Шығармадағы оқиғаны болжау С.Сарғасқаев «Шеге мен балға» ертегісі ҚМЖ. 3 сынып. Әдебиеттік оқу
Қысқа мерзімді жоспар
Пән: Әдебиеттік оқу Бөлім: Сәулет өнері Күні: Сынып: 3 | Мектеп: Қарағанды облысы, Балқаш қаласы Мұғалімнің аты-жөні: Аханова А.К. Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | 1.3 Шығармадағы оқиғаны болжау С.Сарғасқаев «Шеге мен балға» ертегісі. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқу мақсаттары | 3.1.3.1 шығармадағы кейіпкерлердің мінез- құлқы мен іс- әрекетіне, ондағы оқиғаларға сүйеніп, сюжеттің дамуын болжау 3.2.2.1 қолдануға (практикалық), бағалауға негізделген сұрақтар қою және жауап беру | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар: шығарманы түсініп оқиды, кейіпкерлердің мінез- құлқы ерекшеліктерін сипаттайды, сұрақтарға жауап береді. Көптеген оқушылар: шығарма мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді, кейіпкерлердің мінез- құлқына іс- әрекеттеріне сүйеніп оқиғаның дамуын болжайды; Кейбір оқушылар: кейіпкерлердің мінез- құлқы мен іс- әрекетіне, баға береді,дәлелдер келтіріп өз ойын дәлелдейді. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тірек сөздер | Сүргі, ара, балта, бұрғы, балауыз, сүргі. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Топтық және жұптық жұмыстарды жасату арқылы оқушылардың арасында құрмет, ынтымақтастық, «қазақстандық патриотизм мен азаматтық жауапкершілік» құндылықтарын қалыптастыру. Еңбек пен шығармашылық, өмір бойы білім алуға үйрету. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Шығарма мазмұнын әңгімелеу өз ойын жүйелі жеткізу , сөйлемдегі сөздердің байланысы, сөйлем түрлерін орынды қолдану арқылы қазақ тілі пәнімен байланыс жасалады. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Интербелсенді тақта | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы меңгерілген білім | Шығармадағы оқиғаның ретін біледі, кейіпкердің іс – әрекетіне баға бере алады, бағалау сұрақтарын құрастыра алады | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 1-5 минут | (ТЖ) Ширату тапсырмасы Кестеден сөздерді тауып боя.
Кестеден ата, шеге, ата, балға, жеңге сөздері шығады.
| Қосымша1 Слайд №1-3 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 5-7 минут 8-18 минут
18-22 минут 23-25 минут 26-31 минут 32-37 минут | 1-тапсырма «Алғашқы бестік» (МК, Ұ) Балға деген сөзді естігенде ойларыңа не келеді? алғашқы ойларына келген 5 сөзді алдыларыңыздағы стикерге жазыңыздар.
2- тапсырма
Мұғалім оқушылардың назарын оқулықта берілген мәтінге аударту; Мәтінді оқуға уақыт беру. Оқудың алдында оқушыларға оқылымның критерийлерімен таныстыру:
Егер критерийлері дұрыс орындалған жағдайда тапсырмаларды орындауда жеңіл болатынын ескерту қажет.
3- тапсырма Әрі қарай не болады деп ойлайсың? Ертегінің соңын болжап айтып көр. Саралау: тапсырма қабілеті бойынша сараланады. Тапсырма барлық оқушыларға ұсынылады, бірақ әртүрлі нәтиже күтіледі. Қабілетті жоғары оқушылар қабілеті төмен оқушыларға көмек көрсетеді. (ҚБ) Дескриптор:
Сергіту сәті Қолдарыңды көтеріңдер – бір дейік. Көп отырып, қатты шаршап жүрмейік. Қолды создық, басты бұрдық – екі деп, Қозғалыспен әрбір адам жетіледі. Алға, артқа қарадық та – үш дедік. Тағы жаңа жаттығулар істедік. Түсірейік қолды төрт пен бесті айтып, Отырайық көңілді енді марқайтып. 4- тапсырма Мәтін бойынша сұрақтар құрастыру тапсырылады. Сұрақтар үлгісі ұсынылады?
Саралау: тапсырма бойынша саралау жүргізіледі. Тапсырма оқушылардың барлығына ұсынылады, бірақ әртүрлі нәтиже күтіледі. Көптеген оқушылар сұрақтарды өздері құрастырады. Кейбір оқушылар өз ойларына ертегіден мысал келтіре отырып дәлелдейді. (ҚБ) Дескриптор:
«Бағдаршам» түстеріне сәйкес бірін- бірі бағалайды. 5- тапсырма (Ө) Оқушыларға кесте толтыру ұсынылады.
| Слайд №2
Қосымша №2 Слайд №6 Қимылдарды жетекшіден қайталайды. Жеке сөздер жазылған қағаз, оқулық, интербелсенді тақта. дәптерлері, карточкалар, кестелер. Қосымша №4 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 37-40 минут | Рефлекция: «Таңдау» әдісі • 1. Мен сабақ қызықты _____________ қызықсыз болды деп ойлаймын. • 2. Мен сабақта: үйрендім көп нәрсені _____________ үйренгенім аз болды. • 3. Мен басқаларды мұқият ______________ зейінсіз тыңдадым. • 4. Мен пікірсайыстарға жиі ______________ сирек қатыстым • 5. Мен сабақтағы өз жетістіктеріме ризамын ____________ риза емеспін. Бұл карточканы таратып бергенде оқушылар өздерінің сабаққа қатысу деңгейі мен сабаққа деген ынтасын білдіретін сөйлемдердің бірінің тұсына « +» белгісін қою тапсырылады. | «Таңдау» әдісі карточкалары. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау Төмендегі саралау тапсырмаларын сынып оқушыларының қажеттілігіне қарай мұғалім өз өзертіп отыруы қажет. | Бағалау | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1, 2 тапсырма – «Тапсырма бойынша саралау» орындалады. Тапсырманы орындау барысында әр оқушының ойлау деңгейінің әртүрлі болатындығын ескеріліп, өз мүмкіндігі бойынша қолдау беріледі. 3 -тапсырма – Нәтиже арқылы саралауда қабілеті жоғары оқушының және мұғалімнің көмегін қажет ететін оқушыларға қолдау көрсетіледі. | «Бағдаршам» түстеріне сәйкес топтар бірін бірі бағалайды. Дескриптор:
| Сегіту сәті: Мұғаліммен бірге іс- әрекеттерді қайталайды. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы даойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?