Тетраэдр және параллелепипед 2-сабақ (Геометрия, 10 сынып, I тоқсан)
Пән: Геометрия
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Стереометрия аксиомалары. Кеңістіктегі параллельдік
Сабақтың тақырыбы: Тетраэдр және параллелепипед 2-сабақ
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме): 10.1.1 - тетраэдр және параллелепипедтің анықтамаларын білу, тетраэдр, параллелепипедті және олардың элементтерін жазықтықта кескіндей алу;
Сабақ мақсаттары: Оқушы:
- тетраэдрдің анықтамасын біледі;
- жазықтықта тетраэдрді және оның элементтерін кескіндейді.
Ұйымдастыру кезеңі
Үй жұмысы бойынша сұрақтар қою. Көпжақ ұғымын беру. Оқушыларға белгілі көпжақтың түрлеріне тоқталу, олардың элементтерін білу. Кескіндей білу.
Білімді өзектілендіру
Пирамида туралы бұрынғы түсініктеріне тоқталу. Пирамиданың түрлеріне тоқталу, кескіндей білу.
Оқушылармен бірге сабақ мақсатын және жетістік критерийлерін талқылау
Жаңа тақырыпты түсіндіру.
Оқушыларды жұптарға біріктіріңіз және оларға тетраэдрдің моделін ұсыныңыз. Презентация арқылы оқушыларды тетраэдрдің элементтерімен таныстырыңыз. Бүйір жағы, табаны ұғымдарын енгізіңіз.
Тетраэдр түсінігін қалыптастыру үшін оқушыларға практикалық тапсырмаларды орындауды ұсыныңыз:
1. Ұсынылған сызба бойынша жазыңыз:
a) көпжақтың төбелерін;
b) көпжақтың қырларын;
c) көпжақтың жақтарын;
d) көпжақтың диагональдарын (егер бар болса) және т.с.с.
2. КАВС тетраэдрін бейнелеңіз. Салынған көпжақ бойынша көрсетіңіз:
e) көпжақтың (екі-екіден) төбелерін қамтитын қиылысатын түзулерді;
f) көпжақтың (екі-екіден) төбелерін қамтитын айқас түзулерді;
Есептер шешу
№1 есепті бірге талдау. №2 есепті өздеріне шығаруға ұсыну, бірге талдау. №3 есепті тақтада орындату. №4 есепті жұппен орындап, бір-бірін тексеруді ұйымдастыру. №7 есепті жоғары деңгейдегі есептерді орындай алатын оқушыларға ұсыну.
№1 п-бұрышты пирамиданың неше төбесі, неше қыры, неше жақтары болады? n=3, n=4, n=5 жағдайларын қарастыру.
№2 DABC тетраэдрінде барлық қырларының ұзындығы 8 см-ге тең. АК=КВ. DKC үшбұрышының периметрін табыңдар.
Жауабы: см
№3 DABC тетраэдрінде , . BCD жағының ауданын табыңдар.
Жауабы: 21
№4. МАВС тетраэдріні әрбір қыры 6 см-ге тең. СҒ-кесіндісінің ұзындығын және АВС үшбұрышының ауданын табыңдар.
№5. DABC тетраэдрінде см, АВ=АС=14 см, , BC=16 см. BDC жағының ауданын табыңдар.
Жауабы: 48 см2
№6. АBCD тетраэдрінде М нүктесі АВ-ның ортасы, N – ВС-ның, К- AD-ның, Р – CD-ның ортасы. АС=10 см, BD=12 см. MKPN төртбұрышының периметрін табыңдар.
№7. Тетраэдрдің қырларының квадраттарының қосындысы қарама-қарсы қырларының ортасын қосатын кесінділердің квадраттарының қосындысынан төрт есе үлкен болатынын дәлелдеңдер.
Үй жұмысына оқушыларға тетраэдрді кескіндеуді және оның элементтерін көрсетуін ұсыныңыз.№5-6 есеп......
