Қазақстан аймақтары инфрақұрылымының даму деңгейі (9 сынып, IV тоқсан)
Пән: География
Ұзақ мерзімдік жоспардағы тарау: Экономикалық география
Сабақтың тақырыбы: Қазақстан аймақтары инфрақұрылымының даму деңгейі
Оқыту мақсаты: 9.5.2.6 Қазақстан аймақтарының инфрақұрылымын талдап, проблемаларды шешу жолдарын ұсынады;
Сабақтың мақсаты: Қазақстан аймақтарының инфрақұрылымының жіктелуін талдайды, аймақтардағы проблемаларды анықтайды, шешу жолдарын көрсетеді.
І. Ұйымдастыру кезеңі:
Амандасу арқылы бір-біріне сәттілік тілеу.
ІІ.Тақырыпқа шығу.
Интебелсенді тақтада Қазақстандағы 2015-2019 жылдардың инфроқұрылымды дамыту бағдардамасының суреті көрсетіліп, сұрақ қойылады.
Сурет бүгінгі сабақтың тақырыбын анықтауға көмек бере ме?
Неге олай ойлайсыз?
Өз ойыңызды білдіріңіз? деген жетелеу сұрақтары арқылы сабақтың тақырыбын анықтап аламыз.
Сабақтың мақсатын анықтау:
Павлодар ауданындағы сапалы ауызсу мәселесінен сурет көрсетіліп, оқушыларға:
- Суретте қандай елді мекеннің қай түрі көрсетілген? (ауыл, қала)
- Сурет арқылы сабақ мақсатын анықтай аламыз ба? деген сұрақтар арқылы жетелей отырып, жауаптарын тыңдап, сабақтың мақсаты анықталады.
Сабақты бастамас бұрын сабақ үрдісіндегі тәртіптің сақталуы еске салып өтіледі.
ІІІ. Оқушылардың іс-әрекеті.
Оқушылар топтарға топталады «Қозғалыс парағы» арқылы/мұғалім алдын ала оқушылардың қабілеттеріне сай дайындап қойғаны абзал/
Топтардың орындайтын тапсырмасы
Журналистік зерттеу жұмысы.
Зерттеу жұмысына нұсқаулық:
1.Топтағы рөлді анықтау (журналист-маман)
Топ ішінде оқушылар өздері рөлдерді анықтап алады. (Журналист, журналистік сауалнама немесе зерттеуіне алатын мамандарды, қарапайым ауыл азаматтары, зауыт өкілі, диқаншы т.б)
2. Тапсырманы орындау барысында инфрақұрылымның функционалды салалары (1-саласын алады) жайлы сұрақ дайындалып және сол сұрақтарға топтағы оқушылар өз рөлдері бойынша жауап іздеу қажет.
Зерттеу сұрақтары
- инфрақұрылымының орналасу ерекшеліктері;
- олардың дамуындағы проблемалар;
- шешу жолдары төңірегінде болғаны дұрыс.
3. Жасалған тапсырманы 3-минуттық аудио жазба дайындау арқылы сыныптастарға тыңдату. (немесе постер, журналистің күнделігін жасауға болады)
Дескриптор
- инфрақұрылымның функционалды салаларын біледі;
- инфрақұрылымның функционалды салаларын жіктейді;
- инфрақұрылымының орналасу ерекшеліктерін анықтайды;
- аймақтардағы инфрақұрылымның дамуындағы проблемаларды зерттейді;
- шешу жолдарын ұсынады
Бағалау: «Үштік» әдісі Топтар келесі топ оқушыларының жұмыстарын 1,2,3- деңгейіндегі бағалармен бағалап дәлелдер береді.
ТАҚЫРЫП
ТҮСІНІКТІ дәлел
ТАҚЫРЫПТЫ АША БІЛУЛЕРІ,
Зерттеу деңгейі
дәлел
КӨРКЕМДІЛІГІ дәлел
І ТОП
ІІ ТОП
ІІІ ТОП
ІҮ ТОП
Ү топ
Мұғалімнің бағалауы:
Мұғалім сабақ барысында бақылаған сәттерінен айта отырып, сәтті шыққан және толықтыруға мүмкіндік бере отырып, ауызша кері байланыс береді.......
