«Достар әні» Фариза Оңғарсынова. Әдебиеттік оқу, 3 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
Пән: Әдебиеттік оқу Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Демалыс мәдениеті. Мерекелер Күні: Сынып: 3 | Мектеп: Қарағанды қаласы Мұғалімнің аты-жөні: Шадетова А.К. Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | |||
Сабақ тақырыбы | 2.8. Көркем шығарма элементтерін салыстыру «Достар әні» Фариза Оңғарсынова | |||
Оқу мақсаты | 3.2.8.2 Мұғалімнің көмегімен көркем шығарма үзіндісін басқа үлгідегі /иллюстрация/ музыка (күй) /мультфильм нұсқасымен салыстыру 3.1.5.1 өз ойы мен сезімін көркем-бейнелі сөздерді қолдана отырып жеткізу | |||
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар: мұғалімнің көмегімен өлеңді музыка нұсқасымен салыстырып, көркем-бейнелі сөздерді қолдана отырып өз ойын жеткізеді. Көптеген оқушылар: өлең мен музыка нұсқасының нәтижелерін салыстырады және өз пікірлерін айтады. Кейбір оқушылар: тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіріп, көркем-бейнелі сөздерді қолдана алады. | |||
Бағалау критерийлері |
| |||
Тілдік мақсаттар | Пәнге тән лексика мен терминология: бал бұл жанған, арай жүз, бірлік – байлық, ырыс – құт. Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: | |||
Құндылықтарды дарыту | Топтық жұмыс арқылы ынтымақтастық құндылықты дарыту Ашықтық құндылығы топта,жұпта жұмыс жасау кезінде ойын еркін айтуға жетелеу | |||
Пәнаралық байланыстар | Көркем-сөздерді қолдана отырып жазу барысында, қазақ тіліндегі ережелерді ескеру тапсырылады. | |||
АКТ қолдану дағдылары | http://videopas.info/onlain/smotretjSDlKckx5b1lCdGs Достар әні | |||
Бастапқы білім | Өлеңді түсініп оқи алады, музыка нұсқасымен салыстырады мұғалімнің көмегімен өлеңді музыка нұсқасымен салыстырып, көркем-бейнелі сөздерді қолдана отырып өз ойын жеткізеді. | |||
Сабақ барысы | ||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||
Сабақтың басы
| Ширату жаттығуы: (Ұ) «Кoмплимeнттepдiң бұpқacыны» әдici. Oқyшылap бepiлгeн yaқыт iшiндe бip пapaқ қaғaзғa өздepiнiң достарынан aдaмдapынaн ecтiгici кeлгeн кoмплимeнттi жaзу ұсынылады. Жaзып бoлғaн coң oқyшылap пapaқтapын дoмaлaқтaп, дoмaлaқ қapмeн aтысқан сияқты бip-бipiнe лaқтыpyы кepeк. Oқyшылapғa алдарына түскен «қap дoмaлaғының» біреуін aшып, ішіндегі сөзді oқып, өзіне айтылған комплимент тәрізді қабылдайды. Кoмплимeнттepдi бapлық oқyшылapдың кeзeктeciп oқyынa дa бoлaды. Бүгінгі сабағымыздың мақсаты мұғалімнің көмегімен өлеңді музыка нұсқасымен салыстырып, көркем-бейнелі сөздерді қолдана отырып өз ойын жеткізу. Оқушылармен бағалау критерийін құрастыру немесе таныстыру. | Қосымша №2 Слайд №1-4 ақ парақтар, қалам | ||
Сабақтың ортасы 4-10 минут 11-19 минут 20 -29 минут 30-36 минут | 1-тапсырма (Ұ; МК) «Суреттер сөйлейді» әдісі Оқушыларға бүгінгі сабақта қарастыратын мәтінге байланысты сурет беріледі. Ұжыммен сурет бойынша ой жинақтау, болжам жасау, білетіндері және білігісі келетіндері туралы ойларымен бөлісу ұсынылады. Жеткеші сұрақтар:
