Ұлттар арасындағы достық неден басталады? М. Мағауин «Бір атаның балалары» (үзінді) (5 сынып, IV тоқсан, 1 бөлім )
Пән: Қазақ тілі
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Қазақстандағы ұлттар достастығы.
Сабақтың тақырыбы: Ұлттар арасындағы достық неден басталады?М. Мағауин «Бір атаның балалары» (үзінді)
Жүзеге асатын оқу мақсаттары: Ж2.Эссе құрылымын сақтай отырып, адамды, табиғатты, белгілі бір оқиғаны сипаттап жазу.
ТБ1.5. Болымды, болымсыз етістіктерді ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолдану
Сабақтың мақсаты: Эссе құрылымын сақтай отырып, эссе жазуға дағдыландыру.
Болымды, болымсыз етістіктерді орынды қолдана білуге үйрету.
Барлық оқушылар:
Үзіндісінің мазмұнын түсінеді. Лексикалық минимумды орынды қолданып, эссе жазады. Болымсыз етістіктің жасалу жолын біледі.
Көптеген оқушылар:
Эссе құрылымын сақтап жазады. Адамды, бір оқиғаны сипаттап жазады. Эссе жазуда болымды, болымсыз етістіктерді орынды қолданады.
Кейбір оқушылар:
Үзіндіден аргументтер келтіре отырып, оқиғаны сипаттап эссе жазады. Мәселеге өз көзқарасын білдіріп, баға бере алады.
Сабақ барысы: Қызығушылығын ояту.
Суретке қатысты өз ойлары мен идеяларын жазады /1 мин/
Ықтимал жауаптар: достық, бірлік, ұлттар, көп ұлтты, татулық, сыйластық, құрметтеу, көмектесу, өмір сүру, шаңырақ, ынтымақ, достық, бейбітшілік, қарым-қатынас, нәсіл.
Жұпта бір-бірімен ойларымен бөліседі. Сынып болып талқылап, тақырыпқа шығады.
Оқу мақсаты және бағалау критерийлері, дескрипторлармен танысады.
Мағынаны тану кезеңі
Жазылымалды тапсырма.
1-тапсырма
Сөздерді есте сақтау мақсатында тақтаға жазылады. 2-3 минут оқиды. Кейін өшіріп тасталады. Есте қалған сөздерін жазады.
Қамқорлық, мейірімділік, жанашырлық, бауырмалдылық, бауырына басу, нәсіл, өзге ұлт өкілі, құрметтеу, сыйлау, таныту, достасу.
2-тапсырма. Болымды етістіктерді болымсыз етістіктерге айналдырыңыз.
Нәсілге бөлу –
Құрметтеу –
Бауырмалдылық таныту –
Достасу –
Сыйлау –
Еркін сөйлеу -
Жазылым тапсырмасы.
Оқушылар шығармадан алынған үзінді негізінде «Ұлттар арасындағы достық неден басталады?» тақырыбында эссе (40-50 сөз) жазады.
Мұғалім сыныпты аралап бақылайды. Кейбір оқушыларға көмектеседі.
Үзіндіні үйде алдын-ала беріледі, мазмұнын біліп келеді.
Сол күннен бастап Зигфридті ешкім сыртқа теппейтін болды. Өзі де ойынға тоймайтын бала екен. Таңертеңнен кешке дейін өзен бойында жүреді. Балалармен бірге у-шу боп суға түседі. Құмнан қорған соғады, балшықтан үй қалайды. Жапырақ желкен керіп, қамыстан қайық жасайды. Тас лақтырып қаймақ жалатады. Өтірік малтып, қақ ойнайды. Ақыры кешке үлкен жұмыс басынан келгендей, шаршап жығылады. Таң ата тағы кетеді.
Үш-төрт аптаның ішінде аяғын күс басқан қара сирақ қара торы бала болды да шықты. Шашы ұстарамен алынған тақыр басы да қарақұйқа. Бірақ түр-тұлғасы әлі де бөлек. Тұнық көкпеңбек көзі, ақшыл сары кірпігі мен қасының өзінен бұл баланың бөтен нәсіл екені айқын танылатын. Әйткенмен, бұған жұрттың көзі үйреніп қалған еді. Көп ішінде бұрынғыдай андағайлап тұрмайтын сияқты. Тілі де біршама бастыққан.
Балалардың арасынан жақын достар ғана емес, алты атадан, жеті атадан табысатын қандас туыстар да табылды. Ес білетін ересектерді, тіпті, Нарымбет ағаға тартқан деседі. Ахаңның үлкен ұлы Келімбет соғыста неміс әйелін алыпты, содан қалған бала екен деп те соғушылар болды. Әйтеуір көп ұзамай Зигфрид балалар мемлекетінің тең мәртебелі, хан сайлауға, «Айгөлек» ойнауға, алысуға, күресуге толық хақысы бар қатардағы азаматы боп шықты. Басқа балалармен қол ұстаса тұрып: «... пәленнің қу басы керек» - деп қыза айғайлайтын, иық тірестіре отырып «Хан жаман» деп еркін сөйлейтін дәрежеге жетті.
Критерий:
1. Эссе құрылымын сақтайды:
1. Кіріспе бөлім
2. Негізгі бөлім
3. Қорытынды бөлім
2. Шығармадан дәлелдер келтіреді (Мысалы,...
3. Өз пікірін білдіреді (Біріншіден, екіншіден, қорытындылай келе ...)
Бағалау.
Оқушылар эсселерін оқиды. Бір-бірін бағалап, ұнаған тұстарын немесе ұсыныстарын айтады.
