Балабақша ойындары | Қимылдық ойындар

Кілемнің үстіндегі кішкентай орындықтарда қуыршақтар отырады (ойнаушылар санына қарай 8-10). Тәрбиеші балаларды ойынға шақырып, қазір олардың қуыршақтарға қонаққа баратынын айтып, олардың қайда отырғанын көрсетеді. Балалар тәрбиешімен бірге көрсетілген бағытта, жай ғана....
Подробнее
  • 100

Балабақшадағы психологттың жылдық жоспары

І. ЗЕЙІНДІ ЗЕРТТЕП ЗЕРДЕЛЕ
* «МЮНСТЕРБЕРГ» ӘДІСТЕМЕСІ
Бұл әдістеме зейіннің таңдамалылығын анықтауға бағытталады.
Нұсқау:
Көптеген әріптердің арасында тұтас сөздер бар. Сіздің міндетіңіз: тез оқып отырып, сол сөздердің астын сызуыңыз керек.
Жұмыс уақыты-2 минут. Табылып астын сызған сөздердің саны мен байқалмай қалған сөздер саны, қатеге байланысты бағаланады.
Зерттелуші тапсырманы орындап болғаннан кейін нәтижесі есептеліп хабарланады.…….
Подробнее
  • 60

Балабақша сабақ жоспары: 22 Наурыз - Наурыз мейрамы

Дайындаған: Сара Қапанқызы Естаева, Көктөбе ауылы, «Балдаурен» балабақшасы
Тақырыбы: «Күлімде, Наурыз, күлімде!»
Мақсаты: Наурыз мерекесінің мән – мағынасын балаларға түсіндіру,
ақ тілек, бата, наурыз көже, құт – береке ұғымдарын қалыптастыру, жақсылыққа адамгершілеке тәрбиелеу.
Көрнектілер: Залды мерекеге қазақ дәстүрі бойынша көркемдеу. Жартылай кигіз үй
көрнісі, қазақша киімдер, дастархан жасау, баурсақ, ет, наурыз
көже, құрт, ірімшік және домбыра, көрпешілер, ыдыстар.
Қатысушылар: Балалар, әже, Қыдыр ата, Наурыз.
Жүргізуші: Құрметті қауым! Бүгінгі балабақшамызда өткізілетін Наурыз
мерекесі ертеңгілігіне қош келдініздер!
Береке де осында,
Мереке де осында.
Болып жатыр той думан,
Қырандарың қасыңда.
Асқақтаған ән дайын,
Күмбірлеген күй дайын.
Ал, қанекей, қонақтар, ата – аналар,
Төрге шығыңыздар!
«Наурыз-думан» - әнінің әуенімен қонақтар, балалар залға кіріп, жайғасды.
Жүргізуші: Құрметті әріптестер! Қадірлі қонақтар, ата – аналар, балалар!
Ұлыстың ұлы күні – Наурыз мерекесі құтты болсын!
Наурыз күні қазанына ортаймасын.
Жаңа жыл шаттық әкел, той тойласын!.....
Подробнее
  • 0

Балабақша сабақ жоспары: Музыка әлеміне саяхат

Тақырыбы: Музыка әлеміне саяхат
Мақсаты: балаларды музыка әлемімен жете таныстыру. Әуенді сергек айту,
тыңдау, ойын - қимыл арқыл ырғақты сезіндіру. Дауыстың ұзақтықтарын, биік және төменгі дыбыстарын ажыратуға баулу. Балаларға көңіл - күй сыйлап, музыка оқу іс - әрекеті бойынша білімдерін бекіту.
Әдіс - тәсілдері: сұрақ – жауап, орындау, қайталау.
Көрнекілігі: баян, синтезатор, интерактивті тақта, ноутбук, балалар аспаптары.
Билингвизм: жай - медленно - slowly, тез - быстро - fast, жоғары - высокий - alt, төмен - низкий - low

Мотивациялық қозғаушы бөлім
Балаларды залға көңілді әуемен кіргізеді. Шеңбер бойына орналасып әуенді амандасады. «Саламатсыздар ма балалар»
Шеңбер бойында ырғақтық жаттығулар орындату.
1. Марш
2. Аяқ ұшы
3. Аяқ өкшесі
4. Секіру
- Балалар сіздер сиқырлы музыка әлеміне саяхаттағыларыңыз келеме?
- Ендеше музыка әлеміне «Полька» биімен жетіп алайық .....
Подробнее
  • 0

Балабақша сабақ жоспары: Менің көшем

Білім беру саласы: Шығармашылық
Тобы: Ересек топ
Ұйымдастырылған оқу қызметі: Бейнелеу өнері
Өтпелі тақырып: «Менің отбасым»
Тақырыбы: Менің көшем
Мақсаты:
Білімділік: Қала, көше жайлы түсінік беру. Көшедегі ережелерді айтып, түсіндіру.
Дамытушылық: Көшеде не бар екенін айта алуға, көшенің қандай екенін сипаттауға үйрету.
Тәрбиелік: Балаларды шығармашылыққа,еңбекқорлыққа,бастаған ісін аяқтауға,ұқыптылыққа тәрбиелеу.
Қажетті – құрал жабдықтар: Қағаз, қарындаштар, бояу, қылқалам
Әдіс-тәсілдер: Сұраққа жауап беру,ойын,түсіндіру,берілген тапсырманы шешу, мақтау, мадақтау, шығармашылық тапсырма
Қостілділік компонент: Көше-улица- street.
Көрнекі құралдар: Үлгі суреттер, көшедегі үйлердің суреттері.

Іс-әрекет кезеңдері Мұғалім әрекеті Бала әрекеті
Мотивациялық – қызығушылық
Сәлеметсіңдерме балалар?! Көңіл-күйлерің қалай?
Сендерді шаттық шеңберіне шақырамын

Ұйымдастыру-ізденушілік
Өздері тұратын көшелері жайлы әңгімелесу.
 Балалар біз қай қалада өмір сүріп жатырмыз?
-сендер өз көшелерің қалай аталады?
-Кімнің құрметіне бұлай аталған?
-Бұл көшедегі әдемі үйлерді кім салады екен?
Жұмбақ.
Ұзын-ұзын,ұзын жіп
Ұшына шыққан жан бар ма?
Ақырын басқан жан бар ма,
Ұшына шықпас жалғанда (Жол)
Жұмбақ мағынасы түсіндіріледі.



Балалар алдындағы құрал-жабдықтарды
пайдаланып, көрсеткен үлгімен,көшені бейнелейді,кейбір балаларға жеке түсіндіріліп,көмек көрсетіледі.
Сергіту сәті.
Балалармен бірге бой жазу жаттығуын жасау. .....
Подробнее
  • 0

Балабақша сабақ жоспары: Түстер әлемі

Мақсаты: Балаларға негізгі түстерді топтастыруға үйрету: қызыл, сары, жасыл. Балалардың түсті қабылдау және түс туралы түсініктерін жетілдіру. Көру арқылы есте сақтау және қиял, ойлау қабілеттерін дамыту.

Шаттық шеңбері:
Ауадан қуат алайық
Алақанға салайық
Күннен жылу алайық
Күннен алған жылуды
Жүрегімізге салайық
Жүректегі жылуды
Бір - бірімізге сыйлайық

1. Есте сақта және боя
Мақсаты: Түс туралы түсініктерін жетілдіру және көру арқылы есте сақтау қабілеттерін анықтау.
Балаларға үлестірме беріледі. Үлестірмедегі алмаларды суретте көргендей қылып бояйды.

2. « Атомдар және молекулалар» ойыны
Мақсаты: қысымды түсіру, топты біріктіру. Сонымен қатар, осы ойын арқылы балалардың өзара қарым – қатынасын бақылауға және көңіл - күйлерін көтеруге болады.
Балалар бөлмеде еркін қозғалады (билеуге де болады) Бірнеше уақыттан кейін психолог: Сендердің әрқайсыларың атомсыңдар, жалғыз жүріп іштерің пысып кетті, сондықтан атомдар екіден бірікті содан кейін үштен және т. б .....
Подробнее
  • 0

Балабақша сабақ жоспары: ӨНЕР КӨЗІ ХАЛЫҚТА

Бөлімі: Аппликация
Тақырыбы: «Өнер көзі – халықта»
Мақсаты: Қазақ халқының өрнегін орамалдың түсіне сәйкес түстерді іріктеп, ерекшелеуге үйрету. Таныс қазақ өрнегінің элементтерінен өздігінен оюды жапсыру дағдысын бекіту. Мұқияттылыққа, ұқыпты жапсыруға тәрбиелеу.
Сөздік жұмыс: басқұр, орамал, безендіру.
Қолданады:оюлардың суреті, жапсыруға қажетті құрал-жабдықтар, киіз үй.

