Қазақстан табиғаты Ақпарат іздеу №1 (2 сынып, II тоқсан )
Пән: Қазақ тілі Т2
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:«Туған өлкем»
Сабақ тақырыбы:Қазақстан табиғаты. Ақпарат іздеу.№1
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: (оқу бағдарламасына сілтеме)3.2 Мәтіннің мазмұнын түсіну.
2.3.2.1 таныс сөздерден құрастырылған қарапайым сөйлемдердің мағынасын түсіну.
Сабақ мақсаттары:Барлық оқушылар: Мұғалім көмегімен қарапайым сөйлемдердің мағынасын түсінеді.
Көптеген оқушылар: Таныс сөздерден құрастырылған қарапайым сөйлемдердің мағынасын түсінеді.
Кейбір оқушылар: Өз бетінше таныс сөздерден құрастырылған қарапайым сөйлемдердің мағынасын түсінеді.
Сабақ барысы: Ертеңгілік шеңбері
Оқушыларға дала, орман, тау, көл, өзен суреттерін көрсету арқылы сабақтың тақырыбын ашады.
- Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы:
Қазақстан табиғаты. Ақпарат іздеу.№1
-Сабағымыздың мақсаты:
• Таныс сөздерден құрастырылған қарапайым сөйлемдердің мағынасын түсінеді.
(Ұ) Тақтаға Қазақстан картасын іліп қою.
Карта бойынша бағыттарды көрсету.
Солтүстік – Оңтүстік, Батыс- Шығыс
(Ж) Оқушылар жұппен тақтаға шығып, картадан біріншісі бағыттарды көрсетеді, екіншісі сұрайды.
(Ж) Мәтінді жұппен оқиды.
Менің туып өскен жерім – Қазақстан. Біздің елдің табиғаты өте сұлу. Оңтүстігі мен шығысында биік-биік асқар тау, мөп-мөлдір көлдер бар. Солтүстігі мен батысы жазық дала. Каспий, Арал теңіздері бар. Елімізде жануарлар мен құстардың алуан түрі мекендейді. Туған жерімнің табиғаты тамаша!
Әр жұпқа үлестірмелі парақша таратылады. Әр жұп ақылдасып, мәтінде осы сөз тіркесіне байланысты не туралы айтылғанын бір сөйлеммен сипаттап береді.
1-жұп. «Туған жерім»
2-жұп. «Оңтүстігі мен шығысында»
3-жұп. «Солтүстігі мен батысы»
4-жұп. «теңіздер»
5-жұп. «Қазақстанның табиғаты»
Жұптар бірінің жауабын бірі бағалайды.
(Ж) Оқушылар жұпта мәтінді қайтадан оқып, сұрақтар құрастырады. Құрастырған сұрақтарын қағазға жазып, ұшақ жасап көршілеріне қарай ұшырады. Олар ұшақты ұстап алып, сұраққа жауап береді.
Жұптар бірінің жауабын бірі бағалайды.
СЕГІТУ ОЙЫНЫ:
«Жақсылық-жамандық»
Ағаш отырғызу (жақсылық)
Орманды өртеу (жамандық)
Құстарға жем шашу (жақсылық)
Құстардың ұясын бұзу (жамандық)
Суды ластау (жамандық), т/б.
Дифференциация:
қабылдау деңгейі жоғары оқушылар Қазақстанның табиғатына қатысты ақпараттарды сипаттайды;
қабылдау деңгейі орташа оқушылар Қазақстанның табиғатына қатысты ақпараттарды жинайды. Тірек сөздерді пайдалана отырып, табиғат туралы екі-үш сөйлем айтады.
Үйге тарпсырма:
Сөздерді жаттау;
Мәтінді оқу. ....
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:«Туған өлкем»
Сабақ тақырыбы:Қазақстан табиғаты. Ақпарат іздеу.№1
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: (оқу бағдарламасына сілтеме)3.2 Мәтіннің мазмұнын түсіну.
2.3.2.1 таныс сөздерден құрастырылған қарапайым сөйлемдердің мағынасын түсіну.
Сабақ мақсаттары:Барлық оқушылар: Мұғалім көмегімен қарапайым сөйлемдердің мағынасын түсінеді.
Көптеген оқушылар: Таныс сөздерден құрастырылған қарапайым сөйлемдердің мағынасын түсінеді.
Кейбір оқушылар: Өз бетінше таныс сөздерден құрастырылған қарапайым сөйлемдердің мағынасын түсінеді.
Сабақ барысы: Ертеңгілік шеңбері
Оқушыларға дала, орман, тау, көл, өзен суреттерін көрсету арқылы сабақтың тақырыбын ашады.
- Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы:
Қазақстан табиғаты. Ақпарат іздеу.№1
-Сабағымыздың мақсаты:
• Таныс сөздерден құрастырылған қарапайым сөйлемдердің мағынасын түсінеді.
(Ұ) Тақтаға Қазақстан картасын іліп қою.
Карта бойынша бағыттарды көрсету.
Солтүстік – Оңтүстік, Батыс- Шығыс
(Ж) Оқушылар жұппен тақтаға шығып, картадан біріншісі бағыттарды көрсетеді, екіншісі сұрайды.
(Ж) Мәтінді жұппен оқиды.
Менің туып өскен жерім – Қазақстан. Біздің елдің табиғаты өте сұлу. Оңтүстігі мен шығысында биік-биік асқар тау, мөп-мөлдір көлдер бар. Солтүстігі мен батысы жазық дала. Каспий, Арал теңіздері бар. Елімізде жануарлар мен құстардың алуан түрі мекендейді. Туған жерімнің табиғаты тамаша!
Әр жұпқа үлестірмелі парақша таратылады. Әр жұп ақылдасып, мәтінде осы сөз тіркесіне байланысты не туралы айтылғанын бір сөйлеммен сипаттап береді.
1-жұп. «Туған жерім»
2-жұп. «Оңтүстігі мен шығысында»
3-жұп. «Солтүстігі мен батысы»
4-жұп. «теңіздер»
5-жұп. «Қазақстанның табиғаты»
Жұптар бірінің жауабын бірі бағалайды.
(Ж) Оқушылар жұпта мәтінді қайтадан оқып, сұрақтар құрастырады. Құрастырған сұрақтарын қағазға жазып, ұшақ жасап көршілеріне қарай ұшырады. Олар ұшақты ұстап алып, сұраққа жауап береді.
Жұптар бірінің жауабын бірі бағалайды.
СЕГІТУ ОЙЫНЫ:
«Жақсылық-жамандық»
Ағаш отырғызу (жақсылық)
Орманды өртеу (жамандық)
Құстарға жем шашу (жақсылық)
Құстардың ұясын бұзу (жамандық)
Суды ластау (жамандық), т/б.
Дифференциация:
қабылдау деңгейі жоғары оқушылар Қазақстанның табиғатына қатысты ақпараттарды сипаттайды;
қабылдау деңгейі орташа оқушылар Қазақстанның табиғатына қатысты ақпараттарды жинайды. Тірек сөздерді пайдалана отырып, табиғат туралы екі-үш сөйлем айтады.
Үйге тарпсырма:
Сөздерді жаттау;
Мәтінді оқу. ....
Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?