Әдеби шығарманың жанрын анықтау «Қазығұрт тауы» аңызы (4 сынып, I тоқсан)
Пән: Әдебиеттік оқу
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Менің Отаным – Қазақстан
Сабақ тақырыбы: Әдеби шығарманың жанрын анықтау «Қазығұрт тауы» аңызы
Оқу мақсаттары: 4.2.4.1 аңыз, шешендік сөз, батырлар жыры, фантастикалық әңгімелердің жанрлық ерекшеліктерін анықтау;
4.1.4.2 сөйлеу барысында иллюстрациялар, көрнекіліктер, фотосуреттер қолдану, презентация, видеоролик жасау
Сабақ мақсаттары: Барлық оқушылар: аңыздың жанрлық ерекшеліктерін анықтайды, сөйлеу барысында фотосуреттерді қолдануды біледі
Көптеген оқушылар: аңыздың жанрлық ерекшеліктерін анықтап талдау жасайды, фотосуреттерді қолдануды біледі.
Кейбір оқушылар: сөйлеу фотосуреттерді қолдану себептерін түсіндіре алады, шығарманың жанрлық ерекшеліктерін салыстырып, қорытынды жасай алады.
Сабақтың басы
Ширату тапсырмасы
1. 3x3 шаршысында əртүрлі мақалдар орналасқан. Оқушылар сандарды таңдап, сол санға тиісті мақалды таңдауы керек.
2. (ҰЖ) Әр оқушы өзінің таңдаған мақалы бойынша түсінгендерін айтады.
Сабақ мақсатын бірге айқындау:
1. Оқушылардан қандай іс-әрекеттер жасағандары жайлы сұралады.
- Оның бүгінгі сабақпен қандай қатысы бар екендігі талданады. (Мақал-мәтелдерді қолдану).
Сол арқылы сабақ мақсаты айқындалады, яғни өлеңнің жанрлық ерекшеліктерін анықтайды, сөйлеу барысында нақыл сөздерді қолдануды біледі. Бағалау критерийімен таныстыру.
Сабақтың ортасы
1-тапсырма
(Ө,ЖЖ,Т) «Фрайер» әдісі. «Әулие» дегенді қалай түсінесіңдер? Өз ойыңды жеке жаз. Ортақ пікірге келіп, негізгі ойды анықта.
1. Оқушылар 4-5 оқушыдан топқа бөлінеді. Әрбір топқа ортасына шеңбер салынған үлкен парақ беріледі.
2. (Ө) «Әулие» дегеніміз кім? – деген сұрақтың жауабына әрбір оқушы өз идеясын ешкімге көрсетпей қағаздың бұрышына жазу тапсырылады.
3. (ЖЖ;Т) Барлығы жазып болғаннан кейін, топ жазған барлық идеялардың ішінен бес ең маңызды идеяны таңдау керек. Бұл бүкіл топпен келісіп шешіліп, шеңберідің ортасына жазылу керек.
4. Оқушылардың жауаптарын «Екі бұрыш» әдісі арқылы сұралады. Оқушылар қалаулары бойынша өз жазғандарын оқи алады. Қалған оқушылар басқа топтардың позициясына келісу/келіспеуін лайықты бұрышты таңдау арқылы көрсетеді.
Саралау: Қабілеті төмен оқушылардың жазған идеясы тыңдалып, қолдау көрсетіледі, ал, қабілетті оқушылардан түсініктемелер мен қағидаттарды тұжырымдап айту сұралады.
Қ/Б «Смайликпен» бағалау әдісі. Топтар бір –бірін тыңдайды, стикерлерге смайликтер суретін салып, оны бағаланған топ үстеліне жапсырады.
2-тапсырма
«Моделденген оқылым» әдісі. түсініп оқы.
1. (МК, Ұ) «Моделденген оқылым» әдісімен «Қазығұрт тауы» аңызды оқиды.
2. (Ө) Анызды оқушыларға іштей оқу тапсырылады..
3. Барлық оқушылар аңызды оқып болғаннан кейін, оқу тілін зерделей алуға жұмыс жүргізіледі, мысалы: түсініксіз сөздерді түсіндіріледі. (Қазығұрт, ілгеріде, Нұқ пайғамбар).
3. Оқушылардан өз ойларын, пікірлерін пысықтау үшін немесе автордың жазғанын ой елегінен өткізу үшін өлеңді қайта шолу тапсырылады.
4. Қажеттілігіне қарай аңыз бойынша бірнеше сұрақтар қойылады.