Іс-әрекет кезеңдері Тәрбиешінің іс-әрекеті Балалардың іс-әрекеті
Мотивациялық-қозғаушылық Шаттық шеңбері
 Алақандарымызды үйкелейікші.
– Алақандарыңды үйкелегенде не сездіңдер?
 Енді, осы жылуымызды бір-бірімізге ізгі тілектер білдіру арқылы берейік. Мен бастаймын, сендер жалғастырасыңдар. Айлана ақылды бол! Алақандарын үйкелейді.
– Жылу сезіндік.
– Аспанымыз ашық болсын! Денің сау болсын! Әрқашанда әдемі болып жүр! Достарың көп болсын! т.б. тілектер айтады. .....
Подробнее
  • 0

Балабақша сабақ жоспары: Жеміс-жидектер

Мақсаты: Жаңа сөздерді меңгерте отырып, жеміс - жидектерді атай білуге дағдыландыру. Көкөністер мен жемістерді бір - бірінен ажырата білуге үйрету. Балаларды еңбекқорлыққа, тазалыққа, ұқыптылыққа тәрбиелеу. Негізгі меңгеретін сөздер: Алма, алмұрт, жүзім, анар, өрік, шие
Қолданылатын көрнекі құралдар: жеміс - жидектер суреттері, муляждар, қуыршақ Айсұлу, компьютер, слайд.
Қажетті құрал - жабдықтар: жұмыс - дәптері, үлестірмелі материал.
Әдіс - тәсілдер: түсіндірме, сұрақ – жауап, ойын, практикалық
Іс - әрекет кезеңдері Педагогтың іс - әрекеті Балалардың
іс - әрекеті
Мотивациялық – қозғаушылық Сәлемдесу.

Шаттық шеңбері
Қайырлы таң! Алтын күн!
Қайырлы таң! Көк аспан!
Қайырлы таң! Жан достар!
Қайырлы таң! Қонақтар!.....
Подробнее
  • 0

Балабақша сабақ жоспары: Әрқашан күн сөнбесін

Мектепалды даярлық тобы
Тақырыбы: Әрқашан күн сөнбесін
Құрметті ата-аналар, апайлар және біздің ересектер тобының бүлдіршіндері!

Сіздерді 1 мамыр Қазақстан халықтарының бірлігі күнімен құттықтаймын. Сіздерге: - зор денсаулық, отбастарыңызға бірлік, береке тілеймін. Бүгінгі «Әрқашан күн сөнбесін » атты ертеңгілігімізді ашып беру үшін балабақша меңгерушісі Ұ.Әшірбековаға сөз береміз.
Балалар, қараңдаршы өздерің құлпырып кетіпсіңдер. Барлық жер құлпырып кетіпті, өйткені бүгінгі мереке 1 мамыр көктем мерекесі.

Мамыр жастық мерекесі, мамыр достық мерекесі
Шалқыған берекесі, мамыр еңбек мерекесі.
Қаулайды жапырақтар, жайнайды ажырап бар
Көрікті кең өлкесі, мамыр көктем мерекесі.
Хор: Әрқашан күн сөнбесін.

Тахмина: Көк көйлегін киді жер
Шешіп ақ қар ішігін
Емірене сүйді жел
Тал – теректің бүршігін......
Подробнее
  • 0

Балабақша сабақ жоспары: Қазақстан халықтар бірлігі күні Достық мерекесі

Тақырыбы: Достық мерекесі
Мақсаты: Балаларға 1 – мамыр Қазақстан халықтар бірлігі күні мерекесі екенін жеткізу. Ынтымақтыққа, достыққа, өз Отанын сүюге, қорғауға, көп ұлтты халқымыздың тыныштығы мен бірлігін нығайтуға ат салысатын азамат болуға тәрбиелеу. Балалардың бірлік, ынтымақтастық туралы түсініктерін кеңейту. Мерекелік көңіл күйлерін көтеріп, өздеріне ұнайтын шар, жалаушаның суретін салдыру. Ойын арқылы әр ұлттың киімдерін ажырата білуге үйрету.
Әдіс – тәсілі: Сұрақ – жауап, түсіндіру, ойын, ән айту.
Көрнекілігі: Әр ұлт өкілдерінің суреттері, ДVД, теледидар, сурет салу құралдары.
Салалық байланыс: Шығармашылық, таным.
Мотивациялық қозғаушы:
- Балалар қазір жылдың қай мезгілі?
- Көктем мезгілі.
- Дұрыс айтасыңдар, қазір көктем мезгілі, көктем мезгілінде біз қандай мерекелерді тойладық, қане есімізге түсірейікші.
- 8 наурыз аналар мерекесі, 22 наурыз, наурыз мерекесі.
Жарайсыңдар, сендер жақсы біледі екенсіңдер, естеріңе жақсы сақтап қалыпсыңдар. Осы көктем мезгілінің соңғы мамыр айында тойланатын тағы бір мереке бар екен. Ол мереке 1 мамыр Қазақстан Халықтарының ынтымағы мен бірлігі күні мерекесі.
Іздену ұйымдастырушы:
- Балалар біздің ұлтымыз қандай?
- Қазақ
- Біз қай тілде сөйлесеміз?
- Қазақ тілінде.
Қазақстан халқының өзінің қазақ тілі, ұлттық киіміміз, салт – дәстүріміз бар. Сол сияқты біздің Қазақстанда басқада ұлттар тұрады. Өзбек, орыс, қырғыз, татар және тағы басқа да ұлт өкілдері тұрады. .....
Подробнее
  • 0

Балабақша сабақ жоспары: Ұлттық киімдер

Мақсаты: а) Балаларға қазақтың ұлттық киімдері туралы мағлұмат беру.
ә) Балалардың сөздік қорын молайту, ұлттық сана-сезімін ояту, ойлау және есте сақтау қабілеттерін дамыту.
б) Ұқыптылыққа, ептілікке тәрбиелеу.
Әдіс-тәсілдер: түсіндіру, көрсету, сұрақ-жауап
Технология: «Тәй-тәй» технологиясы
Қажетті құралдар: шапан, қоржын, ұлттық киімдер үлгісі және суреттері, желім.
Сабақ барысы
Іс-әрекет кезеңдері Тәрбиеші іс-әрекеті Балалардың іс-әрекеті
Ұйымдастыру-оятушылық

- Матадан.


- Көк.


- Ою-өрнекпен.


- Аталар, әжелер, апалар.
- Наурыз мерекесінде. Тәуелсіздік мерекесінде.

Балалар сергіту жаттығуын қимылмен орындайды.

- Ұнады.

- Қой бағатын ата туралы.
Балалар жаттайды.

Балалар қатты қағаздан жасалған қуыршақты ұлттық киіммен киіндіреді.
Қағаздан қиылған дайын шапанды ақ қағазға желіммен жабыстырады. .....
Подробнее
  • 0

Балабақша сабақ жоспары: Жемістер мен көкөністер

Мақсаты: Жемістер мен көкөністер түсінік беру. Оларды ажырата білуге үйрету. Ойын, есте сақтау қабілетін, дүние танымын дамыту. Балалардың жеміс ағаштарын қорғап, оларға қамқор болуына ықпал ету үшін тәрбиелік әңгімелер жүргізу.
Әдіс тәсілдері: Сұрақ - жауап, түсіндіру, көрсету, ойын.
Көрнекілігі: ойын, слайд, суреттер, үлестірмелі материал.

Ұйымдастыру кезеңі.
Амандасу сәті:
Сәлеметсіздер ме! Апайлар.
Бақшамызға барамыз,
Досымызды табамыз.
Сәлемет пе, міне мен,
Доспын енді сенімен.

