Өз уйімді сипаттаймын. «Уу» дыбысы мен әрпі (1 сынып,1 бөлім )
Пән: Сауат ашу.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Өзім туралы
Сабақ тақырыбы: Өз уйімді сипаттаймын. «Уу» дыбысы мен әрпі.
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: (оқу бағдарламасына сілтемеу) 2.5 Мәтін бойынша сұрақ қоя білу және жауап бере білу
Сабақ мақсаттары: 1.1.8.1 берілген сюжетті сурет бойынша шағын әңгіме құрап айту Берілген тапсырманы өз беттерімен орындай алады.
Сабақ барысы: Ертеңгілік шеңбері
Ең бірінші балалар мен мұғалім бір – бірімен амандасады.
(ҚБ)Тағы қандай сәлемдесу түрлерін білеміз?
- Қайырлы таң! Қайырлы күн! Қайырлы түн
(Тақтада оқушыларға арналған оқу мақсаты жазылады.)
Сабақ мақсаттарымен оқушыларды таныстырып өту.
Сөз/сөйлем сызбасын оқу.
1.1.8.1 Берілген сюжетті сурет бойынша шағын әңгіме құрап айту.
Балалардың көңіл – күйін сұрау.
Көңілсіз, көңілді, қуанышты.
(Т) А, Н, П, Т, Ғ дыбыстарынан басталатын сөздер айту.
Оқушылар:
*сөз ішінен қажетті әріпті табады;(Дауысты дыбыс әріптерін тауып , қоршау)
Ата, апта ,тана,парта,таға т.б
*сөзді қатыстырып сөйлем құрайды.
Оқушыларға сөз, сөйлем, мәтін түрлерін ажыратқызу.
1-тапсырма. Жұмбақтарды мұқият тыңдаңыз.
-Айдалада ақ отау ,аузы мұрны жоқ отау.(жұмыртқа)
- Бір ұяда жүз бөлме . (омарта)
*Жұмбақтың ішінде қандай сөздер?
Түсіндіріңіз. Ұя,бөлме ,отау, баспана ,үй , мекен деген сөздер нені білдіреді?
Осы сөздетді қатыстырып сөйлем құрастырыңыз.
Сөйлемдерді сызбамен белгілеу.
2-тапсырма. Диалогті мұқият тыңдаңыз.
• Жұпта орындаңыз. Тыңдалған диалогке сүйене отырып, өз үйіңізді сипаттаңыз анықтаңыз:
-Сен қайда тұрасың?
-Сенің үйің қандай?(өз үйлерін сипаттайды)
Ламинатталған қағазға өз үйлерінің суретін салу, сипаттау.
СЕРГІТУ СӘТІ.
Қарлығаш болып ұшамыз
Лақ болып қашамыз
Аю болып қорбаңдап
Орнымызды табамыз
Өлең құрау.
«Менің үйім»
(Ұ) Оқушылар бір-біріне сұрақтар қояды.
(Ж,Қ) Оқушылар жұптасып, өзара сұрақ қояды, оларға жауап береді.
-Балалар отау деген баспана түрі ,сөз аяғында қандай дыбыс естіліп тұр?
-Дұрыс, «Уу» дыбысы ол сиқырлы .
-Қане, қандай ерекшелігі бар екенін білейік.
Мысал келтірейік: Уық, уақыт, тау,су.
Буынға бөлгізіп «Уу»дыбысының бірде дауысты ,бірде дауыссыз екенін айту
Жазба жұмысы (слайд арқылы «Уу» дыбысымен таныстыру , жазбаша түрін қөрсету)
Ауада жазу ,дәптерге жазғызу.
Әріптік диктант
Аа, Нн, Пп, Тт,Уу
Буын диктанты
Ана, апа, ата, ат, нан, ауа, ау, ту......
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Өзім туралы
Сабақ тақырыбы: Өз уйімді сипаттаймын. «Уу» дыбысы мен әрпі.
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: (оқу бағдарламасына сілтемеу) 2.5 Мәтін бойынша сұрақ қоя білу және жауап бере білу
Сабақ мақсаттары: 1.1.8.1 берілген сюжетті сурет бойынша шағын әңгіме құрап айту Берілген тапсырманы өз беттерімен орындай алады.
Сабақ барысы: Ертеңгілік шеңбері
Ең бірінші балалар мен мұғалім бір – бірімен амандасады.
(ҚБ)Тағы қандай сәлемдесу түрлерін білеміз?
- Қайырлы таң! Қайырлы күн! Қайырлы түн
(Тақтада оқушыларға арналған оқу мақсаты жазылады.)
Сабақ мақсаттарымен оқушыларды таныстырып өту.
Сөз/сөйлем сызбасын оқу.
1.1.8.1 Берілген сюжетті сурет бойынша шағын әңгіме құрап айту.
Балалардың көңіл – күйін сұрау.
Көңілсіз, көңілді, қуанышты.
(Т) А, Н, П, Т, Ғ дыбыстарынан басталатын сөздер айту.
Оқушылар:
*сөз ішінен қажетті әріпті табады;(Дауысты дыбыс әріптерін тауып , қоршау)
Ата, апта ,тана,парта,таға т.б
*сөзді қатыстырып сөйлем құрайды.
Оқушыларға сөз, сөйлем, мәтін түрлерін ажыратқызу.
1-тапсырма. Жұмбақтарды мұқият тыңдаңыз.
-Айдалада ақ отау ,аузы мұрны жоқ отау.(жұмыртқа)
- Бір ұяда жүз бөлме . (омарта)
*Жұмбақтың ішінде қандай сөздер?
Түсіндіріңіз. Ұя,бөлме ,отау, баспана ,үй , мекен деген сөздер нені білдіреді?
Осы сөздетді қатыстырып сөйлем құрастырыңыз.
Сөйлемдерді сызбамен белгілеу.
2-тапсырма. Диалогті мұқият тыңдаңыз.
• Жұпта орындаңыз. Тыңдалған диалогке сүйене отырып, өз үйіңізді сипаттаңыз анықтаңыз:
-Сен қайда тұрасың?
-Сенің үйің қандай?(өз үйлерін сипаттайды)
Ламинатталған қағазға өз үйлерінің суретін салу, сипаттау.
СЕРГІТУ СӘТІ.
Қарлығаш болып ұшамыз
Лақ болып қашамыз
Аю болып қорбаңдап
Орнымызды табамыз
Өлең құрау.
«Менің үйім»
(Ұ) Оқушылар бір-біріне сұрақтар қояды.
(Ж,Қ) Оқушылар жұптасып, өзара сұрақ қояды, оларға жауап береді.
-Балалар отау деген баспана түрі ,сөз аяғында қандай дыбыс естіліп тұр?
-Дұрыс, «Уу» дыбысы ол сиқырлы .
-Қане, қандай ерекшелігі бар екенін білейік.
Мысал келтірейік: Уық, уақыт, тау,су.
Буынға бөлгізіп «Уу»дыбысының бірде дауысты ,бірде дауыссыз екенін айту
Жазба жұмысы (слайд арқылы «Уу» дыбысымен таныстыру , жазбаша түрін қөрсету)
Ауада жазу ,дәптерге жазғызу.
Әріптік диктант
Аа, Нн, Пп, Тт,Уу
Буын диктанты
Ана, апа, ата, ат, нан, ауа, ау, ту......
Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?