Шығарманың жоспарын құру (3 сынып, I тоқсан)
Пән: әдебиеттік оқу
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: «Жанды табиғат» ортақ тақырыбы
Сабақ тақырыбы: Шығарманың жоспарын құру
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: (оқу бағдарламасына сілтеме)
3.3.1.1 мұғалім көмегімен оқылған шығарманы логикалық бөліктерге бөліп, әр бөлікке ат қойып жоспар құру
3.2.1.1 мәтінді дауыстап түсініп/ рөлге бөліп/ мәнерлеп/ теріп оқу
3.1.4.2 сөйлеу барысында иллюстрациялар/ көрнекіліктер/ фото / суреттер қолдану
Сабақ мақсаттары: Барлық оқушылар: шығарманы теріп оқып, логикалық бөліктерге бөлу, жоспар құру және сөйлеу барысында суреттерді қолдану
Көптеген оқушылар: бөліктерге бөліп, жоспар құруда өз тұжырымдарын ұсына алады
Кейбір оқушылар: дәлелдер келтіре отырып, бөліктерге бөледі, бөлімдерге ерекше ат қояды.
Сабақ барысы:
Сабақтың басы
Ширату тапсырмасы: «Жартысын тап» ойыны. Сынып төрт топқа бөлінеді. Әр топқа суреттердің бөліктері беріледі.
Оқушылар барлық топтың ішінде жүріп, суретті құрастырады. Құрастырған суреттер бойынша әңгіме құрастырады.
Оқу мақсатын анықтау: Суреттерді қалай құрастырдыңдар? (Бөліктерін жинастырдық) Қандай бөліктерін құрастырдыңдар?
Сабақ мақсаты: шығарманы логикалық, бөліктерге бөліп, жоспар құру және сөйлеу барысында суреттер қолдану.
Сабақтың ортасы
Оқиық (Ө) «INSERT» әдісі.
1. Ә.Табылдиевтің «Күз кереметі» мәтінін оқушыларға теріп оқи отырып, жоспар құру үшін қажетті ақпаратты белгілеп отыру тапсырылады. Өз бетінше оқуға 4-5 минут уақыт аралығы беріледі.
2. Мәтіннен қажетті ақпаратты алу үшін оқушылар стикермен белгілеп отырып оқиды.
3. Белгілеп алынған қажетті ақпаратқа стикерлер жапсырылады.
ҚБ: Өзіндік бағалау. «Смайликтер».
(Сұрақтаға жауап берейік. (ЖЖ) «Көршіңізге айтыңыз» әдісі.
1.Мұғалім жұмыстың орындалуын түсіндіреді. (Жұппен жұмыс жасап, ақпараттармен бөлісу, таныс емес сөздермен жұмыс жасау).
2. Оқушылар өзінің мәтіннен стикермен белгілеп жинаған мәліметтерін көршісімен бөліседі.
3.Оқушылар көршісімен бұрыннан білетін, түсініксіз болған, жаңа ақпарат болған, таңқалдырған мәліметтерді айтып, сол мәліметтерді бір - біріне талқылайды.
ҚБ: «Күншуақ»
Анықтайық. (Т) «Оқиға шыңы» әдісі.
1. Мұғалімнің көмегімен оқушылар мәтіннің қанша бөліктерге бөлуге болатынын анықтайды. Мұғалім мәтін бөліктерін «Оқиға шыңы» арқылы түсіндіреді: таудың сол жақ етегі - мәтіннің басталуы, таудың басы - мәтіннің ортасы, таудың оң жақ етегі - мәтіннің соңы.
2. Әр топқа тау суреті бар А3 форматтағы қағаз беріледі. Топ ішінде оқушылар жұппен жұмыс кезінде жинақталып, сараланған мәліметтеріне сүйене отырып, стикерлерін «Оқиға шыңына» сай бөліктеріне орналастырады
3. Нәтижесінде мұғалім нақты мәтін бөліктерін оқиды, топ мүшелері стикерлерді дұрыс мәтін бөліктеріне сай қайтадан орналастырады.