Қазір жылдың қай мезгілі?
Суретке қарап күзде қандай өзгерістер болады екен?
Жапырақтар сарғайды, күн суыта бастайды.
Жиі жиі не жауады?
Күз туралы кім тақпақ айтып береді. \Аруна, Ақниет, Ақниет\
Жаңбыр.
Мен сендерге жұмбақ жасырамын. Жұмбақтың шешуі бүгінгі оқу іс әрекетіміздің тақырыбы болмақ. Дайынсыңдар ма? .....
Подробнее
  • 0

Балабақша сабақ жоспары: Менің Отаным

Мақсаты: бүлдіршіндерді Отанды сүюге, қазақ елінің рәміздерін қастерлеуге, туған жеріне, атамекеніне, туған ауылына деген сүйіспеншілігін арттыруға тәрбиелеу.
Көрнекі құраладар: 1. Ұран сөздері жазылған плакаттар.
2. Туған жердің көріністері.
3. ҚР рәміздері.
Жүргізуші: Құрметті қонақтар, ұстаздар, балалар!
Сіздерді көргенімізге қуаныштымыз, «Менің Отаным» атты ашық көріністі бастайық.
Әнұран орындалады.
Тақпақтар:
Отан,Отан!
Сен болмасаң, не етер ем?
1. Мәңгілікке бақытсыз боп етер ем.
2. Отан деген атамекен, .....
Подробнее
  • 0

Балабақша сабақ жоспары: Алуан алуан кәсіп бар таңдай біл де талап қыл

Тақырыбы: Алуан-алуан кәсіп бар, таңдай біл де, талап қыл
Мақсаты: оқушыларға мамандықтың түрлері, олардың адам өміріндегі маңызы туралы түсінік бере отырып, өз бейіміне сәйкес мамандық таңдай білуіне ықпал жасау; оқушылардың қоғамға деген азаматтық позициясын қалыптастыра отырып, отансүйгіштікке тәрбиелеу, кәсіби бағдар беру; түрлі жаттығулар арқылы таным процестерін дамыту, өз пікірін еркін айтып, өзгенің пікірін сыйлай білуге, жүйелі ойлауға баулу.
Көрнекілігі: интерактивті тақта, слайдтар
Әдісі: тренингтер, әңгімелеу, сұрақ-жауап, топтық жұмыс
Барысы
І. Кіріспе.
Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу, оқушыларды сабаққа дайындау.
ІІ. Негізгі бөлім
1. Тренинг.
– Балалар, бүгінгі сабағымыз ойдағыдай өту үшін, қол ұстасып алақан жылуымызды сезініп,, бір-бірімізге көтеріңкі көңіл күй сыйлайық. Және жанымыздағы адамның есіміне сол әріптен басталатын бір әдемі сын есім қосып айтайық
Шарты: бір сөз екінші қайталанбауы тиіс. .....
Подробнее
  • 0

Балабақша сабақ жоспары: Алтын күз

Мақсаты: Күзгі табиғат өзгерістерін бақылап,күз байлығын, әсемдікті, сұлулықты сезіне білуге үйрену.
Көрнекілік: Күзгі суреттер,жапырақтар
Жүргізуші:
-Құрметті қонақтар,ата-аналар,балалар,бүгінгі «Алтын күз» ертеңгілігіне қош келдіңіздер!
(Осы кезде залға Жел жүгіріп келеді)
Жел:
-Сәлеметсіңдер ме кішкентай балапандар!Мен күзгі желмін.Сендерге қонаққа келдім,өнерлерінді тамашалауға.Қанекей,балалар маған өз өнерлерінді көрсетіндерші!
Жүргізуші:
-Балалар,біз қайда келдік?Желмен бірге біз күзгі орманға келдік.Күзгі орманның жапырағы қандай екен?Қане,қараңдаршы,жапырақтары сары,қызғылт,қызыл түсті.Өте әдемі екен.Солай ма,балалар?Ал орманды бізге кім әдемілеп қойғаның білесіңдер ме?
Балалар: .....
Подробнее
  • 0

Балабақша сабақ жоспары: Береке – бірлікте, ырыс – ынтымақта (мерекелік ертеңгіліктің сценариі)

Тәрбиеші: Гүлсан Науановна Бостанбаева, Абай бөлімшесі, Абай БМ жанындағы шағын орталық
Тақырыбы: Береке – бірлікте, ырыс – ынтымақта
Мақсаты: Балалардың бірлік, ынтымақтастық туралы түсініктерін кеңейтіп, көп ұлтты халқымыздың тыныштығы мен бірлігін нығайтуға ат салысатын азамат болуға тәрбиелеу.
Көрнекіліктер: Ұрандар, қима көгершіндер, шарлар, гүлдер, ұлттық костюмдер.
(Ән ұран орындалады.)
Жүргізуші:
Бірлік пен ынтымағы халықтың -
Көгімізде жарасқан жарық күн!
Ырыс, дәулет бақыты үшін халықтың,
Жайнай берсін, жайнай берсін алтын күн!
- дей келе Қазақстан халқының бірлігіне арналған «Береке-бірлікте, ырыс-ынтымақта» атты мерекемізді тамашалауға шақырамыз.
Жүргізуші:
Бұл мереке бұрын бүкіләлемдік «Еңбекшілер күні» болып тойланды.
Қазір ол «Дүниежүзілік ынтымақтастық күні» болып есептеледі.
(«Елім менің» атты ән орындалады)
Оқушылар әр ұлттың киімдерін киіп, шеруге шығады. (Монтаж).....
Подробнее
  • 0

Балабақша сабақ жоспары: Сүт өнімдері

Білім беру саласы: «Таным»
Бөлімі: Қоршаған ортамен таныстыру.
Тақырыбы: «Сүт өнімдері»
Мақсаты: Балаларға үй жануарлары және сүт өнімдері туралы айтып, білімдерін жетілдіру. Олардың пайдасы, маңызы, туралы түсінік беру. Балаларға сүт өнімдерін зерттету арқылы ой өрістерін, қиялдарын, саусақ моторикаларын дамыту. Ұқыптылыққа тәрбиелеу.
Алдын - ала жүргізілетін жұмыстар: үй жануарлары және сүт өнімдері туралы әңгімелесу.
Әдіс - тәсілдер: Жылулық шеңбері, көрсету, әңгімелеу, сұрақ – жауап, түсіндіру, тәжірбие жасау.
Түрі: Ойын - зерттеу
Көрнекілік: Үй жануарларының және сүт өнімдерінің суреттері, слайд
Үштілділік компонент: Сиыр - корова - cow; сүзбе - творог - curd; сүт - молоко - milk:
Жылулық шеңбері:
- Кәне, кәне күлейік,
Күлкіменен түлейік.
Қабақ түйіп не керек,
Ойнап, күліп жүрейік.
Үлкенге де сіз, кішіге де сіз,
Баршанызға құрметпен бас иеміз біз!
Балалар, қане, енді өз аналарыңыз
сіздерді қалай еркелетеді, айтайықшы? .....
Подробнее
  • 0

Балабақша сабақ жоспары: Кел Жаңа жыл Жаңа жыл

Тәрбиеші: Гүлсан Науановна Бостанбаева, Абай бөлімшесі, Абай БМ жанындағы шағын орталық
Тақырыбы: Кел, Жаңа жыл, Жаңа жыл!
Жүргізуші:
Жаңа жылың құтты болсын жас ұрпақ,
Келген жылға қарамаңдар тосырқап.
Жаңа жылың құтты болсын, аталар.
Сергек ұрпақ өздеріннен нәр алар.
Жаңа жылың құтты болсын, аналар,
Бүлдіршіндер өздеріңнен нәр алар.
(ортаға балалар шығады).
Жүргізуші:
-Балалар, қараңдаршы, бізге қонақтар келіпті, қане, алдымен амандасып алайық!
Қош келіпсіз, ұстаздар мен апайлар,
Жүздеріңнен мейірім мен нұр тамар.
Алдарында жауқазындай құлпырған,
Біз - алаңсыз балғын шақты балалар!
(Қол ұстасып шыршаны айналып, өлең айтады.)
«Аппақ, аппақ жапалақтап».
Жүргізуші:.....
Подробнее
  • 0

Балабақша сабақ жоспары: Аналар-мәңгі жасасын

Тәрбиеші: Гүлсан Науановна Бостанбаева, Абай бөлімшесі, Абай БМ жанындағы шағын орталық
Тақырыбы: Аналар-мәңгі жасасын!
Жүргізуші:
- Аяулы біздің аналар мен әжелер, Сіздерді Бүгінгі көктемнің алғашқы мерекесі - Халықаралық әйелдер күнімен құттықтаймыз. Біздің сәбилеріміз сіздерге, аналарға деген ыстық лебіздері мен шексіз махаббатарын ән мен таппақ арқылы жолдамақ. Қабыл алыңыздар!
Армысыздар, аяулы аналар,
Армысыздар әжелер мен апалар!
Мерекемен құттықтайды сіздерді,
Шашу шашып, өнерімен балалар.
- Балалар, сонда қазір жылдың қай мезгілі? (Көктем.)
- Көктемде табиғатта қандай өзгерістер болады? (Күн жылынады, қар ериді, жер көктейді, бәйшешектер шығады, құстар қайтып келеді.)
- Қазір қандай ай? (Наурыз.)
- Сонда бүгін қандай мереке? (Аналар мерекесі.)
- Балақайлар, аналардың бүгінгі мерекесіне дайындаған қандай сыйлықтарың бар?
1. Көктем келді жадырап, .....
Подробнее
  • 0

