Роза Мұқанова «Мәңгілік бала бейне» әңгімесі 8-сабақ (8 сынып, IV тоқсан )

 Роза Мұқанова «Мәңгілік бала бейне» әңгімесі 8-сабақ (8 сынып, IV тоқсан )

Пән: Қазақ әдебиеті
Бөлім атауы: Қиял мен шындық
Сабақтың тақырыбы: Роза Мұқанова «Мәңгілік бала бейне» әңгімесі 8-сабақ
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: (оқу бағдарламасына сілтеме) 8.3.1.1 шығарманың тақырыбы мен идеясын осы тектес басқа шығармалармен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау
Сабақ мақсаты: тақырыбы мен идеясы ұқсас шығармалардың айырмашылықтарын, ортақ белгілерін анықтап, салыстыру, тарихи және көркемдік құндылығына баға беру.
Сабақ барысы:
1.Ойқозғау. Берілген суретке қарасақ ол қай шығарманы еске түсіреді?
Жазушы Ғ.Мүсіреповтың «Жапон балладасы» туралы жалпы мәлімет еске түсіріледі.
(1.52 минут)
Біз оқып жатқан «Мәңгілік бала бейне» әңгімесімен байланысы бар ма? Иә, бар:
- тақырыбы жағынан;
- көтерілген мәселесі ортақ;
- кейіпкерлер тартқан қасірет;
- жауыздықтың шектен шыққан түрі т.б.
2. Сабақ тақырыбы, оқу мақсаты, бағалау критерийлері таныстырылады.
3. Жаңа тақырыпты меңгерту.
1-тапсырма. Оқушылар екі шығарманың ұқсастығы мен айырмашылығын Венн диаграммасы арқылы көрсетеді.
2-тапсырма. Берілген үзінділерді оқып, «Қос жазба күнделігін» толтырады.
1-үзінді: Қазір мен ақ қанды адаммын. Қызыл қан азая-азая сарқылып келеді. Жиырма жыл жасау үшін де аз арпалысқаным жоқ. Әлі де алысып көремін... Жасым әлі қырыққа жеткен жоқ. Кейде үйленгім келеді. Қиқы-шойқы, шалажансар бір мүгедек туып жүрсе қайтерміз?
Тегінде, доктор дұрыс айтқан болар. Еркекше шыдау керек болатын шығар...
«Жапон балладасы»
2-үзінді: «Шіркін-ай, шіркін-ай десейші! Менен басқаның бәрі де бақытты, бәрі де көңілді. Бұл дүниенің бар бақыты - он екі мүшеңнің саулығында екен ғой. Көпке қиған бақыттың өзіне зар болған қандай сормаңдай едім». Ләйлә той өтіп жатқан үйдің көңілді адамдарына қызыға қарады. Бұршақ-бұршақ болып төгілген көз жасын әлсін-әлсін ел көзінен жасырып сүрте берді. «Білемін, өспеймін. Құдірет-ау, басқа мазағың жетпегендей, әлі көрсетер қасіретің көп пе? Онан да біржола жоқ етіп неге жібермейсің. Heгe, неге? Саған да керегім жоқ па, менің қасиетсіз бейнеме ыржалаңдап күлгің келе ме? Көңіліңе басқа ермек таппай, мәңгі өспейтін қыз тағдырын қызықтайын дедің бе?»
«Мәңгілік бала бейне»
Дәйексөз (цитата) Түсіндірме (комментарий)
Жиырма жыл жасау үшін де аз арпалысқаным жоқ.
Бұл дүниенің бар бақыты - он екі мүшеңнің саулығында екен ғой.
3-тапсырма. Екі шығарманың тарихи-көркемдік құндылығын бағалау мақсатында «Бір тезис, үш дәлел» кестесін толтырады.
ТЕЗИС 1-ДӘЛЕЛ 2-ДӘЛЕЛ 3-ДӘЛЕЛ
«Мәңгілік бала бейне» -трагедиялық шығарма.
Дескриптор
- екі шығарманың ұқсастығы мен айырмашылығын анықтайды;
- ортақ белгілерін көрсетеді;
- үзінділерді оқиды;
- дәйексөздерді теріп жазады;
- оларға түсінік береді;
- туындылардың тарихи-көркемдік құндылығын бағалайды.
Қабілеті жоғары оқушылар әңгімелерден дәйекті мысалдар келтіре отырып олардың арасындағы байланысты түсіндіре алады.
Қабілеті төмендеу оқушылар әңгіме мазмұнын баяндайды.
5. Мұғалім деңгейлік тапсырмалардың орындалу барысын бақылау парағына белгі қою арқылы тексереді......


Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇
  • Автор: Umit
  • 1 267



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?