Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін графиктік тәсілмен шешу. Алгебра, 7 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 7.2А: Функция. Функцияның графигі. | Мектеп: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Топоркова Л.Н., Аяшева Г.О. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 7 | Қатысқандар саны: | Сынып: 7 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін графиктік тәсілмен шешу | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ түрі | Жаңа материалмен тынысу сабағы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 7.5.2.4 сызықтық теңдеулер жүйесін графиктік тәсілмен шешу | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Оқушылар екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесінің шешімдер санын анықтай алатын болады. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар:
Бөлім бойынша лексика мен терминология:
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:
– график ординаталар осін... нүктесінде қияды;
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Аталмыш тақырып физика курсындағы шамалардың арасындағы шынайы тәуелділіктерді модельдеуде, сонымен қатар түрлі теңдеулерді графиктік тәсілмен шешуде қажет. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | «GeoGebra» бағдарламасында функция графиктерін салу. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Сызықтық функцияның графигін салу білігі. Теңдеулерді шешу және айнымалының белгілі мәнінде өрнектің мәнін есептеу дағдысы. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 2 минут | Сабақтың басында мұғалім мен оқушылар бір-бірімен сәлемдеседі. Мұғалім оқушылардың назарын шоғырландыру үшін жаттығу орындатады.. Содан кейін мұғалім оқушылармен бірге сабақтың мақсаты мен күтілетін нәтижелерді анықтайды. Осылайша оқушылардың арақатынасындағы ашықтық дамиды. | http://expertmemory.ru | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 5 минут 10 минут |
Тапсырманың мақсаты: 7.2.А бөлімі бойынша өткен сабақтарды қайталу. Проблемалық ситуация тудыру. Презентация бойынша ауызша жұмыс. (4-5 слайдтар). Тапсырманы орындау барысында құрмет көрсету, ынтымақтастық, айналадағы адамдардың қиындықтарын көру және түсіну, айтылған сынды қабылдай білу сияқты құндылықтар дариды.
Тапсырманың мақсаты: оқушыларды теңдеулер жүйесінің шешімдер санын өздігінен зерттеуге бағыттау. Аталмыш жұмыс түрі өмір бойы білім алу, ақпаратты өздігінен табу, ситуацияға анализ жасау, өз жұмысының сапасына жауап беру сияқты құндылықтардың дамуына ықпал етеді. Қосымша 1. Сурет, алгебралық шарт, геометриялық қорытынды және мысал арасындағы сәйкестікті жүргізіңіз. Өзара тексеру дайын жауаптар арқылы жүргізіледі. Жауаптар: IC2д, IID5в, IIIB1a, IVЕ3б, VC2г, IVB1e | Егоркина Н.В. сборник упражнений по математике для 7 класса, обучающихся по ИОП. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
8 минут 10 мин 6 минут 2 минут |
Тапсырманың мақсаты: оқушыларды теңдеулер жүйесінің шешімдер санын өздігінен зерттеуге бағыттау. Оқушылар үй жұмысының тапсырмаларын талдап, бос орынды толтырады. Аталмыш жұмыс түрі құрмет көрсету, әр түрлі көзқарастардың болатындығын мойындау, топта жұмыс істеу, академиялық адалдық сияқты құндылықтардың дамуына ықпал етеді. Теңдеулер жүйесін графиктік тәсілмен шешіңіз: а) б) в) Қосымша 2. Жүйенің шешімдер санын және салынған түзулердің өзара орналасуын жазыңыз.
Алынған нәтижелердің тексерілуі презентацияның көмегімен іске асады (7-9 слайдтар).
Тапсырманың мақсаты: теңдеулер жүйесінің шешімдер санын зерттеу. Тапсырманы орындау барысында құрмет көрсету, ынтымақтастық, айналадағы адамдардың қиындықтарын көру және түсіну, айтылған сынды қабылдай білу сияқты құндылықтар дариды. Оқушылар 4 адамнан топтарға бірігеді. Әрбір топ кестені толытарады. Қосымша 3.
Нәтижесінде әрбір топ өз жұмысымен сыныпты таныстырады. Қалған оқушылар басқа топтардың жұмыстарын критерийлер бойынша бағалайды. Қосымша 4.
Төмендегі шарттар орындалатындай теңдеуіне екінші теңдеуді табыңыз: а) жүйенің жалғыз шешімі болады; б) жүйенің шешімі жоқ; в) жүйенің шексіз көп шешімі болады. Оқушылар еріктері бойынша алынған жүйелерді дауыстап оқиды, мұғалім оқушыларға кері байланыс береді.
1. Теңдеулер жүйесін графиктік тәсілмен шешіңіз: а) б) в) 2. теңдеулер жүйесін графиктік тәсілмен шешіңіз, егер осы жүйенің бірінші теңдеуі жәнемәндерінде дұрыс теңдікке айналатындығы белгілі болса. | Егоркина Н.В. сборник упражнений по математике для 7 класса, обучающихся по ИОП. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 2 минут | Сабақтың соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Дифференциация топтық жұмысты креативтілік әдісімен ұйымдастыру арқылы білінеді | Сабақта мұғалімнің бағалауы бақылау және кері байланыс беру арқылы жүргізіледі деп ескерілген. Әзірленген дескрипторлардың көмегімен топтартың өздерін- өздері бағалаулары. | Назарды шоғырландыру жаттығуы. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?