1. Аңыз не жайында?
2. Аңыздағы Нұқ пайғамбар туралы не білесің?
3. Аңыздағы тау неге Әулие тау деп аталған?
Саралау: «Диалог және қолдау көрсету арқылы саралау» тәсілі негізінде қолау көрсетіледі. Қабілеті төмен оқушылардың өзіне сенімділігін қалыптастыру үшін, қабілеті өлеңді оқығанда ескеріледі.
Қ/Б: «От шашу» әдісімен өз жұмыстарын бағалайды.
3-тапсырма
(Ұ,Т) Аңызды талда
1. Әрбір топқа келесі критерийлер бойынша «Қазығұрт тауы» аңызы бойынша талдау тапсырылады.
Аңыздың тақырыбы________________________
Неге аңыз екенін өз сөзімен дәлелдейді _____________
Аңыздан үзінді келтіреді ____________________
3. Топтар өз талдағандары бойынша қорытынды ойларын көрсетеді.
4. Барлық топтардың жұмыстары қорғалады, соңғы дұрыс жауаптармен сәйкестендіріледі.
Саралау: «Тапсырма арқылы саралау» негізінде орындалады. Тапсырманы орындау кезінде қабілеті төмен оқушыларға өлеңнің мазмұнын айтуда жетекші сұрақтар қою арқылы көмек беріледі, ал қабілеті жоғары оқушылар үшін мүмкіндігінше жоғары деңгейлі сұрақтар қойылады.
4- тапсырма
(Ө, Т). Фотосуретті пайдаланып өз ойыңды жаз.
1. Өлең мазмұны мен фотосуретті байланыстырып өз ойыңды жаз.
2. Фотосуреттер мағынасын ашу үшін мұғалім түсіндірме жұыстарын жүргізеді.
3. Алдымен олар ойларын бөлісіп, алдында орындалған тапсырмалар бойынша әңгіме жазуға дайындалады. Жұмыстарын тыңдап, бағыт беріледі.
4. Әңгімені әр оқушы жеке жазады.
5. Жетістіктері бағаланады.
Саралау: «Қарқын тәсілі» арқылы жылдам жұмыс жасаған оқушыларға басқа сөйлемдер құрастыруға тапсырма ұсынуға болады.
(ҚБ) «От шашу» әдісімен өз жұмыстарын бағалайды......
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Менің Отаным – Қазақстан
Сабақ тақырыбы: Әдеби шығарманың жанрын анықтау «Қазығұрт тауы» аңызы
Оқу мақсаттары: 4.2.4.1 аңыз, шешендік сөз, батырлар жыры, фантастикалық әңгімелердің жанрлық ерекшеліктерін анықтау;
4.1.4.2 сөйлеу барысында иллюстрациялар, көрнекіліктер, фотосуреттер қолдану, презентация, видеоролик жасау
Сабақ мақсаттары: Барлық оқушылар: аңыздың жанрлық ерекшеліктерін анықтайды, сөйлеу барысында фотосуреттерді қолдануды біледі
Көптеген оқушылар: аңыздың жанрлық ерекшеліктерін анықтап талдау жасайды, фотосуреттерді қолдануды біледі.
Кейбір оқушылар: сөйлеу фотосуреттерді қолдану себептерін түсіндіре алады, шығарманың жанрлық ерекшеліктерін салыстырып, қорытынды жасай алады.
Сабақтың басы
Ширату тапсырмасы
1. 3x3 шаршысында əртүрлі мақалдар орналасқан. Оқушылар сандарды таңдап, сол санға тиісті мақалды таңдауы керек.
2. (ҰЖ) Әр оқушы өзінің таңдаған мақалы бойынша түсінгендерін айтады.
Сабақ мақсатын бірге айқындау:
1. Оқушылардан қандай іс-әрекеттер жасағандары жайлы сұралады.
- Оның бүгінгі сабақпен қандай қатысы бар екендігі талданады. (Мақал-мәтелдерді қолдану).
Сол арқылы сабақ мақсаты айқындалады, яғни өлеңнің жанрлық ерекшеліктерін анықтайды, сөйлеу барысында нақыл сөздерді қолдануды біледі. Бағалау критерийімен таныстыру.
Сабақтың ортасы
1-тапсырма
(Ө,ЖЖ,Т) «Фрайер» әдісі. «Әулие» дегенді қалай түсінесіңдер? Өз ойыңды жеке жаз. Ортақ пікірге келіп, негізгі ойды анықта.
