – степень- degree

Түбір – корень – root

Модуль – модуль - module

Бастапқы білімдер

Натурал және бүтін көрсеткішті дәреженің анықтамаларын, дәреженің қасиеттерін білу; дәреженің мәнін есептеу дағдысы, санды санның квадраты түрінде жаза алу;

Құндылықтары дарыту

Белсенді қарым- қатынас, өзіндік шешім қабылдауды үйрену және оны дамыту.бір – бірінің пікірлері мен ерекшеліктерін құрметтеу, қабылдау

Пәнаралық байланыстар

Қолданбалы математика

АКТ қолдану дағдылары

презентация

Сабақ түрі

Арифметикалық квадрат түбірдің қасиеттері

Сабақтың жүру барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Басталуы

5 мин

Ұйымдастыру кезеңі:

Оқушылармен сәлемдесу.

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

Үй тапсырмасын тексеру (Жалпы түрде жауаптарын айта отырып тексеру)

Тақырыбы мен мақсаттары

8.1.2.3 көбейткішті квадрат түбір таңбасының астынан шығара біледі және көбейткішті квадрат түбір таңбасының астына енгізе біледі;

8.1.2.4 бөлшек бөліміндегі иррационалдықтан арыла біледі;

8.1.2.5 квадрат түбірдің қасиеттерін пайдаланып, құрамында квадрат түбір бар өрнектерге түрлендіруді орындайды;

Слайд 1

Слайд 2

Сабақтың ортасы

10 мин

Білімді актуаландыру

Білімді нақтылау үшін ауызша тапсырмаларды орындау

  • 2. 3.

4. 5.

6. 7.

8.

Слайд 3

2 мин

15 мин

Топтық жұмыс

Тоқа бөліну

N

Z

Q

R

Натуральные числа

Целые числа

Рациональные числа

Действительные числа

1;2;3;4;5;…

-2;-1;0;1;2;…

3; -5,9; 6,1(3)

;; π

Топқа бөліне отырып, әр топтың тапсырмалары конвертте салулы тұрады, оқушылар бір – бірден алып орындап қасында тұрған суретке апарып жапсырғанда бір математик ғалымының суреті шығады. Оқушылар сыни тұрғыдан ойлана отырып, суретті құрастырып, шапшаңдыққа, есепті тез шығаруға дағдыланады.

Тапсырмалар:

№1. Өрнекті ықшамдаңдар:

а) 5; б)

№2. Бөліміндегі иррационалдықтан құтылыңдар:

а) ; б) ;

№3. Өрнектің мәнін табыңдар:

; мұндағы х

№4. Теңдеуді шешіңдер:

Бағалау

Әр топ өз жұмыстарын қорғайды, қалған топтар дәптерлеріне жазады.

Қосымша 1

Қосымша 32

5 мин

Ғаламдық азаматтық бұл жаhандық және өңірлік дәрежедегі әртүрлі проблемалар мен өзгерістерді сыни тұрғыдан бағамдай білу. Өзгелердің қайғы-мұңына ортақтасу, адамгершілік тұрғыда көңіл білдіру арқылы оларға құрмет көрсету, азаматтық сыйластық таныту. Өзіңнің әрекетің үшін терең жауапкершілікті сезіну, қоршаған ортаға және қоғамға төнген қауіп қатерге бей-жәй қарамау. Белсенді азаматтық ұстанымы болу және тұрақтылықты сақтауда өлшеусіз үлес қосу.

Квадрат түбір. Арифметикалық квадрат түбірдің қасиеттері.

Бөліміндегі иррационалдықтан құтылу.

Бөліміндегі иррационалдықтан құтылу алгоритмі.

«Мәңгілі Ел». 7 негізгі құндылықтар.

Қосымша тапсырма:

Тепе-теңдікті дәлелде:

;

Сабақты қорытындылау

№15.34, №15.37, №15.59, №15.61

Мордкович А.Г.

8 сынып

Макарычев Ю.Н.

8 сынып

Слайд 5

Слайд 6

Слайд 7,8,9

Слайд 10 А.Г.Мордкович Алгебра 8 класс, задачник часть2

Слайд 11

Сабақтың соңы

3 мин

Рефлексия

  • Нені білдім, нені үйрендім
  • Не түсініксіз болды
  • Алға қарай нені білуім керек.

Үйге: №518, №519

Қосымша ақпарат

Дифференциация – қосымша қолдауды қалай көрсетесіз? Үлгерімі жақсы оқушылар алдында барынша қиын есептерді қалай қоюды жоспарлап отырсыз?

бағалау – оқуда оқушылар жетістіктерін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Айқаспа сілтемелер

Денсаулық жағдайын тексеру

АТ құндылықтар

.

талқылау

сабақ мақсаты/оқыту мақсаты іске асырылды ма? Бүгін оқушылар немен танысты? Сыныпта атмосфера қандай? Дифференциация жұмыс істеді ме? Уақыт жетті ме? Қандай өзгерістер жоспарға енгізілді және неге?

Осы кеңістікті сіздің сабақты талқылау үшін пайдаланыңыз. Сабақ туралы ең маңызды сұрақтарға сол жақ бағанда жауап беріңіз

Оқу мақсаттары толығымен ашылды деп ойлаймын

Қорытынды баға

Қандай екі зат өте жақсы өтті (оқуда және оқу барысында)?

1: топпен жұмыс жасау

2:

Қандай заттар сабақты жақсартар еді (оқуда және оқу барысында)?

1:

2:

Осы сабақта сынып өте белсенді қатысып отырды



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
» Қазақстандағы білім беру деңгейі 10 жыл ішінде қалай өзгерді?
Пікір жазу