Мұғалім оқушыларға кері байланыс береді......
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Қазақстандағы ұлттар достастығы.
Сабақтың тақырыбы: Ұлттар арасындағы достық неден басталады?М. Мағауин «Бір атаның балалары» (үзінді)
Жүзеге асатын оқу мақсаттары: Ж2.Эссе құрылымын сақтай отырып, адамды, табиғатты, белгілі бір оқиғаны сипаттап жазу.
ТБ1.5. Болымды, болымсыз етістіктерді ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолдану
Сабақтың мақсаты: Эссе құрылымын сақтай отырып, эссе жазуға дағдыландыру.
Болымды, болымсыз етістіктерді орынды қолдана білуге үйрету.
Барлық оқушылар:
Үзіндісінің мазмұнын түсінеді. Лексикалық минимумды орынды қолданып, эссе жазады. Болымсыз етістіктің жасалу жолын біледі.
Көптеген оқушылар:
Эссе құрылымын сақтап жазады. Адамды, бір оқиғаны сипаттап жазады. Эссе жазуда болымды, болымсыз етістіктерді орынды қолданады.
Кейбір оқушылар:
Үзіндіден аргументтер келтіре отырып, оқиғаны сипаттап эссе жазады. Мәселеге өз көзқарасын білдіріп, баға бере алады.
Сабақ барысы: Қызығушылығын ояту.
Суретке қатысты өз ойлары мен идеяларын жазады /1 мин/
Ықтимал жауаптар: достық, бірлік, ұлттар, көп ұлтты, татулық, сыйластық, құрметтеу, көмектесу, өмір сүру, шаңырақ, ынтымақ, достық, бейбітшілік, қарым-қатынас, нәсіл.
Жұпта бір-бірімен ойларымен бөліседі. Сынып болып талқылап, тақырыпқа шығады.
Оқу мақсаты және бағалау критерийлері, дескрипторлармен танысады.
Мағынаны тану кезеңі
Жазылымалды тапсырма.
1-тапсырма
Сөздерді есте сақтау мақсатында тақтаға жазылады. 2-3 минут оқиды. Кейін өшіріп тасталады. Есте қалған сөздерін жазады.
Қамқорлық, мейірімділік, жанашырлық, бауырмалдылық, бауырына басу, нәсіл, өзге ұлт өкілі, құрметтеу, сыйлау, таныту, достасу.
2-тапсырма. Болымды етістіктерді болымсыз етістіктерге айналдырыңыз.
Нәсілге бөлу –
Құрметтеу –
Бауырмалдылық таныту –
Достасу –
Сыйлау –
Еркін сөйлеу -
Жазылым тапсырмасы.
Оқушылар шығармадан алынған үзінді негізінде «Ұлттар арасындағы достық неден басталады?» тақырыбында эссе (40-50 сөз) жазады.
Мұғалім сыныпты аралап бақылайды. Кейбір оқушыларға көмектеседі.
Үзіндіні үйде алдын-ала беріледі, мазмұнын біліп келеді.
Сол күннен бастап Зигфридті ешкім сыртқа теппейтін болды. Өзі де ойынға тоймайтын бала екен. Таңертеңнен кешке дейін өзен бойында жүреді. Балалармен бірге у-шу боп суға түседі. Құмнан қорған соғады, балшықтан үй қалайды. Жапырақ желкен керіп, қамыстан қайық жасайды. Тас лақтырып қаймақ жалатады. Өтірік малтып, қақ ойнайды. Ақыры кешке үлкен жұмыс басынан келгендей, шаршап жығылады. Таң ата тағы кетеді.
Үш-төрт аптаның ішінде аяғын күс басқан қара сирақ қара торы бала болды да шықты. Шашы ұстарамен алынған тақыр басы да қарақұйқа. Бірақ түр-тұлғасы әлі де бөлек. Тұнық көкпеңбек көзі, ақшыл сары кірпігі мен қасының өзінен бұл баланың бөтен нәсіл екені айқын танылатын. Әйткенмен, бұған жұрттың көзі үйреніп қалған еді. Көп ішінде бұрынғыдай андағайлап тұрмайтын сияқты. Тілі де біршама бастыққан.
Балалардың арасынан жақын достар ғана емес, алты атадан, жеті атадан табысатын қандас туыстар да табылды. Ес білетін ересектерді, тіпті, Нарымбет ағаға тартқан деседі. Ахаңның үлкен ұлы Келімбет соғыста неміс әйелін алыпты, содан қалған бала екен деп те соғушылар болды. Әйтеуір көп ұзамай Зигфрид балалар мемлекетінің тең мәртебелі, хан сайлауға, «Айгөлек» ойнауға, алысуға, күресуге толық хақысы бар қатардағы азаматы боп шықты. Басқа балалармен қол ұстаса тұрып: «... пәленнің қу басы керек» - деп қыза айғайлайтын, иық тірестіре отырып «Хан жаман» деп еркін сөйлейтін дәрежеге жетті.
Критерий:
1. Эссе құрылымын сақтайды:
1. Кіріспе бөлім
2. Негізгі бөлім
3. Қорытынды бөлім
2. Шығармадан дәлелдер келтіреді (Мысалы,...
3. Өз пікірін білдіреді (Біріншіден, екіншіден, қорытындылай келе ...)
Бағалау.
Оқушылар эсселерін оқиды. Бір-бірін бағалап, ұнаған тұстарын немесе ұсыныстарын айтады.
Мұғалім оқушыларға кері байланыс береді......
Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?