Балабақша сабақ жоспары: МЕРЕКЕЛІК ЕРТЕҢГІЛІГІНІҢ СЦЕНАРИІ

Тәрбиеші: Гүлсан Науановна Бостанбаева, Абай бөлімшесі, Абай БМ жанындағы шағын орталық
Тақырыбы: Алтын күз
Мақсаты: Күзгі табиғат өзгерістерін бақылап, күз байлығын, әсемдікті, сұлулықты сезіне білуге үйрету.
Көрнекілік: Күзгі суреттер, жапырақтар
Жүргізуші:
- Құрметті қонақтар, ата-аналар, балалар, бүгінгі «Алтын күз» ертеңгілігіне қош келдіңіздер!
(Осы кезде залға Жел жүгіріп келеді.)
Жел:
- Сәлеметсіңдер ме, кішкентай балапандар! Мен күзгі желмін. Сендерге қонаққа келдім, өнерлеріңді тамашалауға. Қанекей, балалар, маған өз өнерлерінді көрсетіндерші!
Жүргізуші:
- Балалар, біз қайда келдік? Желмен бірге біз күзгі орманға келдік. Күзгі орманның жапырағы қандай екен? Қане, қараңдаршы, жапырақтары сары, қызғылт, қызыл түсті. Өте әдемі екен. Солай ма, балалар? Ал орманды бізге кім әдемілеп қойғанын білесіңдер ме?
Балалар:
- Сиқырлы күз әдеміледі.
Жүргізуші:
- Дұрыс балалар. .....
Подробнее
  • 0

Балабақша сабақ жоспары: Аталарға тағзым

Мақсаты: Балаларға 7 – мамыр Отан қорғаушылар күні мерекесін сезіндіру. Ұлы отан соғысының мазмұнын әңгімелеп осы соғыста ерлік көрсеткен барытлардың ерліктерін, жыл сайын жеңіс күнінің мерейлі мерекесін бүкіл халық тойлап отыратынын айтып, жеңіс салтанатын көре алмай кеткен боздақтардың, бүгінде саны азайып қалған майдангерлердің рухына бас ие отырып, балалрды отан қорғауға, Ұлы отан соғысының батырларының ерлік істеріне тағзым етуге батыл да ержүрек болуға үрету. Елін, жерін жаудан қорғай білуге, елінің потриоты болуға тәрбиелеу.

Құрметті: Ата аналар, ұстаздар, балалар 7-мамыр Отан қорғаушылар күнімен және де 9-мамыр жеңіс күнімен құттықтаймыз. «Біз Отанның сарбазы» атты мерекемізді бастауға рұқсат етіңіздер.

Жүргізуші:

Жауынгер біздің саңылақтар

Жауды жеңген солдаттар

Ардақта Отан- ел үшін

Бақытты туған жер үшін

.

Отан үшін мерт болғанды танып біл,

Оларды әсте ұытпайды халық бұл!

Ерлік даңқы ешқашанда өлмейдіді,

Батырлардың жүрегі отбоп жанып тұр!.....
Подробнее
  • 0

Балабақша сабақ жоспары: Әнші балапан

Әнші балапан
Құрметті көрермендер, ұстаздар, оқушылар және ауыл тұрғындары. Бүгін №100 мектеп жанындағы «Айгөлек»жазғы тынығу лагерінде өткізілгелі отырған «Әнші балапан» байқауына қош келдіңіздер.
1 - жүргізуші: Көңілдері марқайып бір қалсыншы
Өнерпаздар шырқап әнге салсыншы.
2 – жүргізуші: Тәуелсіздігіміз тұғырлы болып, еліміздегі береке мен тыныштық мәңгі жасасын.
Иә қазақ халқы өнерді жоғары бағалап, оларға ерекше құрмет көрсеткен. «Сал сері» деген атаулар беріп ыстық ықыласқа бөлеген.
1 - жүргізуші: Менің ойымша оған бірінші дарын, икемділік, жұртшылықты өзіне қарату, ерекше сезім иесі және терең білім мен шеберлікті қажет етеді.
Ендеше біздің мектебімізде осындай оқушылар барма?

2 - жүргізуші: Олай болса тұрмайық байқауымызды бастайық.
Бүгінгі мерекелік құттықтау сөз кезегін мектеп директоры ------------------ ағайға береміз.
Сахнада ән сап жүреді
Радамирді бәрі біледі
Қазіргі бізге тартуы
Әсем ән «Бала тілегі»
«Бала тілегі» әнімен Айтасқызы Радамирді қарсы алыңыздар. .....
Подробнее
  • 0

Балабақша сабақ жоспары: Береке – бірлікте ырыс - ынтымақта

Мақсаты: Балалардың бірлік, ынтымақтастық туралы түсініктерін кеңейтіп, көп ұлтты халқымыздың тыныштығы мен бірлігін нығайтуға ат салысатын азамат болуға тәрбиелеу.
Көрнекіліктер: Ұрандар,қима көгершіндер, шарлар, гүлдер, ұлттық көстюмдер.
(Ән ұран орындалады.)
Жүргізуші:
Бірлік пен ынтымағы халықтың
Көгімізде жарасқан жарық күн!
Ырыс, дәулет бақыты үшін халықтың,
Жайнай берсін, жайнай берсін алтын күн!
- дей келе Қазақстан халқының бірлігіне арналған «Береке-бірлікте, ырыс-ынтымақта» атты мерекемізді тамашалауға шақырамыз. .....
Подробнее
  • 0

Балабақша сабақ жоспары: Мен ғарышкер боламын

Мақсаты: Балаларға Ғарыш және ғарышкерлер туралы толық түсінік беру, білімдерін одан әрі кеңейту. Сыйластыққа тәрбиелеу.
Көрнекілігі: интерактивті тақта, зымыран суреті, үн таспа.
Әдіс - тәсілдер: Жұмбақ шешу, тақпақтар, ойын, сұрақтар.
Жүру барысы: Шаттық шеңбер:
Сәлем саған жер анам,
Сәлем саған алтын күн.
Сәлеметсіздер ме апайлар,
Сіздерді көргеніме қуанам.
Тәрбиеші: Балалар кім айтады қазір жылдың қай мезгілі?
Ал көктемнің қай айы?
Сәуір айында қандай мерекелер бар?
Бүгін балалар ғарышкерлердің мерекесі, он екінші сәуір ғарышкерлер күні, биыл ғарышқа ұшқан күнге 53 жыл болды. Бүкіл халық бүгін мерекені тойлап жатыр. Балалар мен сендерге бір жұмбақ жасырғым келіп тұр.
Жерде болса тұрағым,
Марсқа ұшып тұрамын......
Подробнее
  • 0

Балабақша сабақ жоспары: Аналар мерекесі

Жүргізуші: Сәлеметсіздер ме, құрметті қонақтар!
Ақ жаулықты әжелер, асыл да
Аяулы аналар,ару қыздар!
Сіздерді 8 Наурыз халықаралық аналар мерекесімен құттықтаймыз!
Ақ тілекті ағытып бір тастайық,
Аналардың мерекесін бастайық .
Көздеріңнен көрем шаттық арайын,
Өтсін солай әр бір күнің әр айың.
Қадірлі аналар көңілі,
Көктемдей жайнап гүл ашсын.
Бақытқатолып өмірі -
Шаттыққа шаттық ұлассын!.....
Подробнее
  • 0

Балабақша сабақ жоспары: Алғашқы тамшылар

Мақсаты: Балаларды судың қасиеттерімен таныстыру (дәмі, иісі, түсі, аққыштығы). Бүкіл тіршілік ететіндерге судың маңыздылығын нақтылау. Адамның өміріндегі, табиғаттағы судың маңыздылығы туралы түсінік беру.
Ойлау қабілетін, байқампаздығын, тілдерін, білуге құмарлықтарын дамыту. Белсенді сөздік қорларын кеңейтіп, сұйықтық, түссіз, дәмсіз, мөлдір деген сөздерді енгізу.
Суға деген ұқыптылық қатынастарын тәрбиелеу.
Қолданатын көрнекі құралдар:
1. «Кімге су керек» атты панно
2. Тәжірибеге арналған құралдар: сауыттар сумен (балалардың санына қарай), бос сауыттар, тұз, қант, зеленка, марганцовка, қасықтар, сүт; өзен, жылға, теңіз, мұхит бейнеленген суреттер.
3. «Қолыңды жудың ба – шүмекті жабуға ұмытпа» атты танымбелгі.
4. Тамшы қуыршағы.
5. Тамшылар маскалары (балалардың санын қарай).
6. Бұлттың маскасы (тәрбиешіге).
7. Шырын (балалардың санына қарай).

