№131 Кейіпкерлерді сипаттаймын Ё әрпі (1 сынып, 6 бөлім )
Пән: Сауат ашу.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: «Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті»
Сабақ тақырыбы: №131 Кейіпкерлерді сипаттаймын Ё әрпі
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) 1.2.9.1 әріпті тану, ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру
1.2.9.2 дыбыстардың сөздегі қызметін түсіну (ь, ъ таңбалары, ё, ю, я қосарлы дыбыстары) және дұрыс оқу
1.1.9.1 сөздегі дыбыс түрлерін (дауысты, дауыссыз, жуан және жіңішке дауыстылар) ажырату және дұрыс дыбыстау
1.1.4.1 мәтіннің мазмұнын тақырыбы, иллюстрациясы бойынша болжау
1.3.8.1 жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап, әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай жазу
Сабақ мақсаттары:
Барлық оқушылар:
- мұғалімнің басшылығымен әріпті тану, ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру;
- мұғалімнің қолдауымен дыбыстардың сөздегі қызметін түсіну (ь, ъ таңбалары, ё, ю, я қосарлы дыбыстары) және дұрыс оқу;
- дыбыстарды айтып көру арқылы сөздегі дыбыс түрлерін (дауысты, дауыссыз, жуан және жіңішке дауыстылар) ажырату және дұрыс дыбыстау;
- берілген тақырып пен сурет бойынша жетекші сұрақтар көмегімен мәтін мазмұнын болжау;
- жазу жолда бас әріп пен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап көлбеу, үзбей және біркелкі үлгі негізінде жазу;
Оқушылардың көбі:
- әріпті тану, ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіре дұрыс оқу;
- дыбыстардың сөздегі қызметін түсіну (ь, ъ таңбалары, ё, ю, я қосарлы дыбыстары) және үлгі негізінде дұрыс оқу;
- сөздегі дыбыс түрлерін (дауысты, дауыссыз, жуан және жіңішке дауыстылар) ажыратып, дұрыс дыбыстау;
- мәтіннің мазмұнын тақырыбы мен иллюстрациясы бойынша болжау;
- жазу жолында бас әріп пен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап көлбеу, үзбей және біркелкі орта темппен жазу;
Оқушылардың кейбірі:
- әріпті тану, ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру;
- дыбыстардың сөздегі қызметін түсіну (ь, ъ таңбалары, ё, ю, я қосарлы дыбыстары) және дұрыс оқу;
- сөздегі дыбыс түрлерін (дауысты, дауыссыз, жуан және жіңішке дауыстылар) ажырату және дұрыс дыбыстау;
- мәтіннің мазмұнын тақырыбы мен иллюстрациясы бойынша жасаған болжамын негіздеу;
- жазу жолында бас әріп пен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап көлбеу, үзбей және біркелкі шапшаң жазу;
Сабақ барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі.
(Ө,Т) Фонетикалық ширату. «Кіру билеті» әдісі.
• Берілген сөздердің қатесіз нұсқасын анықта:
фуникулйор-фуникулёр, актйор-актёр, шофйор-шофёр, дирижйор-дирижёр, ойу-ою, тойу-тою, үлкею-үлкейу, көбейу-көбею, шайан-шаян, пияз-пиаз
Дескриптор:
- құрамында ё, ю, я әрпі бар сөздердің жазылуын біледі;
Сабақ мақсатын хабарлау, бағалау критерийлерін оқушылармен бірге белгілеу.
1.2.9.1, 1.2.9.2, 1.1.4.1 (Ө, Ж, Т) Кәне, ойланып көр! әдісі.
Ой ұшқырлығын, мазмұны бойынша болжай алу білігін бағалау.
Мәтіндегі кейіпкерлерді сипаттау білігін бағалау.
• Мәтінді түсініп оқы.
Мектеп оқушылары театрға барды. Олар «Кім күшті?» қойылымын тамашалады. Әсіресе айлакер аңның ролінде ойнаған актёр сол аңды айнытпай ойнады.
- Мәтін не жайында?
