Өмір кезеңдері туралы мәтіндер оқу (3 сынып, I тоқсан )
Пән: Қазақ тілі
Бөлімі: Жанды табиғат
Сабақ тақырыбы: Өмір кезеңдері туралы мәтіндер оқу
Оқу мақсаты: 3.2.1.1тірек сөздер, көмекші сөздер арқылы мәтін түрлерін (әңгімелеу, сипаттау, пайымдау) және оның құрылымдық бөліктерін анықтау;
3.2.5.1 берілген тақырып, сұрақ бойынша түрлі дереккөздерден (мәтін, сөздік, сызба, кесте, карта) алынған ақпараттарда кездесетін жаңа сөздердің мағынасын сөздіктер арқылы ашу, жүйелеу, мағлұматтардың маңызды тұстарын анықтау;
3.1.4.1 тірек сөздер мен жоспарды пайдалана отырып, берілген тақырып бойынша әңгіме құрау.
Сабақтың мақсаты:
Барлық оқушылар:
- мәтін түрлері мен құрылымдық бөліктері туралы біледі;
- тірек сөздер арқылы мәтін құрайды;
- мәтіннің мазмұнын айта алады;
Оқушылардыңкөбі:
- мәтін түрлерін көмекші сөздер арқылы анықтайды;
- мәтіннің құрылымдық бөліктерін ажыратады;
- мәтін мазмұнына сызба құрастыра алады
Оқушылардыңкейбірі:
- мәтіннен тірек сөздерді өз бетінше таба алады;
- мәтіннің құрылымдық бөліктері бойынша жоспар құра алады;
- мәтін мазмұны бойынша нақты тұжырыммен жауап береді;
Сабақ барысы: Ұйымдастыру кезеңі.
(Т)Мәтін түрлерін пысықтау жаттығуы
Әр топқа берілетін мәтін үлгілері:
1-топ Тасбақа
2-топ Қолтырауын
3-топ Кірпі
1-топ (сипаттау) 2-топ (пайымдау) 3-топ (әңгімелеу)
Тақырыбы: Тасбақа
Жоспар:
1. Тасбақа түрлері
2. Тасбақа мекені
3. Тасбақаның сипаттамасы
4. Дала тасбақасының қорегі
Тірек сөздер: тасбақа, түрлері, сауыт, ұйқы, қоректенеді.
Тақырыбы: Қолтырауын
Жоспар:
1. Қолтырауын құрылысы
2. Қолтырауынның сипаттамасы
3. Қолтырауынның пайдасы
Тірек сөздер: қолтырауын, ет, сүт, май, пайдасы.
Тақырыбы: Кірпі
Жоспар:
1. Орманға серуен
2. Кірпінің пайда болуы
3. Кірпінің сипаттамасы
4. Үйге қайту
Тірек сөздер: кірпі, тікенек, тұрқы, салмағы, қоректенеді.
Сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру. Бағалау критерийлерін бірге белгілеу
Оқушылар сабақтың тақырыбы мен мақсатына қарап, мұғаліммен бірге бағалау критерийлерін құрастырады. Мұғалім БК тақтаға жазып, сабақтың соңында қайта оралатындығын ескертеді.
(МК,Ө,Т) Сөздікпен жұмыс
Әрбір топ кестеде берілген сөздерге сәйкес келетін сөйлемдерді тауып, жазады.
№1жұмыс парағы
Уылдырық Дернәсіл Итшабақ Құрбақа
1.Бақалар көктемде оны су қоймасына шашады. 2. Ол желбезек арқылы суда тыныс алады. 3. Олар50 күндей дамып, ұзындығы 30 -32 мм-ге жетеді. 4. Олардың терісі бұдырлы, мүйізді.
Тапсырманы орындау реті:
- берілген сөйлемдерді мұқиятоқу;
- әр сөйлемнен кестеде берілген сөзге сәйкес келетін сөйлемдерді тауып, жазу.
