Бауыржан Момышұлы «Ұшқан ұя» романы 4-сабақ (8 сынып, III тоқсан )
Пән: Қазақ әдебиеті
Бөлім атауы: Махаббат және абырой
Сабақтың тақырыбы: Бауыржан Момышұлы «Ұшқан ұя» романы 4-сабақ
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары: А/И4. Шығармашылық жұмыс
Шығармадан алған үзінділерді қайта өңдеп, креативті жазу
Сабақтың мақсаттары: Шығармадан алған үзінділерді қайта өңдеп, креативті жазады.
Сабақ барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
Жаңа сабақтың мақсаты мен бағалау критерийін таныстыру
Үй тапсырмасын пысықтау
Топқа бөлу. «Мозайка» әдісі бойынша шығармаға байланысты арнайы дайындалған мақал-мәтелдердің бөліктері таратылады. Мақалды құрау арқылы топтар шығады.
1-топ:
Қыз анадан үйренбей6 өнеге алмас.
Ұл атадан үйренбей, сапар шекпес. (Өнеге)
2-топ:
Ағаштан ағаш сәнін алады,
адамнан адам тәлім алады. (Тәлім)
3-топ:
Ана сүтімен бітпеген қасиет тана сүтімен сіңбейді. (Қасиет)
II. Қызығушылықты ояту.
«Кроссенс» әдісі арқылы шығарманың мазмұнын талқылау.
Бағалау критерийі Дескриптор
А/И4. Шығармашылық жұмыс Оқиға сюжетін байланыстыра алады.
Дәлелдер келтіріп сөйлей алады
1-тапсырма
«Өнеге» тобы: Қызтумастың атынан монолог
«Тәлім» тобы: Бауыржанға хат
«Қасиет» тобы: Момышқа өлең шығару
Бағалау критерийі Дескриптор
А/И4. Шығармашылық жұмыс Бір жақта баяндайды
Эмоциональды-экспрессивті сөздерді қолдана алады.
Стильді сақтайды
2-тапсырма
Шығармадағы халық ауыз әдебиеті үлгілерін табады. Бала тәрбиесіндегі маңызын айтады. (мақал-мәтелдер, ертегілер, өлең жолдары, аңыз әңгімелер). Бір-бірімен пікір алмасады.
Халық ауыз әдебиеті үлгілері Бала тәрбиесіндегі маңызы
Бағалау критерийі Дескриптор
А/И4. Шығармашылық жұмыс Халық ауыз әдебиет үлгісін дұрыс табады.
Бала тәрбиесіндегі маңызын өз ойымен толықтырып жазады
Оқушылар бір-бірін бағалайды.
Үйге тапсырма:Шығарманың копозициялық құрылымына талдау жасау......
Бөлім атауы: Махаббат және абырой
Сабақтың тақырыбы: Бауыржан Момышұлы «Ұшқан ұя» романы 4-сабақ
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары: А/И4. Шығармашылық жұмыс
Шығармадан алған үзінділерді қайта өңдеп, креативті жазу
Сабақтың мақсаттары: Шығармадан алған үзінділерді қайта өңдеп, креативті жазады.
Сабақ барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
Жаңа сабақтың мақсаты мен бағалау критерийін таныстыру
Үй тапсырмасын пысықтау
Топқа бөлу. «Мозайка» әдісі бойынша шығармаға байланысты арнайы дайындалған мақал-мәтелдердің бөліктері таратылады. Мақалды құрау арқылы топтар шығады.
1-топ:
Қыз анадан үйренбей6 өнеге алмас.
Ұл атадан үйренбей, сапар шекпес. (Өнеге)
2-топ:
Ағаштан ағаш сәнін алады,
адамнан адам тәлім алады. (Тәлім)
3-топ:
Ана сүтімен бітпеген қасиет тана сүтімен сіңбейді. (Қасиет)
II. Қызығушылықты ояту.
«Кроссенс» әдісі арқылы шығарманың мазмұнын талқылау.
Бағалау критерийі Дескриптор
А/И4. Шығармашылық жұмыс Оқиға сюжетін байланыстыра алады.
Дәлелдер келтіріп сөйлей алады
1-тапсырма
«Өнеге» тобы: Қызтумастың атынан монолог
«Тәлім» тобы: Бауыржанға хат
«Қасиет» тобы: Момышқа өлең шығару
Бағалау критерийі Дескриптор
А/И4. Шығармашылық жұмыс Бір жақта баяндайды
Эмоциональды-экспрессивті сөздерді қолдана алады.
Стильді сақтайды
2-тапсырма
Шығармадағы халық ауыз әдебиеті үлгілерін табады. Бала тәрбиесіндегі маңызын айтады. (мақал-мәтелдер, ертегілер, өлең жолдары, аңыз әңгімелер). Бір-бірімен пікір алмасады.
Халық ауыз әдебиеті үлгілері Бала тәрбиесіндегі маңызы
Бағалау критерийі Дескриптор
А/И4. Шығармашылық жұмыс Халық ауыз әдебиет үлгісін дұрыс табады.
Бала тәрбиесіндегі маңызын өз ойымен толықтырып жазады
Оқушылар бір-бірін бағалайды.
Үйге тапсырма:Шығарманың копозициялық құрылымына талдау жасау......
Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?