Сөздік жұмыс: сұйықтық, түссіз, дәмсіз, мөлдір; жылға – өзеннен кішірек, жіңішке су ағыны; тәжірибе – заттың сапасын немесе қасиетін анықтауға өткізілетін іс - әрекеттер.
Билингвальдық компонент: мөлдір – прозрачная, сұйықтық – жидкость, жылға – ручеек. .....
Подробнее
  • 0

Балабақша сабақ жоспары: 1 желтоқсан - Президент күні (Тұғыры биік Елбасы)

Шаттық шеңбері: Арайлап таң атты
Айын сәуле таратты
Жарқырайды даламыз,
Жарқырайды қаламыз.
- Құрметті қонақтар, балалар, Сіздерді тұңғыш президент күнімен құттықтаймыз! Еліміз осылай жылдан - жылға көркейіп жайнап өсе берсін!
Елбасымыз аман болсын,
Еліміз тыныш болсын!
- Балалар республикамыздың рәміздеріне не жатады?
- Ту, Әнұран, Елтаңба.
- Олай болса балалар орнымыздан тұрып, қолымызды жүрегімізге қойып, мемлекеттік әнұранымызды орындайық.
- Балалар, сендер өз туған жеріңді ауылдарыңды жақсы көресіңдер ме?
- Иә, өте жақсы көреміз.
- Отан туған жер туралы қандай мақал - мәтелдер білесіңдер? .....
Подробнее
  • 0

Балабақша сабақ жоспары: Менің елім – Қазақстан

Тәрбиеші: Гульмира Калидоллаевна Жагипарова, Көктөбе ауылы, «Балдаурен» балабақшасы
Тақырыбы: «Менің елім – Қазақстан»
Мақсаты: Балаларды өз Отанын сүюге, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік рәміздерінің нышандарының қойылуы себебі жайында толық мәлімет беру. Отаншылдыққа тәрбиелеу.
Әдіс-тәсілі: Түсіндіру, сұрақ-жауап.
Сабақтың көрнекілігі: Мемлекетіміздің Рәміздерінің, Астана қаласының суреттері.
Қолданатын құралдар: Түрлі-түсті қағаз, желім.
Амандасу шеңбері: «Әдепті елдің баласы алдымен сәлем береді.»
Тәрбиеші: Амансыңдар ма, достарым!
Балалар: Сәлеметсіз бе, апай!
Тәрбиеші: Қане, балалар, шеңберге тұрайық, бір-бірімізге алақандарымыздың жылуын беріп, жақсы тілектер айтайық.
- Күніміз шуақты болсын!
- Аспанымыз ашық болсын!
- Көк туымыз биік болсын!
- Елімізде тыныштық болсын!
Тәрбиеші: Балалар, бүгінгі біздің сабағымыздың тақырыбы «Менің елім - Қазақстан» деп аталады.
- Балалар, біз қай елде, қай Республикада тұрамыз?
- Қазақстан Республикасында тұрамыз.
- Қазақстанның елордасы қай қала?
- Астана. ....
Подробнее
  • 0

Балабақша сабақ жоспары: Биші болам өскенде

Сабақтың тақырыбы: Би музыкасы және сап музыкасы
«Биші болам өскенде» Т. Тайбеков – үйрену.
«Барабан» Б. Дәлденбаев – тыңдау.
Сабақтың мақсаты: Би өнерінің түрлі қасиеттері мен әдемілігін дәріптеу.
Сабақтың міндеті: 1. Оқушыларды көркем өнерге баулу. Хореографиялық әдіс тәсілдердің сипаттарымен таныстыру.
2. Музыкалы - ырғақтық қимылдар жасауға, би өнеріне қызығушылығын арттыру.
3. Ұлттық би өнерін үйренуге, әдет ғұрып, салт дәстүрді білуге тәрбиелеу.

Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі.
2. Қазақтың ұлттық биі «Қара жорғадан» үзінді тыңдалады.
- Бұл қандай әуен? Саған таныс па? Бұл әуенге қандай қимыл жасауға болады?
Қазақтың би өнерінің түп - тамыры ғасырлар қойнауында жатыр. Би - жақсылықты, әсемдікті, сұлулықты, салт - дәстүрмен әдет ғұрыпты дәріптейді.
«Қара жорға», «Айжан қыз», «Келіншек», «Былқылдақ» сияқты ұлттық билер – халық өмірін, оның тұрмыс тіршілігін би тілімен баяндайды. Әр бидің өзіне тән ерекшелігі, мінез құлқы бар. Көкпар, бәйге, қыз қуу, жорға шабыс, қол өнерде – киіз басу, кілем тоқу, ши орау, қазақ үй әбзелдері, ою өрнек, т. б. Ал бишілер өнерін мың бұралған әсем қимылдарымен көрерменге жеткізеді. .....
Подробнее
  • 0

Балабақша сабақ жоспары: Жаңа Жыл - Жаңа Жыр

1 - жүргізуші: Армысыздар, құрметті ата - ана, қымбатты ұстаздар, оқушылар.
2 - жүргізуші: Жаңа жыл мерекелеріңіз құтты болсын.
Жаңа жыл елімізге, әр шаңыраққа тыныштық, бірлік, құт - береке әкелсін.

1 - жүргізуші: Кел, жаңа жыл,
Төрле, төрле жеріме,
Құт береке боп келгейсің еліме,
Үміт артып армандарға аяулы.
Шаттығына бөлегейсің бізді де, - дей отырып аудан әкімінің балаларға деген жаңа жылдық ыстық лебізін қабыл алайық.

2 - жүргізуші: Қош келдіңіз бүгінгі кешімізге,
Жаңа табыс тілейік ісімізге.
Келе жатқан жаңа жыл құт әкелсін,
Мына отырған барша жан бәрімізге. .....
Подробнее
  • 0

Балабақша сабақ жоспары: Менің Отаным

Тәрбиеші: Айнаш Атмаевна Найманова, Қызылеңбек бөлімшесі, Қазақстан ЖОББМ жанындағы шағын орталық
Тақырыбы: «Менің Отаным»
Мақсаты: бүлдіршіндерді Отанды сүюге, қазақ елінің рәміздерін қастерлеуге, туған жеріне, атамекеніне, туған ауылына деген сүйіспеншілігін арттыруға тәрбиелеу.
Көрнекі құраладар: 1. Ұран сөздері жазылған плакаттар.
2. Туған жердің көріністері.
3. ҚР рәміздері.
Жүргізуші: Құрметті қонақтар, ұстаздар, балалар! Сіздерді көргенімізге қуаныштымыз, «Менің Отаным» атты ашық көріністі бастайық.
Әнұран орындалады.
Тақпақтар:
1. Отан,Отан!
Сен болмасаң, не етер ем?
Мәңгілікке бақытсыз боп етер ем.
2. Отан деген - атамекен,
Отан деген - туған жер.
Отан-ана, Отан-үлкен,
Қазақстан туған ел.
3. Отан-сенің ата-анаң,
Отан-досың, бауырың......
Подробнее
  • 0

Балабақша сабақ жоспары: Дені саудың жаны сау

Сабақтың тақырыбы: Дені саудың жаны сау ашық сабақ

Сабақтың мақсаты: Білімділік: оқушыларға салауатты өмір салтын сақтаудың қажеттілігін, зиянды заттардың зардаптарын білуге, жат әдеттерден аулақ болуға үйрету;

Дамытушылық: Ой – өрістерін, сана, сезімдерінің, тілдерін, шығармашылықтарын дамыту;


Тәрбиелік: адамгершілік пен биік мәдениеттілік қасиеттерді бойына сіңірген жан – жақты, рухани дамыған тұлғаны тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: бекіту

Әдіс-тәсілдер: сұрақ-жауап,ауызша,пікірталас,

Көрнекіліктер:презентация

Пән-аралық байланыс: валеология


Сәлематсиндарма балалар! Қане ки оянамыз,оянамыз.Жақсырақ тағы оянуымыз үшін сендермен бір жаттығу жұмысын жасап шығайық

Кім кезекші бүгін?Сабақта кім жоқ?

Балалар сендердің бүгінгі сабаққа келген көңіл-күйлерін қандай? Олай болса оны тереңірек білу үшін смайликтер арқылы өзіміздің көңіл-күйлерімізлің күйін айтайық (смайликтер арқылы табу)

Балалар біздің бүгінгі сынып сабағымыздың тақырыбы жасырынып тұр.Оны бізге анықтау үшін жазылған қате әріптерді теріп сөйлем құрастыруымыз керек.сонда ғана бірде тақырыбымыздың аты пайда болады.

