Қысқаша көбейту формулалары тақырыптарына есептер шығару. Алгебра, 7 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді сабақ жоспары Тексерілді:
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 7.3В Қысқаша көбейту формулалары | Мектеп: | ||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||
Сынып: 7 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||||
Сабақ тақырыбы: Қысқаша көбейту формулалары тақырыптарына есептер шығару. | |||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 7.2.1.14 алгебралық өрнектерді ортақ көбейткішті жақша сыртына шығару арқылы көбейткіштерге жіктей алады ( ; 7.2.1.15 топтау тәсілімен көпмүшелерді көбейткiштерге жiктей алады; 7.2.1.19 түріндегі көбейтінділерді тіктөртбұрыштардың аудандары түрінде өрнектеп түсіндіреді; 7.2.1.17 қысқаша көбейту формулаларын біледі және қолданады; 7.2.1.18 қысқаша көбейту формулаларын біледі және қолданады; 7.2.1.20 көпмүшелерге амалдар қолдану арқылы және қысқаша көбейту формулалары көмегімен алгебралық өрнектерді түрлендіреді; 7.2.1.16 қысқаша көбейту формулалары көмегімен көпмүшелерді көбейткіштерге жіктей алады; 7.2.1.22 көпмүшелерге амалдар қолдану арқылы өрнектің берілген санға еселік болатынын дәлелдейді ( мәнінде өрнектің мәні 8-ге еселік болатынын дәлелдеңіз); 7.2.1.21 тиімді және ауызша есептеу үшін қысқаша көбейту формулаларын қолданады, мысалы, 39∙41=(40-1)∙(40+1)=; | ||||||||
Сабақ мақсаттары | Оқушылар: қысқаша көбейту формулаларын есептер шығаруға қолданып білу; өтілген теориялық материалға есептер шығару барысында қайталау; | ||||||||
Бағалау критерийлері |
| ||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: - қысқаша көбейту формулаларын ауызша тұжырымдай біледі; - ауызша тұжырымдалған қысқаша көбейту формулаларын жаза біледі; - көпмүшені көбейткіштерге жіктеу тәсілінің таңдалуын дәйектейді;- көпмүшені көбейткіштерге жіктеудің орындалуын түсіндіреді. Бөлім бойынша лексика және терминология - қысқаша көбейту формулары; - екі өрнектің квадраттарының айырмасы; - екі өрнектің қосындысының квадраты; - екі өрнектің айырмасының квадраты; - екі еселенген көбейтінді; - үш еселенген көбейтінді; - екі өрнектің қосындысының кубы; - екі өрнектің айырмасының кубы; - екі өрнектің кубтарының қосындысы; - екі өрнектің кубтарының айырмасы; | ||||||||
Құндылықтарды дарыту | Оқушыларда өз бетімен жұмыс істеу мәдениетін дамыту, ұйымшылдыққа үйрету, бірін-бірі сыйлау. Өзіне және айналадағы адамдарға құрмет Оқылатын материалға сыни қарау арқылы оқуға құштарлыққа баулу | ||||||||
Пәнаралық байланыстар | геометрия | ||||||||
Бастапқы білім | Натурал және бүтін көрсеткішті дәреже,көпмүшелерді түрлендіру, қысқаша көбейту формулалары | ||||||||
Сабақ барысы | |||||||||
Сабақтың кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||
2 минут | І Ұйымдастыру: Оқушылардың түгендеу және сабаққа дайындығын тексеру | ||||||||
3 минут 20 минут 12+3 минут 20 минут 17 минут | ІІ Үй тапсырмасын тексеру Қысқаша көбейту формулалары, формула құрастыру ІІІ Есептер шығару:
№1. Көбейткіштерге жіктеңіз: a) b) c) Дескриптор:
№ 2. Қысқаша көбейту формулаларын пайдаланып:
Дескриптор:
№3 : Теңдеуді шешіңіздер Дескриптор:
№4 Есептеңіз:
b)
Бағалау: Дескриптор бойынша оқушылар тақтадағы жұмыстарын бағалайды Жұппен жұмыс: №1 Өрнекті ықшамдаңыз:
№2 Көбейткіштерге жіктеңдер: №3 өрнегінің мәні 3 –ге бөлінетінін дәлелдеңіз. №4 Өрнектің мәнін табыңыз:
Бағалау: Жұптар дәптерлерін ауыстыру арқылы бағаланады «Қысқаша көбейту формулалары» бөлімі бойынша жиынтық бағалау Оқыту мақсаты: 7.2.1.14 алгебралық өрнектерді ортақ көбейткішті жақша сыртына шығару арқылы көбейткіштерге жіктей алады ( 7.2.1.15 топтау тәсілімен көпмүшелерді көбейткiштерге жiктей алады 7.2.1.20 көпмүшелерге амалдар қолдану арқылы және қысқаша көбейту формулалары көмегімен алгебралық өрнектерді түрлендіреді 7.2.1.22 көпмүшелерге амалдар қолдану арқылы өрнектің берілген санға еселік болатынын дәлелдейді ( мәнінде өрнектің мәні 8-ге еселік болатынын дәлелдеңіз) 7.2.1.21 тиімді және ауызша есептеу үшін қысқаша көбейту формулаларын қолданады, мысалы, 39∙41= =(40-1)∙(40+1)= Бағалау критерийі
Сыныппен жұмыс: №1 Көбейткіштерге жіктеңдер: №2 Өрнектің мәнін табыңыздар: №3 Теңдеуді шешіңіз: | Формула жазуға бетшелер Презентация ББЖБ тапсырмалары жазылған бетшелер Сыныппен орындалатын тапсырма | |||||||
3 минут | Бүгінгі сабақта … а) Бүгінгі жұмысыма ризамын, менде барлығы дұрыс болды. б) Менде қателер болды, бірақ мен өз ісіме ризамын. в) Мен теориялық материалды білемін, бірақ мен практикалық жұмыста қиналдым. г) Маған қиын және түсініксіз болды. Үйге тапсырма беру. Түзу, қиылысуы, параллель, бұрыш, сыбайлас және вертикаль бұрыштар. | ||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||
Саралау іріктелген тапсырмалар, бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету жұмыстары. | Тапсырманы толық дұрыс орындаған оқушыларды марапаттау | Нұсқаулықпен жүргізіледі. | |||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?