Ұзақ мерзімдік жоспардағы тарау: Экономикалық география
Сабақтың тақырыбы: Қазақстан аймақтары инфрақұрылымының даму деңгейі
Оқыту мақсаты: 9.5.2.6 Қазақстан аймақтарының инфрақұрылымын талдап, проблемаларды шешу жолдарын ұсынады;
Сабақтың мақсаты: Қазақстан аймақтарының инфрақұрылымының жіктелуін талдайды, аймақтардағы проблемаларды анықтайды, шешу жолдарын көрсетеді.
І. Ұйымдастыру кезеңі:
Амандасу арқылы бір-біріне сәттілік тілеу.
ІІ.Тақырыпқа шығу.
Интебелсенді тақтада Қазақстандағы 2015-2019 жылдардың инфроқұрылымды дамыту бағдардамасының суреті көрсетіліп, сұрақ қойылады.
Сурет бүгінгі сабақтың тақырыбын анықтауға көмек бере ме?
Неге олай ойлайсыз?
Өз ойыңызды білдіріңіз? деген жетелеу сұрақтары арқылы сабақтың тақырыбын анықтап аламыз.
Сабақтың мақсатын анықтау:
Павлодар ауданындағы сапалы ауызсу мәселесінен сурет көрсетіліп, оқушыларға:
- Суретте қандай елді мекеннің қай түрі көрсетілген? (ауыл, қала)
- Сурет арқылы сабақ мақсатын анықтай аламыз ба? деген сұрақтар арқылы жетелей отырып, жауаптарын тыңдап, сабақтың мақсаты анықталады.
Сабақты бастамас бұрын сабақ үрдісіндегі тәртіптің сақталуы еске салып өтіледі.
ІІІ. Оқушылардың іс-әрекеті.
Оқушылар топтарға топталады «Қозғалыс парағы» арқылы/мұғалім алдын ала оқушылардың қабілеттеріне сай дайындап қойғаны абзал/
Топтардың орындайтын тапсырмасы
Журналистік зерттеу жұмысы.
Зерттеу жұмысына нұсқаулық:
1.Топтағы рөлді анықтау (журналист-маман)
Топ ішінде оқушылар өздері рөлдерді анықтап алады. (Журналист, журналистік сауалнама немесе зерттеуіне алатын мамандарды, қарапайым ауыл азаматтары, зауыт өкілі, диқаншы т.б)
2. Тапсырманы орындау барысында инфрақұрылымның функционалды салалары (1-саласын алады) жайлы сұрақ дайындалып және сол сұрақтарға топтағы оқушылар өз рөлдері бойынша жауап іздеу қажет.
Зерттеу сұрақтары
- инфрақұрылымының орналасу ерекшеліктері;
- олардың дамуындағы проблемалар;
- шешу жолдары төңірегінде болғаны дұрыс.
3. Жасалған тапсырманы 3-минуттық аудио жазба дайындау арқылы сыныптастарға тыңдату. (немесе постер, журналистің күнделігін жасауға болады)
Дескриптор
- инфрақұрылымның функционалды салаларын біледі;
- инфрақұрылымның функционалды салаларын жіктейді;
- инфрақұрылымының орналасу ерекшеліктерін анықтайды;
- аймақтардағы инфрақұрылымның дамуындағы проблемаларды зерттейді;
- шешу жолдарын ұсынады
Бағалау: «Үштік» әдісі Топтар келесі топ оқушыларының жұмыстарын 1,2,3- деңгейіндегі бағалармен бағалап дәлелдер береді.
ТАҚЫРЫП
ТҮСІНІКТІ дәлел
ТАҚЫРЫПТЫ АША БІЛУЛЕРІ,
Зерттеу деңгейі
дәлел
КӨРКЕМДІЛІГІ дәлел
І ТОП
ІІ ТОП
ІІІ ТОП
ІҮ ТОП
Ү топ
Мұғалімнің бағалауы:
Мұғалім сабақ барысында бақылаған сәттерінен айта отырып, сәтті шыққан және толықтыруға мүмкіндік бере отырып, ауызша кері байланыс береді.......
Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?