ҚБ: «Смайликпен» бағалау әдісі. Топтар бір –бірін тыңдайды, стикерлерге смайликтер суретін салып, оны бағаланған топ үстеліне жапсырады.
Құрастырайық (Т). «Құрастыр, сосын жауап бер»
1. Мұғалім әр топқа «Оқиға шыңындағы» мәтін бөліктеріне жапсырған стикерлеріне сүйене отырып, жоспар құруды ұсынады.
2. Оқушыларға жоспар құруға өз ойларын жинақтауға уақыт беріледі. Ойлануға 30 cекунд уақыт беріледі.
3. Топ ішінде оқушылар мәтін бөліктерін ретімен орналастыру арқылы жоспар құрайды.
4. Топтардың жоспарын сыныппен талқылап, мұғалімнің көмегімен дұрыс жоспар құрылады.
Жоспар:
1.Бақшадағы жұмыс
2. Келген қонақтар
3. Түскі ас
4. Омар атайдың әңгімесі
5. Қолғабыс
ҚБ: «Пантомима». Сөзсіз қимыл көрсету арқылы, өздерін бағалайды.
Орналастырайық. (Т) «Оқиғалар желісі» әдісі.
1. Мұғалім әр топқа оқиға желісі көрсетілген сурет қиындыларын беріп, суреттерді ретімен орналастыруды тапсырады.
2 Оқушылар жоспарға сүйене отырып, оқиға желісін ретімен орналастырады.
3.. Мұғалім интербелсенді тақтадан дұрыс орналасқан оқиға желісін көрсетеді
ҚБ: «Бағдаршам». Оқушыларда қызыл, жасыл, сары түсті карточкаларды өз парталарына қояды немесе жоғары көтере отырып (қызыл түсті-түсінбедім, жасыл-түсіндім, сары түсті-толық түсінбедім) топ бірін-бірі бағалайды......
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: «Жанды табиғат» ортақ тақырыбы
Сабақ тақырыбы: Шығарманың жоспарын құру
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: (оқу бағдарламасына сілтеме)
3.3.1.1 мұғалім көмегімен оқылған шығарманы логикалық бөліктерге бөліп, әр бөлікке ат қойып жоспар құру
3.2.1.1 мәтінді дауыстап түсініп/ рөлге бөліп/ мәнерлеп/ теріп оқу
3.1.4.2 сөйлеу барысында иллюстрациялар/ көрнекіліктер/ фото / суреттер қолдану
Сабақ мақсаттары: Барлық оқушылар: шығарманы теріп оқып, логикалық бөліктерге бөлу, жоспар құру және сөйлеу барысында суреттерді қолдану
Көптеген оқушылар: бөліктерге бөліп, жоспар құруда өз тұжырымдарын ұсына алады
Кейбір оқушылар: дәлелдер келтіре отырып, бөліктерге бөледі, бөлімдерге ерекше ат қояды.
Сабақ барысы:
Сабақтың басы
Ширату тапсырмасы: «Жартысын тап» ойыны. Сынып төрт топқа бөлінеді. Әр топқа суреттердің бөліктері беріледі.
Оқушылар барлық топтың ішінде жүріп, суретті құрастырады. Құрастырған суреттер бойынша әңгіме құрастырады.
Оқу мақсатын анықтау: Суреттерді қалай құрастырдыңдар? (Бөліктерін жинастырдық) Қандай бөліктерін құрастырдыңдар?
Сабақ мақсаты: шығарманы логикалық, бөліктерге бөліп, жоспар құру және сөйлеу барысында суреттер қолдану.
Сабақтың ортасы
Оқиық (Ө) «INSERT» әдісі.
