Қазақстандағы көрікті жерлер (Түркістан Шарын шатқалы Балқаш көлі Ақсай сынтастары Баянауыл ұлттық паркі) (6 сынып, I тоқсан )
Пән: Қазақ тілі
Бөлім атауы: Қазақстандағы көрікті жерлер
Сабақтың тақырыбы: Қазақстандағы көрікті жерлер (Түркістан, Шарын шатқалы, Балқаш көлі, Ақсай сынтастары, Баянауыл ұлттық паркі)
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары: 6.3.3.1. Жазба жұмыстарын әртүрлі формада ұсыну
Сабақтың мақсаттары:
Ұсынылған тақырып бойынша деректер жинақтай отырып, графиктік мәтін (диаграмма, кесте, сызба) түрінде құрастыру.
Сабақ барысы: Туған жердің ауасы да шипа,
Туған жердің жуасы да тәтті.
Туған жердің тасы да таныс.
Туған жердің күні де ыстық, түні де ыстық.
Туған жердің түйе жейтін жапырағы да, түйе аунайтын шаңдақ топырағы да дәрі.
Туған жердің жуcаны жұпар.
Туған жердің күні де ыстық, күлі де ыстық.
Аталған мақалдардың мағынасын ашу, сабаққа қатысы анықталады. Сабақтың мақсаты мен күтілетін нәтижелері таныстырылады.
1) Түркістан - Қазақстанның ең көне қалаларының бірі.
2) Шарын шатқалы - Бұл Қазақстанның өте көне және көркем жерлерінің бірі.
3) Балқаш көлі Балқаш көлі – Қазақстанның оңтүстік-шығысында орналасқан тұйық к
4) Ақсай сынтастары - қола дәуірінен сақталған ескерткіштер тобы.
5) Баянауыл ұлттық паркі - Қазақстан аумағында ерекше қорғауға алынған жерлердің б
Оқушылар таңдаған сурет пен мәліметтің басталуын алып шығады да, бес топқа бөлінеді.
1-тапсырма: «Дерек жинау»
(Әр топ ноутбук немесе басқа да құрылғылардан осы тақырыпқа қатысты мәліметті іздейді. Жинаған мәліметпен бөліседі. Сөз көлемі 250-300-ден аспауы керек)
Басқа топ оқушыларына кесте беріледі, олар мәтінді тыңдау барысында кестені толытырып отыруы тиіс
Мәтін Мен білетін мәлімет Маған бұрын таныс емес мәлімет
Әр топқа мұғалімнің кері байланысы беріледі.
2-тапсырма: «Графиктік мәтін» жазу
(Толтырылған кесте негізінде оқушылар топта бірлесе отырып, А3 парағына диаграмма, кесте, сызба мәтінін жазып шығуы тиіс. Тақырыпты таңдау – оқушылардың еркінде. Оқушылар өз жұмыстарын орындарында қалдырып, басқа топтың жұмысымен танысуға кетеді, топта қалған оқушы өз графиктік мәтінімен басқа топ мүшелерін таныстырады).
Орындалған тапсырмаға мұғалімнің кері байланысы беріледі....
Бөлім атауы: Қазақстандағы көрікті жерлер
Сабақтың тақырыбы: Қазақстандағы көрікті жерлер (Түркістан, Шарын шатқалы, Балқаш көлі, Ақсай сынтастары, Баянауыл ұлттық паркі)
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары: 6.3.3.1. Жазба жұмыстарын әртүрлі формада ұсыну
Сабақтың мақсаттары:
Ұсынылған тақырып бойынша деректер жинақтай отырып, графиктік мәтін (диаграмма, кесте, сызба) түрінде құрастыру.
Сабақ барысы: Туған жердің ауасы да шипа,
Туған жердің жуасы да тәтті.
Туған жердің тасы да таныс.
Туған жердің күні де ыстық, түні де ыстық.
Туған жердің түйе жейтін жапырағы да, түйе аунайтын шаңдақ топырағы да дәрі.
Туған жердің жуcаны жұпар.
Туған жердің күні де ыстық, күлі де ыстық.
Аталған мақалдардың мағынасын ашу, сабаққа қатысы анықталады. Сабақтың мақсаты мен күтілетін нәтижелері таныстырылады.
1) Түркістан - Қазақстанның ең көне қалаларының бірі.
2) Шарын шатқалы - Бұл Қазақстанның өте көне және көркем жерлерінің бірі.
3) Балқаш көлі Балқаш көлі – Қазақстанның оңтүстік-шығысында орналасқан тұйық к
4) Ақсай сынтастары - қола дәуірінен сақталған ескерткіштер тобы.
5) Баянауыл ұлттық паркі - Қазақстан аумағында ерекше қорғауға алынған жерлердің б
Оқушылар таңдаған сурет пен мәліметтің басталуын алып шығады да, бес топқа бөлінеді.
1-тапсырма: «Дерек жинау»
(Әр топ ноутбук немесе басқа да құрылғылардан осы тақырыпқа қатысты мәліметті іздейді. Жинаған мәліметпен бөліседі. Сөз көлемі 250-300-ден аспауы керек)
Басқа топ оқушыларына кесте беріледі, олар мәтінді тыңдау барысында кестені толытырып отыруы тиіс
Мәтін Мен білетін мәлімет Маған бұрын таныс емес мәлімет
Әр топқа мұғалімнің кері байланысы беріледі.
2-тапсырма: «Графиктік мәтін» жазу
(Толтырылған кесте негізінде оқушылар топта бірлесе отырып, А3 парағына диаграмма, кесте, сызба мәтінін жазып шығуы тиіс. Тақырыпты таңдау – оқушылардың еркінде. Оқушылар өз жұмыстарын орындарында қалдырып, басқа топтың жұмысымен танысуға кетеді, топта қалған оқушы өз графиктік мәтінімен басқа топ мүшелерін таныстырады).
Орындалған тапсырмаға мұғалімнің кері байланысы беріледі....
Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?