Саралау: қорытынды арқылы саралау. Барлық оқушыларға бағытталған нұсқау бере отырып, олардың əрқайсысының өздерінен не күтетіндігін түсінгендеріне көз жеткізу керек. Мұғалім тапсырма береді, бірақ жалғыз «дұрыс» жауаптың бағытында жұмыс істеуден гөрі оқушылар өздерінің мықты жəне əлсіз тұстарына қарай жауап береді. (Б): «Бағдаршам әдісі» бойынша тиісті түсін көрсету арқылы сурет бойынша болжам жасап, ойларымен бөліскендер үш түрлі түспен бағалайды. 2 тапсырма (Ө). Фариза Оңғарсынованың «Достар әні» өлеңін оқы. 1. Өлеңді оқуды тапсырыңыз. Барлық оқушылар өлеңді оқып болғаннан кейін, оқу тілін зерделей алуға жұмыс жүргізіледі, мысалы: түсініксіз сөздерді түсіндіріледі; бал бұл жанған, арай жүз, бірлік – байлық, ырыс – құт. 2. Оқушылардан өз ойларын, пікірлерін пысықтау үшін немесе автордың жазғанын ой елегінен өткізу үшін өлеңді қайта шолу тапсырылады; 4. Қажеттілігіне қарай өлең бойынша бірнеше сұрақтар қойылады. Сұрақтар: Өлең не жайында? Не бәріміз ағайынбыз, туыстығымыз бар ма? Өзге ұлт өкілдерінен достарың бар ма? Біз достық мерекесін қашан тойлаймыз? Саралау: Диалог және қолдану тәсілі арқылы тапсырманы орындау барысында жан-жақты нақты көмек қажет ететін оқушыға өлеңнің мазмұны бойынша жекелей сұрақ қоя отырып, қолдау көрсетіледі. Б: «Пантомима» Қолдарын жоғары көтерсе – жоспарды дұрыс құра алдым Басын төмен ұстаса – жоспар құруда қателер болды Бетін қолмен жапса – жоспарды дұрыс құра алмадым. 3-тапсырма (ЖЖ) «Достық әні» әнінің музыкасын тыңда. 1.Музыка нұсқасын тыңдайды. http://videopas.info/onlain/smotretjSDlKckx5b1lCdGs 2.Әнді барлық сыныппен бірге айтады 3.Жұптасып оқыған өлеңімен байланысын анықтап, жұпта талқылайды. 4.Бір–біріне сұрақ қояды. (оқиғаға байланысты немесе өзгеше болуы мүмкін). Саралау. Жіктеу тәсілі арқылы талаптары әр түрлі оқушылар біріктіріледі. Белсенді оқушы көмекті қажет ететін оқушыға өзара оқыту арқылы қолдау көрсетіледі. Б: Мұғалім тарапынан кері байланыс (мадақтау). Ұтымды сұрақ пен мәнді жауап бағаланады. Жарайсың! Өте ұтымды сұрақ қойдың. Мәнді жауабың үшін ризамыз. 4- тапсырма (Ө) «Сөйлеу құрылымдары» әдісі. «Достық мерекесін қалай өткізер едің? » деген тақырыпта шағын әңгіме жаз. Әңгіме жазу барысында мәтіндегі көркем-бейнелі сөздерді қолдан. «Менің ойымша, ............ мұның себебі............», «Мысалы, ................», «Сонымен қатар, менің айтайын дегенім.............» сияқты кіріспе сөздер тізбегі берілген. 1. Оқушылар тапсырманы жеке орындайды. 2. Жазғандары бойынша барлық ұжымға өз еріктері бойынша оқып береді. Саралау: «Қорытынды» тәсілі бойынша әңгіме құрастыруда әртүрлі деңгейлі оқушылардың қабілеттерін ескеріле отырып, жауаптар қабылданады. Б: «От шашу» әдісі арқылы оқушылар жазғандарына талдау жасап, өздерін бағалау ұсынылады. | Қосымша №3 Слайд №5 Қосымша №3 Слайд №6 Қосымша № 4 Қосымша № 5 Слайд № 7 | ||
Сабақтың соңы 37-40 минут | Рефлексия: Тамшыға берілген тапсырмаларды қалай орнындағандарыңды, жіберген қателіктеріңді, ұнаған, ұнамаған тапсырмаларыңды жазыңдар. | Слайд № 8 Қосымша № 6 | ||
Саралау. 1-тапсырмада қорытынды арқылы саралау. Барлық оқушыларға бағытталған нұсқау бере отырып, олардың əрқайсысының өздерінен не күтетіндігін түсінгендеріне көз жеткізу керек. Мұғалім тапсырма береді, бірақ жалғыз «дұрыс» жауаптың бағытында жұмыс істеуден гөрі оқушылар өздерінің мықты жəне əлсіз тұстарына қарай жауап береді. 2-тапсырмада Диалог және қолдану тәсілі арқылы тапсырманы орындау барысында жан-жақты нақты көмек қажет ететін оқушыға өлеңнің мазмұны бойынша жекелей сұрақ қоя отырып, қолдау көрсетіледі. 3-тапсырмадағы Жіктеу тәсілі арқылы талаптары әр түрлі оқушылар біріктіріледі. Белсенді оқушы көмекті қажет ететін оқушыға өзара оқыту арқылы қолдау көрсетіледі. 4 – тапсырмада «Қорытынды» тәсілі бойынша әңгіме құрастыруда әртүрлі деңгейлі оқушылардың қабілеттерін ескеріле отырып, жауаптар қабылданады. | Дескриптор
| |||
Сабақбойынша рефлексия | ||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?