Сабақтың барысы:.....
Подробнее
  • 0

Балабақша тәрбие сағаты: Тәуелсіздік - ынтымақ

Сабақтың мақсаты: Осы тақырыппен өткізілген сабақта балалардың өз Отанына, туған жеріне деген сүйіспеншілігін арттыру, ол үшін тәуелсіз Республиканың рәміздері туралы білу, оларға құрмет көрсету туралы үйрету. Соған қоса балалардың ойлау қабілетін өсіру, тақпақтарға қызығушылығын, сөздік қорын, тіл байлықтарын байытуға мән беру.
Көрнекілікті құралдар: Қазақстан мемлекетінің рәміздері, Астана қаласының көрікті ғиматар суреттері.
Әдіс-тәсілдер: Әңгімелесу, сұрақ-жауап....
Подробнее
  • 0

Балабақша сабақ жоспары: Қызықты қазақ тілі

Мақсаты: балалармен жыл бойы өткен материалдарды («Отбасы»,«Жыл мезгілдері», «Үй жануарлары», «Жабайы жануарлар», «Дене мүшелері», «Киімдер», «Ойыншықтар», «Сандар», «Санамақтар», «Жемістер», «Көкөністер», «Азық - түліктер», т. б.) бекіту.
Есте сақтау, ойлау қабілеттерін, сөздік қорларын, сұрақтарға сөйлеммен жауап беру дағдыларын дамыту. Жай сөйлем құрастырып, байланыстырып сөйлеуге үйрету.
Кішіпейілділікке, қамқорлыққа, ұқыптылыққа, еңбекқорлыққа, тазалыққа тәрбиелеу.
Негізгі меңгерілетін сөздер: өткен материалдардың сөздік қорлары
Қолданылатын көрнекілік құралдар: мазмұнды суреттер, үлестірмелі суреттер, проектор, слайдтар, тақта, қоржын, асықтар, ойыншық аю.
Әдіс - тәсілдері: сұрақ - жауап, ойын, практикалық, АКТ.
Оқу іс - әрекет кезеңдері Педагогтың іс - әрекеті Балалардың
іс - әрекеті
Мотивациялық – қозғаушылық Амандасу.
Шаттық шеңбері:
Сәлем саған, алтын күн,
Сәлем саған, көк аспан,
Сәлем саған, жер ана,
Сәлем саған, достарым!
Сұрақ - жауап:
- Көңіл - күйлерің қалай?
- Қазір жылдың қай мезгілі?
- Бүгін ауа - райы қандай?
- Сәлеметсізбе! Здравствуйте! Good morning!
Мұғаліммен бірге шеңберге тұрып, шаттық шеңберін орындайды......
Подробнее
  • 0

Балабақша сабақ жоспары: Күзгі орман ертеңгілі

Мерекеге сай түрлі - түсті жапырақтармен безендірілген зал.(Музыка әуенімен ортаға жүргізуші және балалар шығады).
Жүргізуші: Балалар қараңдаршы, айнала қандай әдемі? Керемет, мынау нелер?
Балалар: Жапырақтар.
Жүргізуші: Айнала қандай түске боялып тұр?
Балалар: Сары түске.
Жүргізуші: Әрине, дұрыс. Қазір жылдың қай мезгілі?
Балалар: Қазір күз мезгілі
Жүргізуші: Дұрыс, күз. Балалар, сендер күз туралы тақпақтар білесіндер ме?

Тақпақ:
Аида
Көбейді құт береке,
Астық толы қамбамыз.
Құтты болсын мереке,
Алтын күзді тойлаймыз.
Ералы
Берекесін сыйлауға
Өлкемізге күз келді.
Жемістерін жинауға,
Шақырады біздерді.
Санжар
Алтын, сары, Қызыл, көк
Алуан, алуан жапырақ.
Күзгі бақта күлімдеп,
Көз таратады атырап. .....
Подробнее
  • 0

Балабақша сабақ жоспары: Түрлі түсті шарлар

І кіші «көбелектер» тобының оқу іс - әрекетінің технологиялық картасы
Білім саласы: «Шығармашылық»
Кіші сала: «Сурет»
Ұ. О. Ә. Тақырыбы: «Түрлі түсті шарлар»
Мақсаты: Балаларды шарлардың түстерімен, пішіндерімен таныстыру. (сары, қызыл көк, жасыл) Сурет салу тәсілдерін үйрету. Берілген бейненің ішін бояуға үйрету. Балалардың танымдық, шығармашылық қабілетін дамыту.
Көрнекі құралдар: шарлар, қылқалам, гуащ, сүлгі, ойын құралдары және т. б.

Мотивациялық қозғаушы
1. Шаттық шеңбер
Амансың ба, Алтын Күн?
Амансың ба, Көк Аспан?
Амансың ба, достарым?
Сендерді көрсем қуанам.
Біз қандаймыз, қандаймыз,
Шұғылалы таңдаймыз!
Күлімдеген күндейміз!
Еш уайымды білмейміз. .....
Подробнее
  • 0

Балабақша сабақ жоспары: Құстар біздің досымыз

Ұйымдастырылған оқу іс - әрекетінің технологиялық картасы
Білім беру саласы:
Тақырыбы: «Құстар біздің досымыз»
Бөлімдері:
Мақсаты:
а) Ақпараттық - құзіреттілік
Жалпы құстар туралы, олардың тіршілігі мен пайдасы туралы мағлұмат беру.
б) Коммуникативтік - құзіреттілік
Балалардың белсенділігін, қызығушылығын, сөздік қорын, ой - өрісін дамыту.
в) Проблеманы шешу құзіреттілігі
Құстарды қорғауға, қамқоршы болуға, табиғатты сүюге тәрбиелеу.

Көрнекілігі Құстар суреті,
Әдісі
Билингвалдық компоненті: Құстар - птицы

Іс - әрекет кезеңдері
Тәрбиеші әрекеті
Шаттық шеңбері.
Нұр құшып әлемге
Арайлап таң атты
Жарқырап күніміз
Жер көкті оятты
Қайырлы таң, қайырлы күн! .....
Подробнее
  • 0

Балабақша сабақ жоспары: Жайлауға саяхат

Тәрбиеші: Нуредилова Н. К.
Білім саласы: «Әлеуметтік орта». «Денсаулық». «Шығармашылық». «Таным».
Бөлімі: Қоршаған ортамен таныстыру
Тақырыбы: «Жайлауға саяхат»
Мақсаты: Балаларға жайлау туралы түсінік беру, әңгімелесу арқылы тілін, көркемдік талғамын арттыру, балаларды үй жануарларымен таныстыру, оларды ажырата білуге үйрете отырып, олардың пайдасы туралы түсінік беру.
Көрнекілігі: Киіз үй керегесі, сандық, домбыра, көрпелер, жайлаудағы үй жануарларының үлгісі, мнемотехника кестесі, ат - арба, көрпешек тастармен, карточкалар, такси атрибуты, руль.

Оқу қызметінің кезеңдері Тәрбиешінің қызметі Балалардың қызметі
Мотивациялық - қозғаушылық Шаттық шеңбері.
Арайлап бүгін таң атты,
Алтын сәуле таратты.
Жарқырайды күніміз
Жадырайды даламыз.
Қайырлы таң достарым!
Қайырлы таң қонақтар!
Балалар тәрбиешіден қайталап жасайды.
Ұйымдастырушылық - ізденістік Т: - Балалар, қазір жылдың қай мезгілі?
Дұрыс айтасыңдар.
- Күз мезгілінің басқа мезгілдерден қандай айырмашылығы бар?
- Жарайсыңдар балалар, дұрыс айтасыңдар.
Ал, қазір балалар мнемотехника арқылы тақпақ жаттап көрейікші. .....
Подробнее
  • 0

Балабақша сабақ жоспары: Жемістер

Мақсаты: Жемістер туралы түсініктерін кеңейту. Жеміс пен көкөністің айырмашылығын білу. Коммуникативтік дағдыларын дамыту. Жемістерді атау барысында балалардың сөздік қорын жетілдіру. Қоршаған ортаға деген сүйіспеншілікке тәрбиелеу.
Қолданылатын көрнекі құралдар: жемістердің суреттері, муляж.
Сөздік жұмыс: жеміс, алма, шие, өрік.
Қостілділік компонент: алма – яблоко.
Ұйымдастыру - қозғаушы қызмет:
- Балалар бүгін біздің тобымызға көп қонақтар келіпті, кәне барлығымыз шаттық шеңберің құрып сәлемдесіп алайықшы.
Балалар:
Амансың ба, Алтын күн,
Амансың ба, Жер - ана,
Амансың ба, достарым,
Сәлеметсіздер ме, апайлар!
Тәрбиеші: Жарайсыңдар, орындарына отыра қойыңдар.
Тәрбиеші: Балалар, қазір жылдың қай мезгілі?
Балалар: Күз, күз мезгілі.
Тәрбиеші: Күздің неше айы бар?
Балалар: Қыркүйек, Қазан, Қараша. .....
Подробнее
  • 0

Балабақша сабақ жоспары: Актер деген кім

Тақырыбы: Актер деген кім?
Мақсаты: актер туралы түсінік беру, сөздік қорын, сөйлеу мəдениетін, ойлау қабілетін дамыту, ым - ишараларды қолданып кейіпкердің бейнесін жасауды үйрету, шығармашылыққа, достық қарым - қатынасқа тәрбиелеу.
Алдын ала жұмыс: қуыршақ театрынан қойылымдар көрсету, цирктегі күлдіргіштің өнерін көрсету.
Қолданылатын көрнекі құралдар: ертегі қойылымы бар дискі, қуыршақ күлдіргіш, Айару қуыршақ, əліппе - дəптер.
Сөздік жұмыс: күлдіргіш, актер, комплимент.
Билингвальді компонент: күлдіргіш – клоун, актер – актер.

