Аса қорғалатын аймақтар (Биология, 7 сынып, I тоқсан)
Пән: Биология
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Тірі ағзаларды жүйелеу Адам іс-әрекетінің қоршаған ортаға әсері
Сабақ тақырыбы: Аса қорғалатын аймақтар
Осы сабақ арқылы жететін оқыту мақсаттары: 7.3.2.3 Қазақстан жерінде аса қорғалатын аймақтардың флорасы мен фаунасын сипаттау
7.3.2.4 Жергілікті өңірдегі аса қорғалатын аймақтын жануарлары мен өсімдіктеріне мысал келтіру
Сабақтың мақсаты: Барлық оқушылар Қазақстан жеріндегі аса қорғалатын аймақтарды біледі;
Оқушылардың көбі жергілікті өңірдің аса қорғалатын аймағына, және оның жануарлары мен өсімдіктеріне мысал келтіреді;
Кейбір оқушылар аса қорғалатын аймақтардың қоршаған ортаға әсері туралы қорытынды жасай ала, биологиялық алуан түрлілікті сақтап қалу үшін ұсыныстар айтады;
Ұйымдастыру кезеңі: Миға шабуыл ретінде Қазақстан жеріндегі аса қорғалатын аймақтар туралы видео көрсетіледі және видеоматериалдан кейін сұрақтар қойылады: Қорық дегеніміз не? Біздің Қазақстанда қанша қорық саны бар?
I. Сабақ тақырыбын және оқу мақсатын оқушылармен бірге анықтау.
Жаңа тақырыпты түсіндіру.
І. (G, F) Оқушыларды жұптарға бөлу
Оқушылардың тілдік дағдысын қалыптастыру үшін әрбір оқушыға бір парақ қағазда ағылшын немесе орыс тілдеріндегі сөйлемдер беріледі. Тапсырма: әр оқушы парақтағы сөйлемнің аудармасын екінші оқушыдан табады, екі оқушы осы сөйлемнің мағынасын түсіндіреді.
(Өзара бағалау)
ІІ . Жұппен жұмыс жасау
Әр жұп Қазақстан жеріндегі қорғауға алынған аймақтардың өсімдіктері мен жануарларын зерттейді және бір қорық туралы постер/презентацию PowerPoint дайындайды.
Презентацияда төмендегіге сәйкес мәліметтер болуы тиіс.
-қорықтың орналасқан жері;
-қорықтағы эндемик түрлер;
-қорықта тіршілік ететін басқа екі ағза туралы мысал келтіру.
Бағалау парағы:
1. Өсімдіктер мен жануарларды сипатайды.
2. 5 түрге мысал келтіреді
3. Неге бұл аймақта белгілі-бір іс-әрекеттер (мысалы аң аулау, құрылыс жұмыстарын жүргізу) тиым салынғанын түсіндіреді.
4. Осы қорықтағы жануарлар мен өсімдіктерді қорғауға бағытталған жұмыстарға өз бағасын береді.
Жұмыстарын қорғау. (Топтық бағалау)
(T) Мұғалім берілген ақпараттардың барлыған қорытындылайды, неге әрбәр аймақта биологиялық алуан түрлілікті сақтау керек екендігін талқылайды.
ІІІ Тапсырмаларды орындау
1) Әр оқушы электронды сілтеме арқылы сайтқа кіріп тапсырма орындайды: Қорықтың атын суретке сәкес келтіру (Өзін-өзі бағалау)
2) жануарлар мен өсімдіктердік суреттері таратылады, өз өлкесіндегі (қорғалжын қорығындағы) жануарлар мен өсімдіктердің қайсысы Қызыл кітапқа еңгізілген, қайсысы еңгізілмеген екендігін анықтайды. (өзара бағалау)
3) Әр оқушы Қызыл кітапқа енген өз өлкесіндегі бір жануарды және өсімдікті таңдап алады, сол туралы презентация құрайды.
Бағалау парағы:
- Мекен ету аймағын көрсету;
- Қызыл кітапқа енген себебін көрсету;
- Олардың санын қалпына келтіру үшін кез-келген іске асатын ойды ұсыну;........