Топтық бағалау
Топтардың парақтары өзара ауыстырылады. Әр дұрыс жауапқа 1 ұпай беріледі. Оқушылар слайдтан жауаптарды салыстырып, бағалайды.
«Құрбақа»мәтінімен жұмыс.
«Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі
Оқушыларды топтастыру кезінде қабілеті төмен, қабілеті орташа, қабілеті жоғары оқушыларды ескере отырып, топтау керек. Оқушыларды өзара қолдау көрсету арқылы жоғары деңгейдегі тапсырманы орындауға ынталандыру.
Тірек сөздер: құрбақа, Қазақстанда, терісі, мекендейді, әндетеді, су қоймасына, уылдырығын, итшабақ, дернәсілі, түлейді,өрмекші
- Мәтіннің қай түріне жатады? (әңгімелеу, сипаттау, пайымдау). Неліктен екенін дәлелде.
- Мәтіннен маңыздылығына қарай 5 мәліметті іріктеп жаз. Іріктеу себебіңді түсіндір. Неліктен маңызды деп ойлайсың?
1.
2.
3.
4.
5.
Барлық оқушыларға парақтағы мәтін таратылып беріледі.
1-деңгей
1. Құрбақаны сипатта.
2. Құрбақа немен қоректенеді?
2-деңгей
1. Мәтінді бөліктерге бөл.
2. Мәтін бөліктеріне ат қой.
3-деңгей
1. Оқыған мәтіндегі ақпаратты сызба түрінде көрсет.
Тапсырманы орындау реті:
- берілген мәтінді мұқият оқу;
- деңгей бойыншаберілген тапсырмаларға оқушылардың әрқайсысы жеке жауап жазады.
- деңгей бойынша уақытша топтарға бөлініп, ортақ шешімге келеді.
- әр деңгей бойынша соңында сыныппен бөліседі.
- Осы мәтіндегі негізгі кейіпкер туралы 5 жолды өлең (Синквейн) құрастыр. .....
Бөлімі: Жанды табиғат
Сабақ тақырыбы: Өмір кезеңдері туралы мәтіндер оқу
Оқу мақсаты: 3.2.1.1тірек сөздер, көмекші сөздер арқылы мәтін түрлерін (әңгімелеу, сипаттау, пайымдау) және оның құрылымдық бөліктерін анықтау;
3.2.5.1 берілген тақырып, сұрақ бойынша түрлі дереккөздерден (мәтін, сөздік, сызба, кесте, карта) алынған ақпараттарда кездесетін жаңа сөздердің мағынасын сөздіктер арқылы ашу, жүйелеу, мағлұматтардың маңызды тұстарын анықтау;
3.1.4.1 тірек сөздер мен жоспарды пайдалана отырып, берілген тақырып бойынша әңгіме құрау.
Сабақтың мақсаты:
Барлық оқушылар:
- мәтін түрлері мен құрылымдық бөліктері туралы біледі;
- тірек сөздер арқылы мәтін құрайды;
- мәтіннің мазмұнын айта алады;
Оқушылардыңкөбі:
- мәтін түрлерін көмекші сөздер арқылы анықтайды;
- мәтіннің құрылымдық бөліктерін ажыратады;
- мәтін мазмұнына сызба құрастыра алады
Оқушылардыңкейбірі:
- мәтіннен тірек сөздерді өз бетінше таба алады;
- мәтіннің құрылымдық бөліктері бойынша жоспар құра алады;
- мәтін мазмұны бойынша нақты тұжырыммен жауап береді;
Сабақ барысы: Ұйымдастыру кезеңі.
