Көне қалалар. (Нәтиже сабақ) ҚМЖ. 3 сынып. Әдебиеттік оқу


Қысқа мерзімді жоспар

Пән: Әдебиеттік оқу

Бөлім: Сәулет өнері

Күні:

Сынып:

Мектеп: Қарағанды облысы, Балқаш қаласы

Мұғалімнің аты-жөні: Аханова А.К.

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Көне қалалар. (Нәтиже сабақ)

3.4 Қатені табу және түзету

Оқу мақсаттары

3.2.9.1 шығарманың мазмұнына сәйкес түрлі дереккөздерден: иллюстрация, әдеби кітаптар, мультфильмнен нақты ақпаратты табу және ақпаратты сызба түрінде беру

3.3.4.1 мұғалімнің көмегімен шығарманың құрылымын, стилін жетілдіру, өз бетінше орфографиялық, пунктуациялық қателерді табу

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар: мәтінді түсініп оқиды, мәтін бойынша сұрақтарға жауап береді, ақпараттарды кестеге түсіріп, сөйлемдерде жіберілген қателерді тауып, түзетіп жазады.

Көптеген оқушылар: мәтінді түсініп оқиды, мәтін мазмұнына сәйкес сұрақтар қояды және сұрақтардың негізінде ой бөліседі, мәтін мазмұнына сәйкес ақпараттарды жинап, кестені толтырады.

Кейбір оқушылар: Әртүрлі дереккөздерден мәліметтер жинастырып, кестені толтырады, сөйлемдердегі орфографиялық, пунктуациялық қателерді тауып, түзетіп жазады.

Бағалау критерийлері

  • Мәтін бойынша ашық сұрақтар қойып, жауап бере алады;
  • Мәтіннің мазмұнына сәйкес мәліметтер табады және кестеге түсіреді;
  • Мәтінде жіберілген орфографиялық, пунктуациялық қателерді түзетеді .

Тірек сөздер

Ұлы Жібек Жолы, көне, Тараз, Отырар, Түркістан.

Құндылықтарды дарыту

Топтық, жұптық жұмыс жасату арқылы оқушылар ортасында ынтымақтастықты қалыптастыру, жеке тұлға бойында «Қазақстандық патриотизм мен азаматтық жауапкершілікті» сіңіру.

Пәнаралық байланыстар

Қажетті ақпараттарды тауып, кестені толтыруда орфографиялық, пунктуациялық қателерді сақтау кезінде қазақ тілі пәнімен байланыс жасалады.

АКТ қолдану дағдылары

Интербелсенді тақта

Алдыңғы меңгерілген білім

Сұрақтарға жауап береді, мәтін мазмұнына сәйкес сұрақтар қояды.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

1-4 минут

Ширату тапсырмасы

  • «Жақсы сөз»
  • Арқамызға стикер жабыстырып мінезіне қатысты сөздер жазу, кері айналып сол сөздерді келесі оқушы оқиды.
  • Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен таныстыру.
  • Бағалау критерийлерімен таныстыру немесе бірлесе құрастыру

Слайд №1-3.

Сабақтың ортасы

5-11 минут

12-16 минут

17-23 минут

23-25 минут

25-30 минут

30-36 минут

1-тапсырма

«Көне қалалар» туралы берілген мәтінді оқып таныстыру.

Мәтінді әртүрлі түспен белгіленген белгі бойынша оқиды.

  • 1-2 азатжол – басы
  • 3--ортасы,
  • 4-соңы.

Әңгімені «ЖИГСО-1» әдісі бойынша оқуды ұйымдастыру.

 Саралау: Қабілеті төмен оқушылар мәтінді оқып шығуда қосымша уақыт беріледі. Оқығандарын өз сөздерімен айтады, қабілетті оқушылар көркемдегіш құралдарды қолданып, өз ойын еркін жеткізе алады.

Бағалау: топтар бір- бірін «Қол сигналдары» арқылы бағалайды.

2- тапсырма

 «Үштік» әдісі

 Оқушылар берілген сұрақтың жауабын жазып, түріп алады. Содан соң үш оқушыдан бөліне отырып, өз жауаптарымен салыстырады.

  • Мәтінде қандай қалалар туралы айтылған? Неліктен көне қала дейміз?
  • Ұлы Жібек Жолының бойында орналасқан қала?
  • Қазақ хандығының астанасы болған қала?
  • 9- ғасырларда әлемдегі аса ірі кітапхана және көптеген мешіт- медреселер болған қала?
  • Қазіргі уақытта Отырар қандай?

