Күш атасы - Қажымұқан № 9 (3 сынып, III тоқсан, 6 бөлім)
Пән: Қазақ тілі Т2
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 6-бөлім Атақты тұлғалар
Сабақ тақырыбы: Күш атасы - Қажымұқан № 9
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары:
1.3 Тыңдаған аудио/бейнематериалдың мазмұнын түсіну
3.1.3.1* тыңдаған материалдың (ұзақтығы 1,5-2 мин) мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру және сюжеттің даму желісі бойынша иллюстрациялар орналастыру/кесте толтыру/мазмұндау
2.5 Тыңдау-көру материалдары негізінде ойын айту
3.2.5.1* оқыған/тыңдаған материал бойынша өз пікірін (менің ойымша ..., менің көзқарасым бойынша ..., себебі ...) дәлелдеу
4.5 Орфографиялық дағдыларды дамыту
3.4.5.1 жаңа сөздерді орфографиялық сөздіктерге сүйеніп дұрыс жазу
Сабақ мақсаттары:
қушылардың барлығы:
Тыңдаған материалдың мазмұнын түсінеді, сұрақтарға жауап береді, мұғалімнің көмегімен пікірін білдіреді, сөздіктерге сүйеніп жазады.
Оқушылардың көпшілігі:
Тыңдаған материалдың мазмұны бойынша сұрақтарға нақты жауап береді, мазмұндайды, өз пікрін білдіреді, жазуда буын үндестігін сақтайды.
Оқушылардың кейбірі:
Тыңдаған материалдағы ақпаратқа қатысты өз пікірін айтады, ойын сауатты жеткізеді, дәлелдейді.
Сабақ барысы: Ұйымдастыру кезеңі. Тілді жаттықтыру.
Ойын: «Мен саған ... гүлін сыйлаймын»
Оқушылар шеңбер болып тұрады. Бір біріне өздері білетін сөздерді айтып, қағаз гүлді сыйға тартады.
Мысалы: Мен саған бақыт гүлін сыйлаймын, мен саған сәттілік гүлін сыйлаймын, мен саған әдептілік гүлін сыйлаймын, т.б.
Үй тaпcырмcын текcеру. «Қағаздағы сұрақтар» әдici aрқылы әр оқушы қағаз қиындысына өзі білгісі келген немесе өзі жауап бергісі келген сұрақтарды жазып, қалташаға салады. Араластырылған сұрақтар еркін түрде сынып ішінде таратылып беріледі. Әркім өзіне түскен сұрақтарға жауап береді. Сұрақтар өткен тақырып бойынша Бауыржан Момышұлы туралы құрастырылады.
Кері байланыс: «Бағдаршам» әдісі
Сабақтың тақырыбын болжау.
Оқушылар өздері білетін спортшыларды айтады.
-Қазақстандық қандай балуандарды білесіңдер?
- Күрестің қандай түрлері бар?
Кері байланыс беру: Жақсы! Тамаша!
Сабақтың тақырыбымен, мақсаттарымен оқушыларды таныстыру.
- тыңдаған мәтіннің мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беремін, кесте бойынша мазмұндаймын;
- мәтіндегі оқиғаға қатысты өз пікірін білдіремін;
- сөздерді сауатты жазамын.
(МК, Ұ) Жаңа сөздерді меңгерту.
1. Осы сөздердің мағыналарын суреттерді көрсету арқылы түсіндіру.
2. Дұрыс айтуға дағдыландыру:
- сөздерді мәнерлеп оқып беру;
- оқушылар мұғалімнен кейін сөздерді дауыстап оқиды;
- тізбекпен оқиды.
3. Жаңа сөздерден сөз тіркестерін құрастыру:
4. Сөйлемдер құрастыру.
Мен өскенде балуан боламын. Балуандар қарсы шығады.
5. Жана сөздерді сөздік дәптерге жазу
Қарсы Балуан
(Ұ) Мәтіналды тапсырма. Оқушылар «Сен білесің бе? Қажымұқан Мұнайтпасұлы» туралы бейнефильм көреді.
«Зымыран сұрақтар» әдісі арқылы бейнеролик бойынша оқушылар бір минут ішінде сұрақтарға жауап береді.
Кері байланыс: «Үш шапалақ» әдісі
(Ұ, Т) Мәтінді мұқият екі рет тыңдайды, мәтінге тақырып қояды.
Қажымұқан Мұңайтпасұлы – тұңғыш қазақ балуаны, әлем чемпионы. Ол бала кезінен қайратты, алып болған. Ол 28 мемлекетте күресті. 48 алтын, күміс, қола медальдар алды. Қарсы келген барлық ба¬луанды жеңді. Соғыс кезінде көшпелі циркпен өнер көрсетті. 1978 жылы «Қажымұқан» деген кино түсірілді.
1. Сен мәтінге қандай тақырып қояр едің?
2. Қажымұқан деген кім?
3. Ол неше рет жеңіске жетті?
4. Қажымұқан күрестен басқа немен айналысты?
5. Сенің ойыңша балуан адам қандай болуы керек?
Дескриптор:
- мәтінге тақырып қояды.
- берілген сұрақтарға жауап береді.
- мәтіндегі кейіпкерге қатысты өз ойын айтады.
Кері байланыс: «Смайликтер» арқылы кері байланыс жасайды.
- тапсырманы дұрыс орындадым, қате жоқ
- тапсырманы орындауда қателерім болды.
