Квадрат теңсіздік 1-сабақ (Алгебра, 8 сынып, IV тоқсан)
Пән: Алгебра
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Теңсіздіктер
Сабақтың тақырыбы: Квадрат теңсіздік 1-сабақ
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме): квадрат теңсіздіктерді шешу
Сабақтың мақсаты: Дискриминанттың әртүрлі мәндері үшін берілген сызбаны қолданып квадрат теңсіздіктерді шешеді.
Ұйымдастыру бөлімі
Мұғалім сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлайды, квадрат теңсіздіктерді шешудің бірнеше әдістері бар екенін, олардың бірнешеуін осы бөлімде қарастыратынын түсіндіреді.
Білімді жаңғырту
1. Теңдеулерді шешіңіз және квадрат үшмүшелікті көбейткіштерге жіктеңіз:
а) ;
б) ;
в) .
2. Берілген квадрат үшмүшелікті көбейткіштерге жіктеуге және екімүшенің квадратын бөліп шығаруға болмайтынын көрсетіңіз:
а) ;
б) .
Жаңа тақырыпты меңгеру
Оқушыларға квадрат теңсіздіктің анықтамасын құрастыруды тапсырыңыз:
Сол жағы екінші дәрежелі көпмүше, ал оң жағы нөлге тең теңсіздік квадрат теңсіздік деп аталады.
Оқушылардан квадрат теңсіздікке мысал келтіруді сұрау (оны тақтаға жазу).
Осы мысалдарды пайдаланып, қатаң және қатаң емес теңсіздіктерді қайталау.
Оқушылармен бірге неліктен тек коэффициенті оң сан болатын қатаң теңсіздіктерді шешуді үйрену жеткілікті екені талқылау.
Талқылау барысында дискриминант таңбасына байланысты теңсіздіктерді шешуді қарастыру.
Талқылау нәтижесін қорытындылай отырып, сызба құрастыру. Оны оқушылар дәптерлеріне жазып, теңсіздіктерді шешкенде қолдана алады.
Жаңа тақырыпты бекіту
Мұғалім бірінші теңсіздікті шешу барысын талқылауды ұйымдастырады, рәсімделуін тақтада көрсетеді, оқушылар дәптерлеріне жазып алады.
Оқушылар шешу барысын түсіндіре отырып қалған теңсіздіктердің шешімін көрсете алады. Немесе оқушылар шешімдерін талқалай отырып, жұпта жұмыстанады. Мұғалім сыныпты аралап жүріп оқушылардың шешімдерін тексереді......
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Теңсіздіктер
Сабақтың тақырыбы: Квадрат теңсіздік 1-сабақ
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме): квадрат теңсіздіктерді шешу
Сабақтың мақсаты: Дискриминанттың әртүрлі мәндері үшін берілген сызбаны қолданып квадрат теңсіздіктерді шешеді.
Ұйымдастыру бөлімі
Мұғалім сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлайды, квадрат теңсіздіктерді шешудің бірнеше әдістері бар екенін, олардың бірнешеуін осы бөлімде қарастыратынын түсіндіреді.
Білімді жаңғырту
1. Теңдеулерді шешіңіз және квадрат үшмүшелікті көбейткіштерге жіктеңіз:
а) ;
б) ;
в) .
2. Берілген квадрат үшмүшелікті көбейткіштерге жіктеуге және екімүшенің квадратын бөліп шығаруға болмайтынын көрсетіңіз:
а) ;
б) .
Жаңа тақырыпты меңгеру
Оқушыларға квадрат теңсіздіктің анықтамасын құрастыруды тапсырыңыз:
Сол жағы екінші дәрежелі көпмүше, ал оң жағы нөлге тең теңсіздік квадрат теңсіздік деп аталады.
Оқушылардан квадрат теңсіздікке мысал келтіруді сұрау (оны тақтаға жазу).
Осы мысалдарды пайдаланып, қатаң және қатаң емес теңсіздіктерді қайталау.
Оқушылармен бірге неліктен тек коэффициенті оң сан болатын қатаң теңсіздіктерді шешуді үйрену жеткілікті екені талқылау.
Талқылау барысында дискриминант таңбасына байланысты теңсіздіктерді шешуді қарастыру.
Талқылау нәтижесін қорытындылай отырып, сызба құрастыру. Оны оқушылар дәптерлеріне жазып, теңсіздіктерді шешкенде қолдана алады.
Жаңа тақырыпты бекіту
Мұғалім бірінші теңсіздікті шешу барысын талқылауды ұйымдастырады, рәсімделуін тақтада көрсетеді, оқушылар дәптерлеріне жазып алады.
Оқушылар шешу барысын түсіндіре отырып қалған теңсіздіктердің шешімін көрсете алады. Немесе оқушылар шешімдерін талқалай отырып, жұпта жұмыстанады. Мұғалім сыныпты аралап жүріп оқушылардың шешімдерін тексереді......
Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?