Тырналар жылы жаққа ұшады №9 (3 сынып, I тоқсан, 1 бөлім)
Пән: Қазақ тілі Т2
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Жанды табиғат
Сабақ тақырыбы: Тырналар жылы жаққа ұшады №9
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: 3.2 Мәтіннің мазмұнын түсіну
3.3.2.1 жиі қолданылатын сөздер мен фразалардан құрастырылған шағын мәтіндегі негізгі ойды түсіну
3.4 Сұрақтар мен жауаптар құрастыру
3.3.4.1 мәтін мазмұны мен кейіпкерлерінің іс-әрекетін нақтылау үшін сұрақтар (қандай? қай? қашан? қайда?) құрастыру және оған жауап беру
5.1 Грамматикалық нормаларды сақтау (лингвистикалық терминдерді қолданбау)
3.5.1.2 өз бетінше шағын мәтіннен көптік/ тәуелдік/септік/жіктік жалғаулы сөздерді ауызша/жазбаша тілде қолдану
Сабақ мақсаттары:
1. Оқыған мәтіннің мазмұнын түсіну
2. Мәтін мазмұны бойынша сұрақтар құрастыру
3. Сөздерге жалғауларды дұрыс жалғау
Оқушылардың барлығы: оқыған мәтіннің мазмұнын түсінеді, қолдау арқылы мәтін мазмұны бойынша сұрақтар құрастырады
Оқушылардың көпшілігі: оқыған мәтіндегі негізгі ойды түсінеді, кейіпкерлердің іс-әрекетін нақтылау үшін сұрақтар құрастырады, жіктік жалғауды дұрыс қолданады
Оқушылардың кейбірі: мәтіндегі кейіпкерлердің әрекетіне баға береді, мәтіндегі негізгі ойға қатысты пікірін білдіреді.
Сабақ барысы: Үй тапсырмасын тексеру
Қалаулары бойынша бірнеше оқушы шығып, өздері құрастырған диалогтарын оқиды.
«Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі бойынша сыныптастарының жауаптарын бағалайды.
Жұмбақты шешу арқылы сабақтың тақырыбын, мазмұнын болжайды.
Жұмбақ
Сирағы ұзын, тырнағы ұзын, балықты үзбей,
Ұстайтын шоқып, тұмсығы біздей. (Тырна)
Сабақ мақсатымен таныстыру
Оқыған мәтіннің мазмұнын түсінемін.
Мәтін мазмұны бойынша сұрақтар құрастырамын.
Сөздердің байланысын сақтап жазамын.
(МК, Ұ) Жаңа сөздерді сурет, қимыл арқылы меңгерту
тырна ұшады
Сөз тіркестерін және сөйлемдер құру.
Тырнаның қанаты, биікке ұшады
(Ө) Тыңдалым
Тыңдалым мәтіні
Тырна –ірі құс. Ақ, қара, сұр тырналар болады. Тырналардың мойны, аяқтары және тұмсығы ұзын, ал құйрығы қысқа болады. Ол жақсы жүгіреді. Ұясын жерге салады. Тырналар өсімдік тамырымен, құрттармен, жәндіктермен қоректенеді. Тырна күзде жылы жаққа ұшып кетеді.
Мәтінді тыңдайды және мәтін мазмұны бойынша ақпараттың дұрыс/бұрыстығын анықтайды.
№ Ақпарат дұрыс дұрыс емес
1 Тырна – кішкентай құс.
2 Тырнаның аяқтары ұзын.
3 Тырна жақсы жүгіреді.
4 Тырналар жәндікті жемейді.
5 Тырналар әртүрлі болады.
Тақтада көрсетілген дұрыс нұсқамен өз жауаптарын тексереді, өзін-өзі бағалайды.
(Т) Оқулықта берілген екі суреттің қайсысына қатысты ақпарат бар? Жауаптарын түсіндіреді.
«Фотосуреттер» әдісі.
Екі топ суреттердің ішінен бір суретті таңдайды.
суретті таңдау себебін түсіндіреді;
суретке ат қояды;
суретке қатысты туындаған идеяларды жазады немесе сұрақтар қояды.
Топтар жауаптарын комментарий айту арқылы бағалады.
(Ж) Оқылым. Мәтінді оқып, мәтін мазмұны бойынша жұпта отырған оқушылар бір-біріне сұрақ қояды. Дескриптор бойынша бір-бірін бағалайды.
Дескриптор:
Мәтін мазмұнын түсінеді.
Мәтін мазмұны бойынша кемінде 3 сұрақ құрастырады.
Сұраққа жауап береді.
Оқылым мәтіні
Бүгін демалыс. Күн бұлтты. Мен далаға шықтым. Аспанда тырналар ұшып барады. Анау – тырнаның балапаны. Ол үлкен болды. Мен тырналарды жылы жаққа шығарып салдым. Олар қыста жылы жақта мекендейді.....
