Мұқағали Мақатаев «Аққулар ұйықтағанда» поэмасы 3-сабақ (8 сынып, III тоқсан )
Пән: Қазақ әдебиеті
Бөлім атауы: Махаббат және абырой
Сабақтың тақырыбы: Мұқағали Мақатаев «Аққулар ұйықтағанда» поэмасы 3-сабақ
Сабақта жүзеге асырылатын мақсаттары: (Оқу бағдарламасына сілтеме) А/И2.Автор бейнесі.
Сабақ мақсаты: Автор бейнесі мен кейіпкерлер қарым-қатынасының тілдік көрінісін талдау.
Сабақ барысы:
Қызығушылықты ояту
Идеялар тоғысы
Ресурстарда ұсынылған «Айдында қалған аққулар» тақырыбындағы шағын бейнематериал көрсетіледі.
1. Бейнематериал авторы қандай мәселе қозғайды?
2. Осы мәселені «Аққулар ұйықтағанда» поэмасымен қалай ұштастыруға болады?
3. Сонда екі шығарманың авторы бір идеяны ұсына ма? Қалай?
Бүгінгі сабақтың мақсаты қандай деп ойлайсыз?
Сабақтың болжамды мақсаты талқыланады, бағалау критерийлерін бірлесіп құрастырады.
1-тапсырма. «Түсіндірме күнделік» әдісі
Оқушылар жұпта «Аққулар ұйықтағанда» поэмасының оқулықтағы мәтініне көз жүгіртіп, автор бейнесін ашатын тілдік көріністерді теріп жазады, өзіндік көзқарас тұрғысынан түсінік береді.
Ақын тілі Ерекше тілдік қолданыстар Біздің пікір
Мақал-мәтел
Шешендік сөздер
Кірме сөздер
Көнерген сөздер
2-тапсырма. «Фишбоун» әдісі
Топтар ұсынылған үзінділерді оқып, балық қаңқасының басына үзіндідегі автор идеясын, үстіңгі қабырғаларына кейіпкер мінездемесін, төменгі қабырғаларына авторлық мінездеме қатысты өзіндік пікірін , құйрығына автор идеясын қорытындылап жазады.
«Шығармашылық шарт» әдісі
Автор идеясына қарсы пікір білдіріп, ана әрекетін 4 сөйлеммен ақтап шығады.
Қабілетті немесе тілек білдірген оқушыларға міндетті тапсырмамен қоса шығармашылық шарт тапсырылады.
Шарт бойынша оқушы сол тапсырмаға байланысты сөзжұмбақ құрастырып, қызықты деректер жинауы немесе тірек белгі жасап сурет дайындауы қажет.
Топтық бағалау.
Бағалау критерийі Дескриптор
Автор бейнесін кейіпкерлер қарым-қатынасының тілдік көрінісін талдау арқылы ашады Поэманы көз жүгіртіп оқып шығады
Ерекше тілдік қолданыстарды анықтайды
Тілдік қолданыстардың мағынасын түсіндіреді
Тілдік қолданыстарға өзіндік көзқарас тұрғысынан пікір білдіреді
Үзіндідегі автор идеясын анықтайды
Кейіпкер мінездемесін айқындап, мінездемеге өзіндік пікір білдіріп, қорытынды жасайды
Автор идеясына қарсы пікір білдіреді
Ана әрекетін ақтауға қатысты пікірі 4 сөйлеммен береді......
Бөлім атауы: Махаббат және абырой
Сабақтың тақырыбы: Мұқағали Мақатаев «Аққулар ұйықтағанда» поэмасы 3-сабақ
Сабақта жүзеге асырылатын мақсаттары: (Оқу бағдарламасына сілтеме) А/И2.Автор бейнесі.
Сабақ мақсаты: Автор бейнесі мен кейіпкерлер қарым-қатынасының тілдік көрінісін талдау.
Сабақ барысы:
Қызығушылықты ояту
Идеялар тоғысы
Ресурстарда ұсынылған «Айдында қалған аққулар» тақырыбындағы шағын бейнематериал көрсетіледі.
1. Бейнематериал авторы қандай мәселе қозғайды?
2. Осы мәселені «Аққулар ұйықтағанда» поэмасымен қалай ұштастыруға болады?
3. Сонда екі шығарманың авторы бір идеяны ұсына ма? Қалай?
Бүгінгі сабақтың мақсаты қандай деп ойлайсыз?
Сабақтың болжамды мақсаты талқыланады, бағалау критерийлерін бірлесіп құрастырады.
1-тапсырма. «Түсіндірме күнделік» әдісі
Оқушылар жұпта «Аққулар ұйықтағанда» поэмасының оқулықтағы мәтініне көз жүгіртіп, автор бейнесін ашатын тілдік көріністерді теріп жазады, өзіндік көзқарас тұрғысынан түсінік береді.
Ақын тілі Ерекше тілдік қолданыстар Біздің пікір
Мақал-мәтел
Шешендік сөздер
Кірме сөздер
Көнерген сөздер
2-тапсырма. «Фишбоун» әдісі
Топтар ұсынылған үзінділерді оқып, балық қаңқасының басына үзіндідегі автор идеясын, үстіңгі қабырғаларына кейіпкер мінездемесін, төменгі қабырғаларына авторлық мінездеме қатысты өзіндік пікірін , құйрығына автор идеясын қорытындылап жазады.
«Шығармашылық шарт» әдісі
Автор идеясына қарсы пікір білдіріп, ана әрекетін 4 сөйлеммен ақтап шығады.
Қабілетті немесе тілек білдірген оқушыларға міндетті тапсырмамен қоса шығармашылық шарт тапсырылады.
Шарт бойынша оқушы сол тапсырмаға байланысты сөзжұмбақ құрастырып, қызықты деректер жинауы немесе тірек белгі жасап сурет дайындауы қажет.
Топтық бағалау.
Бағалау критерийі Дескриптор
Автор бейнесін кейіпкерлер қарым-қатынасының тілдік көрінісін талдау арқылы ашады Поэманы көз жүгіртіп оқып шығады
Ерекше тілдік қолданыстарды анықтайды
Тілдік қолданыстардың мағынасын түсіндіреді
Тілдік қолданыстарға өзіндік көзқарас тұрғысынан пікір білдіреді
Үзіндідегі автор идеясын анықтайды
Кейіпкер мінездемесін айқындап, мінездемеге өзіндік пікір білдіріп, қорытынды жасайды
Автор идеясына қарсы пікір білдіреді
Ана әрекетін ақтауға қатысты пікірі 4 сөйлеммен береді......
Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?