Сыбайлас және вертикаль бұрыштар, олардың қасиеттері. Перпендикуляр түзулер. Алгебра, 7 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі 7.1B бөлім: Геометрияның алғашқы мәліметтері | Мектеп: | |||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||
Сынып: 7 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||
Сабақ тақырыбы | Сыбайлас және вертикаль бұрыштар, олардың қасиеттері. Перпендикуляр түзулер. | |||||
Сабақтың типі | Білімді жалпылау және жүйелеу сабағы | |||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 7.3.1.10 сыбайлас және вертикаль бұрыштардың қасиеттерін дәлелдеу және қолдану | |||||
Сабақ мақсаттары |
| |||||
Бағалау критерийлері |
| |||||
Тілдік мақсаттар
| Оқушылар: - бөлімнің ұғымдары мен терминдерін пайдаланады; - аксиомаларды және теоремаларды тұжырымдайды; - сызбаның салынуын түсіндіреді; - есептердің шешу жолын түсіндіреді. Пәнге тән лексика мен терминология: - нүкте, түзу, сәуле, кесінді, бұрыш; - аксиома, теорема; - бұрыштардың түрлері, сүйір бұрыш, доғал бұрыш, жазыңқы бұрыш, тік бұрыш; - вертикаль бұрыштар, сыбайлас бұрыштар; - бұрыштардың градустық өлшемі; - перпендикуляр түзулер Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: - кесінділер/бұрыштар тең; - вертикаль бұрыштар... ; - сыбайлас бұрыштардың қосындысы... тең. - перпендикуляр түзулер . . . жасайды. | |||||
Құндылықтарды дарыту
| Пәнге деген жауапты көзқарас арқылы құрмет көрсету, атқарылған жүмысты талдай білу және бағалай алу қабілеті, қауіпсіздік техникасын, денсаулық сақтау факторларын сақтау. | |||||
Пәнаралық байланыстар | сызу | |||||
АКТ қолдану дағдылары | интернет ресурстар | |||||
Бастапқы білім | Кесінділер мен бұрыштарды салуда және өлшеуде сызғыш пен транспортирді қолдана алу, фигуралардың теңдігі, геометрияның қарапайым фигураларын білу, сыбайлас және вертикаль бұрыштардың анықтамалары; сыбайлас және вертикаль бұрыштардың қасиеттерін қолдану. | |||||
Сабақ барысы | ||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||
Сабақтың басы 2 минут 5 минут | Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық жұмылдыру. Сабақтың тақырыбымен таныстыру, оның мақсаттарының қойылымы. Оқушыларды тілдесуге дайындау. Оқушылар сыбайлас және вертикаль бұрыштар. Олардың қасиеттері жайлы теориялық материалды қайталайды, қиылысушы және перпендикуляр түзулер арасындағы айырмашылықты естеріне түсіреді. Оқушылардың жетекші білімдері мен дағдыларын өзектендіру. (Өтілген мәліметтер бойынша білім мен дағдыларын жүйелеу.) Өтілген тақырып бойынша оқушылардың негізгі теориялық білімдерін жалпылау және жүйелеу мақсатында мұғалім оқушыларға «Бұрыш түрлері» тақырыбы бойынша кластер құруды ұсынады. | «Бұрыш түрлері» тақырыбы бойынша кластер | ||||
Сабақтың ортасы 10 минут 2 минут 20 минут | 3. Жеке-дара білімдерін бір жүйеге жалпылау (И) Оқушыларға өтілген тақырып бойынша негізгі білімдерін тексеретін тест беріледі. Көз арналған гимнастика. Оқушыларға дайын сызбалар бойынша есептер шығару ұсынылады (кесте № 7.4). Әрбір оқушыға тапсырмалары бар парақтар беріледі. Берілген жұмысты орындауға берілген уақытты қадағалап, жазбаларды жұмыс дәптеріне ұқыпты рәсімдеу қажет. | 1 қосымша "Тест" 2 қосымша Рабинович Е.М. Геометрия 7-9 Задачи и упражнения на готовых чертежах | ||||
Сабақтың соңы 5 минут | Рефлексия. Қорытынды жасау. Сұрақтар қою. Оқушыларға олардың өтілген тақырыптары бойынша негізгі теориялық білімдерін жүйелеуге септігін тигізетін викториналық сұрақтар қойылады. 1) Бұрыштардың өлшем бірлігі қандай? (градус) 2) Градустың бөлігі? (минут) 3) Жазыңқы бұрыштың градустық өлшемі қандай? (1800) 4) Минуттың бөлігі? (секунд) 5) Тік бұрыштың градустық өлшемі қандай? (900) 6) Сыбайлас бұрыштардың қосындысы неге тең? (1800) 7) Вертикаль бұрыштар қай уақытта тең болады? (әрқашан) Үй тапсырмасы. Өзін-өзі бағалау парағы (78 бет Математика оқулығы 7 сынып, 1 бөлім) | http://textbooks.nis.edu.kz/ | ||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||
Тапсырмалар арқылы дифференциация жасау, жеңіл тапсырмалардан күрделі тапсырмаларға өту, оқытудың визуальды және есту арқылы қабылдау әдістерін қолдану. | Оқушының жеке жұмысы бағаланады, | Көзге арналған гимнастика. | ||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| |||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?