Мұрат Мөңкеұлы «Үш қиян» өлеңі 4-сабақ (8 сынып, II тоқсан )
Пән: Қазақ әдебиеті
Бөлім атауы: Көркем әдебиет және эпикалық сарын
Сабақтың тақырыбы: Мұрат Мөңкеұлы «Үш қиян» өлеңі 4-сабақ
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары: 8.2.4.1- шығармадан алған үзінділерді қайта өңдеп
креативті жазу
Сабақтың мақсаттары: Шығарма үзіндісін қайта өңдеп, оқырманды қызықтырып креативті жазады.
Сабақ барысы:
Қызушылықты ояту
«Өрмекшінің торы» әдісі
Оқушылар шеңбер жасап тұрады. Бір оқушының қолына оралған жіп бумасы беріледі. Оқушы жіптің ұшын шеңбердегі өзі таңдаған оқушыға «Үш қиян» өлеңібойынша сұрақ қойып лақтырады. Екінші оқушы сұраққа жауап беріп, үшінші оқушыға сұрақ қояды. Осылайша шеңбердегі барлық оқушы жіпті шырмай лақтырып, бір-біріне сұрақ қойып, жауаптарын тыңдап шығады. Сұрақ-жауап аяқталғаннан кейін оқушылар орындарына отырып, өз көзқарастарын бір минут жұбымен талқылайды.
Мағынаны тану
1-тапсырма Ж.
«Әдеби шеңбер» әдісі
1. 1. Талқы себепшісі – шығарма мазмұны бойынша 5 сұрақ құрастырады.
2. Белгілеуші – шығарманың ең маңызды эпизодтық бөлігін тауып белгілейді.
3. Байланыстырушы – тақырыпты өмірмен байланыстырады, дәлелдейді.
4. Қорытындылаушы – автор позициясы мен көтерген мәселесін қорытындылайды.
2-тапсырма Ж.,ТЖ.
«Кезбе тілші» әдісі
Сыныпәр топтан бір оқушыны «Кезбе тілші» етіп сайлайды. Олар топтарды аралап, жаңалықтар бағдарламасын жасайды. Оқушылар қайта өңдеп креативті жазу үшін шығармадан өздері қалаған үзіндіні таңдайды және бағалау критерийіне сәйкес дескрипторлар құрастырады.
Жаңалық бағдарламасы үшін қойылатын сұрақтың үлгісі төмендегідей:
• Қайта өңдеп креативті жазу үшін шығармадан үзінді таңдап алу мүмкіндігі берілсе, қай үзіндіні таңдаған болар едіңіз?
• Үзіндіні өзіңіз таңдау сізге қиындық туғызбай ма?
• Неліктен осы үзіндіні таңдағыңыз келеді?
• Креативті жазу несімен қызықты?
• Креативті жазуда неден қиналасыз?
«Кезбе тілшілер» жа
3-тапсырма Ж.,ЖЖ.
«Креативті жазу»
Оқушылар өз таңдауы бойынша үзінділерді бөліп алып, қайта өңдеп, креативті жазу жазады. Сыныпта ақылдасып, алдымен бағалау критерийлеріне сай дескрипторлар құрастырып алады.
Өздері құрастырған бағалау критерийі бойынша жұптар бірін-бірі бағалайды......
Бөлім атауы: Көркем әдебиет және эпикалық сарын
Сабақтың тақырыбы: Мұрат Мөңкеұлы «Үш қиян» өлеңі 4-сабақ
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары: 8.2.4.1- шығармадан алған үзінділерді қайта өңдеп
креативті жазу
Сабақтың мақсаттары: Шығарма үзіндісін қайта өңдеп, оқырманды қызықтырып креативті жазады.
Сабақ барысы:
Қызушылықты ояту
«Өрмекшінің торы» әдісі
Оқушылар шеңбер жасап тұрады. Бір оқушының қолына оралған жіп бумасы беріледі. Оқушы жіптің ұшын шеңбердегі өзі таңдаған оқушыға «Үш қиян» өлеңібойынша сұрақ қойып лақтырады. Екінші оқушы сұраққа жауап беріп, үшінші оқушыға сұрақ қояды. Осылайша шеңбердегі барлық оқушы жіпті шырмай лақтырып, бір-біріне сұрақ қойып, жауаптарын тыңдап шығады. Сұрақ-жауап аяқталғаннан кейін оқушылар орындарына отырып, өз көзқарастарын бір минут жұбымен талқылайды.
Мағынаны тану
1-тапсырма Ж.
«Әдеби шеңбер» әдісі
1. 1. Талқы себепшісі – шығарма мазмұны бойынша 5 сұрақ құрастырады.
2. Белгілеуші – шығарманың ең маңызды эпизодтық бөлігін тауып белгілейді.
3. Байланыстырушы – тақырыпты өмірмен байланыстырады, дәлелдейді.
4. Қорытындылаушы – автор позициясы мен көтерген мәселесін қорытындылайды.
2-тапсырма Ж.,ТЖ.
«Кезбе тілші» әдісі
Сыныпәр топтан бір оқушыны «Кезбе тілші» етіп сайлайды. Олар топтарды аралап, жаңалықтар бағдарламасын жасайды. Оқушылар қайта өңдеп креативті жазу үшін шығармадан өздері қалаған үзіндіні таңдайды және бағалау критерийіне сәйкес дескрипторлар құрастырады.
Жаңалық бағдарламасы үшін қойылатын сұрақтың үлгісі төмендегідей:
• Қайта өңдеп креативті жазу үшін шығармадан үзінді таңдап алу мүмкіндігі берілсе, қай үзіндіні таңдаған болар едіңіз?
• Үзіндіні өзіңіз таңдау сізге қиындық туғызбай ма?
• Неліктен осы үзіндіні таңдағыңыз келеді?
• Креативті жазу несімен қызықты?
• Креативті жазуда неден қиналасыз?
«Кезбе тілшілер» жа
3-тапсырма Ж.,ЖЖ.
«Креативті жазу»
Оқушылар өз таңдауы бойынша үзінділерді бөліп алып, қайта өңдеп, креативті жазу жазады. Сыныпта ақылдасып, алдымен бағалау критерийлеріне сай дескрипторлар құрастырып алады.
Өздері құрастырған бағалау критерийі бойынша жұптар бірін-бірі бағалайды......
Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?