Ұлттар достастығы – ел болашағы (5 сынып, IV тоқсан, 1 бөлім )
Пән: Қазақ тілі
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Қазақстандағы ұлттар достастығы.
Сабақтың тақырыбы: Ұлттар достастығы – ел болашағы
Жүзеге асатын оқу мақсаттары: Т6. Тыңдалым материалдарының мазмұны негізінде сұрақтарға жауап беру
Сабақтың мақсаты: - Барлық оқушылар сөздікпен жұмыс жасап, сұрақтар құрастырады және жауап береді
- Оқушылардық көбі сөздік қорының жеткілікті деңгейде екенін дәлелдеп, тақырыпқа қатысты сұрақтар құрастырады, жауап береді
- Қабілеті жоғары оқушылар сөздік қорының жоғары екенін көрсете алады, жоғары деңгейлі сұрақтар құрастырады, жауаптарын ұтымды ойларымен байланыстыра біледі.
Сабақ барысы: Оқушылардың қызығушылықтарын ояту. Сабаққа назарларын шоғырландыру
Адасқан әріптер арқылы сабақтың тақырыбын анықтау.
Ұлт тас дос ғы тар ты – ша ел ла ғы бо
Сабақтың тақырыбын ең бірінші боп болжап, таба алған оқушыны сыйлықпен марапаттау (қалам, қарындаш т.б)
Оқушыларды оқу мақсатымен және бағалау критерийлеріне негізделген дескрипторлармен таныстырады.
Тыңдалым алды тапсырмасы.
Сұрақ. Ел болашағы не себепті ұлттар достастығына байланысты деп ойлайсыңдар?
Бірнеше оқушының ойларын тыңдау, пікірлерін сынып болып талқылау.
Оқушыларға осы тақырыпқа қатысты бейнематериал көрсетіледі.
https://www.youtube.com/watch?v=wiEtpBqtc9k
Оқушылар тыңдалымнан өзіне таныс емес сөздерді жазып алады да, оны келесі оқушыға береді. «Сен-маған, мен-саған» әдісі жүзеге асырылады. Яғни, өзіне келген сөздер бойынша білетіндерін түсіндіріп жазады.Осылай бұл әрекет өзі жазған сөзі қолына келгенге дейін жалғасады да, сөзік қорлары молаяа түседі.
Ашық қалған сөздер бойынша мұғалімнің көмегіне жүгінеді.
Бейнематериал екінші рет көрсетіледі.
Тыңдалымнан кейінгі тапсырма. Ж (жеке жұмыс)
Оқушылар тыңдалым бойынша
- білу, түсінуге (кім? не? қашан?) бағытталған 1 сұрақтан құрастырады. Мұғалім дайындап қойған арнайы қорапқа салады.(мұғалім де құрастырады)
- талдау, жинақтап, бағалауға (қалай? неге? не себепті? не үшін?) бағытталған тағы 1 сұрақтан әзірлейді. Оны келесі қорапқа салады.
Қорап араластырылып, оқушылар бір-бірден кораптағы сұрақтарды алып жауап беруі тиіс. (өзі құрастырған сұрақ келіп қалса, мұғалім дайындаған сұрақтардан алады)
Келесі қадам да осы әдіспен қайталанады.
Ең үздік құрастырылған 3 сұрақ таңдалады. (дауыс беру арқылы).....
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Қазақстандағы ұлттар достастығы.
Сабақтың тақырыбы: Ұлттар достастығы – ел болашағы
Жүзеге асатын оқу мақсаттары: Т6. Тыңдалым материалдарының мазмұны негізінде сұрақтарға жауап беру
Сабақтың мақсаты: - Барлық оқушылар сөздікпен жұмыс жасап, сұрақтар құрастырады және жауап береді
- Оқушылардық көбі сөздік қорының жеткілікті деңгейде екенін дәлелдеп, тақырыпқа қатысты сұрақтар құрастырады, жауап береді
- Қабілеті жоғары оқушылар сөздік қорының жоғары екенін көрсете алады, жоғары деңгейлі сұрақтар құрастырады, жауаптарын ұтымды ойларымен байланыстыра біледі.
Сабақ барысы: Оқушылардың қызығушылықтарын ояту. Сабаққа назарларын шоғырландыру
Адасқан әріптер арқылы сабақтың тақырыбын анықтау.
Ұлт тас дос ғы тар ты – ша ел ла ғы бо
Сабақтың тақырыбын ең бірінші боп болжап, таба алған оқушыны сыйлықпен марапаттау (қалам, қарындаш т.б)
Оқушыларды оқу мақсатымен және бағалау критерийлеріне негізделген дескрипторлармен таныстырады.
Тыңдалым алды тапсырмасы.
Сұрақ. Ел болашағы не себепті ұлттар достастығына байланысты деп ойлайсыңдар?
Бірнеше оқушының ойларын тыңдау, пікірлерін сынып болып талқылау.
Оқушыларға осы тақырыпқа қатысты бейнематериал көрсетіледі.
https://www.youtube.com/watch?v=wiEtpBqtc9k
Оқушылар тыңдалымнан өзіне таныс емес сөздерді жазып алады да, оны келесі оқушыға береді. «Сен-маған, мен-саған» әдісі жүзеге асырылады. Яғни, өзіне келген сөздер бойынша білетіндерін түсіндіріп жазады.Осылай бұл әрекет өзі жазған сөзі қолына келгенге дейін жалғасады да, сөзік қорлары молаяа түседі.
Ашық қалған сөздер бойынша мұғалімнің көмегіне жүгінеді.
Бейнематериал екінші рет көрсетіледі.
Тыңдалымнан кейінгі тапсырма. Ж (жеке жұмыс)
Оқушылар тыңдалым бойынша
- білу, түсінуге (кім? не? қашан?) бағытталған 1 сұрақтан құрастырады. Мұғалім дайындап қойған арнайы қорапқа салады.(мұғалім де құрастырады)
- талдау, жинақтап, бағалауға (қалай? неге? не себепті? не үшін?) бағытталған тағы 1 сұрақтан әзірлейді. Оны келесі қорапқа салады.
Қорап араластырылып, оқушылар бір-бірден кораптағы сұрақтарды алып жауап беруі тиіс. (өзі құрастырған сұрақ келіп қалса, мұғалім дайындаған сұрақтардан алады)
Келесі қадам да осы әдіспен қайталанады.
Ең үздік құрастырылған 3 сұрақ таңдалады. (дауыс беру арқылы).....
Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?