Педагогтің басқару іс - əрекеті
Психологиялық сəт.
«Комплимент» ойынын ұйымдастыру.
Педагог балаларға шеңберге тұрып, жанында тұрған баланың атын атап, комплимент айту керектігін түсіндіреді.
Таңғажайып сəт: күлдіргіш кіреді......
Подробнее
  • 0

Балабақша сабақ жоспары: Логопедиялық түзете – дамыту жұмыстарында жаңа технологияларды қолдану ерекшеліктері

Логопедиялық түзете – дамыту жұмыстарында жаңа технологияларды қолдану ерекшеліктері
Сөйлеу тілі бұзылыстарының бірнеше түрлері бар. Мектеп жасына дейінгі баланы тәрбиелеудің түзете қалыптастыру аспектісі балабақшаның арнайы топтарындағы тәрбиелеу оқыту жүйесінің құрамды бөлігі болып табылады. Логопедиялық түзету педагогикалық әсер ету - балалардың сөйлеу тіліндегі ақаулықты түзетуге және де мектепте оқығандағы кездесетін қиындықтардың (сауат ашуға дайындық дисграфияның алдын алу, танымдық процестерін жетілдіру және мектепте оқуға тұлғаның дайындығын қамтамасыз ету) алдын алуға бағытталған.
Тіл кемістігі – балалар арасындағы кең тараған патологияның бірі болып саналады. Сондықтанда оларға кешенді көмек көрсету жұмысын ұйымдастыру маңызды жұмыстардың бірі. Көмек медициналық тұрғыдан да, яғни емдік – сауықтыру шараларын ұйымдастырумен қатар арнайы педагогтар тарапынан біріккен түрде болғаны дұрыс. Қолданылатын әдіс - тәсілдер өте көп. Дәстүрлі және дәстүрлі емес түрлері күнделікті жұмыста олар ретімен қолдануда. Бірақ заман үрдісіне сай жаңа технологияны қолдану бала зейінін шоғырландыруға, танымдық қабілетін арттыруға, тіпті ақыл – ойының дамуына тежеулік бар бала үшін де өте ыңғайлы, яғни жаңа компьютерлік технологияны қолдану жаңа заманның жаңа үлгідегі әдіс – тәсілдері деп айтуға болады. Қазіргі таңда логопедиялық тренажерлар «Дельфа – 142, 1» кеңінен қолдануда. Логопедиялық тренажер дыбыстан басталып, мәтінге дейін толықтырылған. Бұл тренажерларды қолдану арқылы төмендегі логопедиялық міндетттерді жүзеге асыруға болады:
• Тыныс алуды реттеу;
• Дауыс күшін жетілдіру;
• Дыбыстың мұрын асты айтылуын түзету;
• Дауысты, дауыссыз дыбыстарды түзету;
• Дыбыстық анализ және синтез;
• Лексико – грамматикалық құрылымын қалыптастыру;
• Байланыстырып сөйлеуін дамыту;
• Сөздік қорын жетілдіру .....
Подробнее
  • 0

Балабақша тәрбие сағаты: Менің отаным - туған өлкем

Сабақтың мақсаты: Қазақстан Республикасының мемлекеттік рәміздері туралы білімдерін дамыту. Өз туған өлкемізді танып білуге, жақсы көруге, өз еліне, туған өлкеге деген сүйіспеншіліктерін, патриоттық сезімге тәрбиелеу.
Көрнекі құралдар: Суреттер, слайд, карта......
Подробнее
  • 0

Балабақша сабақ жоспары: Алғашқы бәйшешектер

Күні, айы, жылы: 18.04.2018ж
Білім беру саласы: «Шығармашылық», «Коммуникация»
Ұйымдастырылған оқу қызметі: Сурет салу, сөйлеуді дамыту.
Тақырыбы: «Алғашқы бәйшешектер»
Мақсаты: Заттардың үлгі бойынша пішінін, түсін ескере отырып салады. Балаларға көктем туралы, гүлдер жайлы түсініктерін қалыптастыру. Балалардың сурет салуға деген қызығушылығын арттыру. Сурет салудың әдіс-тәсілдерін меңгерту.
Көрнекілігі: мультфильм, видеоролик, бәйшешек алаңқайы, гүлдер суреті, үлгі, витражды бояу, сүрткіш, шыны, түрлі түсті құм, ермексаз, ақ қағаз.
Әдіс-тәсіл: сұрақ-жауап,түсіндіру, әңгімелеу, ойын.
Технология түрі: ойын, АҚТ технологиясы
Билингвалды компонент: көктем – весна-spring, құстар-птицый –birds, ағаш- дерево –tree ,гүл цветок-flower, бәйшешек – подснежник-snowdrop
Барысы:
Балалар үш тілде сәлемдеседі. .....
Подробнее
  • 0

Балабақша сабақ жоспары: Күн дидарлы Қазақстан

Дайындағандар: «Балдаурен» балабақшасының тәрбиешілері
Тақырыбы: «Күн дидарлы Қазақстан!»
Мақсаты: Балалардың Отаны, Рәміздері, Елбасы, желтоқсан оқиғасы, Тәуелсіздік күні туралы түсініктерін молайту. Мәнерлеп тақпақ айтуға, сахналық көріністерді көрсетулер арқылы еліне, отанына деген сүйіспеншіліктерін арттыру. Отанын, елін сүюге тәрбиелеу.
Еліміздің Тәуелсіздігіне орай өткізілетін мерекелік ертеңгілікке балалар залға вальс билеп кіреді. Мұнан соң барлығы Әнұранды орындайды.
Жүргізуші: Сәлеметсіздер ме,балалар, қонақтар, әріптестер! Бүгінгі 16-желтоқсан Тәуелсіздік күніне арналған балабақшамыздағы мерекелік ертеңгілігімізді бастаймыз.
Рәміздерім – елдігімнің белгісі,
Білу керек бала –дағы ең кіші.
Рәміздерім- ӘНҰРАН, КӨК ТУ, ЕЛТАҢБА,
Рәміздерді жатқа білген жөн кісі.
Жүргізуші: Балалар, біздің Отанымыз қалай аталады?
Балалар: Қазақстан. .....
Подробнее
  • 0

Балабақша сабақ жоспары: Тамаша – тамаша Шыршамыз тұр жараса

Зал іші «Әдемі, мерекеге сай безендірілген. Ортада әдемі шырша тұр, әр түрлі ойыншықтары ілінген. Музыка әуенімен әр түрлі киім киген балалар залға кіреді.
Тәрбиеші: Төрле - төрле жаңа жыл
Айналамыз тебірене жыр
Төрле - төрле құтты жыл
Халыққа әр күн төгіп нұр
Төрле – төрле құтты жыл
Қуаныштан айналады жыр.
Құрметті ата - аналар, тәрбиешілер, балалар Жаңа жылдарыңыз құтты болсын.
Келе жатқан Жылан жылы бәріңізге бақыт, шаттық, береке бірлік әкелсін дей отырып Ортаңғы топ балаларының Жаңа жылдық ертеңгілігін бастаймыз.
Малвино:
- Буратино, буратино, буратино.
- Ой, Сәламатсыздар ма?
- Буратиноны көрмедіңдер ме? Буратинодан ажырап, адасып қалдым ғой.
- Ой, ой, ой неткен әдемі шырша, неткен самсаған әсем ойыншықтар, неткен сұлулық?
Мыстан кемпір:
- Ха - ха - ха, Малвина? Қайдан жүрсің, қайдан келесің?
Малвина:
Сәлеметсіз бе, әже! Мына шыршаның шамдары неге жанбайды?
Мыстан:.....
Подробнее
  • 0

Балабақша сабақ жоспары: Жақсылық жасай білейік

Сабақтың тақырыбы: Жақсылық жасай білейік
Сабақтың мақсаты: Оқушылардың «қайырымдылық», «қамқорлық», «жақсылық» құндылықтары туралы түсініктерін кеңейту.
Сабақтың міндеттері:
- жақсылық жасаудың адами қарым-қатынастағы мәнділігін түсіндіру;
- жақсы істер жасай білу іскерліктерін дамыту;
- қайырымды, қамқор болуға тәрбиелеу.
Көрнекі құралдар: ертегі суреттері, слайдтар, оқулық, дәптер, сюжетті суреттер, ақ қағаз, көк қағаздан қиылған тамшылар мен дария.

