Қайталау. Практикалық есептерді шешу. (Геометрия, 8 сынып, IV тоқсан)
Пән: Геометрия
Ұзақ мерзімді жоспар: Қайталау
Сабақ тақырыбы: Қайталау. Практикалық есептерді шешу.
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме): бұрыштың синусы, косинусы, тангенсі және котангенсінің
тікбұрышты үшбұрыштың қабырғалары мен бұрыштарының
қатыстары арқылы берілген анықтамаларын білу;
Пифагор теоремасын дәлелдеу және қолдану;
тікбұрышты үшбұрыштың тік бұрышының төбесінен
гипотенузасына түсірілген биіктігінің қасиеттерін дәлелдеу
және қолдану
тікбұрышты үшбұрыштың элементтерін табу үшін 300 , 450 , 600 - қа тең бұрыштардың синус, косинус, тангенс және котангенсінің мәндерін қолдану;
Сабақ мақсаттары: Тікбұрышты үшбұрыштың қабырғалары мен бұрыштары арасындағы қатыстар практикалық есептерді шығаруда қолдану.
1. Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылармен сәлемдесу, түгендеп, сынып тазалығы мен қажетті құрал-жабдықтарының дайындығын тексеру. Үйге берілген тапсырманы тексеру, оқушыларға ауызша кері байланыс ұсыну, негізгі пайда болған кателіктердің пайда болу себептерін анықтау.Оқушыларды сабақ тақырыбымен және оқу, сабақ мақсаттарымен таныстыру.
2. Бұрынғы білімдерін белсендіру
Фронталды жұмыс.
Сүйір бұрыштың негізгі тригонометриялық функцияларын, тригонометриялық тепе теңдікті анықтамаларын, теориялық материалды қайталау.
Мұғалім сұрақтар қояды:
«тікбұрышты үшбұрышты шешу» дегеніміз не?
Үшбұрыштың түрлерін атаңыз?
Үшбұрыштың қандай элементтерін табу керек?
Ол үшін қандай ережелерді, теоремаларды қолданамыз?
3. Жұптық жұмыс
Тікбұрышты үшбұрыштың қабырғалары мен бұрыштары арасындағы қатыстарды есеп шығаруда қолдану.
Мұғалім оқушылармен есептің шешуін талдайды.
Одан кейін оқушылар жұптасып жұмыс істейді. Есепті бірлесіп шешеді және талқылайды. Мұғалім бақылайды, түсініктеме береді, слайдтары бойынша дұрыс шешімді көрсетеді.
4. Топта практикалық есептерді шығару.
Оқушылар топта тікбұрыштағы үшбұрыштың қабырғалары мен бұрыштары арасындағы қатынастарды және фигураның ауданын есептеу арқылы қолданбалы есептерді шешеді. - сабақтың маңызды сәттерінің бірі болып табылады. Оқушылар жұмыстарды бағалайды, қателіктерді түзетеді, шешімдер мен жауаптарды түзейді және талқылайды, сонымен қатар есеп бойынша сұрақ қояды. Мұғалім, егер қажет болса, түзетеді және бағыттайды, сыныпта әрі қарай жұмыс істеуді жоспарлауға және білімін түзету бойынша жеке жұмыстарды жоспарлауға қателіктер жіберетін оқушыларды анықтайды.
5. Есеп шығару. Өздік жұмыс.
Оқушылар есептерді дербес шешеді, олардың шешімдерін дәптерге немесе парақтарда жазады. Мұғалім оқушылардың жұмыстары кезін бақылайды, түсіндіреді, әрі қарай жұмыс жоспарлауға арналған ескертпелер жасайды.......
Ұзақ мерзімді жоспар: Қайталау
Сабақ тақырыбы: Қайталау. Практикалық есептерді шешу.
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме): бұрыштың синусы, косинусы, тангенсі және котангенсінің
тікбұрышты үшбұрыштың қабырғалары мен бұрыштарының
қатыстары арқылы берілген анықтамаларын білу;
Пифагор теоремасын дәлелдеу және қолдану;
тікбұрышты үшбұрыштың тік бұрышының төбесінен
гипотенузасына түсірілген биіктігінің қасиеттерін дәлелдеу
және қолдану
тікбұрышты үшбұрыштың элементтерін табу үшін 300 , 450 , 600 - қа тең бұрыштардың синус, косинус, тангенс және котангенсінің мәндерін қолдану;
Сабақ мақсаттары: Тікбұрышты үшбұрыштың қабырғалары мен бұрыштары арасындағы қатыстар практикалық есептерді шығаруда қолдану.
1. Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылармен сәлемдесу, түгендеп, сынып тазалығы мен қажетті құрал-жабдықтарының дайындығын тексеру. Үйге берілген тапсырманы тексеру, оқушыларға ауызша кері байланыс ұсыну, негізгі пайда болған кателіктердің пайда болу себептерін анықтау.Оқушыларды сабақ тақырыбымен және оқу, сабақ мақсаттарымен таныстыру.
2. Бұрынғы білімдерін белсендіру
Фронталды жұмыс.
Сүйір бұрыштың негізгі тригонометриялық функцияларын, тригонометриялық тепе теңдікті анықтамаларын, теориялық материалды қайталау.
Мұғалім сұрақтар қояды:
«тікбұрышты үшбұрышты шешу» дегеніміз не?
Үшбұрыштың түрлерін атаңыз?
Үшбұрыштың қандай элементтерін табу керек?
Ол үшін қандай ережелерді, теоремаларды қолданамыз?
3. Жұптық жұмыс
Тікбұрышты үшбұрыштың қабырғалары мен бұрыштары арасындағы қатыстарды есеп шығаруда қолдану.
Мұғалім оқушылармен есептің шешуін талдайды.
Одан кейін оқушылар жұптасып жұмыс істейді. Есепті бірлесіп шешеді және талқылайды. Мұғалім бақылайды, түсініктеме береді, слайдтары бойынша дұрыс шешімді көрсетеді.
4. Топта практикалық есептерді шығару.
Оқушылар топта тікбұрыштағы үшбұрыштың қабырғалары мен бұрыштары арасындағы қатынастарды және фигураның ауданын есептеу арқылы қолданбалы есептерді шешеді. - сабақтың маңызды сәттерінің бірі болып табылады. Оқушылар жұмыстарды бағалайды, қателіктерді түзетеді, шешімдер мен жауаптарды түзейді және талқылайды, сонымен қатар есеп бойынша сұрақ қояды. Мұғалім, егер қажет болса, түзетеді және бағыттайды, сыныпта әрі қарай жұмыс істеуді жоспарлауға және білімін түзету бойынша жеке жұмыстарды жоспарлауға қателіктер жіберетін оқушыларды анықтайды.
5. Есеп шығару. Өздік жұмыс.
Оқушылар есептерді дербес шешеді, олардың шешімдерін дәптерге немесе парақтарда жазады. Мұғалім оқушылардың жұмыстары кезін бақылайды, түсіндіреді, әрі қарай жұмыс жоспарлауға арналған ескертпелер жасайды.......
Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?