Жырдағы кейіпкерлердің бейнесі (5 сынып, I тоқсан )
Пән: Қазақ әдебиет
Бөлім атауы: Таза, мінсіз асыл сөз
Сабақтың тақырыбы: Жырдағы кейіпкерлердің бейнесі
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары: А/И1. Әдеби шығарманың композициясы Б/С2. Заманауилығы мен жаңашылдығы
Сабақтың мақсаттары:
А/И1.Әдеби шығармадағы екі нәрсені салыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді табады
Б/С2. Кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып баға береді.
Сабақ барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
(Оқушылар назарын сабаққа аударып, сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру.)
Сынып төрт топқа бөлінеді де, тапсырмаларын алады.
ІІ.Қызығушылықты ояту
«Қазына іздеу»
Әр топтан оқушылар сандықшадан кейіпкерге қатысты сөздер мен сөз тіркестерін алады. Сол сөздер бойынша жырдан үзіндіні оқиды. Қай кейіпкерге қатысты екенін айтады.
Оқушылар әрбір қазынаны тапқаннан кейін, жырдағы типтік кейіпкерді анықтайды.
Берілетін тапсырмалар :
1.Кейіпкерлерге мінездеме беріңіз
• Қай кейіпкер, қандай қылығымен ұнады?
• Ұнамаған кейіпкердің себебін түсіндіріңіз?
А) Екі кейіпкерді салыстырыңыз
І топ: Қобыланды мен Қараман
ІІ топ:Қобыланды мен Құртқа
ІІІ топ: Алшағыр мен Қараман
ІV топ: Естеміс пен Қараман
Дескриптор:
Кейіпкерлерді салыстырады;
Кейіпкерлер бейнесін ашады
Ә) Жырдан кейіпкерлердің қарым-қатынасын өз сөздерімен сипаттап «ақыл-ой» картасын жасайды.
Дескриптор:
Ақыл –ой картасын жасайды
Кейіпкерлер қатынасын сипаттайды
Топ жұмыстарын ортада талқылайды.
Топтық бағалау.
ІІ тапсырма
Алдыңғы екі тапсырма бойынша алынған ақпараттарды пайдаланып мәтін жазады.
«Қобыланды кім болған?»
Дескриптор:
Мәтіннің жазылу үлгісін сақтайды
Тақырыптан ауытқымайды.
Ой толғаныс
«Қобыланды батыр » жыры несімен ұнады?
Кері байланыс.
«Екі жұлдыз ,бір тілек» .....
Бөлім атауы: Таза, мінсіз асыл сөз
Сабақтың тақырыбы: Жырдағы кейіпкерлердің бейнесі
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары: А/И1. Әдеби шығарманың композициясы Б/С2. Заманауилығы мен жаңашылдығы
Сабақтың мақсаттары:
А/И1.Әдеби шығармадағы екі нәрсені салыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді табады
Б/С2. Кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып баға береді.
Сабақ барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
(Оқушылар назарын сабаққа аударып, сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру.)
Сынып төрт топқа бөлінеді де, тапсырмаларын алады.
ІІ.Қызығушылықты ояту
«Қазына іздеу»
Әр топтан оқушылар сандықшадан кейіпкерге қатысты сөздер мен сөз тіркестерін алады. Сол сөздер бойынша жырдан үзіндіні оқиды. Қай кейіпкерге қатысты екенін айтады.
Оқушылар әрбір қазынаны тапқаннан кейін, жырдағы типтік кейіпкерді анықтайды.
Берілетін тапсырмалар :
1.Кейіпкерлерге мінездеме беріңіз
• Қай кейіпкер, қандай қылығымен ұнады?
• Ұнамаған кейіпкердің себебін түсіндіріңіз?
А) Екі кейіпкерді салыстырыңыз
І топ: Қобыланды мен Қараман
ІІ топ:Қобыланды мен Құртқа
ІІІ топ: Алшағыр мен Қараман
ІV топ: Естеміс пен Қараман
Дескриптор:
Кейіпкерлерді салыстырады;
Кейіпкерлер бейнесін ашады
Ә) Жырдан кейіпкерлердің қарым-қатынасын өз сөздерімен сипаттап «ақыл-ой» картасын жасайды.
Дескриптор:
Ақыл –ой картасын жасайды
Кейіпкерлер қатынасын сипаттайды
Топ жұмыстарын ортада талқылайды.
Топтық бағалау.
ІІ тапсырма
Алдыңғы екі тапсырма бойынша алынған ақпараттарды пайдаланып мәтін жазады.
«Қобыланды кім болған?»
Дескриптор:
Мәтіннің жазылу үлгісін сақтайды
Тақырыптан ауытқымайды.
Ой толғаныс
«Қобыланды батыр » жыры несімен ұнады?
Кері байланыс.
«Екі жұлдыз ,бір тілек» .....
Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?