- тапсырманы орындау маған қиын болды......
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 6-бөлім Атақты тұлғалар
Сабақ тақырыбы: Күш атасы - Қажымұқан № 9
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары:
1.3 Тыңдаған аудио/бейнематериалдың мазмұнын түсіну
3.1.3.1* тыңдаған материалдың (ұзақтығы 1,5-2 мин) мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру және сюжеттің даму желісі бойынша иллюстрациялар орналастыру/кесте толтыру/мазмұндау
2.5 Тыңдау-көру материалдары негізінде ойын айту
3.2.5.1* оқыған/тыңдаған материал бойынша өз пікірін (менің ойымша ..., менің көзқарасым бойынша ..., себебі ...) дәлелдеу
4.5 Орфографиялық дағдыларды дамыту
3.4.5.1 жаңа сөздерді орфографиялық сөздіктерге сүйеніп дұрыс жазу
Сабақ мақсаттары:
қушылардың барлығы:
Тыңдаған материалдың мазмұнын түсінеді, сұрақтарға жауап береді, мұғалімнің көмегімен пікірін білдіреді, сөздіктерге сүйеніп жазады.
Оқушылардың көпшілігі:
Тыңдаған материалдың мазмұны бойынша сұрақтарға нақты жауап береді, мазмұндайды, өз пікрін білдіреді, жазуда буын үндестігін сақтайды.
Оқушылардың кейбірі:
Тыңдаған материалдағы ақпаратқа қатысты өз пікірін айтады, ойын сауатты жеткізеді, дәлелдейді.
Сабақ барысы: Ұйымдастыру кезеңі. Тілді жаттықтыру.
Ойын: «Мен саған ... гүлін сыйлаймын»
Оқушылар шеңбер болып тұрады. Бір біріне өздері білетін сөздерді айтып, қағаз гүлді сыйға тартады.
Мысалы: Мен саған бақыт гүлін сыйлаймын, мен саған сәттілік гүлін сыйлаймын, мен саған әдептілік гүлін сыйлаймын, т.б.
Үй тaпcырмcын текcеру. «Қағаздағы сұрақтар» әдici aрқылы әр оқушы қағаз қиындысына өзі білгісі келген немесе өзі жауап бергісі келген сұрақтарды жазып, қалташаға салады. Араластырылған сұрақтар еркін түрде сынып ішінде таратылып беріледі. Әркім өзіне түскен сұрақтарға жауап береді. Сұрақтар өткен тақырып бойынша Бауыржан Момышұлы туралы құрастырылады.
Кері байланыс: «Бағдаршам» әдісі
Сабақтың тақырыбын болжау.
Оқушылар өздері білетін спортшыларды айтады.
-Қазақстандық қандай балуандарды білесіңдер?
- Күрестің қандай түрлері бар?
Кері байланыс беру: Жақсы! Тамаша!
Сабақтың тақырыбымен, мақсаттарымен оқушыларды таныстыру.
- тыңдаған мәтіннің мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беремін, кесте бойынша мазмұндаймын;
- мәтіндегі оқиғаға қатысты өз пікірін білдіремін;
- сөздерді сауатты жазамын.
(МК, Ұ) Жаңа сөздерді меңгерту.
1. Осы сөздердің мағыналарын суреттерді көрсету арқылы түсіндіру.
2. Дұрыс айтуға дағдыландыру:
- сөздерді мәнерлеп оқып беру;
- оқушылар мұғалімнен кейін сөздерді дауыстап оқиды;
- тізбекпен оқиды.
3. Жаңа сөздерден сөз тіркестерін құрастыру:
4. Сөйлемдер құрастыру.
Мен өскенде балуан боламын. Балуандар қарсы шығады.
5. Жана сөздерді сөздік дәптерге жазу
Қарсы Балуан
(Ұ) Мәтіналды тапсырма. Оқушылар «Сен білесің бе? Қажымұқан Мұнайтпасұлы» туралы бейнефильм көреді.
«Зымыран сұрақтар» әдісі арқылы бейнеролик бойынша оқушылар бір минут ішінде сұрақтарға жауап береді.
Кері байланыс: «Үш шапалақ» әдісі
(Ұ, Т) Мәтінді мұқият екі рет тыңдайды, мәтінге тақырып қояды.
Қажымұқан Мұңайтпасұлы – тұңғыш қазақ балуаны, әлем чемпионы. Ол бала кезінен қайратты, алып болған. Ол 28 мемлекетте күресті. 48 алтын, күміс, қола медальдар алды. Қарсы келген барлық ба¬луанды жеңді. Соғыс кезінде көшпелі циркпен өнер көрсетті. 1978 жылы «Қажымұқан» деген кино түсірілді.
1. Сен мәтінге қандай тақырып қояр едің?
2. Қажымұқан деген кім?
3. Ол неше рет жеңіске жетті?
4. Қажымұқан күрестен басқа немен айналысты?
5. Сенің ойыңша балуан адам қандай болуы керек?
Дескриптор:
- мәтінге тақырып қояды.
- берілген сұрақтарға жауап береді.
- мәтіндегі кейіпкерге қатысты өз ойын айтады.
Кері байланыс: «Смайликтер» арқылы кері байланыс жасайды.
- тапсырманы дұрыс орындадым, қате жоқ
- тапсырманы орындауда қателерім болды.
- тапсырманы орындау маған қиын болды......
Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?