Коллинеар және коллинеар емес векторлар 1-сабақ (Геометрия, 9 сынып, I тоқсан)
Пән: Геометрия
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Жазықтықтағы векторлар
Сабақ тақырыбы: Коллинеар және коллинеар емес векторлар 1-сабақ
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме): 9.1.4.4 векторды екі коллинеар емес векторлар бойынша жіктеу;
Сабақ мақсаттары: Оқушылар:
векторды екі коллинеар емес векторлар бойынша жіктеу ұғымын түсінеді;
векторды екі коллинеар емес векторлар бойынша жіктейді;
I Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу. Сабаққа қажетті құрал жабдықтарын даярлауды сұрау.
Психологиялық ахуал: ортаға қол созып, бір-біріне тілек айтады. Коллаборативті ортаны қалыптастыру.
Оқушыларды үш топқа бөлу мақсатында оқушыларға карточкалар таратылады. Оқушылар таңдап, алады және сурет бойынша талдап, векторларға амалдарды орындауды қайталайды және үш топқа бөлінеді: Бірінші топ «Векторларды қосу»;
Екінші топ «Векторларды азайту»;
Үшінші топ «Векторларды санға көбейту».
Ұжымдық жұмыс
Сабақтың өзектілігі:
«Миға шабуыл» сын тұрғысынан ойлау стратегиясы арқылы сабаққа назар аудару. (1.Тақырып бойынша білгендерін анықтайды; 2. Идеяларын ортаға салады; 3. Өткен білімдерін активизациялау.)
Оқушылар векторларға амалдарды орындайды:
Тапсырма 1.
Тапсырма 2.
Берілген сурет бойынша (A_1 ) ⃗+(A_2 ) ⃗+(A_3 ) ⃗ –векторды табыңыз:
Кері байланыс:
Не оңай болды?
Қандай қиындықтар туды?
Қандай сұрақтар бар?
Оқушылар қорытынды жасайды:
Қалай ойлайсындар бүгінгі сабақтың тақырыбы қандай болуы мүмкін?
Тақырыпқа шығу
Тақырыпқа шығу және тілдік мақсатын жүзеге асыру мақсатында CLIL-дің техникасы қолданылады. Оқушылар терминдер арқылы, тақырыпты анықтайды және академикалық тілді дамытады.
Сабақтың мақсатын қою (сабақтың мақсатын айқын қою керек),
Оқушылар жетістік критерийлерді құрастырады.
Үш етістікті қолданып, критерийлерді құрастырыңыз:
Есептеу,
Тұжырымдау,
Түсіндіріп беру,
Талқылау,
Көрсету,
Ажырату,
Қорытындылау.
Оқушыларға өзінің құрастырған критерийлерді берілген критериймен салыстырады.
Қайталау
Келесі карточкаларды қолданып, оқушылар дұрыс жауапты таңдайды:
Тапсырмалар (8 тапсырма, слайдтар арқылы көрсету):
т.с.с
Дескриптор:
сызбадан коллинеар және коллинеар емес векторларды таба біледі;
дайын сызбада векторларды қосуды орындай алады;
векторлардық алгебралық қосындысын орындай алады.
векторлардың қарама-қарсы болу шарттарын қолданады.
Кері байланыс:
Не оңай болды?
Қандай қиындықтар туды?
Қандай сұрақтар бар?......
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Жазықтықтағы векторлар
Сабақ тақырыбы: Коллинеар және коллинеар емес векторлар 1-сабақ
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме): 9.1.4.4 векторды екі коллинеар емес векторлар бойынша жіктеу;
Сабақ мақсаттары: Оқушылар:
векторды екі коллинеар емес векторлар бойынша жіктеу ұғымын түсінеді;
векторды екі коллинеар емес векторлар бойынша жіктейді;
I Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу. Сабаққа қажетті құрал жабдықтарын даярлауды сұрау.
Психологиялық ахуал: ортаға қол созып, бір-біріне тілек айтады. Коллаборативті ортаны қалыптастыру.
Оқушыларды үш топқа бөлу мақсатында оқушыларға карточкалар таратылады. Оқушылар таңдап, алады және сурет бойынша талдап, векторларға амалдарды орындауды қайталайды және үш топқа бөлінеді: Бірінші топ «Векторларды қосу»;
Екінші топ «Векторларды азайту»;
Үшінші топ «Векторларды санға көбейту».
Ұжымдық жұмыс
Сабақтың өзектілігі:
«Миға шабуыл» сын тұрғысынан ойлау стратегиясы арқылы сабаққа назар аудару. (1.Тақырып бойынша білгендерін анықтайды; 2. Идеяларын ортаға салады; 3. Өткен білімдерін активизациялау.)
Оқушылар векторларға амалдарды орындайды:
Тапсырма 1.
Тапсырма 2.
Берілген сурет бойынша (A_1 ) ⃗+(A_2 ) ⃗+(A_3 ) ⃗ –векторды табыңыз:
Кері байланыс:
Не оңай болды?
Қандай қиындықтар туды?
Қандай сұрақтар бар?
Оқушылар қорытынды жасайды:
Қалай ойлайсындар бүгінгі сабақтың тақырыбы қандай болуы мүмкін?
Тақырыпқа шығу
Тақырыпқа шығу және тілдік мақсатын жүзеге асыру мақсатында CLIL-дің техникасы қолданылады. Оқушылар терминдер арқылы, тақырыпты анықтайды және академикалық тілді дамытады.
Сабақтың мақсатын қою (сабақтың мақсатын айқын қою керек),
Оқушылар жетістік критерийлерді құрастырады.
Үш етістікті қолданып, критерийлерді құрастырыңыз:
Есептеу,
Тұжырымдау,
Түсіндіріп беру,
Талқылау,
Көрсету,
Ажырату,
Қорытындылау.
Оқушыларға өзінің құрастырған критерийлерді берілген критериймен салыстырады.
Қайталау
Келесі карточкаларды қолданып, оқушылар дұрыс жауапты таңдайды:
Тапсырмалар (8 тапсырма, слайдтар арқылы көрсету):
т.с.с
Дескриптор:
сызбадан коллинеар және коллинеар емес векторларды таба біледі;
дайын сызбада векторларды қосуды орындай алады;
векторлардық алгебралық қосындысын орындай алады.
векторлардың қарама-қарсы болу шарттарын қолданады.
Кері байланыс:
Не оңай болды?
Қандай қиындықтар туды?
Қандай сұрақтар бар?......
Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?