Жиренше шешен мен Қарашаш сұлу
Қарағанды облысы
Қарағанды қаласы
№65 ЖББ ОМ
Өмірсерік Манар Нұрланқызы
Ашық сабақ тақырыбы: Жиренше шешен мен Қарашаш сұлу
Ашық сабақтың мақсаты: Жиренше шешен мен Қарашаш сұлу туралы мәлімет беру, мазмұнын меңгерту.
Ашық сабақ Міндеттері:
Білімділік: аңыз әңгіме арқылы Жиренше мен Қарашаш бейнесіне талдау жасау, әңгіме мазмұнына талдау жасай отырып, терең түсіне білуге, қызыға оқуға жетелеу.
Ашық сабақ Дамытушылығы: сыни тұрғыдан ойлау арқылы өз пікірін қорғауға дағдыландыру, көркем сөйлеуге және өзгенің пікірін сыйлауға үйрету.
Тәрбиелік: Жиренше мен Қарашаш бейнесі арқылы шешендікке, тапқырлыққа, досқа қайырымды, кішіпейіл болуға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: дәстүрлі
Сабақтың әдіс-тәсілі: түсіндіру, сұрақ-жауап, әңгімелеу.
Сабақ түрі: жаңа білім меңгерту
Сабақ әдісі: пікір айту, ой белсенділігін арттыру.
Көрнекілігі: Жиренше шешеннің бейнесі
Пәнаралық байланыс: тарих, қазақ тілі
Сабақ барысы
Ұйымдастыру кезеңі
А) сәлемдесу;
Ә) түгендеу;
Б) оқушылардың назарын сабаққа аудару.
II.Үй тапсырмасын сұрау
Аңыз әңгімелер туралы сұрау
III.Жаңа сабақ
Жиренше шешен мен Қарашаш өмірде болған адамдар. Оларды әз Жәнібек ханның тұсында, соның арғы-бергі уақыттарында,XV-XVI ғасырларда өмір сүрген деп білеміз. Өйткені Жиренше мен Қарашаш туралы аңыздарда көбінесе Жәнібек хан бірге айтылады. Олар туралы ел арасында көптеген аңыздар бар. Жиренше бойынан мынандай қасиеттерді байқаймыз: біріншіден әрқашан әділдікті, шындықты айтады, екіншіден кісімен ақылдасуды ұмытпайды, үшіншіден сөзді тауып айтады, төртіншіден хандарға жағымпазданбайды, өзін тең дәрежеде ұстайды, олардың теріс әрекеттерін ашық айтады.Қарашаш сұлу қашанда ақылдылығымен Жиреншеге тірек болады, ақылына ақыл қосып отырады. Яғни бұл кісілер аңыз әңгімелер кейіпкерлері.
IV.Сабақты бекіту
«Дыбыстар сөйлейді»
Ж- Қ —
И- А-
Р- Р-
Е- А-
Н- Ш-
Ш- А-
Е- Ш-
Сұрақ-жауап:
Бүгін сіздер қандай шығармалармен таныстыңыздар?
Әңгіме сіздерге несімен ұнады?
Жиренше мен Қарашаш туралы не білдіңіздер?
Ханның әрекеті дұрыс па?
Жиренше бойынан қандай қасиеттерді байқадыңыздар?
Ойларыңызда сақталған қандай дана сөздер бар?
Үйге тапсырма
Әңгімелерді оқу.
VII.Бағалау.
Оқушылардың сабаққа қатысы мен үй тапсырмасын орындауы бойынша бағалау.
Қарағанды қаласы
№65 ЖББ ОМ
Өмірсерік Манар Нұрланқызы
Ашық сабақ тақырыбы: Жиренше шешен мен Қарашаш сұлу
Ашық сабақтың мақсаты: Жиренше шешен мен Қарашаш сұлу туралы мәлімет беру, мазмұнын меңгерту.
Ашық сабақ Міндеттері:
Білімділік: аңыз әңгіме арқылы Жиренше мен Қарашаш бейнесіне талдау жасау, әңгіме мазмұнына талдау жасай отырып, терең түсіне білуге, қызыға оқуға жетелеу.
Ашық сабақ Дамытушылығы: сыни тұрғыдан ойлау арқылы өз пікірін қорғауға дағдыландыру, көркем сөйлеуге және өзгенің пікірін сыйлауға үйрету.
Тәрбиелік: Жиренше мен Қарашаш бейнесі арқылы шешендікке, тапқырлыққа, досқа қайырымды, кішіпейіл болуға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: дәстүрлі
Сабақтың әдіс-тәсілі: түсіндіру, сұрақ-жауап, әңгімелеу.
Сабақ түрі: жаңа білім меңгерту
Сабақ әдісі: пікір айту, ой белсенділігін арттыру.
Көрнекілігі: Жиренше шешеннің бейнесі
Пәнаралық байланыс: тарих, қазақ тілі
Сабақ барысы
Ұйымдастыру кезеңі
А) сәлемдесу;
Ә) түгендеу;
Б) оқушылардың назарын сабаққа аудару.
II.Үй тапсырмасын сұрау
Аңыз әңгімелер туралы сұрау
III.Жаңа сабақ
Жиренше шешен мен Қарашаш өмірде болған адамдар. Оларды әз Жәнібек ханның тұсында, соның арғы-бергі уақыттарында,XV-XVI ғасырларда өмір сүрген деп білеміз. Өйткені Жиренше мен Қарашаш туралы аңыздарда көбінесе Жәнібек хан бірге айтылады. Олар туралы ел арасында көптеген аңыздар бар. Жиренше бойынан мынандай қасиеттерді байқаймыз: біріншіден әрқашан әділдікті, шындықты айтады, екіншіден кісімен ақылдасуды ұмытпайды, үшіншіден сөзді тауып айтады, төртіншіден хандарға жағымпазданбайды, өзін тең дәрежеде ұстайды, олардың теріс әрекеттерін ашық айтады.Қарашаш сұлу қашанда ақылдылығымен Жиреншеге тірек болады, ақылына ақыл қосып отырады. Яғни бұл кісілер аңыз әңгімелер кейіпкерлері.
IV.Сабақты бекіту
«Дыбыстар сөйлейді»
Ж- Қ —
И- А-
Р- Р-
Е- А-
Н- Ш-
Ш- А-
Е- Ш-
Сұрақ-жауап:
Бүгін сіздер қандай шығармалармен таныстыңыздар?
Әңгіме сіздерге несімен ұнады?
Жиренше мен Қарашаш туралы не білдіңіздер?
Ханның әрекеті дұрыс па?
Жиренше бойынан қандай қасиеттерді байқадыңыздар?
Ойларыңызда сақталған қандай дана сөздер бар?
Үйге тапсырма
Әңгімелерді оқу.
VII.Бағалау.
Оқушылардың сабаққа қатысы мен үй тапсырмасын орындауы бойынша бағалау.
Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?