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Тірі ағзаларды жүйелеу Адам іс-әрекетінің қоршаған ортаға әсері
Сабақ тақырыбы: Аса қорғалатын аймақтар
Осы сабақ арқылы жететін оқыту мақсаттары: 7.3.2.3 Қазақстан жерінде аса қорғалатын аймақтардың флорасы мен фаунасын сипаттау
7.3.2.4 Жергілікті өңірдегі аса қорғалатын аймақтын жануарлары мен өсімдіктеріне мысал келтіру
Сабақтың мақсаты: Барлық оқушылар Қазақстан жеріндегі аса қорғалатын аймақтарды біледі;
Оқушылардың көбі жергілікті өңірдің аса қорғалатын аймағына, және оның жануарлары мен өсімдіктеріне мысал келтіреді;
Кейбір оқушылар аса қорғалатын аймақтардың қоршаған ортаға әсері туралы қорытынды жасай ала, биологиялық алуан түрлілікті сақтап қалу үшін ұсыныстар айтады;
Ұйымдастыру кезеңі: Миға шабуыл ретінде Қазақстан жеріндегі аса қорғалатын аймақтар туралы видео көрсетіледі және видеоматериалдан кейін сұрақтар қойылады: Қорық дегеніміз не? Біздің Қазақстанда қанша қорық саны бар?
I. Сабақ тақырыбын және оқу мақсатын оқушылармен бірге анықтау.
Жаңа тақырыпты түсіндіру.
І. (G, F) Оқушыларды жұптарға бөлу
Оқушылардың тілдік дағдысын қалыптастыру үшін әрбір оқушыға бір парақ қағазда ағылшын немесе орыс тілдеріндегі сөйлемдер беріледі. Тапсырма: әр оқушы парақтағы сөйлемнің аудармасын екінші оқушыдан табады, екі оқушы осы сөйлемнің мағынасын түсіндіреді.
(Өзара бағалау)
ІІ . Жұппен жұмыс жасау
Әр жұп Қазақстан жеріндегі қорғауға алынған аймақтардың өсімдіктері мен жануарларын зерттейді және бір қорық туралы постер/презентацию PowerPoint дайындайды.
Презентацияда төмендегіге сәйкес мәліметтер болуы тиіс.
-қорықтың орналасқан жері;
-қорықтағы эндемик түрлер;
-қорықта тіршілік ететін басқа екі ағза туралы мысал келтіру.
Бағалау парағы:
1. Өсімдіктер мен жануарларды сипатайды.
2. 5 түрге мысал келтіреді
3. Неге бұл аймақта белгілі-бір іс-әрекеттер (мысалы аң аулау, құрылыс жұмыстарын жүргізу) тиым салынғанын түсіндіреді.
4. Осы қорықтағы жануарлар мен өсімдіктерді қорғауға бағытталған жұмыстарға өз бағасын береді.
Жұмыстарын қорғау. (Топтық бағалау)
(T) Мұғалім берілген ақпараттардың барлыған қорытындылайды, неге әрбәр аймақта биологиялық алуан түрлілікті сақтау керек екендігін талқылайды.
ІІІ Тапсырмаларды орындау
1) Әр оқушы электронды сілтеме арқылы сайтқа кіріп тапсырма орындайды: Қорықтың атын суретке сәкес келтіру (Өзін-өзі бағалау)
2) жануарлар мен өсімдіктердік суреттері таратылады, өз өлкесіндегі (қорғалжын қорығындағы) жануарлар мен өсімдіктердің қайсысы Қызыл кітапқа еңгізілген, қайсысы еңгізілмеген екендігін анықтайды. (өзара бағалау)
3) Әр оқушы Қызыл кітапқа енген өз өлкесіндегі бір жануарды және өсімдікті таңдап алады, сол туралы презентация құрайды.
Бағалау парағы:
- Мекен ету аймағын көрсету;
- Қызыл кітапқа енген себебін көрсету;
- Олардың санын қалпына келтіру үшін кез-келген іске асатын ойды ұсыну;........
Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?