«Жеңіс күні» Қайрат Жұмағалиев. Әдебиеттік оқу, 4 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
Пән: Әдебиеттік оқу Бөлім:Демалыс мәдениеті. Мерекелер. Күні: Сынып: | Мектеп: Қарағанды облысы, Балқаш қаласы. Мұғалімнің аты-жөні: Аханова Айдана Кынаровна Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | «Жеңіс күні» Қайрат Жұмағалиев | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқу мақсаты | 3.2.8.2 мұғалімнің көмегімен көркем шығарма үзіндісін басқа үлгідегі (иллюстрация, музыка (күй), мультфильм) нұсқасымен салыстыру 3.2.2.1 қолдануға (практикалық), бағалауға негізделген сұрақтар қою және жауап беру | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаты | Барлық оқушылар: шығарманы түсініп оқиды, мазмұнына сәйкес көрсетілген бейнематериал нұсқасымен салыстырады және сурет бойынша сипаттап айтады. Көптеген оқушылар: шығарма мазмұнына сәйкес көрсетілген бейнематериал нұсқасымен салыстырады және сурет бойынша сипаттауда көркем- бейнелі сөздерді орынды қолданады. Сұрақтар қояды және жауап береді. Кейбір оқушылар: өз ойын білдіруде, сурет бойынша сипаттауда көркем- бейнелі сөздерді орынды қолданады, тақырыпқа сәйкес сұрақтар құрастырады. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тірек сөздер | Жеңіс, қайнауда шынығады, батамен көгерер, тосты бәрін құлағын. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Топтық, жұптық жұмыс жасату арқылы оқушылар ортасында ынтымақтастықты қалыптастыру, Ұлы Отан соғысындағы батырларымыздың көрсеткен ерлігін насихаттау арқылы тұлға бойында «Қазақстандық патриотизм мен азаматтық жауапкершілікті» сіңіру. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Өз ойын білдіруде, «Шатысқан оқиға» әдісінде мәтінді құрастыруда сөйлемдегі сөздердің байланысын, мәтіннің құрылымдық бөліктерін сақтау кезінде қазақ тілі пәнімен байланыс жасалады. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Интербелсенді тақта | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы меңгерілген білім | Сын тұрғысынан бағалап оқуды, оқиғаның сюжетін дұрыс жүйелеуді, шығарманың түрлі жанры бойынша шығармашылық жұмыс жазуды біледі. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 1-5 минут | Ширату тапсырмасы (ҰЖ) 1- тапсырма Сөз жұмбақты шеш!
Батыр .... шынығады.
Бал құрақ- көлдің сәулеті.
Ел ауырын ер көтереді.
Жеңілсе- жасымас.
Батамен ер көгерер. 2- тапсырма
| Интербелсенді тақта Слайд №1-3 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
«Сабақтың ортасы 6-10 минут 11-17 минут 18-20 минут 21-23 минут 24-27 минут 28- 31 минут 32-34 минут 34-38 минут |
Ұлы Отан соғысы туралы айтылған балалардың жауаптарын тыңдату, салыстыру. https://www.youtube.com/watch?v=UCIZfjVGyIc
3- тапсырма Тыңдалым
Сұрақтар:
4- тапсырма Өлең авторы туралы мәліметті түсініп оқиды. Сызбаны толтырады.
Қай жерде Кім? Шығармалары дүниеге келген? 5- тапсырма Өлеңдегі сұрақ бойынша берілген жолдарды қайталап оқы. Осы сұраққа қалай жауап берер едің? (ТЖ) «Шатасқан оқиға» әдісі бойынша мәтінмен жұмыс.
«Сұра және жауап бер» ойыны арқылы өлең мазмұнына байланысты сұрақтар қою және жауап беру.
Саралау: тапсырма бойынша саралау жүргізіледі. Тапсырма барлық оқушыларға ұсынылады, бірақ әртүрлі нәтиже күтіледі. Қабілеті жоғары оқушы қабілеті төмен оқушыға көмектеседі. Жұпта тапсырманы бірлесіп орындайды. (ҚБ) Дескриптор:
Бағалау: «Басбармақ» әдісі арқылы өзін- өзі бағалау. Кері байланыс ұсыну. Сергіту сәті «Айна» әдісі Оқушылар жұпқа бөліне отырып, қарама- қарсы тұрады. Қарама- қарсы тұрған оқушының қимылын, іс- әрекетін қайталау қажет. (Көңілді музыка қойылып тұрады.) «Ұлы Отан соғысы» туралы бейнефильм көрсету. https://www.youtube.com/watch?v=Hw4Zl9ZwS4k Мәтінде батыр ерлігін, сұрапыл соғыс жылдарын қалай сипаттап көрсеткен? Ал бейнефильмде ше? Ұлы Отан соғысын, батыр ерлігін салыстыра отырып сурет бойынша сипаттап айт. Саралау: тапсырма бойынша саралау жүргізіледі. Тапсырма оқушылардың барлығына ұсынылады, бірақ әртүрлі нәтиже күтіледі. Кейбір оқушыларға қолдау көрсетіледі. (ҚБ) Дескриптор:
Бағалау: оқушылар өздерін «Жетістік баспалдағы» арқылы бағалайды. | Бейнематериал: https://www.youtube.com/watch?v=UCIZfjVGyIc Оқулық, 128- бет. Жұмыс дәптері №2 Қосымша №1 Желім, А-3 форматтағы қағаз. «Ұлы Отан соғысы» туралы бейнефильм https://www.youtube.com/watch?v=Hw4Zl9ZwS4k Слайд №7 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 38-40 минут | Рефлексия. «Өзін- өзі талдау кестесі» бойынша. Қажетті нұсқасын қоршайды.
| Маркерлер. Қосымша №2 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау Төмендегі саралау тапсырмаларын сынып оқушыларының қажеттілігіне қарай мұғалім өз өзертіп отыруы қажет. | Бағалау | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
«Тапсырма бойынша саралау» «Сұра және жауап бер» тапсырмасында жүргізіледі. Тапсырманы орындау кезінде қабілеті оқушы өз ойын көркем- бейнелі сөздерді қолдану арқылы жеткізеді. Оларға мадақтау, ынталандыру мақсатында қолдау көрсетілсе, барлық оқушыларға бағытталған нұсқау бере отырып, олардың түсінгендеріне көз жеткізу керек. «Нәтиже арқылы саралау» негізінде «Сурет бойынша сипаттау» тапсырмасы орындалады. Тапсырма барлық оқушыларға ұсынылады, бірақ әртүрлі нәтиже күтіледі. Қабілеті жоғары оқушының және мұғалімнің көмегін қажет ететін оқушыларға қолдау беріледі. | «Басбармақ», «Жетістік баспалдағы» әдісі арқылы бағалау. Дескриптор:
| Сергіту сәті: «Айна» әдісі Оқушылар жұпқа бөліне отырып, қарама- қарсы тұрады. Қарама- қарсы тұрған оқушының қимылын, іс- әрекетін қайталау қажет. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы даойланыңыз)? 1: 2: Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?