- Қалай ойлайсыңдар, актёр қай аңның ролін ойнады?Сол аңды сипаттап айтып көріңдер.
Дескриптор:
- сөздерді дұрыс оқиды;
- мәтінді түсініп оқиды;
- сұрақтарға жауап береді;
- мазмұны бойынша болжай алады;
- кейіпкерді сипаттай біледі;
1.2.9.1, 1.2.9.2, 1.1.9.1, 1.3.8.1 (МК, Ө) Көркем жазу.
Ё әрпін жазып, үйренейік!
Мұғалім оқушылармен диктор арқылы үнтаспаға жазылған әріп бөліктерін бірге жазуды ұсынады.
• Ё әрпінің элементтерін жазып үйрену;
• Кең жолды дәптерге жазу үлгісін көрсету;
• Дәптерде бас әріп пен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап көлбеу, жолдың жоғарғы және төменгі сызығына қарап үзбей және біркелкі жазу;
Дескриптор:
- әріп бөліктерін дұрыс салады;
- әріпті танып, ажыратады;
- әріптерді бір-бірімен байланыстырып жазады;
- жазу жолының жоғарғы және төменгі сызығын сақтап
жазады;
(Ө) «Өзіңді тексер!» әдісі.
• Көп нүктенің орнына жоғалған әріптерді тауып, көшіріп жаз.
д...риж...р, фуник...л...р, шахт...р, м...нт...р
• Сөздердің жазылуын есіңе сақта!
1.2.9.1, 1.2.9.2, 1.1.9.1, 1.3.8.1 (Ұ, Т, Ж)«Бірге оқимыз» әдісі.
С. Мауленовтың «Шахтёр» өлеңін мұғалім оқып береді.
Өлеңді мәнерлеп оқу білігін бағалау.
Шахтерлерді ел біледі.
Оған сарай – жер асты.
Көмір қазып жүреді,
Қопарып ол тау - тасты.
Бала оқитын зәулім үй
Қалмау үшін суынып,
Көмірден тау үйеді,
Беру үшін жылылық.
Түсіндірме сөздікпен жұмыс
Шахтёр – пайдалы қазбаларды өндіретін адам.
• Өлеңді мәнерлеп оқы.
Оқу түрлері: хормен оқу;
тізбектей оқу;
жеке оқу;
- Өлең кім туралы?
- Өлеңде ё дыбысы бар сөз бар ма? Ол қандай сөз?(шахтёр)
- Ол қандай жұмысты атқарады?
Шахтёр сөзіне дыбыстық-буындық талдау жасау.
Мысалы:
Шахтёр сөзінде - 6 әріп, 7 дыбыс бар
Шахтёр сөзінде –2 буын, шах – бітеу буын, тёр- бітеу буын.
(Ж, Ж) Саралау тапсырмасы.
Оқушылар диктантты жазып болған соң, қасында отырған жұбымен дәптерлерін ауыстырып, бір-бірін тексереді. Қателерін дұрыстайды.
Диктант
Шахтер – құрметті мамандық. Ол шахтада жұмыс істейді, көмір өндіреді.
Дескриптор:
- әріпті танып, ажыратады;
- дыбыспен сәйкестендіріп, оқиды;
- сөздерді түсініп оқиды;
- дауыссыз, дауысты дыбыстарды ажырата біледі;
- дыбыстарды дұрыс дыбыстайды;
- жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап жазады;
- әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай жазады;
Сергіту сәті. Көзге арналған жаттығуларды жасау.
1.2.9.1, 1.2.9.2, 1.1.9.1, 1.3.8.1 (Ж, Ж) «Ойлан, тап!» әдісі. Шығармашылық тапсырма. Саралау:
Мақсаты: Берілген суреттердің атауларын сауатты жазуға дағдыландыру.
Менің маған сатып алды.
Жарастың ағасы -
Рауанды балабақшаға апарды.
• Суреттерге зер салып қара.
• Олардың атауымен сөйлем құрап жаз.
Дескриптор:
- әріптерді дұрыс дыбыстайды;
- ё дыбысы бар сөздерді қатесіз жазады;
- сөйлемді қатесіз, көшіріп жазады;
- сөйлемдерді калиграфиялық талапқа сай жазады;.....
