Шығарманың жоспарын құру Жапырақтың күзгі серуені. Ертегі. 3 сынып. Әдебиеттік оқу
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Пән: әдебиеттік оқу Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Уақыт Күні: Сынып:3 | Мектеп: Қарағанды қаласы Мұғалімнің аты-жөні: Майбасова Ү.А. Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | |||||||||||
Сабақ тақырыбы | 3.1 Шығарманың жоспарын құру Жапырақтың күзгі серуені. Ертегі | |||||||||||
Оқу мақсаттары | 3.2.1.2 шығарманы іштей саналы түрде түсініп, көз жүгіртіп/ шолып/ түртіп алып/ қажетті ақпаратты тауып/ белгі қойып/сын тұрғысынан бағалап оқу 3.3.1.1 мұғалім көмегімен оқылған шығарманы логикалық бөліктерге бөліп, әр бөлікке ат қойып жоспар құру | |||||||||||
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар: шығарманы түсініп оқиды, мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді, шығарманың логикалық бөліктерін бірлесе табады; Көптеген оқушылар: шығарманы түсініп оқиды, шығарма мазмұны бойынша бағалау сұрақтарын қояды, шығарманы ның логикалық бөліктерін анықтай алады; Кейбір оқушылар: шығарма мазмұны бойынша бағалау сұрақтарын қояды, өз ойын мәтіннен мысалдар келтіріп дәлелдейді, шығарманы логикалық бөліктерге бөліп, ат қояды, жоспар құрастырады. | |||||||||||
Бағалау критерийлері |
| |||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: мәтін мазмұны бойынша сұрақтарға жауап бере алады, мәтіннің бөліктерін атай алады. Пәнге тән лексика мен терминология: жазғы тыныш өмір, күзгі серуен, алтындай сары киім, қорқыныш, қуаныш Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:
| |||||||||||
Құндылықтар ды дарыту | Мәтін мазмұнына байланысты құндылықтарды дарыту. Бірлесіп, достықта, ынтымақтастықта өмір сүруге тәрбиелеу. | |||||||||||
Пәнаралық байланыстар | ағаштардың жапырақтарын зерделей отырып, жаратылыстану пәнімен байланыс жүзеге асырылады. | |||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Интербелсенді тақтадан оқушылар мәтіннің сюжеттік желісін көреді. | |||||||||||
Бастапқы білім | Шығарманы түсініп оқиды, мазмұнын бойынша сұрақтарға жауап береді, шығарманы логикалық бөліктерге бөле алады, жоспар құрастыра алады | |||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурс тар | ||||||||||
Сабақтың басы 0-2 минут 3-6 минут | Ширату жаттығуы: (Ұ) «Кoмплимeнттepдiң бұpқacыны» әдici Oқyшылap бepiлгeн yaқыт iшiндe (1-1,5 минyт) бip пapaқ қaғaзғa өздepiнiң cүйiктi aдaмдapынaн ecтiгici кeлгeн кoмплимeнттi жaзaды. Жaзып бoлғaн coң oқyшылap бұл пapaқтapды дoмaлaқтaп, дoмaлaқ қapмeн aтысқан сияқты бip-бipiнe лaқтыpyы кepeк. Oқyшылapғa бip-бipдeн «қap дoмaлaғын» aшып, ішіндегі сөзді oқиды. Кoмплимeнттepдi бapлық oқyшылapдың кeзeктeciп oқyынa