Саралау: Тапсырма бойынша саралау жүргізіледі, нәтиже әртүрлі болады. Қабілетті төмен оқушыларға мұғалім жетелеуші сұрақтар қояды. Қабілетті оқушылар ақпаратты бірден анықтайды.

Бағалау: Жауап соңында басқа топ «Бағдаршам» арқылы бағалайды.

 3- тапсырма

(Ө) (ҚБ) Мәтінді және әртүрлі дереккөздерді пайдаланып, көне қалалар туралы мәлімет жинастыр. Ақпараттарды кестеге түсір.

Тараз

Түркістан

Отырар

_________________________________________________________________

_________________________________________________________________

_________________________________________________________________

Саралау: Тапсырма бойынша саралау жүргізіледі, нәтиже әртүрлі болады. Қабілетті оқушы қосымша дереккөздерден (ҚБ) Дескриптор:

  • мәтін бойынша сұрақтарға жауап береді;
  • мәтіннің мазмұнына сәйкес ақпараттар жинақтайды.

Сергіту сәті «Айгөлек»

Бейнекөрсетілім бойынша қимылын қайталау.

4- тапсырма. Сөйлемдерді толтықтыр.

 Айша-бибі кесенесі ХІІ ғасырда тұрғызылған қазақ сәулет _____________, қазақтың Тәж-Махалы. Өзінің сәулеттік _________, __________ керегелерінің айшықтығымен бүкіл Орта Азия мен Қазақстанда теңдесі жоқ құрылыс. Қазіргі _________ “Айша бибіге” осындай баға беруде.

  Керекті сөздер: маржаны, сымбатымен, өрнекті, ғалымдар.

  Саралау: Тапсырма бойынша саралау жүргізіледі, нәтиже әртүрлі болады. Қабілетті төмен оқушыларға мұғалім тарапынан көмек көрсетіледі.

5- тапсырма.

(Ө) (ҚБ) Мәтінде жіберілген қателерді тауып, түзетіп жаз.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Саралау: Тапсырма бойынша саралау жүргізіледі, нәтиже әртүрлі болады. Қабілетті төмен оқушыларға мұғалім тарапынан көмек көрсетіледі. .

(ҚБ) Дескриптор:

  • мәтіндегі грамматикалық қателерді тауып, түзетеді;
  • мәтіндегі пунктуациялық қателерді тауып, түзетеді.

Б: бағдаршам түстеріне сәйкес оқушылар өз- өздерін бағалайды.

Слайд №4

Қосымша №1

Слайд №5

Слайд №6

Бейне көрсетілім.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=15&v=8GemL9uJndo

Қосымша №2

Қосымша №3

Сабақтың соңы

37-40 минут

Рефлексия «Күншуақ» әдісі

Бүгінгі сабақта Әлі де білгім Мен түсіне

өзім үшін алдым... келеді... алмадым....

Стикерге жазып, орналастыру.

Стикерлер

Саралау

Төмендегі саралау тапсырмаларын сынып оқушыларының қажеттілігіне қарай мұғалім өз өзертіп отыруы қажет.

Бағалау

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

1,2- тапсырмада «Тапсырма бойынша саралау» негізінде жүргізіледі. Қабілеті төмен оқушылар мәтінді оқып шығуда қосымша уақыт беріледі. Оқығандарын өз сөздерімен айтады, қабілетті оқушылар көркемдегіш құралдарды қолданып, өз ойын еркін жеткізе алады.

3,5- тапсырмада «Нәтиже арқылы саралау» жүргізіледі. Барлық балаларға тапсырма бірдей беріледі. Бірақ әртүрлі нәтиже күтіледі.

«Бағдаршам» әдісі арқылы өзін- өзі бағалайды.

Дескриптор:

  • мәтін бойынша сұрақтарға жауап береді;
  • мәтіннің мазмұнына сәйкес ақпараттар жинақтайды.
  • мәтіндегі грамматикалық қателерді тауып, түзетеді;
  • мәтіндегі пунктуациялық қателерді тауып, түзетеді.

Сегіту сәті:

Бейнекөрсетілім бойынша қимылын қайталау.

Сабақ бойынша рефлексия

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы даойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Freedom bank-те керемет акция! 1000 ₸ кэшбек сыйлайды
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
Пікір жазу