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: «Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті»
Сабақ тақырыбы: №131 Кейіпкерлерді сипаттаймын Ё әрпі
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) 1.2.9.1 әріпті тану, ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру
1.2.9.2 дыбыстардың сөздегі қызметін түсіну (ь, ъ таңбалары, ё, ю, я қосарлы дыбыстары) және дұрыс оқу
1.1.9.1 сөздегі дыбыс түрлерін (дауысты, дауыссыз, жуан және жіңішке дауыстылар) ажырату және дұрыс дыбыстау
1.1.4.1 мәтіннің мазмұнын тақырыбы, иллюстрациясы бойынша болжау
1.3.8.1 жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап, әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай жазу
Сабақ мақсаттары:
Барлық оқушылар:
- мұғалімнің басшылығымен әріпті тану, ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру;
- мұғалімнің қолдауымен дыбыстардың сөздегі қызметін түсіну (ь, ъ таңбалары, ё, ю, я қосарлы дыбыстары) және дұрыс оқу;
- дыбыстарды айтып көру арқылы сөздегі дыбыс түрлерін (дауысты, дауыссыз, жуан және жіңішке дауыстылар) ажырату және дұрыс дыбыстау;
- берілген тақырып пен сурет бойынша жетекші сұрақтар көмегімен мәтін мазмұнын болжау;
- жазу жолда бас әріп пен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап көлбеу, үзбей және біркелкі үлгі негізінде жазу;
Оқушылардың көбі:
- әріпті тану, ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіре дұрыс оқу;
- дыбыстардың сөздегі қызметін түсіну (ь, ъ таңбалары, ё, ю, я қосарлы дыбыстары) және үлгі негізінде дұрыс оқу;
- сөздегі дыбыс түрлерін (дауысты, дауыссыз, жуан және жіңішке дауыстылар) ажыратып, дұрыс дыбыстау;
- мәтіннің мазмұнын тақырыбы мен иллюстрациясы бойынша болжау;
- жазу жолында бас әріп пен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап көлбеу, үзбей және біркелкі орта темппен жазу;
Оқушылардың кейбірі:
- әріпті тану, ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру;
- дыбыстардың сөздегі қызметін түсіну (ь, ъ таңбалары, ё, ю, я қосарлы дыбыстары) және дұрыс оқу;
- сөздегі дыбыс түрлерін (дауысты, дауыссыз, жуан және жіңішке дауыстылар) ажырату және дұрыс дыбыстау;
- мәтіннің мазмұнын тақырыбы мен иллюстрациясы бойынша жасаған болжамын негіздеу;
- жазу жолында бас әріп пен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап көлбеу, үзбей және біркелкі шапшаң жазу;
Сабақ барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі.
(Ө,Т) Фонетикалық ширату. «Кіру билеті» әдісі.
• Берілген сөздердің қатесіз нұсқасын анықта:
фуникулйор-фуникулёр, актйор-актёр, шофйор-шофёр, дирижйор-дирижёр, ойу-ою, тойу-тою, үлкею-үлкейу, көбейу-көбею, шайан-шаян, пияз-пиаз
Дескриптор:
- құрамында ё, ю, я әрпі бар сөздердің жазылуын біледі;
Сабақ мақсатын хабарлау, бағалау критерийлерін оқушылармен бірге белгілеу.
1.2.9.1, 1.2.9.2, 1.1.4.1 (Ө, Ж, Т) Кәне, ойланып көр! әдісі.
Ой ұшқырлығын, мазмұны бойынша болжай алу білігін бағалау.
Мәтіндегі кейіпкерлерді сипаттау білігін бағалау.
• Мәтінді түсініп оқы.
Мектеп оқушылары театрға барды. Олар «Кім күшті?» қойылымын тамашалады. Әсіресе айлакер аңның ролінде ойнаған актёр сол аңды айнытпай ойнады.
- Мәтін не жайында?
- Қалай ойлайсыңдар, актёр қай аңның ролін ойнады?Сол аңды сипаттап айтып көріңдер.