(Т)Мәтін түрлерін пысықтау жаттығуы
Әр топқа берілетін мәтін үлгілері:
1-топ Тасбақа
2-топ Қолтырауын
3-топ Кірпі
1-топ (сипаттау) 2-топ (пайымдау) 3-топ (әңгімелеу)
Тақырыбы: Тасбақа
Жоспар:
1. Тасбақа түрлері
2. Тасбақа мекені
3. Тасбақаның сипаттамасы
4. Дала тасбақасының қорегі
Тірек сөздер: тасбақа, түрлері, сауыт, ұйқы, қоректенеді.
Тақырыбы: Қолтырауын
Жоспар:
1. Қолтырауын құрылысы
2. Қолтырауынның сипаттамасы
3. Қолтырауынның пайдасы
Тірек сөздер: қолтырауын, ет, сүт, май, пайдасы.
Тақырыбы: Кірпі
Жоспар:
1. Орманға серуен
2. Кірпінің пайда болуы
3. Кірпінің сипаттамасы
4. Үйге қайту
Тірек сөздер: кірпі, тікенек, тұрқы, салмағы, қоректенеді.
Сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру. Бағалау критерийлерін бірге белгілеу
Оқушылар сабақтың тақырыбы мен мақсатына қарап, мұғаліммен бірге бағалау критерийлерін құрастырады. Мұғалім БК тақтаға жазып, сабақтың соңында қайта оралатындығын ескертеді.
(МК,Ө,Т) Сөздікпен жұмыс
Әрбір топ кестеде берілген сөздерге сәйкес келетін сөйлемдерді тауып, жазады.
№1жұмыс парағы
Уылдырық Дернәсіл Итшабақ Құрбақа
1.Бақалар көктемде оны су қоймасына шашады. 2. Ол желбезек арқылы суда тыныс алады. 3. Олар50 күндей дамып, ұзындығы 30 -32 мм-ге жетеді. 4. Олардың терісі бұдырлы, мүйізді.
Тапсырманы орындау реті:
- берілген сөйлемдерді мұқиятоқу;
- әр сөйлемнен кестеде берілген сөзге сәйкес келетін сөйлемдерді тауып, жазу.
Топтық бағалау
Топтардың парақтары өзара ауыстырылады. Әр дұрыс жауапқа 1 ұпай беріледі. Оқушылар слайдтан жауаптарды салыстырып, бағалайды.
«Құрбақа»мәтінімен жұмыс.
«Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі
Оқушыларды топтастыру кезінде қабілеті төмен, қабілеті орташа, қабілеті жоғары оқушыларды ескере отырып, топтау керек. Оқушыларды өзара қолдау көрсету арқылы жоғары деңгейдегі тапсырманы орындауға ынталандыру.
Тірек сөздер: құрбақа, Қазақстанда, терісі, мекендейді, әндетеді, су қоймасына, уылдырығын, итшабақ, дернәсілі, түлейді,өрмекші
- Мәтіннің қай түріне жатады? (әңгімелеу, сипаттау, пайымдау). Неліктен екенін дәлелде.
- Мәтіннен маңыздылығына қарай 5 мәліметті іріктеп жаз. Іріктеу себебіңді түсіндір. Неліктен маңызды деп ойлайсың?
1.
2.
3.
4.
5.
Барлық оқушыларға парақтағы мәтін таратылып беріледі.
1-деңгей
1. Құрбақаны сипатта.
2. Құрбақа немен қоректенеді?
2-деңгей
1. Мәтінді бөліктерге бөл.
2. Мәтін бөліктеріне ат қой.
3-деңгей
1. Оқыған мәтіндегі ақпаратты сызба түрінде көрсет.
Тапсырманы орындау реті:
- берілген мәтінді мұқият оқу;
- деңгей бойыншаберілген тапсырмаларға оқушылардың әрқайсысы жеке жауап жазады.
- деңгей бойынша уақытша топтарға бөлініп, ортақ шешімге келеді.
- әр деңгей бойынша соңында сыныппен бөліседі.
- Осы мәтіндегі негізгі кейіпкер туралы 5 жолды өлең (Синквейн) құрастыр. .....
Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?