дa бoлaды. Бастапқы білімді қайталау «Кір жайылған жіп» әдісі (Ұ) Тақтаның алдына жіпке кірқыстырғыштармен сұрақтар жазылған парақтар ілінеді. Сұрақтар алдыңғы сабақта өткен материалдың мазмұнына байланысты болу керек. Тақта алдына бір оқушыдан кезектесіп шығады да сұрақтарға жауап береді. Жауап дұрыс болса, оқушы сұрақты өзімен бірге алып отырады, қате болса, орнына іледі.. Жіптегі сұрақтардың барлығына жуап бергенше оқушылар кезектесіп шығады. Қызықтыра отырып сұрақ қою арқылы оқушылардың зейіні сабаққа шоғырландырылады. Сұрақтар үлгісі:
Саралау: «Қорытынды» тәсілі арқылы сұрақтарға жауап бере отырып, оқушылар бір тапсырманы орындаса да нәтижелері әртүрлі болатындығына, өздерінен не күтетіндігін түсінгендеріне көз жеткізеді. (ҚБ) Oқyғa дeгeн қызығyшылығын apттыpy үшін оқушылар «Жapaйcың!», «Кepeмeт!», «Тaмaшa!» дeгeн cөздepмeн ayызшa мaдaқтay apқылы ынтaлaндыpылады. Сабақ тақырыбы және оқу мақсаттарымен таныстыру. Оқушылармен бағалау критерийін қарастыру немесе таныстыру. Шығарманы іштей саналы түрде түсініп, қажетті ақпаратты тауып, белгі қойып, сын тұрғысынан бағалап оқып, оқылған шығарманы логикалық бөліктерге бөліп, әр бөлікке ат қойып жоспар құру. Ағаштардың атаулары бойынша үш топқа бөлінуді ұсынуға болады: «терек, емен, үйеңкі» | оқушы санына сәйкес ақ парақтар, қалам Қосымша №1 Слайд №3 Қосымша №2 Слайд №4 | ||||||||||
Сабақтың ортасы 7-10 минут 11-22 минут 23-30 минут 31-35 минут | 1-тапсырма (Т; МК) «Кім жылдам?» ойыны Оқушылардың белсенді оқу тәсілдерін арттыру мақсатында жылдамдыққа тапсырма орындатылады. Топтарға суреттер топтамасы таратылады. Әр топ суреттер топтамасын қарастыра отырып, күз мезгіліндегі жапырақтар туралы әңгімелейді. Қай ағаштың жапырақтары екені, түстеріне, көлеміне назар аударылып, топтық талқылау жүргізіледі. Талқылауға өсмдіктер туралы қосымша дереккөздердер ұсынуға болады. Саралау: Диалог және қолдау көрсету тәсілі арқылы оқушыларды ынталандыра отырып, сөзбен қолдау көрсетіледі. (ҚБ): «Бағдаршам әдісі» бойынша тиісті түсін көрсету арқылы жапырақтар түрлері туралы түсінгендіктерін көрсетеді, үш түрлі түспен бағалайды. 2-тапсырма (Ұ; МК; Т) «Айрықша тапсырма» әдісімен оқушылар «Жапырақтың күзгі серуені» ертегісін оқып, тапсырмалар алады. Оқығаны бойынша шығарманы логикалық бөліктерге бөліп, әр бөлікке ат қояды. Үлкен қағазға/параққа жапырақ суртеі салынып ұсынылады.. Әр топ өз суретінің айналасына бөліктерін көрсетіп әр бөліктің атын жазады. Неліктен сондай бөліктерге бөлгенін айтады. Саралау: «Қорытынды» тәсілі арқылы оқушылардың қабілеттеріне қарай мәтінді әртүрлі бөліктерге бөлуі күтіледі. (ҚБ) Оқушылардың мәтінді бөліктерге бөліп, ат қоюын топтар бірін-бірі «Смайл» әдісі арқылы бағалайды.
