Көбейткішті квадрат түбір белгісінің алдына шығару және көбейткішті квадрат түбір белгісінің астына алу 1-сабақ (Б-бөлімі) (Алгебра, 8 сынып, I тоқсан)
Пән: Алгебра
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Квадрат түбірлер және иррационал өрнектер
Сабақ тақырыбы: Көбейткішті квадрат түбір белгісінің алдына шығару және көбейткішті квадрат түбір белгісінің астына алу 1-сабақ (Б-бөлімі)
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме): 8.1.2.3 көбейткішті квадрат түбір белгісінің алдына шығару және көбейткішті квадрат түбір белгісінің астына алу;
Сабақ мақсаттары: Квадрат түбірдің қасиеттерін қолданып, көбейткішті квадрат түбір белгісінің алдына шығару және көбейткішті квадрат түбір белгісінің астына алу.
Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.
Сабақтың тақырыбын және оқу мақсаттарын ұсыну.
Бұрынғы білімдерін белсендіру
Оқушылармен бірге квадрат түбірдің қасиеттерін еске түсіру.
Керек емес санды тап
Формулаларды толықтыр:
(√a)^2=
√(a^2 )=
√ab=
√(a/b)=
√(a^2n )=
Оқушылар 6 слайдтағы жауаптардың негізінде, кейіннен өзін өзі тексеру үшін формулаларды дәптерге жазады. Оқушылармен не себептен кейбір формулаларда модуль белгісінің бар екенін, кейбіреулерінде жоқ екені талқыланады. 3 және 4 a, b – формулаларында теріс емес сандардың бар екеніне назар аударту керек.
Жаңа тақырыпты түсіндіру және оның алғашқы бекітілуі.
Оқушыларға осы формулаларды пайдалану арқылы, әртүрлі квадрат түбірлерді арылту амалдарын орындауда әртүрлі өрнектерді түрлендіруге болатын айту керек, мысалы, көбейткішті квадрат түбір белгісінің алдына шығару және көбейткішті квадрат түбір белгісінің астына алу
Бірнеше мысалды қарастырып көрейік. Анимацияны пайдалану осы өзгерістерді орындау және алгоритмді әзірлеу процесін біртіндеп талқылауға мүмкіндік береді.
Алгоритмнің жаңа тәсілдерін бекіту
Жұпта жұмыс
Оқушылар тапсырмаларды жұппен орындайды, олар өзара орындалған іс әрекеттерін түсіндіреді: біреуі түсіндіреді, екіншісі шешімді жазады. Әрбір тапсырмадан кейін слайдта шешім пайда болады, оқушылар өз жазбаларын тексереді. Оқушылар шешімдерді слайдта көрсетілгендей етіп жазу қажет.
Тақта алдында жеке жұмыс
Слайдтағы өрнектерді ықшамдау және сандарды салыстыру үшін тапсырмалар көрсетілген. Оқушылар жасаған іс-әрекеттеріне түсініктеме бере отырып, тақтада жұмыс жасайды, мұғалім жаңа терминдерді дұрыс қолдануға көмектеседі.
Өздік жмұыс
1 – 10 тапсырмаларында дұрыс жауаптың астын сыз
1 – 5 тапсырмаларда
көбейткішті квадрат түбір белгісінің алдына шығар
1. А. ; В. ; С. .
2. А. ; В. ; С. .
3. А. ; В. ; С. .
4. А. ; В. ; С. .
5. А. – 4; В. ; С. .
5. 5. А. – 4; В. ; С. .
А. – 4; В. ; С. .
6 – 10 тапсырмаларда: ...
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Квадрат түбірлер және иррационал өрнектер
Сабақ тақырыбы: Көбейткішті квадрат түбір белгісінің алдына шығару және көбейткішті квадрат түбір белгісінің астына алу 1-сабақ (Б-бөлімі)
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме): 8.1.2.3 көбейткішті квадрат түбір белгісінің алдына шығару және көбейткішті квадрат түбір белгісінің астына алу;
Сабақ мақсаттары: Квадрат түбірдің қасиеттерін қолданып, көбейткішті квадрат түбір белгісінің алдына шығару және көбейткішті квадрат түбір белгісінің астына алу.
Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.
Сабақтың тақырыбын және оқу мақсаттарын ұсыну.
Бұрынғы білімдерін белсендіру
Оқушылармен бірге квадрат түбірдің қасиеттерін еске түсіру.
Керек емес санды тап
Формулаларды толықтыр:
(√a)^2=
√(a^2 )=
√ab=
√(a/b)=
√(a^2n )=
Оқушылар 6 слайдтағы жауаптардың негізінде, кейіннен өзін өзі тексеру үшін формулаларды дәптерге жазады. Оқушылармен не себептен кейбір формулаларда модуль белгісінің бар екенін, кейбіреулерінде жоқ екені талқыланады. 3 және 4 a, b – формулаларында теріс емес сандардың бар екеніне назар аударту керек.
Жаңа тақырыпты түсіндіру және оның алғашқы бекітілуі.
Оқушыларға осы формулаларды пайдалану арқылы, әртүрлі квадрат түбірлерді арылту амалдарын орындауда әртүрлі өрнектерді түрлендіруге болатын айту керек, мысалы, көбейткішті квадрат түбір белгісінің алдына шығару және көбейткішті квадрат түбір белгісінің астына алу
Бірнеше мысалды қарастырып көрейік. Анимацияны пайдалану осы өзгерістерді орындау және алгоритмді әзірлеу процесін біртіндеп талқылауға мүмкіндік береді.
Алгоритмнің жаңа тәсілдерін бекіту
Жұпта жұмыс
Оқушылар тапсырмаларды жұппен орындайды, олар өзара орындалған іс әрекеттерін түсіндіреді: біреуі түсіндіреді, екіншісі шешімді жазады. Әрбір тапсырмадан кейін слайдта шешім пайда болады, оқушылар өз жазбаларын тексереді. Оқушылар шешімдерді слайдта көрсетілгендей етіп жазу қажет.
Тақта алдында жеке жұмыс
Слайдтағы өрнектерді ықшамдау және сандарды салыстыру үшін тапсырмалар көрсетілген. Оқушылар жасаған іс-әрекеттеріне түсініктеме бере отырып, тақтада жұмыс жасайды, мұғалім жаңа терминдерді дұрыс қолдануға көмектеседі.
Өздік жмұыс
1 – 10 тапсырмаларында дұрыс жауаптың астын сыз
1 – 5 тапсырмаларда
көбейткішті квадрат түбір белгісінің алдына шығар
1. А. ; В. ; С. .
2. А. ; В. ; С. .
3. А. ; В. ; С. .
4. А. ; В. ; С. .
5. А. – 4; В. ; С. .
5. 5. А. – 4; В. ; С. .
А. – 4; В. ; С. .
6 – 10 тапсырмаларда: ...
Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?