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Жанды табиғат
Сабақ тақырыбы: Тырналар жылы жаққа ұшады №9
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: 3.2 Мәтіннің мазмұнын түсіну
3.3.2.1 жиі қолданылатын сөздер мен фразалардан құрастырылған шағын мәтіндегі негізгі ойды түсіну
3.4 Сұрақтар мен жауаптар құрастыру
3.3.4.1 мәтін мазмұны мен кейіпкерлерінің іс-әрекетін нақтылау үшін сұрақтар (қандай? қай? қашан? қайда?) құрастыру және оған жауап беру
5.1 Грамматикалық нормаларды сақтау (лингвистикалық терминдерді қолданбау)
3.5.1.2 өз бетінше шағын мәтіннен көптік/ тәуелдік/септік/жіктік жалғаулы сөздерді ауызша/жазбаша тілде қолдану
Сабақ мақсаттары:
1. Оқыған мәтіннің мазмұнын түсіну
2. Мәтін мазмұны бойынша сұрақтар құрастыру
3. Сөздерге жалғауларды дұрыс жалғау
Оқушылардың барлығы: оқыған мәтіннің мазмұнын түсінеді, қолдау арқылы мәтін мазмұны бойынша сұрақтар құрастырады
Оқушылардың көпшілігі: оқыған мәтіндегі негізгі ойды түсінеді, кейіпкерлердің іс-әрекетін нақтылау үшін сұрақтар құрастырады, жіктік жалғауды дұрыс қолданады
Оқушылардың кейбірі: мәтіндегі кейіпкерлердің әрекетіне баға береді, мәтіндегі негізгі ойға қатысты пікірін білдіреді.
Сабақ барысы: Үй тапсырмасын тексеру
Қалаулары бойынша бірнеше оқушы шығып, өздері құрастырған диалогтарын оқиды.
«Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі бойынша сыныптастарының жауаптарын бағалайды.
Жұмбақты шешу арқылы сабақтың тақырыбын, мазмұнын болжайды.
Жұмбақ
Сирағы ұзын, тырнағы ұзын, балықты үзбей,
Ұстайтын шоқып, тұмсығы біздей. (Тырна)
Сабақ мақсатымен таныстыру
Оқыған мәтіннің мазмұнын түсінемін.
Мәтін мазмұны бойынша сұрақтар құрастырамын.
Сөздердің байланысын сақтап жазамын.
(МК, Ұ) Жаңа сөздерді сурет, қимыл арқылы меңгерту
тырна ұшады
Сөз тіркестерін және сөйлемдер құру.
Тырнаның қанаты, биікке ұшады
(Ө) Тыңдалым
Тыңдалым мәтіні
Тырна –ірі құс. Ақ, қара, сұр тырналар болады. Тырналардың мойны, аяқтары және тұмсығы ұзын, ал құйрығы қысқа болады. Ол жақсы жүгіреді. Ұясын жерге салады. Тырналар өсімдік тамырымен, құрттармен, жәндіктермен қоректенеді. Тырна күзде жылы жаққа ұшып кетеді.
Мәтінді тыңдайды және мәтін мазмұны бойынша ақпараттың дұрыс/бұрыстығын анықтайды.
№ Ақпарат дұрыс дұрыс емес
1 Тырна – кішкентай құс.
2 Тырнаның аяқтары ұзын.
3 Тырна жақсы жүгіреді.
4 Тырналар жәндікті жемейді.
5 Тырналар әртүрлі болады.
Тақтада көрсетілген дұрыс нұсқамен өз жауаптарын тексереді, өзін-өзі бағалайды.
(Т) Оқулықта берілген екі суреттің қайсысына қатысты ақпарат бар? Жауаптарын түсіндіреді.
«Фотосуреттер» әдісі.
Екі топ суреттердің ішінен бір суретті таңдайды.
суретті таңдау себебін түсіндіреді;
суретке ат қояды;
суретке қатысты туындаған идеяларды жазады немесе сұрақтар қояды.
Топтар жауаптарын комментарий айту арқылы бағалады.
(Ж) Оқылым. Мәтінді оқып, мәтін мазмұны бойынша жұпта отырған оқушылар бір-біріне сұрақ қояды. Дескриптор бойынша бір-бірін бағалайды.
Дескриптор:
Мәтін мазмұнын түсінеді.
Мәтін мазмұны бойынша кемінде 3 сұрақ құрастырады.
Сұраққа жауап береді.
Оқылым мәтіні
Бүгін демалыс. Күн бұлтты. Мен далаға шықтым. Аспанда тырналар ұшып барады. Анау – тырнаның балапаны. Ол үлкен болды. Мен тырналарды жылы жаққа шығарып салдым. Олар қыста жылы жақта мекендейді.....
Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?