1. Ә.Табылдиевтің «Күз кереметі» мәтінін оқушыларға теріп оқи отырып, жоспар құру үшін қажетті ақпаратты белгілеп отыру тапсырылады. Өз бетінше оқуға 4-5 минут уақыт аралығы беріледі.
2. Мәтіннен қажетті ақпаратты алу үшін оқушылар стикермен белгілеп отырып оқиды.
3. Белгілеп алынған қажетті ақпаратқа стикерлер жапсырылады.
ҚБ: Өзіндік бағалау. «Смайликтер».
(Сұрақтаға жауап берейік. (ЖЖ) «Көршіңізге айтыңыз» әдісі.
1.Мұғалім жұмыстың орындалуын түсіндіреді. (Жұппен жұмыс жасап, ақпараттармен бөлісу, таныс емес сөздермен жұмыс жасау).
2. Оқушылар өзінің мәтіннен стикермен белгілеп жинаған мәліметтерін көршісімен бөліседі.
3.Оқушылар көршісімен бұрыннан білетін, түсініксіз болған, жаңа ақпарат болған, таңқалдырған мәліметтерді айтып, сол мәліметтерді бір - біріне талқылайды.
ҚБ: «Күншуақ»
Анықтайық. (Т) «Оқиға шыңы» әдісі.
1. Мұғалімнің көмегімен оқушылар мәтіннің қанша бөліктерге бөлуге болатынын анықтайды. Мұғалім мәтін бөліктерін «Оқиға шыңы» арқылы түсіндіреді: таудың сол жақ етегі - мәтіннің басталуы, таудың басы - мәтіннің ортасы, таудың оң жақ етегі - мәтіннің соңы.
2. Әр топқа тау суреті бар А3 форматтағы қағаз беріледі. Топ ішінде оқушылар жұппен жұмыс кезінде жинақталып, сараланған мәліметтеріне сүйене отырып, стикерлерін «Оқиға шыңына» сай бөліктеріне орналастырады
3. Нәтижесінде мұғалім нақты мәтін бөліктерін оқиды, топ мүшелері стикерлерді дұрыс мәтін бөліктеріне сай қайтадан орналастырады.
ҚБ: «Смайликпен» бағалау әдісі. Топтар бір –бірін тыңдайды, стикерлерге смайликтер суретін салып, оны бағаланған топ үстеліне жапсырады.
Құрастырайық (Т). «Құрастыр, сосын жауап бер»
1. Мұғалім әр топқа «Оқиға шыңындағы» мәтін бөліктеріне жапсырған стикерлеріне сүйене отырып, жоспар құруды ұсынады.
2. Оқушыларға жоспар құруға өз ойларын жинақтауға уақыт беріледі. Ойлануға 30 cекунд уақыт беріледі.
3. Топ ішінде оқушылар мәтін бөліктерін ретімен орналастыру арқылы жоспар құрайды.
4. Топтардың жоспарын сыныппен талқылап, мұғалімнің көмегімен дұрыс жоспар құрылады.
Жоспар:
1.Бақшадағы жұмыс
2. Келген қонақтар
3. Түскі ас
4. Омар атайдың әңгімесі
5. Қолғабыс
ҚБ: «Пантомима». Сөзсіз қимыл көрсету арқылы, өздерін бағалайды.
Орналастырайық. (Т) «Оқиғалар желісі» әдісі.
1. Мұғалім әр топқа оқиға желісі көрсетілген сурет қиындыларын беріп, суреттерді ретімен орналастыруды тапсырады.
2 Оқушылар жоспарға сүйене отырып, оқиға желісін ретімен орналастырады.
3.. Мұғалім интербелсенді тақтадан дұрыс орналасқан оқиға желісін көрсетеді
ҚБ: «Бағдаршам». Оқушыларда қызыл, жасыл, сары түсті карточкаларды өз парталарына қояды немесе жоғары көтере отырып (қызыл түсті-түсінбедім, жасыл-түсіндім, сары түсті-толық түсінбедім) топ бірін-бірі бағалайды......
Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?