Дескриптор:
- сөздерді дұрыс оқиды;
- мәтінді түсініп оқиды;
- сұрақтарға жауап береді;
- мазмұны бойынша болжай алады;
- кейіпкерді сипаттай біледі;
1.2.9.1, 1.2.9.2, 1.1.9.1, 1.3.8.1 (МК, Ө) Көркем жазу.
Ё әрпін жазып, үйренейік!
Мұғалім оқушылармен диктор арқылы үнтаспаға жазылған әріп бөліктерін бірге жазуды ұсынады.
• Ё әрпінің элементтерін жазып үйрену;
• Кең жолды дәптерге жазу үлгісін көрсету;
• Дәптерде бас әріп пен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап көлбеу, жолдың жоғарғы және төменгі сызығына қарап үзбей және біркелкі жазу;
Дескриптор:
- әріп бөліктерін дұрыс салады;
- әріпті танып, ажыратады;
- әріптерді бір-бірімен байланыстырып жазады;
- жазу жолының жоғарғы және төменгі сызығын сақтап
жазады;
(Ө) «Өзіңді тексер!» әдісі.
• Көп нүктенің орнына жоғалған әріптерді тауып, көшіріп жаз.
д...риж...р, фуник...л...р, шахт...р, м...нт...р
• Сөздердің жазылуын есіңе сақта!
1.2.9.1, 1.2.9.2, 1.1.9.1, 1.3.8.1 (Ұ, Т, Ж)«Бірге оқимыз» әдісі.
С. Мауленовтың «Шахтёр» өлеңін мұғалім оқып береді.
Өлеңді мәнерлеп оқу білігін бағалау.
Шахтерлерді ел біледі.
Оған сарай – жер асты.
Көмір қазып жүреді,
Қопарып ол тау - тасты.
Бала оқитын зәулім үй
Қалмау үшін суынып,
Көмірден тау үйеді,
Беру үшін жылылық.
Түсіндірме сөздікпен жұмыс
Шахтёр – пайдалы қазбаларды өндіретін адам.
• Өлеңді мәнерлеп оқы.
Оқу түрлері: хормен оқу;
тізбектей оқу;
жеке оқу;
- Өлең кім туралы?
- Өлеңде ё дыбысы бар сөз бар ма? Ол қандай сөз?(шахтёр)
- Ол қандай жұмысты атқарады?
Шахтёр сөзіне дыбыстық-буындық талдау жасау.
Мысалы:
Шахтёр сөзінде - 6 әріп, 7 дыбыс бар
Шахтёр сөзінде –2 буын, шах – бітеу буын, тёр- бітеу буын.
(Ж, Ж) Саралау тапсырмасы.
Оқушылар диктантты жазып болған соң, қасында отырған жұбымен дәптерлерін ауыстырып, бір-бірін тексереді. Қателерін дұрыстайды.
Диктант
Шахтер – құрметті мамандық. Ол шахтада жұмыс істейді, көмір өндіреді.
Дескриптор:
- әріпті танып, ажыратады;
- дыбыспен сәйкестендіріп, оқиды;
- сөздерді түсініп оқиды;
- дауыссыз, дауысты дыбыстарды ажырата біледі;
- дыбыстарды дұрыс дыбыстайды;
- жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап жазады;
- әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай жазады;
Сергіту сәті. Көзге арналған жаттығуларды жасау.
1.2.9.1, 1.2.9.2, 1.1.9.1, 1.3.8.1 (Ж, Ж) «Ойлан, тап!» әдісі. Шығармашылық тапсырма. Саралау:
Мақсаты: Берілген суреттердің атауларын сауатты жазуға дағдыландыру.
Менің маған сатып алды.
Жарастың ағасы -
Рауанды балабақшаға апарды.
• Суреттерге зер салып қара.
• Олардың атауымен сөйлем құрап жаз.
Дескриптор:
- әріптерді дұрыс дыбыстайды;
- ё дыбысы бар сөздерді қатесіз жазады;
- сөйлемді қатесіз, көшіріп жазады;
- сөйлемдерді калиграфиялық талапқа сай жазады;.....
Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?