3 – тапсырма (МК; Ж) «Кім байқағыш» әдісі. Оқушылар жұптасып «Жапырақтың күзгі серуені» ертегісін түсініп оқи отырып, жапырақшаның серуені сипатталған тұстарды анықтап кестеге белгілеп жазады. Алдыңғы сабақтағы танысқан шығармалармен салыстырады. Талқылау кезінде оқушылардың жұппен жұмыс жасау дағдылары дамытылады. Кесте үлгісі:
Саралау «Диалог және қолдау көресту» тәсілі арқылы қажетті ақпаратты мәтіннен қарастырғанда қиналатын оқушыларға сөзбен ынталандырып, қолдау көрсетіледі. ҚБ: «Жетістік баспалдағы» әдісі оқушылардың өткен материалды меңгеруге қай баспалдақта тұрғандығын анықтайды. Баспалдақ тақтаға ілінеді (ватманда, қағаз парағында), балалар орындаған жұмысты магниттермен немесе стикерлермен өздері қалаған баспалдаққа орналастырады. 4-тапсырма (Ұ; МК; Ө) «Бірлескен оқылым» әдісімен «Жапырақтың күзгі серуені» мәтінін тізбектей оқу ұсынылады. Сараптамалық оқуға назар аударылады. Ұжыммен мәтінге талдау жасап, бастапқы ортаңғы, соңғы бөлімдерін тауып қоршап сызу тапсырылады. Әр бөлікке ат қойып, бөліктердің атауларына сүйене отырып, әр оқушыға өздігінен жоспар құру ұсынылады. Жоспардың үлгісі:
Саралау. «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі арқылы оқушыларға мәтінді бөліктерге бөлуге қиналған оқушыларға ынталандыру үшін сөзбен қолдау көрсетуге болады. (ҚБ) Дескрипторлар бойынша бағалау «От шашу» әдісі арқылы оқушыларға әңгімеге талдау жасап, қалай бөліктерге бөліп жоспар құрғандары үшін өздерін бағалау ұсынылады. | Қосымша №3 Слайд №5 Оқулық 80-бет Қосымша №4 Слайд №6 Қосымша №5 Слайд №7 Қосымша №6 Слайд №8 Оқулық 80-бет Қалыптастырушы бағалау тапсырмалар жинағы 29-бет | ||||||||||
Сабақтың соңы 36-40 минут | Рефлексия «Аяқталмаған сөйлем» әдісімен «Мұғалімге жеделхат» тақтасына оқушылар стикер жапсыру арқылы орындалады. Оқушылар өздеріне жақын сөйлемді таңдап, айтылған ойды жалғастырады:
Үйге тапсырма.
| Қосымша №7 Слайд №9 | ||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасы ның сақталуы | ||||||||||
Бастапқы білімді қайталау «Қорытынды» тәсілі арқылы сұрақтарға жауап бере отырып, оқушылар бір тапсырманы орындаса да нәтижелері әртүрлі болатындығына, өздерінен не күтетіндігін түсінгендеріне көз жеткізеді. 1-тапсырма. Диалог және қолдау көрсету тәсілі арқылы оқушыларды ынталандыра отырып, сөзбен қолдау көрсетіледі. 2-тапсырма. «Қорытынды» тәсілі арқылы оқушылардың қабілеттеріне қарай әртүрлі бөліктерге бөлуі күтіледі. 3-тапсырма. «Диалог және қолдау көресту» тәсілі арқылы қажетті ақпаратты мәтіннен қарастырғанда қиналатын оқушыларға сөзбен ынталандырып, қолдау көрсетіледі. 4-тапсырма. «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі арқылы оқушыларға мәтінді бөліктерге бөлуге қиналған оқушыларға ынталандыру үшін сөзбен қолдау көрсетуге болады. | Дескрипторлар: .
Бағалау әдістері «Бағдаршам әдісі» бойынша тиісті түсін көрсету арқылы кейіпкер туралы түсінгендіктерін көрсетеді, үш түрлі түспен бағалайды. Оқушылардың мәтінді бөліктерге бөліп, ат қоюын топтар бірін-бірі «Смайл» әдісі арқылы бағалайды. «Жетістік баспалдағы» әдісі оқушылардың өткен материалды меңгеруге қай баспалдақта тұрғандығын анықтайды. «От шашу» әдісі арқылы оқушыларға әңгімеге талдау жасап, қалай бөліктерге бөліп жоспар құрғандары үшін өздерін бағалау ұсынылады. | |||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Екі жұлдыз, бір тілек | ||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: Оқушылардың жақсы мен жаманды айыра алғаны; 2: Шығарманың мазмұны бойынша сұрақтарға жауап бере алғаны. Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: Оқушылар топта бір-бірін тыңдап, әділ бағаласа; 2: Сабақты одан әрі қызықты болу үшін қосымша тапсырмалар орындату керек еді. Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? Топта оқушылар топ ережесіне бағынып, бір- бірін әділ бағалауды үйрету. |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?