Қаныш Сәтбаев – әйгілі геолог
Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 7.3В: Қозғалыс | Мектеп: : Алматы қаласының химия-биология бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі | |||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Шәмейұлы Е | |||||||||||||
Сынып: 7 | Қатысқандар саны: Қатыспағандарсаны: | |||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: Тірі ағзалардың тіршілігіндегі қозғалыстың маңызы. | Жануарлар қозғалысы | |||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | Омыртқалы және омыртқасыз жануарлардың қозғалуын салыстыр; | |||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Тірі ағзалардың тіршілігіндегі қозғалыс маңыздылығы туралы білімді қалыптастыру. | |||||||||||||
Бағалау критерийлері |
| |||||||||||||
Тілдік мақсаттар
| Оқушылар: Мәтінді талдайды, сызбаны интерпретациялайды Лексика және терминология, пәндік терминдер: Қаңқа , гидростатикалық, сыртқа, ішкі қаңқа, сүйектер Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Былқылдақденелілерде ........................ қаңқа болады. Шаянтәріздестерде қаңқасында ...... болады, оны ....... деп атайды. Омыртқалылардың ................ сүйектің, бұлшықеттің, сіңірдің, шеміршектердің ............ болады. | |||||||||||||
Құндылықтарды дарыту
| Топтық жұмыс барысындағы тапсырмаларды орындау кезінде, төмендегідей құндылықтар қалыптасады:
| |||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Химия – хитин Физика - гидростатика | |||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Слайд презентациясын қолдану, бейнебаян материалдары | |||||||||||||
Бастапқы білім | Өсімдіктің қозғалу себептерін түсіндіру, сипаттау | |||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||
1-3 мин Алдыңғы білім 3-5 мин | Сабақты ұйымдастыру; алдынғы сабақ бойынша өсімдіктердің қозғалыс туралы тапсырма сүралады Сергіту сәті. Бейнебаян | Сергіту сәті ретінде би билеу https://www.youtube.com/watch?v=Vwa5zBMF_WU | ||||||||||||
5-15 мин
15-35 мин | Гидростатикалық қаңқа: жауын құрттары, актиния, теңіз жұлдыздары Сыртқы қаңқалар: былқылдақденелілер, жәндіктер Ішкі қаңқалар: кез-келген омыртқалылар (G) Оқушыларға жануарлар қаңқаларын қолдана отырып қозғала алатын әр түрлі тәсілдерін білуге тапсырма беріледі. Олар қаңқаның үш түрін зерттейді және олардың қозғалысқа қалай қолданатыны мысалдары сипатталады. (Г) Топтағы оқушылардан қолда бар бейнелер мен ылғалды препараттар арқылы жануар қаңқаларын зерттеп, бейнелерді ылғалды препараттармен сәйкестендіруді сұраңыз. 1 топ – хитинді және хитині жоқ жоқ ағзаларға 2 топ –омыртқалыларға
Оқушыларды кіші топтарға «гидростатикалық қаңқа, ішкі және сыртқы қаңқалар» бөлу. (Г) Бейнебаян қарау арқылы жануарлардың қозғалысқа қатысатын мүшелерін анықтап, қозғалу тәсілдерін салыстырады және кластер толтырады. Ағзалардың қозғалу тәсілдері мен қоректену ортасы арасындағы байланысты анықтайды. Кластерлерді презентациялау/ қорғау. (Т) Мұғалім адам қаңқасы мен оның негізгі бөліктеріне қысқаша сипаттама береді. Ақпаратты бекіту. (ҚБ) оқушыларға қаңқа типтері бойынша жануарларды жіктеуді сұраңыз. (ҚБ) оқушыларға адам қаңқасының негізгі бөліктері көрсетілген сызбаны ұсына отырып, белгіленген сүйектердің атауларын жазуды сұраңыз. | http://bilimland.kz/kk/home#lesson=12645 Бейнебаян «Жануарлар туралы» | ||||||||||||
35-40 мин Рефлексия | Сабақтың соңында оқушылар қортытындау жұмысын жүргізеді: - нені білдім, неге үйрендім. Рефлексия: (кесте) кері байланыс түрінде:
Үйге тапсырма : қаңқаның 3 түрін парықтап сипаттама береді, | |||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||||||
Оқушылардың білімін арттыру үшін бірнеше әдістемелерді қолдандым. Олардың бірі “Рим бөлмесі” . Бұл әдістеме балалардың еске сақтау қабілетін арттырады. Балалар ол арқылы бәрілген материалды жақсы меңгереді. Әдістеме бойынша біз жақсы танитын бөлмені елестеу арқылы , сол бөлмедегі заттардың орнына терминдерді , олардың мағынасын қоямыз. Сол елестетілген бөлмеде жүру арқылы біз материалды меңгердік және осы әдістемені әр тақырыпта қолданамыз. |
| Жұмыс барысында қауіпсіздік техникасының ережелерін сақтауға, құралдармен дұрыс жұмыс істеуге және практикалық жұмыс кезінде саусақтарға арналған жаттығулар жасалады. -кезекпен қолдың саусақтарын ашып, жұму | ||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| |||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?