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Стереометрия аксиомалары. Кеңістіктегі параллельдік
Сабақтың тақырыбы: Тетраэдр және параллелепипед 2-сабақ
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме): 10.1.1 - тетраэдр және параллелепипедтің анықтамаларын білу, тетраэдр, параллелепипедті және олардың элементтерін жазықтықта кескіндей алу;
Сабақ мақсаттары: Оқушы:
- тетраэдрдің анықтамасын біледі;
- жазықтықта тетраэдрді және оның элементтерін кескіндейді.
Ұйымдастыру кезеңі
Үй жұмысы бойынша сұрақтар қою. Көпжақ ұғымын беру. Оқушыларға белгілі көпжақтың түрлеріне тоқталу, олардың элементтерін білу. Кескіндей білу.
Білімді өзектілендіру
Пирамида туралы бұрынғы түсініктеріне тоқталу. Пирамиданың түрлеріне тоқталу, кескіндей білу.
Оқушылармен бірге сабақ мақсатын және жетістік критерийлерін талқылау
Жаңа тақырыпты түсіндіру.
Оқушыларды жұптарға біріктіріңіз және оларға тетраэдрдің моделін ұсыныңыз. Презентация арқылы оқушыларды тетраэдрдің элементтерімен таныстырыңыз. Бүйір жағы, табаны ұғымдарын енгізіңіз.
Тетраэдр түсінігін қалыптастыру үшін оқушыларға практикалық тапсырмаларды орындауды ұсыныңыз:
1. Ұсынылған сызба бойынша жазыңыз:
a) көпжақтың төбелерін;
b) көпжақтың қырларын;
c) көпжақтың жақтарын;
d) көпжақтың диагональдарын (егер бар болса) және т.с.с.
2. КАВС тетраэдрін бейнелеңіз. Салынған көпжақ бойынша көрсетіңіз:
e) көпжақтың (екі-екіден) төбелерін қамтитын қиылысатын түзулерді;
f) көпжақтың (екі-екіден) төбелерін қамтитын айқас түзулерді;
Есептер шешу
№1 есепті бірге талдау. №2 есепті өздеріне шығаруға ұсыну, бірге талдау. №3 есепті тақтада орындату. №4 есепті жұппен орындап, бір-бірін тексеруді ұйымдастыру. №7 есепті жоғары деңгейдегі есептерді орындай алатын оқушыларға ұсыну.
№1 п-бұрышты пирамиданың неше төбесі, неше қыры, неше жақтары болады? n=3, n=4, n=5 жағдайларын қарастыру.
№2 DABC тетраэдрінде барлық қырларының ұзындығы 8 см-ге тең. АК=КВ. DKC үшбұрышының периметрін табыңдар.
Жауабы: см
№3 DABC тетраэдрінде , . BCD жағының ауданын табыңдар.
Жауабы: 21
№4. МАВС тетраэдріні әрбір қыры 6 см-ге тең. СҒ-кесіндісінің ұзындығын және АВС үшбұрышының ауданын табыңдар.
№5. DABC тетраэдрінде см, АВ=АС=14 см, , BC=16 см. BDC жағының ауданын табыңдар.
Жауабы: 48 см2
№6. АBCD тетраэдрінде М нүктесі АВ-ның ортасы, N – ВС-ның, К- AD-ның, Р – CD-ның ортасы. АС=10 см, BD=12 см. MKPN төртбұрышының периметрін табыңдар.
№7. Тетраэдрдің қырларының квадраттарының қосындысы қарама-қарсы қырларының ортасын қосатын кесінділердің квадраттарының қосындысынан төрт есе үлкен болатынын дәлелдеңдер.
Үй жұмысына оқушыларға тетраэдрді кескіндеуді және оның элементтерін көрсетуін ұсыныңыз.№5-6 есеп......
Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?