Сабақтың барысы:

Шаттық шеңбері.
- Сәлеметсіңдер ме, балалар! Мен сендермен «Өзін - өзі тану» пәнінің кезекті сабағында кездескеніме өте қуаныштымын. Балалар, шаттық шеңберін құрайық. Осы шеңбер аясында Ө. Ақыпбековтың «Өзін тану» өлеңін бірлесе айтайық.
Жақсы болу - өзіңнен, “
Жаман болу - өзіңнен,
Өзіңді өзің ая да,
Өзің үйрен, өзіңнен.
Жақсылық көрсең біреуден, .....
Подробнее
  • 0

Балабақша сабақ жоспары: Кірпі сурет

Білім беру саласы: Шығармашылық, коммуникация
Бөлімі: Сурет салу, сөйлеуді дамыту
Тақырыбы: «Тікенекті кірпі»
Мақсаты: Білімділік: балаларды орман жануары кірпімен таныстыру,
Дамытушылық: Бастыру әдісі, ойын арқылы ұсақ қол бұлшық еттерін жетілдіру, ойлау қабілеттерін, сөйлеу дағдыларын дамыту.
Тәрбиелік: ұқыптылыққа, тазалыққа тәрбиелеу
Көрнекіліктер, қажетті құрал - жабдықтар: демонстрациялық материалдар және слайд. Қара бояу, шанышқы,
Билингвальды компонент: кірпі - ежик - Hedgehog
Оқу іс - әрекетінің кезеңдері Тәрбиешінің іс - әрекеті Балалардың іс - әрекеті
Мотивациялық - қозғаушылық Шаттық шеңбері:
Үлкенге де сіз,
Кішіге де сіз.
Қонақтарға құрметпен,
Бас иеміз біз. Шаттық шеңберін айтады.
Ұйымдастыру - шылық - ізденістік - Балалар, жұмбақ шешіп көрейікші. Жауабын тапсаңдар бүгін сендермен сол жануар туралы қызық деректермен бөлісемін.
Тұмсығы бар түймеден,
Тон жамылған инеден.
- Дұрыс, кірпі. Енді назарымызды слайдқа салайық. Кірпінің дене құрылысы, өмір сүру жағдайы туралы ақпарат беру. .....
Подробнее
  • 0

Балабақша сабақ жоспары: Біз күштіміз ептіміз

Күні: 24.11.17 ж
Тобы: «Балдырған»II-кіші топ
Білім беру саласы: Таным

Бөлімі: Жаратылыстану

Тақырыбы: Біз күштіміз,ептіміз.

Мақсаты: Жабайы жануарларды танып,атай білуді және сыртқы ерекшеліктерін ажырата білуді,олардың қимылдарына еліктеп жаттығулар жасауды (қоян болып секіру,аюдай қорбаңдап жүруді) үйрету.
Әдіс - тәсілдер: Түсіндіру, көрсету, сұрақ-жауап
Көрнекілігі: Жануарлардың суреті, АКТ
Билингвалды компонент: Қоян-Заяц-Rabbit, Аю-Медвед-Bear

Іс-әрекет кезеңдері Уақыт Тәрбиешінің іс-әрекеті Балалардың іс-әрекеті
Мотивациялық қозғаушы

2 мин


Дөңгелек пішіндерді түстеріне сәйкес орындықтарын тауып отырғызу.
Балалар дөңгелек пішіндерді түстеріне сәйкес орындықтарына тауып отырады.
Іздену-ұйымдастырушы















5 мин

Шаттық шеңбері.
Алақанды ашайық,
Күннің нұрын салайық,
Таза ауаны салайық,
Жиналған бар шуақты
Қонақтарға сыйлайық.

Жабайы жануарлармен таныстыру.
АКТ пайдалану

Ойын: «Жабайы жануарлардың төлін тап!»
Балалар шеңбер құрып отырады. Жабайы жануарлардың төлін тауып береді.


Сергіту сәті: «Сұр қоян»

Ойын: «Мемика» (Іс-қимыл)
Жабайы жануарлардың іс-әрекетің қимылдарын салу.

Сәйкестендіру: Жануарлар немен қоректенеді?


Жұмбақ:
Өзі айлакер,өзі қу ,
Жүрген жері айқай шу.
(Түлкі)
Өзіне болған қорған,
Орманда бірақ,
Етеді қорбаң,қорбаң
(Аю)

Тіл ұстарту жаттығуы
Ян ян ян
Жүгіріп жүр қоян,
Ян ян ян
Бұл қоян емес,шаян
Балалар шаттық шеңберді орындайды.
«Бас бармақ»әдісі арқылы бағалау.

Балалардың барлығы қатысады.
Сергіту сәтін орындады.
Іс-қимыл ойынын ойнады.
«Шапалақтау әдісі»арқылы бағалау
Балалар жұмбақтарды шешеді.
Смайлик әдісі.
Балалардың барлығы қайталайды. .....
Подробнее
  • 0

Балабақша сабақ жоспары: Автобус

Білім беру саласы: Шығармашылық
Бөлімі: Сурет салу
Мақсаты: көлік туралы жалпы білімдерін бекіту. Түрлі - түсті бояудың көмегімен геометриялық пішіндерді пайдаланып, автобустың суретін салуды үйрету, сурет салу дағдыларын қалыптастыру. Жолда жүру ережелерін сақтап, абай болуға тәрбиелеу.
Қолданылатын құралдар: көліктердің, автобус, аялдамалар суреттері, бағдаршам макеті, картоннан ойылған автобустар трафареттері, ақ қағаз, түрлі - түсті қарындаштар.
Алдын ала жұмыс: машиналардың түрлерін сурет бойынша көрсетіп, әңгімелеу, жеңіл машина мен автобустың айырмашылықтарына назар аударту
Сөздік жұмыс: жеңіл машиналар, қоғамдық көлік түрлері
Билингвальді компонент: көлік - транспорт, бағдаршам - светофор
Оқу іс - әрекетінің кезеңдері Педагогтің іс - әрекеті Балалардың іс - әрекеті
Мотивациялық - қызығушылық - Балалар, келген қонақтармен амандасайық.

Н. Айтовтың «Жолың болсын» өлеңіне жылулық шеңберін құру.
Балалар, адамдар көлікпен алыс сапарға шыққанда бір - біріне «жолың болсын» деп жақсы тілек айтатынын естеріңде шығар, олай болса
Атам шықса сапарға,
- Жолың болсын!- дейді апам......
Подробнее
  • 0

Балабақша сабақ жоспары: Ұлы жеңіс жасасын

«Ұлы жеңіс жасасын»
Мақсаты: Балаларды адамгершілікке, отанын сүюге, оны қорғауға баулу. Отанға деген сүйіспеншілігін арттыру. Оларға патриоттық тәрбие беру. Балаларды Ұлы Отан соғысымен, Қазақстандықтардың ерлік істерімен, таныстырып, ой өрісін дамыту. Балаларды үлкен адамдарды сыйлай білуге, оларды қадірлеуге тәрбиелеу.
Ән: Ән ұран.
Көрнекілігі: Ұлы Отан соғысы туралы кітаптар, батырлар суреттері.
Тәрбиеші: Соғыста Кеңес Одағының бірге біздің Қазақстан Республикасы да жан аямай шайқасты. Даңқты қарулы күштердің және еңбек армиясының құрамында млн қазақстандықтар болған. Ат ауыздығымен су ішкен, ер етегімен су кешкен сұрапыл соғыста ерлермен бірге қолдарына қару алып, Отанын қорғауға біздің батыр апаларымыз Әлия Молдағұлова мен Мәншүк Мамбетова ерлік көрсетіп, батырлықпен қаза тапты. Бауыржан Момышұлы екінші дүниежүзілік соғыстың даңқты жауынгері, халық қаһарманы қазақтың көрнекі жазушысы.
- Балалар Отан - туған жер туралы тақпақтар.
З. Нұрхан.
Отан үшін жанымызды береміз,
Отан үшін барлығына көнеміз.
Отаның да, ананың да алдында,
Осы өмірде парызды өтеп кетеміз.
Айзере.
Сарқылмайтын қуатым,
Тірегімсің сен Отан.
Мәңгі соғып тұратын,
Жүрегімсің сен Отан.
Ислам.
Туған жерде тола .....
Подробнее
  • 0