1. Оқушылар 4-5 оқушыдан топқа бөлінеді. Әрбір топқа ортасына шеңбер салынған үлкен парақ беріледі.
2. (Ө) «Әулие» дегеніміз кім? – деген сұрақтың жауабына әрбір оқушы өз идеясын ешкімге көрсетпей қағаздың бұрышына жазу тапсырылады.
3. (ЖЖ;Т) Барлығы жазып болғаннан кейін, топ жазған барлық идеялардың ішінен бес ең маңызды идеяны таңдау керек. Бұл бүкіл топпен келісіп шешіліп, шеңберідің ортасына жазылу керек.
4. Оқушылардың жауаптарын «Екі бұрыш» әдісі арқылы сұралады. Оқушылар қалаулары бойынша өз жазғандарын оқи алады. Қалған оқушылар басқа топтардың позициясына келісу/келіспеуін лайықты бұрышты таңдау арқылы көрсетеді.
Саралау: Қабілеті төмен оқушылардың жазған идеясы тыңдалып, қолдау көрсетіледі, ал, қабілетті оқушылардан түсініктемелер мен қағидаттарды тұжырымдап айту сұралады.
Қ/Б «Смайликпен» бағалау әдісі. Топтар бір –бірін тыңдайды, стикерлерге смайликтер суретін салып, оны бағаланған топ үстеліне жапсырады.
2-тапсырма
«Моделденген оқылым» әдісі. түсініп оқы.
1. (МК, Ұ) «Моделденген оқылым» әдісімен «Қазығұрт тауы» аңызды оқиды.
2. (Ө) Анызды оқушыларға іштей оқу тапсырылады..
3. Барлық оқушылар аңызды оқып болғаннан кейін, оқу тілін зерделей алуға жұмыс жүргізіледі, мысалы: түсініксіз сөздерді түсіндіріледі. (Қазығұрт, ілгеріде, Нұқ пайғамбар).
3. Оқушылардан өз ойларын, пікірлерін пысықтау үшін немесе автордың жазғанын ой елегінен өткізу үшін өлеңді қайта шолу тапсырылады.
4. Қажеттілігіне қарай аңыз бойынша бірнеше сұрақтар қойылады.
1. Аңыз не жайында?
2. Аңыздағы Нұқ пайғамбар туралы не білесің?
3. Аңыздағы тау неге Әулие тау деп аталған?
Саралау: «Диалог және қолдау көрсету арқылы саралау» тәсілі негізінде қолау көрсетіледі. Қабілеті төмен оқушылардың өзіне сенімділігін қалыптастыру үшін, қабілеті өлеңді оқығанда ескеріледі.
Қ/Б: «От шашу» әдісімен өз жұмыстарын бағалайды.
3-тапсырма
(Ұ,Т) Аңызды талда
1. Әрбір топқа келесі критерийлер бойынша «Қазығұрт тауы» аңызы бойынша талдау тапсырылады.
Аңыздың тақырыбы________________________
Неге аңыз екенін өз сөзімен дәлелдейді _____________
Аңыздан үзінді келтіреді ____________________
3. Топтар өз талдағандары бойынша қорытынды ойларын көрсетеді.
4. Барлық топтардың жұмыстары қорғалады, соңғы дұрыс жауаптармен сәйкестендіріледі.
Саралау: «Тапсырма арқылы саралау» негізінде орындалады. Тапсырманы орындау кезінде қабілеті төмен оқушыларға өлеңнің мазмұнын айтуда жетекші сұрақтар қою арқылы көмек беріледі, ал қабілеті жоғары оқушылар үшін мүмкіндігінше жоғары деңгейлі сұрақтар қойылады.
4- тапсырма
(Ө, Т). Фотосуретті пайдаланып өз ойыңды жаз.
1. Өлең мазмұны мен фотосуретті байланыстырып өз ойыңды жаз.
2. Фотосуреттер мағынасын ашу үшін мұғалім түсіндірме жұыстарын жүргізеді.
3. Алдымен олар ойларын бөлісіп, алдында орындалған тапсырмалар бойынша әңгіме жазуға дайындалады. Жұмыстарын тыңдап, бағыт беріледі.
4. Әңгімені әр оқушы жеке жазады.
5. Жетістіктері бағаланады.
Саралау: «Қарқын тәсілі» арқылы жылдам жұмыс жасаған оқушыларға басқа сөйлемдер құрастыруға тапсырма ұсынуға болады.
(ҚБ) «От шашу» әдісімен өз жұмыстарын бағалайды......
Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?